Hibe Kredi

200 300 Başlık Koyun Keçi Ahır Projesi Maliyeti Ölçüleri

200 300 Başlık Koyun Keçi Ahır Projesi Maliyeti Ölçüleri

Küçükbaş hayvancılık yapacaklar için en önemli unsur hayvanların kalacağı dam/ahır gibi kapalı alanların sağlıklı bir şekilde olmasıdır. Şayet modern olarak böyle bir projeyle anaç koyun yada keçi üretimine başlarsanız bir çok avantajı ilerleyen zamanlarda yaşarsınız. Bu avantajların başlıcaları ise ölüm oranların azalması ve ekiz doğumların çoğalmasıdır. Bu nedenle küçükbaş hayvancılığa başlarken kuracağınız bir nevi fabrikanızın en modern şekilde tasarlanması gerekir. Peki, ortalama olarak 200 ile 300 başlık böyle bir koyun yada keçi çiftlik projesinin size maliyeti ne kadar olur? İşte, devletten TKDK’dan %65 kadar ve KKYDP den ise Türkiye genelinde bütün iller için verilen %50 hibe destekli bu örnek projemizin detayları.

Kapalı Alan Merasız Damızlık Küçükbaş Hayvan Projesi

Küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimizi TKDK IPARD-2 programları üzerinden hibe desteği sağlamaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri ise de KKYDP (Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı) kapsamında hibe imkanı sağlamaktadır. Bu her iki program üzerinden yapacağınız kapalı alan damızlık küçükbaş hayvan çiftliği için hibe alabilmeniz için en önemli bir şart bulunur. O şart ise projenin destek verilecek olan modern bir çiftliğe uygun olacak şekilde çizilmiş olmasıdır. Sizler için bu kriterlere uygun olarak biraz sonra projenin ölçülerini ve çizim krokisini paylaşacağız. Örnek projemizin sadece ölçülerini de ayrıca paylaşmak ile de kalmayacağız. Bunun yanı sıra güncel olarak en uygun şekilde yapılması halinde size mal olacak olan maliyet oranlarında yer vereceğiz.

8 ayda en az 1 tane sağlıklı bir şekilde kuzulama garantili projemizin maliyet ve ölçülerini paylaşırken konuyu 3 farklı alan bölerek anlatacağımızı belirtmek isterim. Çok daha iyi bir şekilde anlaşıla bilmesi için ayırmış olduğumuz bu üç farklı alt başlıklar şunlardır.

 1. Projenin dış ölçülerinin ve özelliklerinin yer aldığı
 2. Projemize ait çiftliğimizin iç bölümlerin ölçüleri
 3. Son olarak ise çiftleştirme ve aşı ile kırkım işlemlerinin yapıldığı padok alanların ölçüleri

En Çok Doğuran Kuzulayan Koyun Cinsleri Hangileridir? de özellikle vurguladığım küçükbaş cinsleriyle hayvancılığa başlayacaklar için işte bu başlıklara ait ölçüler ve görseller.

300 Küçükbaş Kapasiteli Hayvan Çiftliği Projemizin Dış Yapı Özellikleri

Merasız koyun yetiştiriciliği ile damızlık küçükbaş hayvan üretimi yapmak isteyenler için 300 başa kadar ağıl yapımı projesinin dış ölçü özelliklerini sizler için burada paylaşacağız. Devlet Ahır Hibe Destekleri Devam Ediyor! da bahsetmiş olduğum teşviklerden bu projeyle başvuru yapmanız halinde destek alabileceğinizin altını ayrıca çizmek istiyorum. Bir nevi koyun üretim fabrikası da olacak olan kapalı merasız 200 300 başlık çiftliğimize ati projenin dış yapı ölçüleri şu şekildedir.

