KOSGEB Kredi

Çalışan, Çalışmayan Doğum Yapan Annelere Devlet Yardımları(Süt Parası, İzin Süresi)


Çalışan, Çalışmayan Doğum Yapan Annelere Devlet Yardımları(Süt Parası, İzin Süresi)

Çalışan, çalışmayan annelere torba yasa ile bir çok hak verilmiştir. 15 Mayıs 2015 yılında yürürlüğe giren bu haklardan bir tanesi canlı yaptıkları doğum için verilen yardım parası, bir diğeri de gebelik öncesi ve sonrasın da çıktıkları izin haklarıdır. Her ne kadar da süt izin süresi sabit olarak kalsa da doğum için verilen yardım parası her sene artarak verilmeye devam etmektedir. Ayrıca süt yardımı, kreş yardımı, iş yerinde belli bir saat çalışma gibi çeşitli destekler de vermektedir. 2021 senesi için ön görülen doğum başına verilen bu paranın ne kadar olduğunu ve yine ne kadar süre içinde verileceğini sizler için yazımızda paylaştık. Verilen devlet desteklerinden yararlanmak isteyen anneler hangi kurumlara nasıl başvurabileceklerinin bilgisini de vermiş bulunmaktayız.

Çalışan Kadınlara Verilen Doğum Hakları

Çalışan annelere gebelik dönemlerini rahat geçirmesi için ve doğum sonrasında da bebeklerinin ilk aylarında yanlarında olabilmeleri için bazı yasal haklar tanımıştır. Tanınan bu haklardan doğan tüm maddi giderleri ise devlet kendi bütçesinden karşılamaktadır. 2021 yılı için doğum yapan çalışan kadınlarımıza ödenecek miktar 8.000 TL ile 12.000 TL arasında olmaktadır. Alınacak miktar çocuk sayınıza ve almış olduğunuz bürüt maaşa göre değişiklik göstermektedir. Bu sayede iş hayatında kadınların daha çok yer alması için tanınan bu hakların içinde,

 • İzin hakları
 • Doğum yardımı,
 • Yarım gün belli bir saat çalışma desteği,
 • Emzirme ve süt yardımı
 • Kreş yardımı
 • Yaptıkları canlı her doğum için verilen yardım paraları

mevcuttur. Doğumdan önce en az 3 ay süre ile sigortalı olarak çalışan her anne bu haklardan yararlana bilmektedir.  Doğum yapan çalışan anneye verilecek olan miktar almış olduğu bürüt maaşa göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca eşi sigortalı olarak çalışan annelere emzirme parası ve çocuk parası yardımları da verilmektedir. Devletimiz sadece bu yardımlar ile kalmayıp Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı destekleri de vermektedir. Detaylı bilgi için vermiş olduğumuz adres üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çalışan Anneye Doğum Sonrası Yarım Gün Çalışma Desteği

Devletin çalışan annelerimize verilmiş olduğu destekler arasında iş yerinde sadece yarım gün belli bir saat çalışma desteği de bulunmaktadır. Doğum yapmış olan çalışan annelerimiz, çalışmış oldukları kurumlarda yarı zamanlı çalışma hakları bulunmaktadır. Bu yarı zamanlı çalışma sisteminde maaşları kesilmemektedir. Çalışmış olduğu saatlerin ücreti, çalıştıkları kurum tarafından sağlanmaktadır.

Yargıtay’da-Çalışan-Annelerin-Arkasında-Durdu

Diğer kalan miktar ise İŞKUR tarafından ödenmektedir. Bu sayede doğum yapan kadınlarımız, yarı zamanlı çalışıp kesintisiz tam maaş alabilmektedir. Bu destekten yararlanma süresi ise, çocuğunun 3 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Eğer anne adayı bu verilmiş olan hakkı kullanmayı isterse, süt iznini bu şekilde kullanmış olacaktır. Yani süt izninin tamamını evde geçiremeyecek. Bir kısmını çalışarak kullanmış olacaktır. Doğum iznini kullandınız ve bitti çalışmanız gerekiyor. Yarı zamanlı çalışma desteği

 • ilk ve birinci çocuğunuz için 60 gün
 • İkinci dünyaya getirmiş olduğunuz çocuk için 120 gün
 • üçüncü ve daha fazla çocuğunuz için 180 gün

olarak verilmektedir. Tabi ki yukarıda da belirttiğimiz gibi yarı zamanlı çalışma desteği süt izin haklarınızdan kullanılmaktadır.

