Hibe Kredi

500 900 TL Buzağı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? (1. 2. DÖNEM)

Buzağı desteği başvuruları 2022 senesinde de 1. ve 2. dönem olarak 2 defa yapılmaktadır. Hangi tarihlerde olduğunu ise sayfa devamında bulabilirsiniz. Destekleme ödeme miktarları ise bu yıl en az 500 en fazla ise fazla 900 TL kadar çıkmaktadır. Sizin net olarak Kaç TL buza desteği alacağınızı ise belirleyen bir çok faktör vardır. Bunlar nelerdenseniz. 1- Buza desteği fazladan verilen 22 il içinde işletme sahibi olmanız. 2- Kombine veya etçi ırk spermeler ile suni tohumlama sonucu doğan buzağı sahibi olunması. 3- Döl kontrolü kapsamındaki boğaların sermeleri ile suni tohumlama sonucu doğan buzağı işletmenizin bulunması. 4- İşlemedeki buzağı sayıların kaç olduğu. 5- İşletmenin hangi sınıfa sahip olduğu. 6- Aşıların zamanında yapılmış olması ve tam olması. 7- Belli bir yaşı tamamlamış olması tır.  Buzağı desteği ne kadar alacağınızı belirleyen temel ilkeler bunlar olurken, istenilenler  şartları da bu maddeler aslında içlerinde barındır.

500 900 TL Buzağı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? (1. 2. DÖNEM)

Tabi buzağı desteği alabilmeniz için sadece bu şartlar yeterli de değildir. Bunun yanı sıra sizin de buzağı desteklemesi alabilmeniz için üzerinize düşen bazı vazifeler bulunur. Bu vazifelerin en başında ise buzağı desteği başvuruları başladığında doğru bir şekilde müracaatlarınızı yapmanız gelir. Buzağı desteği için başvuruların nasıl yapılacağını bilmiyorsanız da doğru adreste olduğunuzu şimdiden söylemek isterim. Çünkü, başvuru için Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı müdürlüklere küpeleme başvurusu dilekçe örneğinden tutunda, e-Devlet üzerinden hizmet bedeli ödemesinin nasıl başvuru yapılacağınıza kadar sizin için burada bunları anlattık. Son olarak da başvuru süreci tamamlandıktan sonra kesin icmal listesine sadece 2 dakika içinde erişim sağlayabileceğiniz den bahsettik.

Buzağı Desteğinden Kimler Yararlanabilir? Şartlar Neler?

Devletimiz canlı doğan her buzağıya destek ödemesi yapmaktadır. Tabi sadece Devletimiz tarafından ödenen bu desteğin alınması için buzağın canlı doğması yeterli kalmaktadır. Bununla birlikte hayvan sahibi çiftçimizin buzağı desteği alabilmesi için başvuru yapması gerekir. Başvuru yaptıktan sonra da yine desteğin alabilmesi için buzağıya Devletimiz tarafından şart konulan bazı uygulamalara tabi tutması gerekir. Şimdi gelin istersen buzağı desteği kimler yararlanabilir? Yararlana bilinmesi için ne gibi şartlar sağlanmalı bunları maddeler halinde görelim.

