Hibe Kredi

Silahlı Silahsız Özel Güvenlik Nasıl İş Bulur? İlanlar Nerede Yayımlanır?

Silahlı Silahsız Özel Güvenlik Nasıl İş Bulur? İlanlar Nerede Yayımlanır?

Silahlı ve silahsız olarak özel güvenlik olmak isteyenler nasıl iş bulur? İstanbul, Ankara, İzmir dahil tüm iller de özel güvenlik elemanı olmak isteyenler için şirketlerin adresleriyle birlikte yer verdik. Bununla birlikte özel güvenlik olmak isteyen bay ve bayanlar için de iş ilanları nerede yayımlanıyor doğrudan yönlendirme yaptık. Bankalar, özel şirketler de silahlı güvenlik olmak isteyenler için almaları gerekilen sertifikanın nasıl alınması gerektiğini de yine iş arayanlar için açıkladık. İlk olarak özel güvenlik olmak isteyenler için silahlı özel güvenlik nasıl olunur? Bunların şartları ve başvuru için gerekli evrakların neler olduğuna değindik. Sonrasında ise silahsız özel güvenlik olacaklar için gerekli evrak ve şartları sıraladık. En sonra ise kurs başvuruları ile iş bulmaları için ne yapmaları gerektiğine değindik.

Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur? (Bankalar, Fabrikalar, Şirketler)

Bankalar başta olmak üzere bir çok fabrika ve şirketler silahlı özel güvenlik tedarikini sözleşmeli olarak yapar. Yani, kadrolu olarak nerede ise günümüzde hiç bir banka yada fabrika artık kadrolu silahlı güvenlik almamaktadır. Bankalara yada fabrika gibi özel sektörde faaliyet gösteren yerlere bu nedenle silahlı özel güvenlik olmak istiyorsanız doğrudan başvuru yapmamanız çok daha mantıklı olur. Silahlı özel güvenlik başvurusu yapacakların nasıl ve nereye başvuru yapacaklarını açıklayacağız. Ama bundan önce başvuru da bulunmak için gerekli 3 adımın ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Bunlar neler derseniz.

 1. Silahlı özel güvenlik görevlisi olma şartlarına sahip misiniz?
 2. Silahlı özel güvenlik olmak için gerekli belgeleri hazırlayabilir misiniz?
 3. Özel güvenlik eğitimlerine katılarak gerekli puanı alabilecek misiniz?

Silahlı özel güvenlik görevlisi olunmak için bu 3 şartı sağladığınız zaman da nereye iş başvurusunda buluna bileceğinize ilanları ile birlikte yer vereceğiz.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Nedir?

Fabrikalara, bankalara yada özel kuruluşlara silahlı özel güvenlik olabilmeniz için ilk olarak aranan şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Şayet bu şartlara sahip değilseniz hiç 2. ve 3. adım olan gerekli belgeler ve eğitimlere geçme hayali kurmayınız. Bu neden de dolayı da silahlı özel güvenlik olacak bay bayanların ilk olarak aranan bu şartlara sahip olup olmadığını listelemek istedim. Silahlı özel güvenlik görevlisi olma şartları ise şuan tam 9 tanedir. Bu şartlar neler diyorsanız, buyurun bu 9 özel güvenlik görevlisi olma şartları.

 1. T.C. vatandaşı olmanız gerekir. (Azeri, Türkmen yada Kazak kökenli olup oturma izinli olanlar için bu şart geçerli değildir.)
 2. En az lise yada dengi okuldan mezun olunması gerekilir.
 3. 21 yaşını doldurmuş, 22 yaşından gün alınmış olması gerekmektedir.
 4. 6 aydan çok hapis cezası almamış olunmalı. Taksirli suçlar harici ağır hapis alınmamış olunmalıdır.
 5. Bedensel engeli olmaması gerekir. Akıl sağlığı yerinde olunmalı.
 6. Özel güvenlik olunması için gerekli belgeleri alması gerekir.
 7. Herhangi bir terör örgütü mensubu olmaması.
 8. Kurumsal haklardan yararlanmayı engelleyici cezalar almamış olmalıdır.
 9. 120 saatlik temel eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlamalıdır.

