KOSGEB Kredi

Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek!

Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek!

Mantar üretimi yapmak isteyen girişimcilere IPARD-2 ile 2021 yılında TKDK’dan da tam destek geldi. Hazırlayacağınız proje ile devletten hibe alarak kültür yada istiridye mantarcılığı yapmak isteyen çiftçilerimiz bu yazımız sizler için. 302-1 Tedbir koduyla TKDK üzerinden %65 varan mantarcılık yatırımlarına hibe alabilirsiniz. Videomda da yer vermiş olduğum 1.563.923 TL Isparta’da yatırım yapan bir girişimcimiz 994.569 TL hibe nasıl aldıysa siz de bu fırsatlardan yararlanmak için geç kalmadınız. TKDK haricinde ayrıca Ziraat bankasının ‘Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim’ kredileriyle de sermaye sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Mantarcılığın ticari boyutuyla eğer ki ilgileniyorsanız da size de burada bir müjdemiz olacak. KOSGEB’den toptan ve perakende mantar ticareti yapmanız durumunda yine hibe alabilmekte siniz. Peki, ismini saymış olduğum tüm bu kurumların olanaklarından nasıl yararlana bilirsiniz? İşte başvuru şartlarıyla, sizlerden istenilen evraklar ve forumlar ile cevabı..

Mantar Yetiştiriciliği Hangi Kurumlar Destek Veriyor?

Türk damak tadına uygun olan kültür mantarı sonrasında bizlere farklı türleriyle kendini son derece sevdirdi. Özellikle istiridye mantarının bu süreçte ön plana çıkmasıyla senelik mantar üretimi neredeyse 2 katını aşmış durumdadır. Mantar pazarının bu denli hızlı büyümesin en büyük diğer nedeniyse ithalatın da gözle görülür seviyelerde artmasıdır. Çiftçilerimin hızla büyüyen mantarcılık pazarına karşın cevapsız kalmamasına devletimizde tam destek vermiştir. Devletimizin sağlamış olduğu destekleri ileten kurumlarımız ise şunlardır.

 1. TKDK: Destek vermiş olduğu illerde 302-1 Çiftçilik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbir koduyla yapılan yatırımın %65 kadar hibe olanağı sağlamaktadır.
 2. KOSGEB: 46.31.06 NACE koduyla ‘Kültür Mantarı Toptan Ticareti’ yapmak isteyen girişimci ile yapan KOBİ’lere destek vermektedir. Yeni girişimcilere bu alanda atılımda bulunmaları durumunda iki senelik program için 60.000 TL hibe sağlamaktadır.
 3. Ziraat Bankası: Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim konusuyla çiftçilerimize 2.500.000 TL kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Geri ödemleri 7 yıl vadeye kadar uzana bilmektedir.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Konuları Kredisi Faiz Oranları Açıklandı da mantarcılık için kredi kullanmak isteyenler için detaylara yer verdim. Onun için Ziraat bankasını bu içerikte çok fazla yer vermeyeceğim. Ama onun haricinde TKDK ile KOSGEB mantarcılık hibelerini şartlarıyla birlikte aşağıda bulabilirsiniz.

Yasalara Uygun Mantar Üretimi Yapma Belgeleri

Mantarcılık bilindiği gibi ülkemizde iki şekilde icra edilmektedir. Bunlardan biri yasalara uygun bir şekilde kurulmuş olan tesisler bir diğeri de merdiven altı dediğimiz işletmelerdir. Merdiven altı dediğimiz yerler genelde apartman altlarında bulunan bodrum veya köy ahır yada kümeslerinde kurulan tesislerdir. Bu tür tesisler kaçak olarak üretim yaptıkları için kesinlik ile biraz sonra anlatacağımız hibe ve faizsiz kredilerden yararlanamazlar. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz ilk olarak kuracağınız mantar hanenizi yasal mevzuatlara uygun bir şekilde kurmanızdır. Peki yasal mevzuatlara uygun bir şekilde mantar üretim tesisi nasıl kurulur? Gerekli evraklar nedir?

