KOSGEB Kredi

30 75 Bin TL 3 Yıl Ödemesiz Esnafa Faizsiz KOSGEB Destekli Kredi


30 75 Bin TL 3 Yıl Ödemesiz Esnafa Faizsiz KOSGEB Destekli Kredi

81 ilin tamamında uygulana 17 gün tam kapanmadan dolayı Cumhurbaşkanı sayın R. Tayyip ERDOĞAN esnafın yüzünü güldürecek yeni bir destek paketini açıkladı. Açıklanan yeni destek paketiyle esnaflarımıza böylelikle 30 ila 75 bin TL 3 yıl ödemesiz faizsiz kredi verilmesi kararı alındı. Bunun için ise KOSGEB’e tam 5 milyar TL bütçe ayrıldı. Başlatılan esnafa bu yeni destek kredisinin başvuruları ne zaman başlıyor? Diyorsanız sizlere 3 mayıs 2021 pazartesi günü diye kesin olarak söyleye biliriz. Başvuruların nasıl yapılacağı ise yine kesin olarak e-Devlet üzerinden sağlanacağı belli olmuştur.

Koronavirüs nedeniyle yukarıda yer verilen 3 sene ödemesiz 30 ile 75 bin TL faizsiz kredinin yanı sıra halen devam eden bir diğer kredi paketinden de yararlana bilirsiniz. Şartlara uygun olmanız durumunda istifade edebileceğiniz bu kredi paketinin adı ise KOBİ Finansman Destek Paketi olmaktadır. Bu kredi paketimizin üst kullanım limiti ise 500 bin TL olmaktadır. Yine KOSGEB aracılığı verilen kredinin faiz desteği ise HALKBANK cari kredi faiz oranına -10 puan indirim sağlayarak belli olmaktadır.

KOGEB Tarafından Esnafa Verilen Faizsiz Krediler Nelerdir?

KOSGEB esnafları destekleyen kurumların en başında gelmektedir. Kurum esnafların her türlü ekonomik krizler de doğal afetler de yada terör saldırıların da bugüne hep yanlarında durmuştur. Eminiz ki! bundan sonrada yanlarından sürekli olarak yer alacaktır. Ekonomin lokomotifi olan esnaflarımızı sağladığı destekler ise çoğunlukla faizsiz olarak sağladığı kredi desteklerinden oluşmaktadır. Geçmiş dönemlere ve güncel olarak esnafa verilen faizsiz kredilerin neler olduğuna bir bakarsak.

 1. Tüm ESKKK odalarına kayıtlı olan esnaflara 50 bin TL faizsiz kredi verilmiştir.
 2. Pandemi 17 günlük kapanmadan ötürü 30 ile 75 bin TL faizsiz kredi 3 yıl ödemesiz olarak yine faizsiz verilmeye başlanmıştır.
 3. KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında HALKBANK aracılığıyla cari faiz oranına -10 puan indirimli olarak kredi verilmektedir.

Türkiye Halk Bankası yada KOSGEB aracılığı ile esnafa verilen kredilerin başvuru şartları değişiklik göstere bilmektedir. Bazı destek kredilerinde meslek odasına kayıtlı esnaf olmanız yeterliyken, bazılarından KOBİ olmanız aranabilir.

KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı içeriğinde vasfa uygun olup olmadığınızı sorgulama yapabilirsiniz.

Halen devam eden esnafa faizsiz olarak verilen kredilerin başvuru şartları ise programlara göre şu alt başlıklarda yer vermiş olduğum şekildedir.

3 Yıl Ödemesiz 30 75 Bin TL Esnaf Kredisinin Başvuru Şartları Belli Oldu!

Esnafa süreli bir destek programı olarak yer almayan bir teşvik paketidir. Bundan dolayı da 17 günlük zorunlu kapatma neticesinde şartlara uygun olan esnaflara verilmektedir. Teşvik ile başvuru koşullarına uygun esnaflara 30 ile 75 bin TL faizsiz kredi verilecektir. Kredinin geri ödemesiz ise 3 yıl ödemesiz olarak 60 ay vadeli olmaktadır. Başvurular 03.05.2021 tarihinde KOSGEB resmi İnternet sitesi üzerinden başlamıştır.

3-Yıl-Ödemesiz-30-75-Bin-TL-Esnaf-Kredisinin-Başvuru-Şartları-Belli-Oldu

Başvurular ise https://www.kosgeb.gov.tr/ adresinin ana ekranında yukarıda görmüş olduğunuz şekilde yer almıştır.