Okula giden zor durumda olan çocuklarımıza da devlet destekleri bulunmaktadır. Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı  sizlerde yardım talebinde bulunmak isterseniz vermiş olduğumuz adreste tüm bilgiler ve şartlar mevcuttur. Görmenizi tavsiye ederiz.😉

Çalışan Anneye Bakıcı Para Desteği

Kadın çalışanlarımızın işlerine devam edebilmeleri için devlet yardım desteklerinde bulunmaya devam ediyor. Çalışan annelerimizin bakıcı parası yardımını da sağlamaktadır. Yalnız bu uygula şuan için belli illerimizde uygulanmaktadır. Antalya, İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara olmak üzere pilot şehirlerimizde yaşayan, Sosyal Güvenlik Kurumu altında çalışan annelerimize bakıcı desteği 1.500 TL verilmektedir. Bakıcı desteğinden faydalanabilmek için vermiş olduğumuz şehirlerde ikametgah etmeniz gerekmektedir. Bu verilen destek pilot şehirlerde uygulandığı üzere diğer illerimizde de en yakın zamanda uygulamaya geçilecektir diye umuyoruz.😊 Bu durumda bakıcı olarak ailenin diğer fertlerinden (büyük anne, büyük anane gibi) birini belirlediğiniz taktirde bu uygulamadan onlarda faydalanabilecekler. Verilmiş olan bu destek 0 ila 24 ay bebeklerimiz için geçerlidir.

 Çalışan Doğum Yapan Annelere Süt Parası Desteği

Doğum yapmış olan annelere verilen bu destek SSK veya BAĞ-KUR’lu olmanız halinde en az 120 gün (4 ay) prim ödeneğine ihtiyacınız olmaktadır. Süt parası desteği için SGK başvuru dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Verilmiş olan bu destekten faydalanmak isteyen annelerin,

Doğum-Yapan-Annelere-Süt-Parası-Desteği

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • SGK yada BAĞ-KUR atında çalıştığına dair 120 gün olacak şekilde vizite kağıdı
 • Yeni doğmuş olan bebeğin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Doğum raporu

hazırlayarak yazmış olduğu dilekçesiyle birlikte  başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir. Bu başvuruyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde de yapılmaktadır. Ayrıca kendi resmi internet sitesinden buradan ön başvurunuzu da yapabilirsiniz. Doğum yapan çalışan annelere emzirme yardımı olarak 2021 yılı için 202 TL olarak para yardımı yapılmaktadır.

Doğum Öncesi Ve Sonrasında Verilen İzin Hakları

Çalışan kadınlarımıza verilen belki de en yapıcı haklardan bir tanesi de gebelik dönemlerini rahat geçirmeleri için ve doğum sonrasında da bebeklerini belli bir süre yalnız bırakmamaları için verilen kanuni izin haklarıdır. Devlet tarafından yasalar altında verilen bu izin haklarını anne ister ise bir defada hepsini doğumdan sonra kullanabilir. İsterse de toplamda 16 hafta olan kanuni iznin 8 haftasını gebelik öncesinde geriye kalan 8 haftasını da doğumdan sonra kullanabilmektedir.

Doğum-Öncesi-Ve-Sonrasında-Verilen-İzin-Hakları

Annenin tüm izin hakkını doğumdan sonrasında kullana bilmesi biraz kendi elinde iken biraz da doktorunun inisiyatifine kalmıştır. Gerçi sağlığınız tüm izin haklarınızı doğum sonrasında kullanmanıza izin vermiyorsa doktorunuzun bu konuda yapacağı pek de bir şey bulunmamaktadır.

