Hibe Kredi

HGS İptali PTT ‘den Nasıl Yapılır? Transfer İade İşlemleri

HGS İptali PTT ‘den Nasıl Yapılır? Transfer İade İşlemleri

Aracınızı sattığınız zaman mutlaka cezai işleme uğramamak için var olan HGS (Hızlı Geçit Sistemi) kartlarınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi taktir de satışını vermiş olduğunuz şahıs sizin HGS kartınızı çok rahatlık ile kullanabilir. Ayrıca kullanmak ile kalmayıp – bakiye dahi sokarak size cezai işleme uğratabilmektedir. PTT şubelerinden iptal yada nakil işlemini sadece 2 adımda rahatlık ile şu şekilde gereken evraklar ile hallede bilirsiniz.

HGS Kartını Neden İptal Ettirmelisiniz?

Şahsi yada herhangi bir ticari aracınız için almış olduğunuz HGS kartlarınızı mutlaka araç satışında kapatmanız gerekmektedir. Ya da yeni bir araç aldı iseniz mutlak suret ile daha önce plakanıza tanımlanmış olan HGS kartınızı aktarmanız gerekir. Bunun tek bir nedeni vardır, bu da sizin T.C bilginize kayıtlı olan HGS’nin satmış olduğunuz araç sahibi tarafından kullanılmamasıdır. Ayrıca bu durumdan dolayı bırakın satmış olduğunuz araç sahibi tarafından HGS kartınızın kullanılmasını eksi bakiye geçildiği taktirde adınıza vergi cezaları dahi gelmektedir. Bu 2 duruma düşmemek için mutlaka size tanımlanmış olan HGS kartınızı ya kapattırmanız yada yeni almış olduğunuz aracın plakasına tanımlatmanız gerekir. Peki bu işlemler nasıl yapılır ?

PTT’ den HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS kartınızın iptalini yapmak istiyorsanız mutlaka size en yakın bir PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Burada yapacağınız ilk işlem resimde olduğu gibi bir HGS iptal formu alıp doldurmaktır. Formu doldurmanız 1 dakikadan daha az bir zaman ile halledilecek bir iştir. Formda sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra formu yine bir PTT ‘den sıra alarak gişe memuruna teslim etmeniz gerekir. Formu teslim etme işleminde ise mutlaka yanınızda ya,

  • Kimlik kartınız
  • Yada sürücü belgenizin

olması gerekmektedir. Onun haricinde herhangi bir belgeye gerek yoktur. HGS iptal işleminde ise sadece aracınızın plakasını bilmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca HGS transfer işlemleri de aynı forum kullanılmaktadır. Sadece form da transfer işlemini en altta olan yerde belirtmeniz yeterli olacaktır.

HGS İptali Sonrasında Neler Oluyor?

HGS iptal işlemini gerçekleştirmek için formunuzu ilgili PTT memuruna teslim ettikten sonra kartın içinde alacağınız parayı 30 iş günü içinde adınıza aktarılmaktadır. Adınıza aktarılan parayı sadece PTT şubelerinden kimlik kartınız ile alabilmekte siniz. Ayrıca, kartınızın içinde ne kadar bakiye kaldığını yine isterseniz PTT de görevli gişe memuruna sormanız halinde kolaylık ile öğrene bilirsiniz. HGS transfer işlemleri ise yeni plakaya nerede ise anında geçmektedir. Şayet PTT şubelerinin sistemlerinde herhangi bir sorun yok ise HGS aktarımınız an için de gerçekleşir. Bunları nereden biliyorsunuz diye soruyorsanız bugün kedime ait aracım olan 11 DG 663 plakalı aracımı sattığım için HGS iptalini gerçekleştirdiğim için öğrendim. Ayrıca HGS ile soracağınız herhangi bir soruyu da cevaplayacak bir müşteri hizmetleri numarasını sizler için ulaştım.

  • HGS destek hattı telefon numarası: 0-850-460-60-60

HGS İptal Yada Transferi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HGS iptalinden sonra bazı yasal koşulların altına da imza atmış olursunuz. Bunlar HGS iptal formunda maddeler halinde yer almaktadır. Ben kayıta değer olanları sizler için sıraladım.

  • HGS iptali sonrasında araç sahibi tüm uygulanacak olan HGS den doğan yasal geçiş cezalarını kabul etmiş olur.
  • İptal işleminden kesinlik ile HGS ürün bedeli geri iade edilmeyecek. (Burada kart kesintisi ima edilmektedir.)
  • İptal işlemi esnasında şayet eksi bakiyeniz de yer alan geçişleri karşılamazsanız daha önce eksi bakiyeniz ile yapmış olduğunuz geçişler kaçak geçiş olarak göz önünde bulundurulacaktır.
  • HGS iptali ve transferi kart sahibi tarafından sağlana bilmektedir.
HGS kart iptal ve transfer işlemleri nasıl yapılır

HGS kart iptal ve transfer işlemleri nasıl yapılır

Ben HGS iptal formunda yer alan bu maddeleri sizlerin de anlayacağınız şekilde düzenleyerek yer verdik.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.