 1. Buzağın doğması ile birlikte en kısa sürede küpe takılması gerekilir. Yeni Doğan Buzağı Küpe Takım İsteği Dilekçe Örneği ↵ bu bağlantıda yer almaktadır.
 2. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine doğum bildirimi dilekçe ile yapılmalıdır. Büyükbaş Hayvan Doğum Bildirimi Dilekçe Örneği ↵ bu bağlantıdan ilgili dilekçe örneğini yine temin edebilirsiniz.
 3. Bu iki işlem sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlükleri yada Damızlık ve Süt Birlikleri yeni doğan buzağının küpe takma işlemini gerçekleştirmesi gerekir.
 4. Küpe takılmasıyla e TÜRKVET  ve E-ıslah kaydını küpe takan kurum tarafından oluşturulması gerekilir. Böylece doğan buzağın kimliği oluşur.
 5. Küpe ve doğum bildirimi yapılan buzağın destek alabilmesi için en az 4 ay yani 120 gün canlı kalması gerekir.
 6. Belirlenen süre zarfında buzağın gerekli olan aşıları eksiksiz ve zamanında yapılması gerekilir. Bu aşılar dişiler için; Brucella ve Şap tır. Erken için; Şap aşısı yeterlidir. Yapılan bu aşıların mutlaka Veteriner Bilgi Sistemine kayıt girilmesi gerekilir. (Hastalıktan Ari işletmelerde dişi buzağı için Brucella aşı şartı aranmamaktadır.)
  • Aşılanmalar Nasıl Olması Gerekir: Anne şap aşısı ile aşılı buzağı ise 2.5 aylık iken hem dişi hem de erkek buzağıların tamamı, Şap aşısı ile aşılanır. 2. dozları ise tam 1 ay sonra yapılır. Bu Şap aşısı yılda 2 defa (6 ayda 1 olarak tekrarlanır.) yapılır. Anne Şap aşısı ile aşılı eğer ki değilse de, doğan buzağısı 15 iken Şap aşısı ile aşılanmaya başlatılır. Brucella aşısı sadece dişilere yapılır, 3 aylıktan sonra ilk 4 ve 12 sonra tekrarı yapılır.
 7. Düvenin ilk gebeliğine 18. aydan (540 gün önce) kalabilmesi gerekir. Bunun nedeni ise; ilk yavrusunu 27. ayında (810 gün) alabilsin. Bu şart sağlanmadığı taktirde son günlerde sıklıkla şikayetçi olunan BUZAĞI ÜREME PARAMETRESİNE takılırsınız.
 8. İnek yeni doğan buzağı desteği alabilmesi için 6 ay sonra (180 gün içinde) tekrardan gebe kalmış olmalıdır.

Evet değerli üreticilerimiz, buzağı desteklemesi alabilmeniz için sizden ve yeni doğanda olması gerekilen şartlar bu şekilde.

Bu şartları sağlanmasınız durumunda peki, buzağı desteklemesi 2022 senesi için kaç lira alırsınız.

Buzağı Desteği En Az 500 TL En Fazla 900 TL Olarak Veriliyor!

Her buzağı için bir defa destekleme ödemesi yapılır. Çoklu, yani ekiz doğumlarda her buzağı için ayır bir şekilde destek ödemesi alınır. Destekleme ödemesi 2022 senesinde kaç lira diyorsanız bunu belirleyici bir çok faktör olduğu için değişiklik gösterilir. (En çok ise şuan bu rakam 900 TL olarak buzağı başına ödenir.) Bu nedenle sizlere 2022 yılı içinde kaç TL buzağı desteği verileceği tüm bu kriterlere göre birer birer maddeler halinde yazdık.

 • 4. ayını (120 gün) tamamlamış, Şap ve Brucella aşıları tam olan buzağılara 500 TL destek ödemesi yapılır.
 • Kombine veya etçil ırk boğaların sperması ile suni tohumlama sonucu doğan veya bakanlıktan izinli tabii tohumlama boğaların tohumlamasından doğan buzağılara verilen destek miktarı ise 700 TL olmaktadır.
 • Ağrı, Ardahan, Artvin, Elazığ, Bingöl, Bayburt, Bitlis, Erzincan, Giresun, Erzurum, Hakkari, Gümüşhane, Kars, Iğdır, Ordu, Muş, Sivas, Rize, Trabzon, Şırnak, Van ve Tunçelli ilerinde yeni doğan buzağılara +200 TL fazladan destekleme ödemesi yapılır. (700 + 200 = 900 TL)
 • Döl kontrolü kapsamındaki boğalardan boğaların sperması ile suni tohumlama sonucu doğan ve 4 ay (120 gün) tamamlamış, programlı aşılıları tam ise ilave 100 TL verilir. (500 + 100 = 600 TL)
 • Bir işletmenin 20 baş buzağı var ise bu desteklemenin tamamı yatırılmaktadır. 20 ile 100 arasında bir buzağıya sahipse, 20. buzağıya kadar %100 ödeme yapılırken, 20. buzağı sonrasında ödemelerin %75 miktarı yatar. 100 ve 500 arasında ise de bu sefer destek ödemelerin %50 miktarı yatmaktadır.
  • %75 HESAPLAMA = 375 TL
  • %50 HESAPALMA= 300 TL
 • Damızlık birliklerine üye işletmelerde işletme tipine göre de ilave buzağı desteği sağlanır. Buna göre 4 ayını tamamlamış, programlı aşıları tam olan buzağılara verilen destek ödeme miktarları şu şekilde oluşmaktadır.
  • Hastalıktan Ari ve A-B sınıfı işletmelere 500 + 400 = 900 TL ödeme yapılır.
  • Hastalıktan Ari olmayan A-B sınıfı işletmelere 500 + 300 = 800 TL destek ödemesi yapılır.
  • C sınıfı işletmelere 500 + 225 = 725 TL
  • D sınıfı işletmelere 500 + 175 = 675 TL