Değerli anneler, şayet 0 ile 12 aylık alacağınız evlatlık bebekler içinde aynı şartlarda (tıp ki kendiniz doğum yapmış gibi ) izin hakkına sahipsiniz.

Çalışan ve doğum yapan annelerimize verilen destekler arasında iş görmezlik desteği de bulunmaktadır. İş göremezlik desteğinden yararlanabilmek için doğumdan önce bir yıllık süre içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekiyor. Asgari ücret altında çalışan annelerimiz 16 hafta olarak iş görmezlik yardımı alacaklardır. Bu miktar ise asgari ücret üzerinden hesaplanırsa 5.000 TL müteakip etmektedir.

Çalışan Babaya Doğum İzni Kaç Gün Verilir?

Çocuk sahibi olmaya karar verdiniz. Eşiniz hamile kaldı ve doğum zamanı yaklaşmış ise, eşinize her konuda destek olmak için elinizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Eşimin hamileliği boyunca yardımcı olmak onun ve benim için, büyük önem taşıyor. Doğum sonrası bir baba olarak, bebeğimin ailemize girdiği anları eşimle birlikte yaşamak isterim. Ve eşime destek olarak yanında olmak isterim.

Çalışan-Babada-Doğum-İzinlerinden-Yararlanmaktadır

Çünkü her şeyini ağlayarak ifade etmeye çalışan bir bebeğe tek başına bakmak eşim ve başka bir kadın için zor olabilir. Eşimle ve yeni doğmuş bebeğimle birlikte olmak için ne kadar izin kullanabilirim diye hep sormuşumdur. Bu yüzden benim gibi babaları düşünüp sizler için araştırma yaptım. Özel sektörde çalışanlar 4857 sayılı İş Kanunu‘nda yer alan 4A’lı çalışanlarda babalık izni 5 gün ücretli izin olarak belirlenmiştir.  Özel sektörde ben eşimin doğum yapmasıyla birlikte 5 gün izin kullanmıştım. Bu süreyi bazı sektördeki fabrikalar 3 gün olarak da vermektedir. Ama ”Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” tarafından yayınlanan genelgeye göre 2015 sonrasın için işçinin yada memurun eşi doğum yapması ile 5 gün yasal izin kullanabilir ibaresi mevcuttur.Devlet memurlarında 657 sayılı devlet memurları kanunda ise, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni verilmektedir.

Canlı Doğumlara Verilen Yardım Parası Miktarları

Çalışmayan anneye devlet doğum yardım parası sağladığı gibi çalışan annelere de aynı miktarlar da yaptıkları her canlı bebek doğumları için doğum parası vermektedir. Çalışmayan anneler bu parayı alabilmeleri için başvuru dilekçesi doldurup çeşitli devlet kurumlarına müracaat etmesi gerekmektedir. Çalışan annelerimiz sadece yaptıkları doğumu gösteren belgeyi iş yeri personel şefliklerine götürmeleri yeterli olacaktır.

Canlı-Doğumlara-Verilen-Yardım-Parası-Miktarları

Bu belgeyi ister kendiniz ister iseniz herhangi bir tanıdığınız ile iletebilirsiniz. Yaptığınız doğuma göre belirli miktarda verilecek olan paranız ise en geç bir daha ki maaş bordrosunda gözükecektir. 2021 senesi için ön görülen doğuma göre verilecek olan yardım parasının miktarlarını merak ediyorsanız, aşağıyı inceleyebilirsiniz.

 1. Canlı olarak dünyaya ilk yavrusunu getirecek olan çalışan bir annenin ilk maaşında göreceği fark miktarı 500 TL
 2. Yine ilk çocuğundan sonra ikinci evladını dünyaya sağ salim bir şekilde her annemiz için verilecek olan para 600 TL
 3. 2 Çocuk yetmedi deyip 😊 3 çocuğunu dünyaya getirecekler için ödenecek miktar 700 TL
 4. Daha çok tüp bebek tedavilerinde görülen ikiz çocuk dünyaya getirenlere verilecek olan yardım oranız ise 1.100 TL olmaktadır.