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için gerekli şartlara uygun sanız, tebrikler. Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için ilk adımı geçtiniz. Şimdi sırada silahlı özel güvenlik olabilmeniz için gerekli evrakları tamamlamaya iş geliyor. Sonrasında da nasıl silahlı özel güvenlik olabileceğinizin son adıma geçeceğiz. En sonunda da iş bulmak için ne yapmanız gerektiğinizi ilanlar ile birlikte yer vereceğiz. Allah’ın izni ile de herkesi bir iş sahibi yapacağız.

Silahlı Özel Güvenlik Kursu Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Silahlı özel güvenlik başvurusu şartlarına uygunsanız, iş başvuru yapmak için gerekli evrakları hazırlamaya gelir. Silahlı özel güvenlik kursuna başvuru yapmanız için gerekli evraklı hazırlamayanların kurs başvuruları şartlara uygun dahi olsa kabul edilmez. Bu nedenle sadece silahlı güvenlik görevlisi olmak için şartlara uygun olmanız yetmez. Haricinde sertifika alabilmeniz için kurs başvurusu için aşağıdaki evrakları da hazırlamanız gerekir. Başvuru için gerekli evraklar tam 5 başlıktan oluşmaktadır. Başvuru için oluşan bu 5 başlıklar ise şunlardı.

 1. T.C. nüfus hürriyeti fotokopisi.
 2. 6 ay içinde çekilmiş olan 4 adet vesikalık fotoğraf.
 3. İkametgah belgesi (Nüfus yada e-Devlet üzerinden çıktısını alabilirsiniz.)
 4. Silahlı özel güvenlik olunması için sakınca yoktur ibareli Devlet hastanelerinden alınmış olan sağlık raporu.

Silahlı özel güvenlik olunması için gerekli olan evrakların listesi de bu şekilde. Silahlı özel güvenlik olmak için şartlara sahibiz diyelim. Başvuru için de gerekli evrakları da hazırladık. Peki şimdi ne yapmamız gerekiliyor? Yukarıda da bahsettiğim gibi elbette silahlı özel güvenlik olmak için sertifika almamız gerekmektedir. Peki, bu sertifikayı nereden ve nasıl alabiliriz.

Silahlı Özel Güvenlik Kursları Ne Zaman Başlıyor? Nereye Başvuru Yapılması Gerekiliyor? Kaç Gün?

Silahlı özel güvenlik olmak için şartlara uygun olmanız ilk kendiniz de aranan niteliktir. Sonrasında da silahlı özel güvenlik kurslarına katılmak için gerekli evrakları hazırlamanız gerekir. Silahlı özel güvenlik kurs başvuruları için şartlar ve gerekli evraklar neler yukarıda listeledik. Toplamda 17 gün, 120 saat sürecek olan temel eğitim kurslara katılmak için şart ve evrakları hazırlayanlar peki nereye ve nasıl başvuru yapacaklar. Başvuru sonrasında silahlı özel güvenlik olmak için sizlere neler bekliyor? Bay ve bayanlar için şimdi bundan sırasıyla bahsetmek istiyoruz.

 • İlk olarak Yetkili Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi verilen merkezlere başvuru yapılması gerekilir. Muhakkak bulunduğunuz ilçede olmasa da bağlı olduğunuz il içinde birden fazla Özel Güvenlik Kursu düzenleyen yetkili firmalar bulunmaktadır. Ben bu firmaların İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, İzmir gibi büyük bir kaç ilimiz için bazıların adres ve iletişim bilgilerine bir tablo halinde yer aşağıda veriyorum. Tabloda yer alan illerde değilseniz, kurs başvurusu için bulunduğunuz ili bize iletirseniz size geri dönüş yaparak eğitim alabileceğiniz yerin adresini geri dönüş sağlayacağımızı da belirtmek isterim.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi Düzenleyen Bazı Yerlerin İletişim Adresleri