Kimler Başvuramaz:

 1. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmanız gerekir. Aksi taktirde başvuru yapamazsınız.
 2. Daha önce işe devam desteği alanlar başvuru yapamaz
 3. Aşağıda yer verdiğim KOBİ Finansman desteğinden daha önce yararlandıysanız destek başvurusunda bulunamazsınız.

Kimler Başvuru Yapabilir?

 1. İmalat veya Bilgisayar programı yada bilimsel ARGE de faaliyet gösterenler
 2. 2019 yılı önce kurulan ve net hasılatı 75 bin TL olan işletmeler
 3. 2020 yılının ilk 5 ay gelir KDV beyannamesinde 2021 yılının ilk 5 ayı %25 gelir kaybı yaşayanlar
 4. 2020 senesi istihdam sayısını 2021 mart, nisan ve mayıs ayında da koruyan
 5. Vergi borcu olmayan

Şartları anlatan videom aşağıda olurken yayımlanan kimler başvuru yapar yada yapamaz tüm şartları burada

KOSEB KOBİ Finans Destek Programı Nedir? Kimlere Verilir?

KOBİ Finansman Destek Programın kurulması amacı kırsa şudur. İşletmelerin bankalardan ihtiyaç duydukları kredinin faiz veya kar paylarının ödenerek KOBİ’nin faizsiz olarak kredi kullana bilmesidir. Girişimci ve stratejik öneme sahip olan işletmeler için program kapsamında oluşturulan kredinin üst limiti 500.000 TL olmaktadır. Geri ödeme vadeleri ise başvuru yapılacak olan kredi türüne göre 18 ile 36 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu olanaklara sahip olan kurulan program 3 kredi paketinden oluşmaktadır. Bunlar;

 1. İşletme Kredisi
 2. Acil Destek Kredisi
 3. Makine ve Teçhizat Kredisi

Faizsiz olarak oluşturulan bu 3 kredi paketi kimlere verilir? diye sorarsanız ilk olarak KOBİ olmanı şattır. Daha sonra ise;

 1. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmanız gerekir. KOSGEB Giriş (VERİ TABANINA KAYIT OLMA İŞLEMİ) de nasıl kayıt olacağını göre bilirsiniz.
 2. Aktif olarak faaliyette olan işletme olmanız gerekir.
 3. KOBİ beyannamesi doldurmanız yada var ise güncel olması gerekir. KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma Formu (GÜNCELLEME) de yine bu işlemlerin nasıl yapılacağını göre bilirsiniz.
 4. KOBİ Finansman Destek Programı da tanımlanmış olan işletme türlerinden birinde olmanız gerekir.
 5. Vergi borcunun olmaması

KOBİ Finansman Destek Programı 3 yıl sürmektedir. İşletme daha önce yada şuan için bu programdan yararlanıyorsa 3 yıl sonrasında program bitince yeniden başvuru yapabilir. Program kapsamında yer alan ‘ACİL DESTEK KREDİSİ’ doğal afet, yangın ve terör saldırılarında sağlandığı için işletmenin program kapsamında yer almasına bakılmaksızın sağlanır. Bu durumlara maruz kalan işletme sahibi KOBİ’lerin başvuru yapmadan önce ilgili durumlardan etkilendiği Valilik yada Kaymakamlıkça belgelendirilmesi yeterlidir.

KOBİ Finansman Destek Programı Geri Ödemesi Nasıl Hesaplanır? Limiti Kaç?

KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında işletmesini KOSGEB üzerinden kurmuş olan girişimciler ile KOBİ işletmelere -10 ile -12 puan indirimli kredi verilir. İşletmesini bu bağlantımızda yer verdiğimiz Girişimcilik Destek Programı kapsamında kuranlara en alt limit olarak 50.000 TL faizsiz kredi sağlanır. Şayet girişimci engelli, Gazi, 1. derece şehit yakını yada 30 yaş altı genç girişimci ile 18 yaşında büyük herhangi yaşta kadın girişimci ise kredi limiti 70 bin TL kadar çıkmaktadır. Sağlanan bu kredi İşletme kredisi olması durumunda 18 ay, makine alımları için ise 36 ay geri ödemeli olarak verilir.