 1. İlk olarak vergi dairesine kayıt olunuz. Bu sizin ileride ürünlerinizi pazarlamanız içinde çok faydalı olacak dır. Özellikle büyük firmalara ürün satmayı planlayanların sattıkları ürün için mutlaka fatura kesmeleri gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek içinde vergiye muaf olmanız şarttır. Yoksa yaptığınız üretimi kaçak olarak pazarlarda yada el altı olarak satarsınız ki! bu sizin büyümenize en büyük engeldir.
 2. Belediyeniz den kuracağınız iş yeri için ruhsat alınız! Her ne tür bir işletme kuracak olursanız olun mutlaka bağlı olduğunu belediyeden iş yeri açma ruhsatı almanız gerekmektedir. Kültür yada istiridye mantarcılığı yapacakların herhangi bir ustalık belgesine ihtiyacı yoktur. Bundan dolayı doğrudan belediyenize başvuru yaparak kuracağınız iş yeri adresini belirterek ruhsat talebinde buluna bilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken. Şayet mantar üretim tesisi ortak kullanım alanları (apartman altları) olmaması gerekmektedir. Kendinize ait bir evin altına rahatlık ile belediyeden ruhsat alabilirsiniz. Ortama masraf m2 alanına göre belirlenir ve 2 TL ile 3 TL arasında ücretlendirme yapılır.
 3. Gıda üretim belgesi almalısınız. Belediyeden iş yeri kurma ruhsatını aldığınız zamandan sonra 30 gün içinde mutlaka Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda üretim belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge size 200 TL ile 250 TL arasında mahal olacaktır. Gıda Üretim Belgesi Başvuru Evrakları burada yer almaktadır.
 4. Kalite belgesi alınız. Marketlere veya pizzacılar yada herhangi bir ticari meskene ürün pazarlamak için kalite belgesine ihtiyaç duyarsınız. İSO ve İTU belgeleri bunun için ihtiyaç duyduğunuz belgelerdir.

Evet, yasalara uygun bir şekilde mantar üretimi yaparak pazarlama yapmak istiyorsanız bu belgeleri ismi geçen kurumlardan almanız gerekir. Peki, hibe destek başvurularını bu kurumlara nasıl yapa bilirsiniz?

TKDK Mantarcılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

2017 öncesinde TKDK mantarcılık yatırımlarına hibe desteği sağlamıyordu. Ancak, 201 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle kültür ve istiridye mantarcılık yatırımlarına artık hibe desteği verilmektedir. Yapılmış olan yatırımın %65 kadar bu destekler sağlanmaktadır. 302-1 Tedbir koduyla IPARD-2 programların kapsamında TKDK dan hibe desteği alabilmeniz için üretim hanenizi yukarıda da bahsetmiş olduğum yasala uygun bir şekilde kurmanız gerekir. Ayrıca, TKDK mantarcılık desteklerinden yararlana bilmeniz için de üretim hanenin kurum tarafından desteklenen illerde kurulması şarttır.

TKDK tarafından desteklenen ayrıca tam 42 ilimizin ismini de aşağıda görebilirsiniz.

TKDK mantarcılık desteklenen il haritası

TKDK mantarcılık desteklenen il haritası

TKDK mantarcılık alına sağlamış olduğu hibe desteklerine başvuru yapabilmeniz için 65 yaşını aşmamış olmanız gerekir. Ayrıca, daha önce devlete ait kurumlardan hibe almamış olmanız ve vergi borcunuzun bulunmuyor olması aranan diğer şartlardandır. Destek çağrı ilanları kapsamında mantar üretime TKDK sağlamış olduğu desteğin başvuru yol haritası ise forumları ile birlikte aşağıda yer almaktadır.

 • 302-1 Bitkisel ürünlerin üretilmesi ve çeşitlendirilmesi adı altında verilen desteğin yol haritası BURADA yer almaktadır.

Tarım İl Müdürlükleri’de belli dönemlerde mantarcılık alanına %50 hibe desteği sağlamaktadır. Video da sizlerinde görmüş olduğu gibi bu desteğin başvurularını sizde Tarım İl Müdürlük’lerinize yapabilirsiniz.

