Hibe Kredi

Bankamatik Üzerinden Kartsız Para Gönderme (Ziraat Dahil)

Bankamatik Üzerinden Kartsız Para Gönderme (Ziraat Dahil)

Bankalar müşterilerinin işlerini kolaylaştırmak adına sürekli olarak teknolojilerini geliştirmektedir. Bu yönde atılan adımlar bankamatikler için de mevcuttur. İlk zamanlar sadece kartlı işleme olanak sağlayan bankamatikler, günümüzde temassız, parmak izi okuyucu ve kartsız olarak bir çok işleme imkan sağlamaktadır. Bunların içinde en çok kullanılanı ise kartsız olarak yapılan işlemlerdir. Böylece tüketici kredi yada bankamatik kartını unutsa hatta kayıp dahi etse kolaylıkla para gönderme yada alma ve yatırma işlemini yapabilir. Karşı tarafa para göndermesi için de gönderi yapacağı kişinin IBAN numarasını bilmesi de yeterlidir. Bankacılıkta gelişmeler tabi ki de sadece bunlar ile de sınırlı olmamaktadır. Bununla birlikte de hiç bir banka hesabı olmadan da ATM üzerinden para gönderme olanağı da artık sağlamaktadır. Kendi hesabıma para yatırmak istiyorum diyenler. Farklı hesaba kartsız ve banka hesabı olmadan para göndereceğim diyenler. Sizler için tüm bu işlemlerin nasıl yapıldığını Ziraat bankası üzerinden anlattık.

Kendi Hesabıma Kartsız Nasıl Para Yatıra Bilirim?

Bankamatik yani ATM istasyonları bir çok işlemi artık kartsız dahi yapabilme olanağı sağlamaktadır. Sağladığı bu imkanlardan bir tanesi de kendi hesabınıza para yatırma işlemidir. Kartsız olarak para yatırma imkanının dan yararlana bilmeniz için de size bir kaç seçenek sunar. Sunmuş olduğu bu seçeneklerden istediğinizi kullanarak hesabınıza böylece kartsız olarak para yatıra bilirsiniz. En çok tercih edilen ATM üzerinden kartsız para yetirme seçeneği ise şunlardır.

 1. QR Kod
 2. IBAN & Hesap Numarası

Ben bu iki seçeneğin her ikisiyle de kartsız olarak kendi hesabıma para yatırdım. Yatırma işlemi için bankanın hangisi de olacağın önemli olmadığını sizlere söylemek isterim. Çünkü mantık aynı! sadece ATM menüde belki yerleri değişik olabilir. Bu iki işlemle kendi hesabıma para nasıl yatırılır? diyorsanız sizlere adımları ve yapmanız gerekenleri aşağıda anlatıyorum.

 1. Bankamatik (ATM) üzerinde hepsinin ana menüsünde KARTSIZ İŞLEMLER yada KARTIM YOK diye bir buton bulunur. Bu butona tıklatalım. Bizzat ATM giderek resmini çektim sizler için arkadaşlar. blank
 2. Bu butona dokunduğumuz zaman kartsız olarak yapabileceğimiz tüm işlemler karşımıza çıkacaktır. Bu menüden yine resmini sizler için çekmiş olduğum ‘PARA YATIRMA’ tuşuna dokunalım. blank
 3. Bu buton sonrası bize iki tane seçenek sunulacak.
  1. QR kod
  2. IBAN
 4. Bu seçeneklerden IBAN seçenler para yatırılacak olan IBAN yada hesap numarasını bilmesi gerekir. Daha sonra T.C. numarası ve IBAN girerek yatıracağı parayı seçmelidir. Son olarak açıklama kısmına gerekli bilgileri girip kendi yada başka bir hesaba para yatırmayı tamamlayabilir.
 5. QR kod ile para yatıracaklar ise muhakkak cep telefonlarından kendilerine ait hesaba ilişkin bir banka mobil uygulaması olması gerekir. Mobil Bankacılık Uygulamaları Nedir? Nasıl İndirilir? de bu uygulamayı cep telefonlarınıza indire bilirsiniz. Sonra uygulamaya girip yapıp size tanımlı QR kodu ATM ekranına okutmanız gerekir. Okutmaktan sonra da para yatırma işlemenizi gerçekleştire bilirsiniz.

ATM üzerinden kendi hesabıma nasıl para yatırılır sorusunun yanıtı bu şekildedir. Şimdi sıra geldi nasıl başka bir hesaba para gönderilir?