Firma Adı Şehir Adres Telefon
Point İstanbul/Mecidiyeköy Cüre İş Hanı, No:16 Kat:5 (Şirinevler, Avcılar da ofisleri de vardır) 0-212-288-40-44
Üstün İstanbul/Beylikdüzü Mevlana Mah. Sultan Ahmet Cad.  Delta Plaza B2 Blok Kat:9 0-544-683-20-62
Ritim İstanbul/Pendik Feyzi Çakmak Mah. Tevfik İleri Cad. No:125 D:2/A 0-216-397-03-98
Diriliş Ankara/Çankaya Cumhuriyet Mah. Selanik Cad. No:7 0-312-923-06-06
Kızılay Ankara/Çankaya Atatürk Bulvarı No: 88/17 0-312-425-63-42
Ayyıldız Bursa/Osmangazi Reyhan, 3 Safranlık ÇK. NO:310 0-224-224-37-17
Uludağ16 Bursa/Yıldırım Duaçınarı Ankara Yolu Caddesi 16310 0-224-366-66-04
Eskişehir Özel Eskişehir/Tepebaşı Cumhuriyet Mah. Hatıra Apartmanı No:16 Kat:2 0-506-062-35-77
Karahan Eskişehir/Odunpazarı İstiklal, Başarılı Sok. No:7 D:3 0-532-053-44-26
Sarızeybek İzmir/Konak Çankaya, Akdeniz Mah. Gazi Bul. 66, 302 0-544-489-43-34
Merkez 35 İzmir/Konak İsmet Kaptan Mah. Selvili İş Merkezi, Sezer Doğan Sok. No:18 Kat:7 0-506-094-35-33

Yukarıda yer alan Silahlı Özel Güvenlik eğitimi kurslarına başvuru yaptınız. Daha sonra ne oluyor?

 • Kurs görevlileri şartlara ve gerekli başvuru evraklarını kontrol eder.
 • Eğitim verilmesi için sizden belli bir ücret talep eder. Bu ücret eğitimi veren yere göre değişebilir.
 • 120 saatlik temel Silahlı Güvenlik Eğitimi başlar.
 • Eğitimler sonrasında 100 sorudan oluşan bir sınav yapılır
 • Sınavda en az 70 almanız durumunda Özel Güvenlik Sertifikası alınır.
 • Özel Güvenlik Kimlik Kartı alınmak için ardından da Özel Güvenlik Denetleme Şube Müdürlüğüne gidilir. Kart alma harç bedel ödemesi ise Halkbank üzerinden yapılır. Nasıl yapılacağını da Özel Güvenlik Kimlik Kartı Vergi Parası Nereye Yatırılır? (Halkbank IBAN NO) sayfamızda anlattım.

Özel Güvenlik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne gidilirken de Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkartmak için bazı evraklar sizden istenilir. Şube Müdürlükleri tarafından istenilen bu evraklar ise şunlardır.

 • Dilekçe. Özel Silahlı Güvenlik Kartı Başvuru Dilekçe Örneği
 • Silahlı temel eğitim aldığınızı gösteren sertifikanızın aslı ile fotokopisi
 • Muhtar onaylı olacak şekilde, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunun aslı. (Arşiv araştırma formu bilgisayar yada daktilo ortamında doldurulması gerekilir.)
 • 4 tane yeni çekilmiş biyotmetrik fotoğraf. (Arka fon beyaz,  5cm x 6 cm ölçülerinde açık renk kıyafet giyinerek çekilmiş olmalı)
 • Sağlık raporu. (Doktor imzalarından muhakkak kaşe olması gerekiyor)
 • Öğrenim durumunu gösteren belgenin aslı ve fotokopisi.
 • Üzerinde kimlik numarasını yazılı ehliyet yada T.C. kimlik belgesi.
 • Kan gurup belgesinin aslı ve fotokopisi.
 • Özel güvenlik harcının ödendi makbuzun aslı ile fotokopisi. (Vergi dairesine yatırılacak)
 • Adli sicil belgesi. (e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.)

Tüm bu evrakları şeffaf bir dosya içinde tanzim edilmesi gerekilir. Jandarma bölgesinde olanlar bu belgeleri Özel Güvenlik Denetleme Şube Müdürlükleri yerine İl Jandarma Komutanlıklarına teslim etmesi gerekmektedir. Tüm bu sürecin sonrasında artık siz bir Silahlı Özel Güvenlik görevlisi oldunuz demektir. Bu süreç sonrasında nasıl iş bulacağınıza geçmeden önce bir de Silahsız Özel Güvenlik olacakların nasıl bir yol izlemesi gerektiğinden de bahsedeyim. Sonra hem silahlı hem silahsız özel güvenlik iş ilanları hakkında bilgi vereceğim.