 • Çiftliğimizin dış görünüşü ince ve uzun bir yapı olarak gözükecektir. Bunun nedeni ise işlemsel döngünün çok daha kolay bir şekilde sağlanmasıdır.
 • Ağılın kenar dan yer yüksekliği 4 metre tir. Bunun 3 metresi beton kalan 1 metresi ise pencere yada branda ile kapalı alan olabilir.
 • Orta yükseklik ise 7 metre olması gerekir. İşletmenin orta kısmında yapıya uygun bir şekilde fener (kirli hava çıkışı) bulunması önerilir.
 • Ağılın genişliği 16 mt
 • Uzunluğu ise 40 metre olması gerekir. (uzunluğu isterseniz daha fazla kapasiteli çiftlik kurumu için artıra bilirsiniz.)

Evet, aşağıda resmini de görmüş olduğunuz maksimum 300 küçükbaş hayvana kadar kapasiteli olan projemizin dış ebat ölçüleri bu şekildedir arkadaşlar.

blank

Şimdi sıra geldi en önemli olan noktaya. O da çiftlik projemize ait olan iç bölümlerin nasıl bölünmesi ve ölçülerinin ne kadar olması gerektiğine tir.

200 300 Koyun Keçi Ağıl Projesi İç Ölçüleri Kaç Mt Olmalı?

300 koyuna kadar kapasiteli ağıl projemizin iç ölçüleri kaç metre olması gerektiğine geçmeden önce bilmenizi istediğim önemli bir detay var. O da projemizin iç yapısının sizin üzerinden bulunan iş yükün en aza indirilmesidir. Haricinde ise padoklara dahil etmiş olduğunuz özelliklerle kuzu kayıpları en aza inecek ayrıca ekiz doğum sayılarınızda artacaktır. Ziraat Bankası Koyun Kredisi başvurusunda bulunarak da hayata geçirebileceğiniz bu özelliklere sahip projemizin ölçüleri ise şu şekildedir.

 1. Damızlık küçükbaş hayvan üretiminde kayıtların doğru bir şekilde tutula bilmesi için oluşturacağımız çiftlik projemizde toplamda padok olması gerekir.
 2. Bölünmüş olan bu alanların eni 8 metre olurken ağız yapısı ise 9.5 metre olması gerekmektedir. Böylece her biri toplamda her biri 76 m2 olacaktır.
 3. 4 Parçaya bölünmüş olan padokların araları en az 1 metre olacak şekilde olması gerekir.
 4. Her bir padokta rahat 50 küçükbaşın kalabileceği padokların yanlarına taşınabilir yemlikler konulması gerekir.

Padokların ölçüleri bu şekilde olmaktadır. Küçükbaş hayvanların kalacağı padoklar dan kuzulama alanlarına geçmeden önce işlemse döngü hakkında sizlere önemli bilgileri de vermek istedik.

Buna göre;

 • Hayvanlarımızın koç katılımı geldiği zaman 1. padoktaki 50 hayvanımızı koç katılımına gönderiyoruz. 15 gün sonra ise 2. padoktaki 50 koyunumuzu koç katılımına gönderiyoruz. Böylece sürümüzün yarısı 30 gün içerisinde doğumlarını bitirmiş olacaklardır.
 • Bu işlemlerden 2 ay sonra da 3. padoktaki 50 küçükbaş hayvanımızı koç katılımına gönderiyoruz. 15 gün sonrasında ise 4. padoktaki koyunlarımızı koç katılıma göndererek tamamlamış oluyoruz.

Bu şekilde aralıklı koç katılımları bizim iş yükümüzü ve kuzu kayıplarımızı daha çok azaltacaktır. Koç katılımları tamamlandıktan sonra şimdi hayvanlarımızın gebelik durumlarına bakabiliriz.

 • 1. Padokta ilk göndermiş olduğum hayvanlarımız 5 aylık
 • 2. Padoktaki koyunlarımız 4.5 aylık
 • 3. Padoktaki küçükbaş hayvanlarımız 2.5 aylık gebe olurken
 • 4. Padokta yer alanlar ise 2 aylık gebe olacaklardır.