2022 yılında yeni doğan buzağı desteklemem miktarları bu şekilde olmaktadır. Burada üreticilerimizin en sık bize sordukları acaba benim işletmem hangi sınıfta yer alıyor sorusudur. Bunu da bu nedenle bu başlık altında yer veriyoruz.

 • A SINIFI İŞLETME TANIMI: Kendisi ve annesi suni tohumlama ile doğmuş, anne tarafından en az iki cetti bilinen, ırk saflığı %100 olan, sütçü ve kombine ırklar da kendisi ve annesinin en az bir defa süt içerik analizi yapılmış olan, 305 günlük süt verimi bilinen, işletmenin damızlık kütüğü belirlenmesi çalışması yapıldığı tarihte hayvanın bulunduğu işletmenin bir yıldır soy kütüğü sisteminde yer alması gerekir.
 • B SINIFI İŞLETME TANIMI: Kendisi ve annesi suni tohumlama ile doğmuş, anne tarafından en az iki cetti bilinen, ırk saflığı %87 ve üzeri olan, sütçü ve kombine ırklar da kendisi veya annesinin Türkiye de yapılmış süte göre damızlık değeri bilinen, işletmenin damızlık kütüğü belirleme çalışmasının yapıldığı tarihte hayvanların bulunduğu işletmenin bir yıldır soy kütüğü sisteminde olması gerekmektedir.
 • C SINIFI İŞLETME TANIMI: Kendisi suni tohumlama ile doğmuş, anne ve babası bilinene, ırk saflığı %87 ve üzeri olan, işetmenin damızlık kütüğü belirleme çalışmasın yapıldığı tarihte hayvanın bulunduğu işletmenin bir yıldır soy kütüğü sisteminde yer alması gerekmektedir.
 • D SINIFI İŞLETME TİPİ TANIMI: Soy kütüğünde kayıtlı A, B ve C sınıfına girmeyen tüm dişi sığırlar D sınıfı işletme kapsamında yer alır.

İşletme tiplerini de oluşturan faktörlerin neler olduğunu gördük. Şimdi buzağı desteği başvurusu nasıl yapıl konumuzu sırası ile devam etmek gerekir ise başvuruları ne zaman (hangi tarihte) yapmanız gerektiğine hadi geçelim.

Daha sonrasında buzağı desteği hakkında diğer bilinmesi gerekenlere yer vererek bu konumuzu da sonlandıralım.

Buzağı Desteği Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır? (Kayıt Tarihleri)

Buzağı desteği başvurusu yapmadan önce yukarıda ”Buzağı Desteğinden Kimler Yararlanabilir? Şartlar Neler?” de bahsetmiş olduğumuz adımları öncelikle yerine getirmeniz gerekir. Küpe kayıt ve programlanmış aşıları tam ve zamanında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş veterinerlere yaptırmanız sonrasın da ise buzağı desteği alabilmeniz için bir de hizmet bedeli ödemeniz gerekir. Bu hizmet bedeli nereye yapılır diyorsanız da size Devletimiz iki şekilde ödeme yapabilme olanı sağlar. Bunlar;

 1. Tarım İlçe Müdürlüklerine giderek.
 2. e-Devlet üzerinden kredi kartı

e-Devlet üzerinden nasıl kredi kartı ile destek başvuru ödemesinin yapacağınızı bilmiyorsanız sizlere yine resimli bir şekilde aşağıda anlattık.