Çalışan annelerimize verilmiş olan desteklerin arasında, küçük çocukları için kreş yardımı da bulunmaktadır. Bütün bilgiler Çalışan Annelere İŞKUR Kreş Yardımı adresinde mevcuttur. Şartlara uyum sağlamış olduğunuz taktirde sizlerde yararlanabilirsiniz.

Yargıtay’da Çalışan Annelerin Arkasında Durdu

Bilindiği gibi doğum yapan annelerin çocukları 1 yaşına yani tam 12 aylık olana kadar süt izni kullanmak için izin hakkına sahiplerdir. Ancak bir çok iş veren kadın işçisi için bu yasal izni verme taraftarı değil. Ancak Yargıtay yapılan bir başvuru sonrasında kullandırılmayan süt iznini fazla mesai olarak anneye ödenmesi gerektiğine hüküm etti. Süt iznini kullanamayan tüm kadın işçilerimiz bu süre zarfında şayet çalıştırılmak zorunda bırakıldı ise fazla mesai yapmış olarak maaş ödemesi yapılacak.

Çalışan-Kadınlara-Verilen-Doğum-Hakları

Bu karar doğrultusunda süt izni kesinlik ile iş verenin inisiyatifi olmadığı, doğum yapan anneye süt izni vermediği taktir de ise %50 olarak mesai zamlı ödeme yapması Yargıtay tarafından onanmıştır. İş veren tarafından verilmesi gereken mesai zammına göre yapılacak bir ufak hesaplama ise şöyledir. Haftanın 6 günü çalışma olan bir fabrika (iş yeri) da diyelim ki 1 ağustos 2020 yılında doğum yapan 2 ağustos 2021 tarihine kadar süt izinli olması gerekiyor. Toplam 264 gün süt izni kullanmak için hak sahibi olmaktadır. Bu süre zarfında şayet çalışan anne asgari ücret 2.825.90 TL alıyorsa, süt izinlerini hiç kullanmadığı durumda saati 12 TL 55 Kuruş üzerinden alacağı toplam 4 Bin 424 TL süt parası almaya hak kazanmaktadır.

Çalışmayan Kadınlara Verilen Doğum Destekleri

Ülkemizde ev hanımı olup çalışma hayatına girmemiş binlerce kadın bulunmaktadır. Bu kadınlarımız istihdama dahil olmayıp aile içerisi ihtiyaçlarını (yemek, giyim, düzen gibi) kendilerine sorumluluk haline getirerek karşılamaktadır. Tabi bunlarla birlikte maddi sıkışıklıklarda yaşadıkları doğrudur. Çalışan kadınlarımız geçimlerini ve kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılamaktadır.

Çalışmayan-Kadınlara-Verilen-Doğum-Destekleri

Ev hanımlarında ise, eşinin kazancına göre ev geçimini sağlamak ve kendi ihtiyaçlarını karşıladıkları gerçektir. İşte devletimiz tamda burada ev hanımı olan doğum yapmış kadınlarımıza da el uzatmaktadır. Devlet kadınlara yönelik bazı destek  ödemeleri yapmaktadır. Verilen bu desteklerde herhangi bir kurumda  çalışmayan ev hanımı olan annelere belli bir miktar doğum yardımı yapılmaktadır. Çocuk parası olarak ta  adlandırılan bu yardımlar 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen tüm çocuklar için, çocuk sayısına göre belli bir miktar para desteği verilmektedir. Çalışmayan ev hanımı olan anne ve anne adayları verilmiş olan bu yardım desteklerinden  yararlanabiliyorlar. 2021 yılı için devlet tarafından verilen çocuk yardım paraları şu şekildedir.