Üretim çiftliğimizdeki padoklar ve gebelik döngüsü bu şekilde yer alır. Şimdi sıra geldi çiftliğimizin diğer iç bölümünde hangi alanların yer aldığına, bunların ölçülerinin ne kadar olduğuna ve aynı zamanda işlemse döngünün nasıl olması gerektiğine.

 • 6 metre uzunluğunda 15 metre giriş ağzı olan doğumhane yapılması gerekmekte siniz.
 • Doğumhane etrafında 1.5*1.5 ebatlarda kuzuların kalacağı padoklar yer alması gerekir.

İşlemsel Döngü:

 1. Koç katılımından gelen 1. padoktaki koyunların kuzulama sorası geldiğinde doğumhane padoklarına alınır.
 2. Doğum yapıldığında ise 1.5*1.5 olan kuzu padoklarına kuzular alınır.

Doğumhane ve ızgaralı padokların faydaları ise;

 1. Annenin kuzularına daha iyi bakabilmesi
 2. Kuzu ve annenin aşılanma ve kayıt işlemlerinin takibinin yapıla bilmesi, böylece kuzu kayıplarının önlenmesinin sağlanmasıdır.

Doğum padokların da 2 ile 7 gün arasında kalan kuzu ve anneleri daha sonra 8*6 metre ebatın da yapacağınız 25 başlık kuzu ve koyun bölümüne alınır. Bölümde kuzuların bölümü ile annelerin bölümü ayır olmalıdır. Kuzu koyun bölmesinde otomatik yemlik ve suluk olması gerekmektedir. Bu bölümde kuzular büyütme yemine alışır. 25 gün sonra 8*16 halinde yapılan iki komşu koyun kuzu bölümünün koyun alanındaki ortada yer alan bölümü kalkar. Böylece bu koyunlarımız bir gurup halini yeniden almış olacaktır. Sütten kesilen kuzularımız ise 4*8 metre olarak iki ayrı hazırlanan kuzu bölümüne alınır. Anneler ise yeniden çiftleşme bölümüne aktarılır. Çiftleşme bölümüne geçmeden önce projemizin iç ölçülerini gösteren çizim ise aşağıda olduğu gibidir.

blank

İç ölçülerinin çizimini de paylaştıktan sonra artık son bölüm olan doğumhane ölçülerine geçebiliriz.

Koyun Çiftleştirme Projesi Ölçüleri ve Özellikleri

Kuzulama sonrası sütten kesilen koyunlar yeniden çiftleşmeye götürülür. Çiftleştirme bölümlerinin çiftliğinize yakın ama harici bir yerde olması önerilir. Çiftleştirme bölümlerinden 12 koyuna bir koç düşecek şekilde toplamda 4 ayrı padok yapılır. Bu şekilde yapılmasının amacı hangi koyunun hangi koçtan olduğunun takibi sağlanır. 50 küçükbaş hayvanlık yapacağımız çiftleştirme bölümünün ölçüleri ise şu şekilde olmalıdır.

 • Toplamda 150 m2 çevrili alan
 • Padokların ölçüleri ise 25 m2 olması yeterlidir.

Padoklar haricinde kalan alanda hayvanlarınızın aşılama işlemlerini yapabilirsiniz. Kuzu kayıplarını %5 kadar ekiz doğum sayısında artış sağlamak isteyen çiftçilerimizin için önereceğimiz koyun, keçi projemizin ölçüleri bu şekildedir arkadaşlar. Şimdi sıra geldi TKDK Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? da bahsetmiş olduğum başvuruları yaparak kuracağınız bu çiftliğin maliyet hesaplamasının yapılmasına.

200 300 Küçükbaş Koyun Keçi Çiftlik Projesi Maliyet Hesaplaması

Damızlık 200 300 küçükbaş koyun, keçi projemizin maliyet hesaplama işlemlerini sizler için yaptık. Bu hesaplama işleminde sadece kaba olarak çiftliğimizin maliyeti yer almamaktadır. Kalemler halinde sizlerin de göreceği gibi hesaplama işlemimizde proje kapsamında ihtiyaç duyacağımız diğer mevzuatlarda bulunmaktadır. GAP,DAP, KOP ile DOKAP Hayvancılık Destekleri üzerinden en az %50 hibe alabileceğiniz projemizin maliyet kalemlerine gelirsek karşımıza şu rakamlar çıkacaktır.