Hibe desteklerinden sonra Ziraat bankasının sağladığı kredi olanaklarında değinmeden geçemeyeceğim.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri (Mantar)

Ziraat Bankasının sadece çiftçilerimize hayvansal yatırımlar için kredi ikanı sağlamadığını hepimiz biliyoruz. Canlı sektörü haricinde bankamız tarımsal alana da devletimiz sağladığı faiz desteğiyle kredi olanağı sağlamaktadır. Lavanta ekimi, yem bitkileri veya aromatik bitki ile mantar üretimi de bu alanda yer alan başlıca çeşitlerdir. Resmi gazetede adı geçen diğer bitki türlerinden hangileri olduğunu aşağıdaki görselde bulabilirsiniz. İsmi geçen bütün bu bitkisel konularına (istiridye mantarcılığı dahil) Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretimi konulu başlığı altında kredi imkanı sağlamaktadır. Kredi paketinde mantar yetiştiriciliğine 2.500.000 TL kadar kredi sağlanır. Faiz oranı ise Ziraat bankasının cari oranına göre değişiklik göstermektedir. Ancak, 50.000 TL kadar sektöre dahil olacak yada olanlar için faizsiz olarak kredi sağlanır.

Ziraat bankası mantar üretim kredileri

Ziraat bankası mantar üretim kredileri

2.500.000 TL kadarda ÇKS belgeniz olması durumunda ise doğrudan %50 faiz desteği uygulanır. Böylece Ziraat bankasının cari kredi faiz oranı senelik %17 ise %8.50 oranına düşer. Aylıkta ise faiz oranı böylece 8.50/12=0.70 olmaktadır. Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretimi için uygulan diğer faiz indirim oranları ise yine aşağıda yer alan resimde olduğu gibidir.

Peki, Ziraat bankasının en fazla aylık %0.50 faiz oranıyla sağlamış olduğu kredin başvuruları için çiftçilerimizden neler istenilir. Hadi, onlarda bir bakalım sonra hesaplama tablosuna değineceğim.

 1. Yukarıda yer alan yasal mevzuatlar dahilinde işletmenizin olması, yada kurmanız gerekiyor.
 2. İki kişi memur yada bordrolu çalışan kefil, eşleri ile birlikte.
 3. İpotek değeri olan mal, mülk.
 4. Gelir belgesi. ( İpotek durumunuza göre )
 5. ÇKS belgesi istenilir. ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir? gerekli olanları bulabilirsiniz.

Şimdi yıllık en fazla %8.50 aylıkta ise %0.70 faiz oranıyla 7 yıl vadeli mantar kredisinin hesaplamasını yapabiliriz.

Hesaplama:

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 8.795,31 TL 105.543,72 TL
24 4.618,19 TL 110.836,49 TL
36 3.230,48 TL 116.297,16 TL
48 2.540,10 TL 121.924,97 TL
60 2.128,64 TL 127.718,63 TL
72 1.856,62 TL 133.676,75 TL
84 1.664,25 TL 139.797,54 TL

Başvuru işlemlerini Ziraat bankası şubelerine giderek, tarımsal işler departmanından gerçekleştire bilirsiniz. Tabi bahsetmiş olduğumuz şartlara uygun olmanız durumunda. Peki, mantar üretim tesisi kuranlara KOSGEB destekleri var mıdır?

Mantar Üretimine KOSGEB Desteği NACE Kodu Nedir?

Mantar alanına KOSGEB yapmış olduğum araştırmalarda sadece tek bir NACE kodu üzerinden destek vermektedir. O da 46.31.06 Kültür Mantarı Toptan Ticareti olarak geçmektedir. Sadece Geleneksel Girişimcilik destek kodları içerisinde yer alan bu kodla üretimini yapmış olduğunuz mantarların ticaretini yapacak bir işletme kurabilirsiniz. Bu şekilde de KOSGEB den ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ kapsamındaki hibelerden yararlana bilirsiniz. Programda yer alan hibe miktarlarının ne kadar olduğunu Girişimcilik Destek Programı bağlantısı içerisinde bulabilirsiniz. Mantar ticarethanesi için hibe almak için izlemeniz gereken yol ise şu şekildedir.

 1. İşletmenizi kurmadan önce Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alınız. Nasıl alacağınızı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi (E-DEVLET Üzerinden) almada bulabilirsiniz.
 2. İşletmenizi vergi ve belediye dairesinin kanunlarına uygun bir şekilde kurunuz
 3. KOSGEB’e kayıt olunuz. KOSGEB Giriş (VERİ TABANINA KAYIT OLMA İŞLEMİ) da bulunu bulabilirsiniz
 4. KOBİ beyannamesi doldurun.

Eksiksiz olarak evraklarınızı bağlı olduğunuz kuruma elden teslim edin. Evraklarınız tam ise sunacağınız iş planı projesinde hibe desteği almaya hak kazanırsınız.