 1. Anneliği tadacak ilk defa doğum yapacak olan kadınlarımıza bir defaya mahsus olarak verilen doğum yardım parası 300.00 TL olarak verilmektedir.
 2. İkinci çocuğunu dünyaya getirmiş kadınlarımıza  verilen yardım parası ise 400.00 TL olarak verilmektedir.
 3. Üçüncü çocuğunu kucağına alan kadınlarımıza ise, 600.00 TL yardım destek parası verilmektedir.
 4. Anne adayımız ikiz çocuk dünyaya getirdiğinde ise, 1000.00 TL olarak yardım destek parası almış olacaktır.

Devletimiz tarafından verilmiş olan bu destekler, anne adayları doğum yaptıktan sonra en geç iki ay içiresinde ödenmektedir. Çalışma şartı olmadan ev hanımlarına 1 defaya mahsus olarak verilen bu yardım destekleri, dünyaya getirmiş oldukları  bebeklerin cinsiyet ayrımı yapılmadan verilmektedir.

Çalışmayan Anneler Doğum Yardım Paralarını Nasıl Alabilir?

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı sağlanmış olması maddi durumları kötü olan aileler için iyi bir destek olmaktadır. Çocuklarına kendileri bakmakla yükümlü olan çalışmayan annelerimize 15.05.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlayan bu yardım paraları dilekçe yazarak aşağıda vermiş olduğumuz kurumlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 1.  Aile Bakanlığı İl Müdürlükleri
 2. Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
 3. Kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

tarafından yada internet üzerinden e-Devlet sisteminden de yapabilirsiniz. Başvurular sırasında sizlerden istenilen evrakları ve yazılması gereken dilekçe örneğini aşağıda sizler için paylaşmış bulunmaktayız. Devletimizin sağlamış olduğu yardımlar arasında ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızda bulunmaktadır. Devletin İhtiyaç Sahibi Fakir Ailelere Sağladığı 6 Yardım Paketi vermiş olduğumuz adres üzerinden sizlerde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Başvuru Dilekçesi ve Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Doğum yardımı başvurusunda bulunan annemize öncelik olarak doğum yardım parası verilir. Annemiz başvuruyu gerçekleştirmiyor ise eşi tarafından da başvuru yapılabilir. Yalnız bilgiler başvuruyu kim yaptıysa ona ait olması gerekmektedir. Doğum yapan annemizin bütün bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Daha sonrasında ise aşağında vermiş olduğumuz evrakları hazırlamaları gerekmektedir.

 • Dünyaya gelmiş olan, yeni doğan bebeğin TC kimlik kartının fotokopisi
 • Anne ve babanın TC kimlik kartı ve fotokopisi
 • Sizlere vermiş olduğumuz adres üzerinden dilekçeyi doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Dilekçeyi şahsen yada posta aracılığı ile gönderimini sağlayabilirsiniz. Başvurunuz onaylandığı taktirde, doğum yardımı ödemeleri PTT tarafından başvuruda bulunan kişi adına yapılmaktadır. İlerleyen aşamada sonucunu öğrenebilmek adına e-devlet üzerinden sorgulamasını yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandığında dilekçe veriliş tarihinden itibaren 2 ay içerisinde doğum yardım paranız yatmaktadır. Yapılan doğum  yardım parası, her gerçekleşen canlı doğumlar için yukarıda belirttiğimiz gibi geçerlidir. Ancak önemli bilgiyi belirtmeliyiz ki, bu sağlanmış olan yardımlar sadece TC vatandaşı olan kadınlarımız için geçerlidir. Yabancı uyruklu ev hanımlarımız için geçerli olmamaktadır. Doğumlarını Türkiye’ de gerçekleştirmiş olsalar dahi devletimizin vermiş olduğu desteklerden faydalanamamaktadır. Daha fazla detaylı bilgi almak için 183 veya 144 numaralı başkanlığı arayabilirler. Destek imkanlarından faydalanma şartlarını öğrenebilirler.

"Çalışan, Çalışmayan Doğum Yapan Annelere Devlet Yardımları(Süt Parası, İzin Süresi)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Çalışan, Çalışmayan Doğum Yapan Annelere Devlet Yardımları(Süt Parası, İzin Süresi)" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKrediler.Com