İnşaat Maliyet Hesaplaması:

 1. Ağıl dış yapısı 40*16 toplamda 640 m2 bir alana sahip olacaktır. Böyle bir kaba inşaatın maliyetinin m2 500 ile 600 TL olmaktadır. Totalde ise böylece bize yansıyacak olan maliyeti 352.000 TL olur.
 2. Gübre Çukuru: 75 m2 bir alan yeterli olacaktır. M2 maliyeti 400 TL olacaktır. Toplamda ise bize yansıyacak olan rakam 30.000 TL olur. (hibe almak için gübre çukuru zorunludur.)
 3. Kaba Yem Deposu: 200 m2 için maliyeti toplamda 80.000 TL olacaktır. (destek başvuru için zorunlu değildir.)
 4. Bakıcı Evi: 75.000 TL olacaktır. (bu giderde destek almak isteyenler için zorunlu değildir.)

Toplam olarak inşaat giderlerimiz: 537.000 TL olacaktır. İnşaat harcamalarından zorunlu olmayan bakıcı evi ile kaba yem deposu çıktığı zaman ise 382.000 TL size bir maliyeti olacaktır.

Makine Maliyet Hesaplaması:

 1. Yemlik: 35 adet alım için 750 TL tanesi olarak ele alırsak maliyeti 26.250 TL
 2. Otomatik Yemlik: 6 adet alım için tanesi 1.400 TL den toplamda 8.400 TL
 3. Suluk: 15 adet maliyeti 1.500 TL
 4. Doğum Padokları: 25 adet 25.000 TL
 5. Çit: 54 metre 4.300 TL
 6. Gezinti Alanı: 15.000 TL

Toplamda makine maliyeti 80.450 TL yapar. 537.000 TL inşaat maliyeti ile birlikte 200 300 küçükbaş koyun keçi ahır projemizin bize maliyeti 617.450 TL yapmaktadır.

Ücretsiz olarak Tarım Ve Orman Bakanlığı 13. Etap KKYDP Uygulama Rehberinde yer alan %50 imkanlarıyla bu projeye nasıl sahip olacağınızı bizlere arayarak öğrene bilirsiniz.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 8 Ortalama: 4.4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Mahmut Yıldız dedi ki:

  inşaat maliyeti tamam peki koyunu kaça aldık maliyeti nedir projeye yazılmıyormu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Alacağınız koyunun yaşına sayısına göre bu fiyatlar değiştiği için bir şey söylememiz doğru olmaz

 2. AYDIN KARSAVURANOĞLU dedi ki:

  BİRE BİR GÖRÜŞEBİLİRMİYİZ

 3. mustafa erol dedi ki:

  koyde babamızdan kalan tarlalarımızdan besicili,k yapma adına yardımcı olabilirmisiniz

  1. mustafa erol dedi ki:

   tarlalarımız yer olarak sivas koyluhisardadır otu boldur sulak yerlerdir sadece sermayemiz yoktur öncü sponsorlara ihtiyacımız vrdır

 4. Tugay zorlu dedi ki:

  Ciftci belgesi
  ÇKS belgesi
  Hayvancilikla ilgili belgeler mevcut. Ahir yapacak arazide mevcut. 90 100 civarı koyunda var. Ve hepsi uzerimize kayitli kupeli koyunlar. Bizde 300 koyunluk ahir yaptirmak istiyoruz. Kosgeb den hibe yuzde yuz cikar mi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır. Bunun için hibeleri TKDK yada KKYDP programları sağlamaktadır. Tarım İlçe Müdürlüklerine başvuru yapın lütfen.

 5. Nadi dedi ki:

  İletişim Bilgileri Alabilirmiyim