Hibe Kredi

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa)

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa)

Nerede ise bütün bankalara göre çok daha avantajlı olarak kredi imkanı sağlayan bankaların başında Ziraat’tın geldiğini bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bankanın özellik 2022 de ile bireysel müşterilerine sağlamış olduğu diğer bir olanak ise ipotekli olarak vermiş olduğu ihtiyaç kredisi tir. 36 ay vadeli ipotekli olarak ihtiyaç kredisi kullanmak için evinizi, arsanızı yada arabanızı rehin göstermeden önce bir kaç kriter şartına haiz olmanız gerekir. Bankanın ilk olarak aradığı bu taleplere şayet uygun değilseniz Ziraat bankası tarafından verilen ipotekli ihtiyaç kredisi olanaklarından yararlana bilmeniz bir hayli zordur.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisinin Şartları Nelerdir?

Ziraat bankası ipotekli ihtiyaç kredisi olanaklarını ele almadan önce gelin hep birlikte banka tarafından istenilen şartlara ne kadar uygunuz bir bakalım. Daha sonra boş yere banka şubelerinden vakit kaybı yaşamamak için bu kriterlere uygun olup olmadığınızı kendinize sorgulamanız sizin avantajınıza olacaktır. Sizlere daha önce Ziraat bankası gelir belgesiz kredi detayları hakkında bir bilgi vermiştik. İş ipotekli ihtiyaç kredisine gelince olayın rengi biraz değişiyor. Değişikliğin gösterdiği en büyük husus ise kuşkusuz bu kredinin başvurusunun mutlaka banka şubesi üzerinden yapılması gerektiğidir. Diğer hususlar ise;

 1. Sevindirici olan kredi notu değeriniz düşük dahi olsa ipotek göstermeniz durumda bireysel ihtiyaç kredisi kullana bilmenizdir. 😊
 2. Üzücü olan ise kredi kullanım üst limitinde iseniz her ne yaparsanız yapın Ziraat bankası ipotekli ihtiyaç kredisi olanaklarından yararlanamıyor olmanızdır. 😢

Şimdi gelelim şu üzücü noktaya detaylı bir şekilde ele almaya.

Kredi Kullanım Üst Limiti Nedir?

Herkesin bir kredi kullanabilir limiti vardır. Bunu BDDK kararı ile bankalar uygulamaktadır. Resmi Gazete de yayımlanan bu karar ile her ne yaparsanız yapın bu limitin üstünde kredi kullanamazsınız. Peki bu limiti nasıl öğrene biliriz. Bunun hesaplama işlemini bizler de yapabilir miyiz? Evet, öğrenmesi ve hesaplaması çok ama çok kolay. Gelin şimdi bu hesaplama işlemini hep birlikte yapalım.

 • Ben bunun hesaplamasını daha önce asgari ücretli en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi kullanabilir de yapmıştım. Ama şimdi bir kez daha kendi ”HANE GELİRİNİZ” üzerinden yapacağım. Kredi kullanım üst limitinizi öğrene bilmeniz için ilk olarak evinize giren toplam kanıtlanabilir para miktarını bilmeniz gerekir. Bu eşinizin aylığı yada adınıza ispatlanabilir bir kirada olabilir. Bu geliri biliyorsanız hesaplama işlemi çok kolay olacaktır.

Yapmanız gereken tek şey hane gelirinizin %75 oranını bulmak. Buda şu formül ile yapabilirsiniz.

💰 Herhangi bir hesap makinesinden Aylık Hane Geliriniz  x 75 % =  demeniz yeterlidir. Bunu yapamayan arkadaşlar için ben belli maaş oranlarına göre bir kaç hesaplama yaptım.

 • 1.000 TL hane gelirine sahip olanlar en fazla aylık kredi taksit ödemesi 750 TL kadar kredi kullana bilir.
 • 2.000 TL aylık hane gelirine sahip olanlar ise en fazla kredinin aylık taksit ödemesi 1.500 TL olacak şekilde kredi kullana bilir.
 • 3.000 TL aylık olarak hane gelirine sahip olanlar aylık en fazla kredinin taksit ödemesi 2.250 TL olacak şekilde kredi kullana bilir.
 • 4.000 TL olarak aylık bir hane gelirine sahip olanlar en fazla aylık kredi taksit ödemesi 3.000 TL olacak şekilde ipotekli ihtiyaç kredisi kullana bilir.
 • 5.000 TL olanlar ise en fazla aylık kredi taksit ödemesi 3.750 TL olacak şekilde kredi kullanabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken bir kaç diğer husus ise;

 • Başka bankalarda olan kredileriniz tir. Şayet mevcut durumda başka bir bankada devam eden krediniz var ise bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Örnek: Aylık maaşınıza göre 1.500 TL ödeyebilir bir durumda iseniz başka bir bankada devam eden krediniz var ise onun aylık ödemesi ise 500 TL ise size Ziraat bankası dahil olmak üzere bütün bankalar en fazla aylık taksit ödemesi 1.000 TL olacak şekilde kredi çıkartacaktır.!