Bankamatik Üzerinden Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Biz bankamatik üzerinden para gönderme işlemlerini kardeşimiz için gerçekleştirdik. Şehir dışında okul hayatını sürdüren kardeşimizin nakit ihtiyacını gidermek amacı ile sağlamış olduğumuz bu işlemi kartsız olarak onun hesabına şu şekilde yaptık.

blank

Bankamatik-Üzerinden-Para-Gönderme-İşlemi-Nasıl-Yapılır

İlk olarak tercihen kardeşimizin mevcut hesabının bulunduğu bankaya ait bankamatiği seçtik. Bu bankamatik T.C. Ziraat bankasına ait olan makineydi. Evimize oldukça yakın olan olan bu bankamatik için kartsız olarak işlemleri sırası ile şu şekilde diğer kardeşim ile gerçekleştirdik.

 1. İlk olarak menü için Türkçe dil seçeneğini seçtik.
 2. Daha sonra para yatırma işlemini seçtik
 3. Karşımıza iki seçenek çıktı. Bunlardan biri kendi hesabımıza bir diğer başkasının hesabına. Biz doğal olarak başkasının hesabına para yatırdığımız için başkasının hesabına olan seçeneği seçtik.
 4. Karşımıza para göndereceğimiz kişinin T.C kimlik numarası soruldu ve bizde girdik.
 5. Kendi cep telefon numaramız soruldu onu da doğru bir şekilde girdik. (İleri ki işlemlerde şifre gelecek lütfen doğru giriniz)
 6. Şimdi para göndereceğimiz kişinin IBAN numarasını isteyecek onu da lütfen doğru bir şekilde giriniz.
 7. Ve artık göndereceğimiz paranın miktarının girilmesi alanı geldi. Ne kadar para havale yada EFT edecekseniz onu giriniz.
 8. Size paranın ne amaç ile gönderileceği sorulacak. Karşınıza çıkan ekrandan bunu belirtiniz.
 9. Banka müşterisi olmadığımız için bizden 5.91 TL kesinti uygulanacağını görebilirsiniz.
 10. Şimdi havale edeceğiniz parayı bankamatiğe koyunuz.
 11. Bankamatik parayı sayarken bir yandan da size işlemi onaylamanız için SMS atacaktır. Size gelen SMS mesajındaki kodları bankamatik ekranına giriniz ve işleminizi tamamlayınız.

Tüm yapmanız gereken işlem bu kadardır. Gönderilen paranın miktarına göre havale ücretleri değişiklik gösterebilir. Sanırım %3 gibi bir kesinti uyguluyorlar. Havale/EFT Ücreti Ödemeden Para Göndermek İstiyorsanız Şayet

Bu uygulama her hesaba bedava para gönderiyor!

Çalıştığım iş yerini bıraktıktan sonra bu işlem ücretleri aslında ödemek benimde oldukça canımı sıktı. Banka ile maaş sözleşmemin bitmesi ile benden İnternet bankacılığı üzerinden yapmış olduğu tüm para gönderme işlemleri için bakam işlem ücreti aldı. Ne yaptı isem bu ücretin iptalini gerçekleştiremedim. Artık bende en son olarak bu ücretleri ödemekten kaçmak için çareyi ENPARA da buldum.

Ömür boyu bedava para gönderme yapın

Ömür boyu bedava para gönderme yapın

QNB Finans bank bünyesinde işlem gören ENPARA cep telefonlarınız ile İnternet üzerinden yapacağınız hiç bir havale ve EFT işlemleri için sizden ücret almamaktadır. Üstelik bundan dolayı size hiç bir şart ( maaş müşterisi, otomatik ödeme talimatı ) da koymamaktadır. Kart ücretinin bile talep edilmediği ENARA karta sahip olmak için öyle banka şubesine de gitmenize hiç de gerek yok. Adamlar sizin başvura da belirtmiş olduğunuz ev yada iş adresinize kadar gelip müracaat formunuzu doldurmakta en kısa sürede işlemlerinizi yapabilmeniz içinde aktif etmektedir.

https://www.qnbfinansbank.enpara.com/bireysel-basvuru/yeni-basvuru-1-1.aspx?ref=G başvuru için direk olarak tıklamanız gereken İnternet adresini de sizin için paylaştım. Açılan sayfadaki alanlara gerekli iletişim bilgilerinizi doğru olarak girmeniz ve banka görevlisinin sizi aramasını beklemeniz yeterli olacaktır.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Rıza Çelikkaya dedi ki:

  Bende tek kredi kartı var birisine para göndermek istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi kartınız varsa mecburen bir mevduat hesabınızda olacaktır. Paranızı kredi kartına yada mevduat hesabınıza aktarıp bahsetmiş olduğumuz şekilde para gönderme işleminizi gerçekleştire bilirsiniz.

 2. hzallah hzali dedi ki:

  allah dünyadaki bütün insanlara merhamet eden gönüllerde bir olan

 3. Gülcan Sucu dedi ki:

  Teşekkür ederim bu konuyla alakali cevabınız için

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Rica ederiz, sorularınız olursa yine çekinmeden bizlere ilete bilirsiniz.