KOSGEB Kredi

Katılım Bankası Nedir? BBDK Onaylı 5 Banka Hangisi?

Katılım Bankası Nedir? BBDK Onaylı 5 Banka Hangisi?

Türkiye’ de bir çok banka modeli yer almaktadır. Bu banka modelleri içinde yer alanlarından bir kısmına da katılım bankaları denilmektedir. BBDK tarafından onaylı bir şekilde faaliyet gösteren ülkemiz de 5 tane bu banka modelinden mevcuttur. Müşterilerine helal kredi verdiğini iddia eden bu bankalar hangileri olmaktadır ? Ayrıca diğer bankalar ile arasındaki farklar nedir ?

Katılım bankası nedir? Kısaca Cevabı!

Katılım bankası vatandaşlara İslami usule uygun bir şekilde para finansmanı yani kredi olanağı sunan bankalara denilmektedir. Ülkemizde katılım bankaları şahsa ve devlete ait olmak üzere iki kulvarda yer almaktadır. Bu bankaların vatandaşlara sağlamış oldukları finansmandaki usulden harici hepsi bire bir diğer bankalar ile aynı prensiple faaliyet göstermektedir. Peki katılım bankası caiz kredi imkanını nasıl sunar.

Caiz kredi olanaklarını katılım bankaları nasıl sunar

Bir kredinin caiz olabilmesi için usul çok önemlidir. Caiz kredi için usulün din hocalarımızın da tasdiklediği şekilde verilmesi gerekmektedir. Ama konut olsun ama araç veya ihtiyaç kredisi mutlaka alınan paranın caiz olabilmesi için alınacak olan malın banka yetkilisi tarafından alınması ve malı almak isteyen vatandaşa bankanın karını koyarak vadeli bir şekilde satması gerekmektedir. Bu durumda en büyük sıkıntı parasal ihtiyaç yaşayanlar için geçerlidir. Şayet her hangi bir mal almayacak ve nakit paraya ihtiyaç duyuyorsanız bunun için ancak usulün İslam’a uygun olması için bir malı alıp (altın, cep telefonu vb.) dilerseniz sonra o malı satmanız gerekmektedir. Bunun haricinde tüm kredi işlemleri caiz değildir.

İslami usule uygun olarak caiz kredi verene katılım bankaları hangileridir?

Faizsiz katılım bankaları olarak da bilenen bu bankalar yazımızın başında da belirttiğimiz gibi özel sermayeli ve kamu sermayeli olarak iki şekilde yer almaktadır. Kar payları hemen hemen hepsinin aynı oranlarda yer almaktadır. Ülkemizde yer alan katlım bankaları ise;

 1. Vakıf katılım bankası (devlete ait banka tır)
 2. Ziraat katılım bankası (kamusal sermayeli bankadır)
 3. Türkiye finans katılım bankası (bir kaç özel şahısların bir araya gelmesi ile kurulmuştur)
 4. Kuveyt Türk katılım bankası (bir kaç kurumu bir araya gelmesi ile kurulmuştur)
 5. Albaraka Türk katılım (bir kaç bir kısmı halka açık bir kısmı ise şahıs firmalar tarafından kurulmuştur)

bankaların İnternet sitelerine doğrudan erişim linklerini isimleri üzerinden verdik..

İslam’a uygun caiz kredi veren bankaların kredi hesaplamaları nasıl yapılır?

İster ev alacak olsun ister ise herhangi bir mal alın caiz kredi veren yukarıdaki ismi geçen bankalardan kredi çekecekseniz bazı kesintileri ödemeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Buna faizsiz konut kredisi veren bankalar isimli makalemizde de belirttiğimiz gibi açıklık getirmemiz gerekirse şayet, aynı diğer bankalardaki gibi alınacak olan konutun eksper masrafı için en az 500 TL en fazla ise 1200 – 1300 TL gözden çıkarılması gerekmektedir. Bununla beraber yine alınması düşünülen eve DASK zorunlu bir şekilde yapılacağı için en az yıllık olarak 180 TL de bunun için verilmesi ve yine yıllık özel konut sigortası için ise en az 210 TL gibi bir bedel gözden çıkarılmaktadır. Bunlar bankaların tümünde genel olarak yapılan masraflardır. Bunun haricinde finansmanı sağladığınız bankanın alacağınız paranın vadesine göre geri ödemesi de kuşkusuz olacaktır.

Caiz kredi başvurusu için istenilen evraklar

Başvuru yaptığınız finansman şayet konut ise sizden başvuru formu, nüfus hürriyet belgesi, gelirinizi gösteren her hangi bir bordro veya belge, tapu, ödenmiş fatura ve gerek duyulursa iki adet kefil eşleri birlikte istenilmektedir. Finansman şayet araç ise bu kez alınacak olan aracın ruhsatı talep edilmektedir. Beyaz eşya veya mobilya gibi gereksinimler için kredi kullanacak olan vatandaşlardan da ürünlere ait faturaların olması şarttır.

 • Evinizin ihtiyaçları için finansman kullanacaklardan ayrıntılı olarak istenilen gerekli evraklar burada
 • Taşıt finansmanı kullanmak isteyenler den talep edilen belgeler burada
 • Konut finansmanı kullanacak olan vatandaşlardan istenilen evraklar burada
 • Eğitim finansmanı için ise bu evraklar
 • Haç ve umre ziyaretleriniz için istenilen belgeler

değerli takipçilerimiz sizlere bilgilerimiz dahilinde katılım bankası nedir, hangileri caiz kredi verir konusunu ele aldık, umarım faydalı olmuşuzdur.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Halil İbrahim aldırmaz dedi ki:

  Bana hiç kredi cıkmıyor