Sıfır Faizli Kredinin Geri Ödeme Vadesi ve Destek Unsurları

Tabloda yer aldığı gibi işletme türü ‘Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletme Türleri‘ içerisinde yer alırsa kredi üst limiti 500.000 TL kadar çıkar.  Yine aynı şekilde işletme kredisi olması durumunda geri ödeme vadesi en fazla 18 olurken, makine teçhizat alımı için kullanılacak kredi olması halinde ise 36 ay vadeli olur. Acil kredi paketinde ise kredinin geri ödeme vadesi 36 ay olurken, kullandırılacak olan limiti ise oluşturulan komisyon belirlemektedir. Uygulanan faiz oranı ise şu şekildedir.

 • Girişimci işletmelere 50.000 TL kadar HALKBANK senelik cari faiz oranı üzerinden 10 puan indirim sağlanır.
 • Stratejik ve Öncelikli Sektördeki İşletmelere 500.000 TL kadar 12 puan indirim uygulanmaktadır.

Tüm kullanılan kredinin geri ödeme vadesi işletme sahibinin hesabına geçmesiyle başlamaktadır. Evet, KOSGEB üzerinden girişimci ve KOBİ için verilen sıfır faizli kredilerin detayları bu şekildedir. Başvuru yapmak isteyen nereye nasıl müracaat edecek? diye soruyorsanız, cevabı hemen aşağıdadır.

HALBANK Faizsiz KOBİ Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında sağladığı faizsiz krediyi anlaşmalı bankalar aracılığıyla tedarik eder. Daha doğrusu kullanacak olduğunuz kredinin ana parasını anlaşmalı bankaya siz öderken faiz farkını sizin yerinize KOSGEB öder. Kurum çoğunlukla bu tür anlaşmaları kamuya ait olan bankalarla yapar. Bunların içlerinde esnafa ve KOBİ işletmelere en yakın olanı ise hepimizin de bildiği gibi HALKBANK tır.

HALKBANK Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı!  sayfamızda sizin de şahit olacağınız gibi bankamız bir çok işletme kredilerini ve kredi kartlarını sizler için çok iyi imkanlarla sağlamaktadır.

Bu nedenle işletmesini KOSGEB geleneksel yada ileri girişimcilik programlarıyla kuran yeni girişimcilerimizle, KOBİ Finansman Destek Programında tanımlı işletmeler, faizsiz 50 bin TL ile 500.000 TL kadar olan kredilerinin başvurularını doğrudan Türkiye Halk Bankasına yapmaları gerekir. Banka görevlisi yapılan başvuru işlemini değerlendirir, uygun görülmesi durumunda ise onaylanır. Birim tarafından ise desteklenebilir olduğuna, doğru işletme türünde yer aldığına ve işletmenin yüklediği belgelerin doğru olduğuna onay verilmesiyle KOBİ yada girişimcimiz faizsiz kredisini kullanabilir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz faizsiz krediden tama olarak yararlana bilmeniz için HALKBANK cari faiz oranının senelik %10 yada altında olması gerekir. Yukarı olması durumunda sağlanan 10 ile 12 puan yeterli kalmayacağı için faiz farkı oluşabilmektedir. Bu sebepten ötürü bu destek kredisinin güncel faiz oranlarını ve geri ödeme planını sizler için oluşturma gereği hissettik.

 • HALKBANK yıllık cari faiz oranı ekim ayı için %21.00 olarak ele alınıp KOBİ Finansman Destek Programı geri ödemeleri oluşturulmuştur.

Gerçek İşletmeler: Cari faiz oranına -10 uygulandığı vakit senelik faiz oranı %11.00 olur. Aylık ise 11.00/12= %0.91 olmaktadır.

Miktar Vade (Ay) Aylık Geri Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 12 4.468,30 TL 53.619,65 TL
14 3.870,81 TL 54.191,37 TL
15 3.631,91 TL 54.478,61 TL
17 3.238,60 TL 55.056,29 TL
18 3.074,81 TL 55.346,50 TL

Stratejik Öncelikli Sektördeki İşletmeler: Türkiye Halk Bankası senelik cari faiz oranına -12 puan indirim uygulanır. faiz oranı yıllık böylece %9.0 aylık ise 9.0/12= %0.75 olur.

