Hibe Kredi

İŞKUR’a Gitmeden İnternet’ten İşsizlik Kaydı Nasıl Yapılır?

İŞKUR’a gitmeden, sıra beklemeden kaydınızı online olarak yapabilirsiniz. İnternet üzerinden İŞKUR kaydı nasıl yapılır diyenler için ise bu resimli içeriğimizi oluşturduk. İŞKUR üzerinden iş bulmak yada İŞKUR hibe desteklerine başvurmak için bilindiği gibi bu kaydın yapılması zorunlu olunmaktadır.

İŞKUR’a Gitmeden İnternet’ten İşsizlik Kaydı Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı alabilmeniz için dahi şart olan İŞKUR kaydı çok daha hızlı yapıla bilinmesi için bu nedenle İnternet üzerinden vatandaşlara imkan sağlanmıştır. Hatta bu nedenle e-Devlet sistemi dahi İŞKUR kaydı yapmak isteyen işsizlerimiz için sefer olmuştur.

İŞKUR Kaydı Neden İstenilir? Kayıt Olunca Ne Olur?

İŞKUR kaydı neden istenilir? Kayıt olunca size ne gibi avantajlar sağlar? Gelin ilk olarak İŞKUR kaydı nasıl yapılır, buna geçmeden evvel bir bunlara bakalım. Sizlerde İŞKUR’a kayıt olunca ne oluru görünce zaten özellikle işsizseniz bir an önce bu kaydı yapmak isteyeceğinize eminim.

 1. İşsizlik maaşı almak.
 2. Kurum tarafından size uygun pozisyonda iş bulunması.
 3. Girişimcilik hibe desteklerinden yararlanabilmek. (Engelli, eski hükümlü dahil)
 4. İş başı eğitimi alarak günlük yevmiye alıp bunla birlikte birde meslek sahibi olmak.

Sizin de görmüş olduğunuz gibi İŞKUR kaydı neden istenilir? Kayıt olunca ne olur? İşsizlere bir çok avantaj sağlamaktadır. İŞKUR tarafından sizlere sağlanan bu olanaklara özel bir çok içerikte yazdık. Bunlara verilen hibe ve maaş desteklerini öğrenmek için ise ilgili bağlantılarımız şunlardır.

İŞKUR’a kayıt olmak için en az 4 nedenin neler olduğunu, bunlara ait güncel bağlantılar ile paylaştık. İŞKUR’un sağladığı bu avantajlardan yararlana bilmek için peki kayıt olmayı nasıl yapabiliriz?

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur? Gerekli Belgeler Nedir?

İŞKUR’a nasıl kayıt olunur? Bunu soranlar için 3 tane yol gösterebiliriz. Bu yollardan bir tanesi klasik yöntem olan İŞKUR’a şahsen giderek kayıt olunmasıdır. Bunun için de şayet ilçe de kalıyorsanız illa İŞKUR il müdürlük binasına gitmeniz gerekilmez. Çünkü her ilçede mutlaka İŞKUR’un bir bürosu vardır. Bu bürolar ise çoğunlukla yerel belediye binalarında olmaktadır. İl müdürlük yada ilçe ofislerinden kayıt olmak için gerekli belgeler ise şunlardır.

 1. Nüfus cüzdanınız.
 2. İşten çıkış belgeniz.

Bu iki belgeyle İŞKUR kaydınızı il müdürlük yada ilçe ofislerinden kaydınızı kolaylıkla oluşta bilirsiniz. İŞKUR il müdürlük yada ilçe ofislerinden kayıt olmak istemiyorsanız da size iki tane kayıt olmak için seçenek sunulmaktadır. Bunlar ise;

 1. e-Devlet.
 2. İŞKUR resmi internet sitesi.

Bu iki yer üzerinden nasıl İŞKUR’a kayıt olunur? Bunu da aşağıda ilgili bağlantılarıyla birlikte resimli bir şekilde sizlere anlattık.

İŞKUR İnternet Sitesinden İşsizlik, İŞBUL Kaydı Nasıl Yapılır?

İŞKUR işsizlik yada iş bulma kaydı olmak için artık kuruma ait il müdürlük yada ilçe ofislerine gitmenize gerek yok. Hiç sıra beklemeden evinizin konforunda internet üzerinde İŞKUR kaydı çünkü oluşturabilmektesiniz. Bunun için ise İŞKUR size iki tane seçenek sunmaktadır. Bunlardan ilki ise kendi resmi internet sitesi üzerinden kayıt olup işsizlik bildirimi ve iş bulma servisinin aktif edilmesidir. İŞKUR resmi internet sitesi üzerinden bu işlemleri nasıl yaparız diyorsanız, lütfen sırasıyla sizlere bahsetmiş olduğumuz adımları izleyiniz.

