Hibe Kredi

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma Formu (GÜNCELLEME)

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma Formu (GÜNCELLEME)

KOSGEB’den yeni girişimciler yada KOBİ olarak faaliyet gösteren işletmeler veri tabanına ilk olarak kayıt yapması gerekir. Daha sonra ise destek başvurusunda bulunmadan önce KOBİ Beyannamesi Formu doldurması gerekir. Yada daha önce doldurmuş olsalar dahi 2022 yılında başvuru yapacaklar ise güncelleme işlemini mutlaka yapmaları gerekmektedir. e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak dolduracağınız beyannamenin kuruma ne zaman verilir göz önünde bulundurmaksızın sürekli olarak güncel olması sizin menfaatinizedir. Peki, bu denli önem arz eden KOBİ beyannamesi formu nasıl doldurulur ve güncellenir?

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

KOSGEB destek programlarına başvuru yapılmadan önce sizlerden mutlaka KOBİ Beyannamesi Formu doldurmanız istenilir. Yada daha önce doldurdu iseniz bile bu formu yeniden ait olduğunuz seneye göre güncellemeniz gerekir. Beyannamenin ne zaman verilir sorusunun cevabı ise destek başvurusuna bulunmadan öncedir. Bu neden ile kurum tarafından aktif olarak gösterilen destek başvurusuna başvuruda bulunmadan önce beyannamenizi güncel olmasına çok dikkat etmeniz oldukça önem arz eder. Bu arada yeri gelmiş iken aktif olan destek programı görmek için şu adımları yapmanız yeterlidir.

 1. e-Devlet şifreniz ile https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine giriş yapınız.
 2. Sayfanın en altında ”Sadece Ödemesi Devam Eden Hizmetler” bölümüne ininiz.

Burada görmüş olduğunuz destek programları o an için halen ödemesi devam eden ve aktif olan programlardır. Geçmiş dönemlerde yaşamış olduğum tecrübelere dayanarak siz KOBİ yada girişimcilere bir tavsiyem var. Devletin belli tarihlerde KOSGEB üzerinden vermiş olduğu özellik ile ”ESNAFA FAİZSİZ KREDİ” teşviklerinden istifade etmek için KOBİ Beyanname Formunuzu her sene üşenmeden güncelleyin. Çünkü teşvik haberi ile birlikte sistem her ne olur ise olsun aşırı yoğunluk dan ötürü kilitlenmektedir. Doldurma işlemini ise aşağıda bahsetmiş olduğum şekilde gerçekleştire bilirsiniz.

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma 2022 (Resimli İşlem)

e-Devlet şifreniz var ise KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma işlemini İnternet’e bağlı her cihaz üzerinden kolaylık ile yapabilirsiniz. Her hangi bir danışmanlık firmasına ihtiyaç duymadan formun nasıl dolduracağınızı sizlere resimli olarak 2022 prosedürlerine uygun bir şekilde anlatım yaptım. Yardımcı bağlantılarla resimlere bakarak adım adım KOBİ Beyannamesi Doldurma işlemini sizler de ilk defa doldurma yapacaksanız.

 1. Ticari Sicil yada Esnaf Sicil Gazetenizi bilgisayar ortamına uygun pdf veya word formatın da bulundurmanız.
 2. Vergi numaranızı bilmeniz
 3. Elektronik posta adresinizin olması

gerekmektedir. Şimdi tüm bu işlemleri tamamlamış olarak sizlere kabul edip KOBİ Beyannamesi nasıl doldurulur resimli olarak anlatımına geçiyorum.

 1. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler adresine giriş yapalım, açılan pencerede aşağıdaki işaretli görseli tıklatalım. blank
 2. Daha sonra sistem sizi e-Devlet şifrenizi girmeye yönlendirme yapacaktır. Lütfen kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapınız. blank
 3. Giriş yaptıktan sonra ise ”Kullanıcı Tipi” seçin sayfasına geleceksiniz. Resimde de olduğu gibi buraya vergi numaranızı ve kullanıcı tipinizi seçerek ”GİRİŞ” deyip geçiniz. blank
 4. Şimdi 5 adımdan oluşan bir alana geldiniz. Bu alanda ilk yapmanız gereken şey KOBİ Beyannamesi Doldurma yada güncelleme yılının seçilmesidir. Buraya içinde bulunduğunuz seneyi girmeniz yeterli olacaktır. Örnek: 2022blank
 5. Beyanname yılını seçerek ”İLERİ” dedikten sonra ise şimdi sıra ”BAŞLANGIÇ BİLGİLERİ” girilmesi bölümüdür. Bu bölümde işletmenin yeni kurulduğunu İLK KUTUCUĞU İŞARETLEYEREK beyan ederseniz. Ayrıca, işletmenizin ortaklık bilgilerini de yine bu alanda belirtirsiniz. blank
 6. İşletme bilgilerinin yer aldığı bölüme geldik.! Bu alandaki bilgiler GİB den ve SGK ile YİP den otomatik alarak belirir. Lütfen doğru olduğunu sizler de teyit edin. Şayet, bilgiler gözükmüyor ise ilgili kurumlara kaydınızı ilk olarak yapınız. En alt sayfada da KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE kodunuz çıkacaktır. Burada destek alıp almadığınızı da ayrıca göre bilirsiniz.
 7. Ticari Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi yer aldığı bölüme geldiniz. Şayet daha önce sisteme yükledi iseniz burada göre bilirsiniz. Yok yüklü değil ise o zaman bu alanda ”EK EKLEME” alanından ilgili dokümanları seçerek ”GÜNCELLE” demeniz gerekir. blank
 8. Son bölüme geldik. Gerekli bilgilerin girildiğini ”ONAYLA” diyerek onaylamanız yeterlidir. Bu arada bilmeniz gereken. Eğer ki firma onay butonuna basıldığında eğer A.Ş değilse veya herhangi bir bağlı veya ortak işletme değilse otomatik olarak uzman onayına gerek kalmaksızın onaylanmakta ve evrak kaydına gönderilmektedir.

KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulup PDF formatı anlatımı indirmek için TIKLAYIN!

Kimler KOBİ Beyannamesi Doldura Bilir?

KOBİ beyannamesi doldura bilmeniz için KOBİ olmanız gerekir. Bu sene için ise bu tanım şu şekilde kurum tarafından kabul görmektedir. Senelik olarak 250 kişi sayısından az çalışana sahip olan. Yıllık olarak net satış hasılat yada mali bilançosundan herhangi birinin 125.000.000 TL aşmamış olanlar doldura bilir yada güncelleme yapabilir. Beyanname doldurduktan sonra da güncelleme yaptıktan sonra lütfen çıktı almayı unutmayınız.!

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. emre dedi ki:

  Firmanız için müdürlüğünüzde yetkili personel ataması gerçekleşmemiştir! Lütfen müdürlüğünüzle iletişime geçip firmanıza bir uzman atanmasını talep ediniz. Bu sorunu çözebilen var mı ?

  1. Gürkan dedi ki:

   bende de aynı sorun var. yarın arayacağım. siz çözdünüz mü ?

 2. Gürkan dedi ki:

  Firmam bağlı veya ortak işletme olmadığı halde “Firmanız için müdürlüğünüzde yetkili personel ataması gerçekleşmemiştir! Lütfen müdürlüğünüzle iletişime geçip firmanıza bir uzman atanmasını talep ediniz.” şeklinde olumsuz bir yanıt alıyorum sebebi nedir acaba. nasıl çözebilirim. firmamda tek çalışan benim.