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

Silahsız özel güvenlik görevlisi olma şartları, silahlı özel güvenlik görevlisi olmaktan biraz daha kolaydır. Ayrıca, eğitim diğer ödeme kalemleri bakımından daha masrafsızdır. Ama şunun da altını çizmem gerekir ki maaş açısından her zaman silahlı özel güvenlik görevlileri daha çok alır. Silahlı yerine peki silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler nasıl bir yol izlemeleri gerekilir. Kısacası nasıl silahsız özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz? Atmanız gerekilen sırasıyla adımlar şu şekilde.

 1. Başvuru şartlarına ilk olarak uygun musunuz? Bir buna bakmalısınız. Bu şartlar nelerdir? Hemen listeleyelim.
  1. En az 8 yıllık temel eğitim öğrenimi almış olmalısınız. Yani orta okul derecesinden mezun olunmalı.
  2. 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış olunmalı.
 2. Silahsız temel eğitim dersine katıla bilmeniz için bazı evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evrakların neler olduğunu yukarıda bulabilirsiniz.
 3. Yine yukarıda yer vermiş olduğumuz Özel Güvenlik Eğitimi veren kurslara başvuru yapmalısınız.
 4. Son olarak yukarıda yer verdiğimiz evrakların aynısını Silahsız Özel Güvenlik kartı için de hazırlamanız gerekir. Silahsız Özel Güvenlik Kartı başvuru için dilekçe örneği farklı olduğu için onu da Silahsız Özel Güvenlik Kartı Başvuru Dilekçe Örneği bu bağlantıdan indire bilirsiniz. Bu evraklar yine Özel Güvenlik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne teslim etmelisiniz.

Bu süreç sonrasın da artık resmi olarak sizde bir Silahsız Özel Güvenlik görevlisi olmuş olursunuz. Peki, hem silahlı hem de silahsız özel güvenlik görevlileri kendilerine nasıl güzel bir iş bulabilirler.

Kendi Bünyesinde (Banka) Silahlı Silahsız Özel Güvenlik İş İlanları

Kendi bünyesinde çalıştırmak üzere az da olsa özellikle bankalar silahlı özel güvenlik görevlisi alırlar. Bu bankalar hangileri diyorsanız. Akbank, Türkiye İş Bankası, Devlete ait olan 3 kamu bankası (Vakıfbank, Halkbank, Ziraat) ve TEB ile Garanti bankası gelir. Bunun haricinde hastane, vergi daireleri gibi resmi bir çok kurum ise artık silahsız özel güvenlik tedarikini ihale ile Özel Güvenlik Firmalarına verir. Özel güvenlik iş ilanlarını anlayacağınız 3 şekilde yapa bilirsiniz. Bunlar;

 1. Kendi bünyesinde çalıştırılmak üzere özel güvenlik görevlisi alan yerlerin İnternet sitelerinde yer alan ”Kariyer” bölümünden başvuru yaparak. Bazı bankaların kariyer başvuru adresleri ise aşağıdadır.
  1. Vakıfbank ⇒ https://kariyer.vakifbank.com.tr/
  2. Halkbank ⇒ https://kariyer.halkbank.com.tr/
  3. Akbank ⇒ https://kariyer.akbank.com/
  4. İş Bankası ⇒ https://www.isbank.com.tr/bankamizi-taniyin/iste-kariyer
 2. İnternette iş bulma ilanlarını takip ederek. Önereceğim bu siteler ise; https://www.kariyer.net/is-ilanlari/?kw=guvenlik&is=1 bu adres üzerinden bulabilirsiniz.
 3. Özel güvenlik firmalarına kayıt olarak. Bu firmaların hangileri olduğunu da buradaki bağlantıyı tıklayarak göre bilirsiniz.

Tüm bu kendi bünyesinde silahlı yada silahsız iş bulma yolarının haricinde bizler de sizlere yardımcı olabilir. Bunun için yapmanız gereken de iş ilanınızı yorumlarda adresiniz ile birlikte iletişim bilginizi de girerek yazmanız olacak. Özel olarak daha çok

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.