 1. http://edevlet.tarbil.gov.tr adresine giriş yapalım. (Daha önce e-Devlet girişi yapamadıysanız yapınız.) Açılan ana ekranda ÖDEME İŞLEMLERİ butonuna basınız. blank
 2. Açılan yeni pencerede HİZMET ÖDEMESİ seçeneğini tıklayalım. blank
 3. Karışımıza iki şekilde ödeme seçeneği çıkacak. Bunlar BİREYSEL ve KURUMSAL ödeme diye. İşletmenizin unvanına göre burada seçeneğinizi belirleyin. blank
 4. Fatura adres bilgileri, il ve şehrinizin posta kodunu girin ve devam et deyin. blank
 5. Hizmet seçim bölümünden, ”78873 Buzağı Desteklemesi İçin Başvuruların Alınarak İcmal Listelerin Askıya Çıkarılması” seçeneğini tıklayın, sonrasında bağlı olduğunuz birimi de belirtip ÖDEMEYE GEÇ deyin. blank

Kredi kartı bilgilerinizi artık girerek Buzağı Desteklemesi Hizmet Alma Bedeli ödemesini artık yapabilirsiniz. Kayıt tarihleri ise yılda 2 defa gerçekleşmektedir. 1. ve 2. dönem olarak kayıt tarihleri açıklanır. Bu tarihler ise her yılın 1. denem için 07 aralık ile 31 aralık olurken 2. dönem olarak da  4 ayın 1 ile 6. ayın 15 olarak çoğunlukla uygulanır. En doğru olarak buzağı destekleme başvurusunun kayıt tarihlerini https://www.tarimorman.gov.tr/adresinin DUYURULAR bölümün den takip edebilirsiniz.

Değerli üreticilerimiz, tüm buraya kadar sizlere buzağı desteklemesi nasıl alınır sırasıyla anlattık. Şimdi de sizlere buzağı desteklemesi için merak edilen iki sorunun yanıtını vermek istiyoruz.

Buzağı Desteği Nasıl Öğrenilir? (İcmal Listesi)

Buzağı desteği nasıl öğrenilir? Bunun için size iki tane icmal listesine erişmek için yol göstereceğim. İcmal listesi olarak isimlendirilen buzağı desteklemesinin öğrenmenin ilk yolu bağlı olduğunuz Tarım İl Müdürlük binasına gitmenizdir. Böylelikle yukarda 1. ve 2. dönem son başvuru tarihinden sonra aslına icmal askısından kaç lira buzağı desteği alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Biliyorum bir çoğunuz hayvancılığı kırsal alanlarda yapıyorsun. Bu nedenle buzağı desteği öğrenmek için Tarım il yada ilçe müdürlüklerine gitmekte zorlanıyorsunuz. İşte bu yüzden Devletimiz bu destekleme ödemesinin daha kolay erişilmesi için sizlere bir yol daha açtı. Bu yol ise e-Devlet üzerinden geçmektedir. Peki buzağı desteğini e-Devlet üzerinden sadece T.C. kimlik numaranız ile nasıl öğrenebilirsiniz? Onu da aşağıda anlattık.

T.C İle e-Devlet Üzerinden Buzağı Destekleme Sorgulaması

Buzağı destekleme icmal listesine sadece T.C. kimlik numaranızla e-Devlet üzerinden öğrenebilmektesiniz. T.C. ile e-Devlet üzerinden buzağı desteleme sorgulaması nasıl yapılacağını bilmiyorsanız size bu konuda yardımcı olabiliriz. Yardımımızdan istifade etmek için de sadece e-Devlet şifrenizin olması yeterli. Tabi bir de internete girebilen cep telefonu yada PC 😁. Bu iki şey hazırsa hadi sadece 4 dakika içinde T.C. ile e-Devlet üzerinden buzağı destekleme icmal listesine erişelim.

 • https://www.turkiye.gov.tr/gida-tarbil-buzagi_icmal adresine tıklayalım. e-Devlet şifrenizi girmediyseniz giriş yapalım. Giriş yapınca direk sizi sistem aşağıdaki sayfaya yönlendirecek. Bu sayfada da UYGULAMAYA GİT diyelim.
 • Açılan sayfada eğer var ise buzağı desteklemenizin kesin icmal listesini göreceksiniz. Benim olmadı için sizin de görmüş olduğunuz uyarı ekranı çıktı. blank

T.C ile e-Devlet üzerinden buzağı desteklemesi sorgulama işlemi de bu şekilde sadece 2 adım ile 4 dakika içinde yapılmaktadır.


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.