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

blank

Başta da belirtmiş olduğum gibi Ziraat bankası ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu banka üzerinden yapılmaktadır. TC İle Kredi Başvurusu Sorgulama işlemleri gibi ipotekli krediler için hiç bir banka başvuruları İnternet üzerinden kabul etmez. Bu neden ile başvuru işleminizi kesinlik ile herhangi bir Ziraat bankası şubelerine doğrudan bireysel olarak yapmanız gerekir. Başvuru işlemi banka şubesinden yapılacağı için sizden bazı belgeler istenilir. Bu belgeler ise şunlardır.

 • Gelir belgesi
 • İpotek edilecek ev yada araca ait tapu veya ruhsat
 • İkametgah il muhabiri (ödenmiş faturada olur)

bu 3 belge Ziraat bankası ipotekli kredi başvurusu için yeterlidir. Başvuru işlemi için ilk olarak bireysel müşteri departmanındaki görevli T.C. kimlik numaranızdan ne kadar kredi kullanabileceğinizi hesaplar.! Bu hesaplamayı diğer bankalarda olan mevcut krediniz ve hane gelir beyanımıza göre belirler. Beyan sonrasında ise artık süreç ekspertiz raporuna girer. Buna göre ise;

 • Konut ipoteği için değerinin en fazla %90
 • İş yeri için %75
 • İmarlı arsa için %50

kadar kredi kullana bilirsiniz.

Artık Ziraat bankası şubelerine hiç gitmeden de müşterisi olabilirsiniz. Nasıl mı? Detaylar Ziraat Bankası Şubeye Gitmeden Vadesiz Online Hesap Açma (İnternet Şifre Alma) bağlantısında

Ziraat İpotekli Kredi Ne Kadar Kredi Çeksem Ne Kadar Öderim?

Hadi bütün sorularınızı cevapladım ne kadar Ziraat bankasından kredi çekseniz ne kadar ödersiniz onu da güncel faiz oranlarına göre cevaplayayım da tam olsun.  Bu hesaplama işlemini yapmak için bankanın güncel kredi faiz oranını bilmemiz gerekiyor. Ziraat bankasının Ağustos ayı güncel ipotekli ihtiyaç kredisi faiz oranı ise %1.79 olmaktadır. Şimdi gelelim hesaplama işlemlerine. Bu arada hesaplama işlemlerinde genellik ile ipotekli ihtiyaç kredileri için yüksek rakamlar kullanıldığı için ben yüksek rakamları ele alarak hesaplama yapacağım bilginize.

Ziraat Bankası İpotekli Kredisi Hesaplaması
Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
45.000 TL 18 Ay 3.040,79 TL 54.734,34 TL
20 Ay 2.791,51 TL 55.830,35 TL
22 Ay 2.588,17 TL 56.939,71 TL
28 Ay 2.155,29 TL 60.348,32 TL
36 Ay 1.807,71 TL 65.077,72 TL

olacaktır. Farklı tutarlarda hesaplama yapmamız için bize yorum atmanız yeterlidir.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 10 Ortalama: 3.2]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 223 YORUM
 1. Berkant Şen dedi ki:

  1200000 değerinde üzerime ev kayıtlı aylık gelirim 8800 tl garanti bankadından iki kredim var aylık ödemeleri 3200 tl kredi notum düşük bı imkandan yararlanabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   36 ay ödemeli olarak yararlanabilirsiniz.

 2. Emre dedi ki:

  Merhabalar iki parça 50 dönüm sulu tarla var.350 bin TL kredi kullanmak istiyoruz.kac ay vade ve faiz oranı ne olur bilgi verir misiniz.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   50 bin TL üzerine en çok 24 ay vade uygulanmaktadır. Aylık ödemeniz 19.273,51 TL olacaktır.

 3. Ahmet BALTAOĞLU dedi ki:

  5000m kare bağ ve730mkare avlulu ev var .tapulu aylık gelirim10500tl nekadar kredi çekebilirim herhangi bir kredi ödemem yok.teşekkür ederim,

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   24 ay vadeli 94 bin TL çekebilirsiniz. Aylık ödemeniz ise 5.212,36 TL olur.

 4. Fırat Deniz dedi ki:

  2013 model megane 3 210000 km aracım bankalarda 5 kredim var toplam 4 bin ödeme yapıyorum. Aylık gelirim 7 bin. Ne kadar ipotekli kredi çekebilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Aylık 3.500 TL ödemeli kredi kullanabilirsiniz.

   1. Fırat Deniz dedi ki:

    Nasıl kullanabilirim

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     İpotekli olduğu için direk bankadan başvuru yapmanız gerekiyor. Araç ruhsatı ile birlikte. Araç ruhsatınız teminat olacak.

 5. Semra dedi ki:

  Merhaba. 500000 TL evim var. Asgari ücretliyim. Kredi notum yüksek. 200000tl kredi çekebilir miyim. En fazla kaç yıllığına çekebilirim Bunun faiz oranı ve aylık taksiti ne kadar olur acaba.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üzgünüm ama ek bir gelir göstermeden çekemezsiniz.

1 14 15 16