 1. https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx adresine girelim. Karışımıza gelen üyelik sözleşmesini onaylıyorum diyelim. blank
 2. Bir sonraki adımda kişisel bilgilerimizi girelim. Sonra kişisel verileri okuduğunuzu belirten kutucuğu işaretleme yapıp ileri tuşuna basalım. blank
 3. Adres ve iletişim bilgilerimizi girelim, sayfanın devamında üyelik için şifre belirleme yapalım. Sonra üyelik oluştur ve devam et diyelim. blank
 4. Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra iş aramamızı aktif edebiliriz. Bunun içinde önce karşımıza çıkan uyarı metine tamam diyelim. blank
 5. Öğrenim bilgilerimizi girelim. blank
 6. Meslek bölümüne ilgili mesleğini seçerek belirtiniz. blank
 7. Yeni kayıt düzenle diyelim, açılan alandan AKTİF bölümüne kaydet diyelim. blank

Bu son işlem sonrasında artık hem İŞKUR kaydımız veri tabanında yer alıyor hem de iş bulma pozisyonumuz aktif olmuş olacaktır. blank

Sol menüden arzu ederseniz daha sonradan iş tecrübelerinizi, iş tercihlerinizi de girebilirsiniz. Böylece %100’lük oranında İŞKUR kaydınızın tamamlanmış olur.

İŞKUR Kayıt Olma Video:

e-Devlet Üzerinden İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden İŞKUR uygulamalarına erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için bir e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Şayet e-Devlet şifreniz yoksa da bunu artık ücretsiz temin edebilirsiniz. Nasıl alacağınızı bilmiyorsanız da sizin için bunla alakalı olarak harika bir içerik hazırladık. PTT’ye Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Alınır Mı? 4 Yolla Bedava Nasıl Alınır? da bunun detaylarını görebilirsiniz. Fakat, şunu da açıklık getirmem gerekirse e-Devlet üzerinden İŞKUR kaydı oluşturamazsınız. Nedeni ise yukarıda bahsettiğim gibi İŞKUR’a önce kayıt olmanız sonrasında ise yine anlattığım şekilde ve aşağıda sizin de uyarıda görmüş olduğunuz gibi İŞKUR sistemindeki iş arama/kayıt durumunuzu aktif edilmesidir. blank

Bunu yukarıda bahsettiğimiz şekilde aktif etmeniz halinde ise e-Devlet üzerinden İŞKUR sisteminden şunlardan yararlanabilirsiniz.

 1. İş ilanları ve başvuru.
 2. İşçi sendikalarının üyelik işlemleri.
 3. İşçi sendikalarının üyelik doğrulaması.
 4. Geçici iş gücü desteği başvurusu.
 5. Kısa çalışma ödeneği başvurusu.

e-Devlet üzerinden İŞKUR uygulamalarından burada olma nedeninize göre ilginizi İŞKUR İş İlanları ve Başvurusu çekeceğini düşünmekteyim. Bu sebeple bundan nasıl yukarıda anlattığım şekilde İŞKUR’a kayıt olunduktan sonra istifade edeceğinizi aşağıda bahsedeceğim.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/iskur-kayit-belgesi adresine giriş yapalım. Burada sol menüde resimde de görmüş olduğunuz gibi İş İlanları ve Başvuru butonu yer alacak. Lütfen şimdi bu tutana bir kere tıklatalım. blank
 2. Açılan pencerede yer alan Meslek, Çalışma Yeri, Ülke, İl gibi kriterler bazında işçi arayan iş yerlerini sorgulamak için girişlerinizi yapınız. Son olarak ise aşağıdaki ARA butonuna basınız. blank

Girmiş olduğunuz bu pozisyonlara yönelik size İŞKUR’da işverenlere ait tüm işleri böylece şayet var ise görebileceksiniz.

 • İŞKUR Evlere İş Veriyor Mu? eminim ki ilgilinizi çekecektir. Bu nedenle bu konu hakkında da sizlere bilgilendirme yapmak için özel bir sayfayı bağlantımızda yer verdim.

Hazır buraya kadar giriş yapmışken ilgilinizi e-Devlet üzerinden çekecek başka bir konuya değinmek istiyorum. Bu ise işsizlik ödeneğinizi yine e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmenizdir. Eğer ki yukarıda bahsetmiş olduğumuz şekilde e-Devlet girişinizi yaptıysanız bunu da görmek için https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi bu bağlantıyı sadece tıklamanız yeterli olacaktır. Doğrudan ne kadar işsizlik ödeneğini aldığınıza kadar bu bağlantı üzerinden böylelikle görmüş olacaksınız.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.