Miktar Vade (Ay) Aylık Geri Ödeme Toplam Maliyet
250.000 TL 12 22.072,10 TL 264.865,18 TL
24 11.628,76 TL 279.090,29 TL
28 10.140,68 TL 283.939,05 TL
32 9.026,29 TL 288.841,21 TL
36 8.161,02 TL 293.796,80 TL

KOBİ finansman destek programı kapsamında verilen faiz destekli kredilerin ödemeleri her iki işletmeler için bu şekildedir. İşletmenizin ihtiyaçlarını farklı bankalara ait kredilerle sağlamayı da düşünüyorsanız 10 Bankadan Küçük Esnafa Kredi Müjdesi! (En İyiler) sayfamıza gitmeniz yeterli olacaktır.

"30 75 Bin TL 3 Yıl Ödemesiz Esnafa Faizsiz KOSGEB Destekli Kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"30 75 Bin TL 3 Yıl Ödemesiz Esnafa Faizsiz KOSGEB Destekli Kredi" - 62 YORUM
 1. blank aslan dedi ki:

  sıfırdan iş kurmak istiyorum maddiyatım hiç yok bu şekilde destek alma ihtimalim oluyormu

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, girişimcilik kredilerinden yararlana bilirsiniz ama.

   1. blank serdar akbulut dedi ki:

    Merhaba Ben serdar Eşim Adina Ben Bir iş kurdum 15.04.2020 Vergi levha si başlangici Tütüncü olarak dükkanimi kurdum Esnaf Odasina Gidip Başvuru yaptim kredi için Benden Bir Esnaf Bir Meğmur Kefil istedi Kredi çekemiyorum Bankalardan Bu konu hakkinda Ne yapabilirim Yardimci olabilirmisiniz Rica etsem

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Ticari işletme kredisi kullana bilirsiniz ancak,

 2. blank Gönül özkan dedi ki:

  Kosgeb girişimcisiyim, iş yerimi 2017 de açtım,pandemi süresince ve bu yaz işyerimi seyrek aralıklarla açtım çünkü kuşadasında yaşıyorum ve işimiz Turizm kaynaklı, faizsiz kredi kullanmak zorundayım yoksa il yerimi kurtarmam mümkün değil, halk bankası bizim kosgeb kredimiz yok dedi oysa danışnanım lu anda faizsiz kredi imkanı olduğyndan bahsermişti nasıl başvuru yapacağım, bankalar yok diyor

 3. blank Hüseyin dedi ki:

  Sıfırdan turizm işi yapmak istiyorum yer var ama nakit yok amaç (villa yaptırmak )bunun için fikir almak istiyorum teşekkür ediyorum

 4. blank Sait dedi ki:

  Hacizim var artı vergi borcum da var bunlar var başka bi sıkıntım yok kefilim var tapu da var desk kredisi kullanmak istiyorum cvp

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Vergi borcu engel olabilir efendim

 5. blank Necati malkoç dedi ki:

  Esnafa destek 3 yıl ödemesiz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şartların neler olduğunu hangi adres üzerinden başvuru yapılacağını şimdi güncelleyerek paylaştım.

  2. blank habip küsbeci dedi ki:

   selam ben habip 2000 yılından 2020 ye kadar göztepede paşa kebap solonum vardı pandemiden dolayı vede bazı başıma gelen istenmeyen kötü olaylardan dolayı iflas ettim aslen kilisliyim 9 yaşında kebapcıya girdim istanbula 97 de geldim meslek olarak sonderece geliştirdim tekrar bir işyeri kurmak istiyorum ama maddiyadsızlık belimi büküyor nasıl kıradi çekebilirim yardımcı olursanız memnun olurum by

 6. blank dilek dedi ki:

  Merhaba Kardeşimin küçük bir işletmesi var fakat esnaf odasına kaydı yok şuanda kayıt yaptırsa bu krediden faydalanabilme imkanı varmı?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla evet

 7. blank mustafa kolay dedi ki:

  kosgeb kayıt yapamıyorum nereye basvuru yapmam lazım kosgeb kayıtta iş yeri adresinizi güncelleyın diye uyarı veriyor onuda güncelledim ama genede olmuyor

 8. blank Özkan yılan dedi ki:

  müracaat nasıl yapılır

 9. blank Özden şahin dedi ki:

  Eczacılık.75 bin liralık esnaf işletme destek kredisi kullanabilir iyim.şartlar neler.

 10. blank Yasemin dedi ki:

  Basvuru tarihi nezamn son bulacak

KOSGEBKrediler.Com