Mantar Bayiliği Veren Firmalar Hakkında

Mantar alanında bayilik veren herhangi bir firma yoktur. Bunun yerine mantar üretimi yapacaklara ihtiyaç duydukları başta kompost olmak üzere ürün tedariki yapan firmalar bulunmaktadır. Sektörün hızlı bir şekilde büyümesinden ötürü mantarcılık alanına hazır çadır kurulum dahi sağlayan firmalar günümüzde bulunmaktadır. Bu tür tesis kurulumları yapan firmalar ve adres ile telefon numaraları ise şunlardır.

 • Güney Grupsan: 0-312-278-37-08
 • Doğa Mantar: 0-312-278-42-50
 • HAYGER: 0-258-911-08-28
 • Ege Mantar: 0-534-317-63-17
 • Zirve Mantar: 0-544-468-17-75
 • Güleçyüz: 0-312-278-37-08

Sizde mantar tesisi kurulumu yapıyor ve listemizde iletişim bilginizi ücretsiz olarak yayımlamamızı istiyorsanız lütfen bize yorumlarlar da ulaşınız.

Kurum için ayrıca, çoğunlukla aşağıdaki şartları sizlerden talep edeceğini de bilmenizi isterim.

 1. 700 yada 800 m2 alana sahip olmanız.
 2. 200 m2 çalışma alanınız olmalı. Bunun 150 m. karesi açık diğer kalanı kapalı olacak.
 3. 40 ile 50 bin TL kadar banka hesabınızda teminat mektubu bulundurmanız gerekmektedir.

tabi yine bu şartlar yine yasal mevzuatlar dahilinde mantarcılık yayacaklar için geçerlidir.

Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mantar yetiştiriciliği kurslarını İŞKUR ile Halk Eğitim Merkezleri belli tarihler de düzenlemektedir. İŞKUR meslek edinme kursları için mantar yetiştiriciliği ile Halk Eğitim Merkezi mantar yetiştiriciliği kurslarına başvuru yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması yeterlidir. İstanbul, İzmir, Ankara dahil tüm düzenlenecek olarak İŞKUR Mesleki Eğitim Yeterlilik kursları için ayrıca günlük harcırah dahi alırsınız. Bu miktar 28 ile 85 TL arasından değişmektedir. Her iki kurum tarafından düzenlenen mantar yetiştiriciliği kurs başvuruları için e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Hem Halk Eğitim Merkezi hemde İŞKUR tarafından düzenlenecek olan mantar yetiştiriciliği kurs başvurularının nasıl yapılacağını ayrı bir şekilde aşağıdaki başlıklarda yer verdik. Burada alacağınız sertifika ile rahatlık ile yasalara uygun bir şekilde mantar üreticisi olabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hal Eğitim Merkezi belli zaman aralıklarında ücretsiz olarak kurslar düzenlemektedirler. Nerede ise bütün sektörlere yönelik eğitimler kursiyerler için sektöründe deneyimli öğreticileri tarafından düzenlenir. Ön başvuru ve kayıt işlemleri İnternet üzerinden kolaylık ile yapılmaktadır. Başvuru ve kurs talep işlemlerini yapmak için e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Mantar yetiştiriciliği Halk Eğitim Merkezi başvurusu için aşağıdaki adımları sırası ile yerine getirmeniz kafi ‘tir.

 1. İlk olarak e-Devlet şifremizin olduğunu teyit edelim
 2. Daha sonra https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresine giriş yapalım.
 3. Sağ üst köşede ”e-Devlet Giriş” diyelim.
 4. Karşımıza MEB e-Yaygın sistemi gelecektir.
 5. Bu ekranda, sol menüde yer alan ”KURS ÖN BAŞVURUSU YAP” butonuna tıklayın.
 6. İL ve İLÇE bilgilerine girerek ” ARA ” diyelim.
 7. Karşımıza mevcut Halk Eğitim Merkezi kurs bilgileri çıkacaktır. Şayet burada MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ kursu yer alıyor ise ”KAYIT OL” diyerek kayıt işlemlerini sağlayınız.
 8. Eğer ki yok ise sol menüden ”KURS AÇILIŞ TALEBİ” yapınız.
 9. Aşağıdaki gibi çıkan ekrana ”MANTAR” yazınız. Daha sonra ”KURS TALEP ET” deyiniz. Açılacak ilk mantar yetişticiliği kursuna kaydınız alınacaktır.

Halk-Eğitim-Merkezi-Mantar-Yetiştiriciliği-Kursu

İŞKUR Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR mesleği olmayanlar meslek edindirme adına eğitimler düzenlemektedir. 38 gün toplam 384 saat olarak süren mantar yetiştiriciliği kursları iki gurup halinde verilmektedir.

 • Birinci guruplar saat 08:00 ile 13:40
 • İkinci guruplar için kurs saatleri 14:00 ile 19:40

kadar sürmektedir. Cinsiyet fark etmeksizin verilen İŞKUR mantar yetiştiriciliği kurslarına katıla bilmeniz için en az 18 en fazla ise 65 yaşında olmanız gerekmektedir. Onun haricinde aşağıdaki şartlara da uygun olmanız aranır.

 1. İŞKUR kaydınızın olması
 2. Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmanız
 3. Kursa devam zorunluğunu kabul ediyor olmanız
 4. Kurs kurallarına riayet edeceğiniz taahhütnameyi kabul ediyor olmanız.

gerekmektedir. Ayrıca İŞKUR meslek edinme kurları için günlük yevmiye de 38 gün süre boyunca alacaksınız. Şayet işsizlik aylığı almıyor iseniz 85 TL kadar günlük harçlık alırsınız. Buda 38 * 85 = 2.975 TL yapmaktadır. MEB onaylı İŞKUR mantar yetiştiriciliği kurslarına giren kursiyerlerin sağlık sigorta ödemeleri yine İŞKUR tarafından yapılmaktadır. İŞKUR tarafından düzenlenen MANTARCILIK KURSLARI 3 ana başlıktan oluşmaktadır.

 1. Mantar Teknikeri
 2. Mantar Toplayıcısı
 3. Mantar Yetiştiricisi

Sizin katılmanız gereken kurs ”MANTAR YETİŞTİRİCİSİ” kurslarıdır. Kurs başvurusu için ise şu adımları izleyiniz.

 1. https://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx adresine giriş yapınız.
 2. Sağ tarafta yer alan ”MESLEK” kısmına ”Mantar Yetiştiricisi” yazınız.
 3. Sol tarafta yer alan ”ARA” butonuna basınız.
 4. Karşınıza çıkan kurslardan size uygun olan tarihli eğitime başvuruda bulununuz.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. ibrahim yılmaz dedi ki:

  destek verilen illerde eskişehir ili geçmiyorda biz başvuru yapsak alırmıyız

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KKYDP için destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

   1. Songül dedi ki:

    Ben adanada oturuyorum halk egitim merkezi mantar kursuna gidiyorum 270 metre kare arsam var burada mantar işi yapmak istiyorum nasıl destek alabilirim yardımcı olun lütfen

    1. İbrahim dedi ki:

     Merhaba adanada 22 şubat 2 Nisan mantar yetiştiriciliği seltifikada aldıktan sonra hipe, teşvik den faydalanabiliyırmuyum? Girişimcilik belgesi ayrıca gerekiyormu? teşekkürler

     1. KOSGEBAdmin dedi ki:

      Mantar üretimine destek verilmiyor ama ticaretine destek alabilirsiniz.

 2. Levent dedi ki:

  Merhaba merdiven altı bir işletmeyi gerekli evraklarla vergi mükellefi olduğumuz durumda destek ve hibelerden yararlana biliyormuyuz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Belediye iş yeri ruhsatı da alınması gerekir

 3. ÖNDER UZUNER dedi ki:

  İYİ GÜNLER. KOCAELİ / GÖLCÜK TE İKAMET ETMEKTEYİM. MANTAR SERTİFİKASI ALMAK VE DESTEKLER DEN YARARLANMAK İSTİYORUM. KOCAELİ DESTEK KAPSAMIN DA GÖZÜKMÜYOR. BİLGİ ALABİLECEĞİM ADRES VEYA TEL VARSA GÖRÜŞMEK İSTİYORUM.

 4. FURKAN dedi ki:

  merhaba ben nevşehirden mantar işine girmek istiyorum ilgili konuşabileceğim bilgi alacağım birisi var mı?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Soru cevap olarak sadece buradan yardımcı olabiliyoruz efendim

 5. Kaan Yasin dedi ki:

  Detaylı bilgi için teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ben teşekkür ederim Kaan bey..

 6. Ayhan dedi ki:

  Mrb

 7. Çilem dedi ki:

  Bilgi alabilir miyim ben de bu işi yapmak istiyorum