KOSGEB Kredi

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?


Belediye Bursu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Belediyeler kendi sınırları içerisinde ikametgah eden ilk ve orta okul, lise ve yüksek öğrenim öğrencileri için, burs imkanı sağlamaktadır. Geleceğimizin yeni nesilleri için, belediyeler böylelikle ellerini taşın altına koyarak. Zor durumda olan, çocuklarını okutmak isteyen, ama maddi durumları el vermeyen ailelere para yardımı yaparak destek çıkmaktadır. Öğrencilerimize güzel bir gelecek imkanı sunmak amacıyla, verilen bu bursların kimlere ne kadar ve hangi şartlarda verileceğini gelin hep birlikte görelim. 😉

Belediye Bursu Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın sıklıkla araştırılıp merak ettiği belediye bursu nedir? Bu yardımların kimlere verileceğini sizler için burada yer verdik. Belediyeler her yıl yardıma muhtaç vatandaşlarımız için belirli sosyal yardım da bulunmakta, bunlar için de bütçe ayırmaktadır. Ve ayırdıkları bu bütçenin bir kısmı ile öğrencilerimize düzenli olarak eğitim hayatlarını kolaylaştıracak maddi yardımlarda bulunurlar. Bu bulundukları yardımlara belediye bursu adı verilir. Peki, belediyelerin vermiş oldukları burs yardımları, kimlere ve ne şekilde verilir?

Belediyeler kendi sınırları içerisinde olan öğrencilerimize maddi yardımda bulunarak burs imkanı vermektedir. Okumak isteyen gençlerimiz, yardıma muhtaç, zor durumda olan vatandaşlarımız, aile bireyleri vefat etmiş öğrencilerimiz başvuruda bulunabilirler.

Tabi ki! bu burslar her başvuruda bulunan vatandaş  ve öğrencilerimize verilmiyor. Belediyelerin aramış olduğu, belli kriterleri ve şartları göz önünde bulundurarak burs verilecek ailelere karar veriliyor.

 Ayrıca sitemizi ziyaret ederek Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere SED Yardımı  hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Peki belediye bursuna nasıl başvurulabileceğini bilmek ister misiniz? İşte sizlere genel olarak tüm yerel belediyelerin burs başvurularının yapılma yolu.

Belediye Bursuna Nasıl Başvurulur? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belediye yardımları büyükşehirler, il ve ilçe belediyeleri tarafından yapılmaktadır. Belediye burslarından faydalanmak için müracaatları şahsen kendiniz yapmanız gerekiyor. Ayrıca bu yardımlardan yararlanmak için belirli şartları da taşımanız isteniliyor. Bu şartların dışında belediye bursu için gerekli olan evraklara sahip olmanız da gerekmektedir. Başvuru yapamadan önce talep edilen bu evraklar şu şekilde hazırlanır.

 1. Öncelikle müracaat etmiş olduğunuz belediyeden, burs başvuru dilekçesini alıp, doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir.
 2. Eğer yüksek öğrenim görüyor iseniz, kayıtlı olduğunuzu gösteren bir öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi,
 3. Orta öğretim ve lise denginde iseniz, okuldan alınacak öğrenci belgesi, aslı ve fotokopisi,
 4. Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi,
 5. Muhtarlık tarafından alınan yoksulluk belgesi,

Bu belgeleri tamamlayan eğitim gören öğrencilerimiz veya vatandaşlarımız, ikametgah ettikleri belediyelere giderek, Sosyal Yardım Müdürlüğü veya Kadın Koordinasyon Merkezine başvuruda bulunabilirler. Orada sorumlu olan görevlilerin, size vermiş oldukları formu, eksiksiz ve yanlış doldurmamaya dikkat ediniz.

Belediye-Bursuna-Nasıl-Başvurulur

Daha sonra burs başvurusunda bulunmuş olduğunuzda yetkili kişiler tarafından araştırmalara ve denetime tabii tutulmuş olursunuz. Bu araştırmalar ve denetimler sonrasında, eğer burs almanız uygun görülür ise sizlere bilgilendirme yapılıp, düzenli olarak bu burslardan ve yardımlardan faydalanmanız sağlanacaktır. Belediye bursunuz kabul edilmediğinde ise karamsarlığa düşmeyin. İyi bir geleceğiniz olsun istiyorsanız eğer okumaya devam etmelisiniz. Bu süre zarfı içinde inan size burs verecek başka kurum ve kuruluşlarda olacaktır. Hatta bunlardan bir tanesi de https://bit.ly/3a8ap7w  bu bağlantımızda yer alan kurumdur. Sizin de görmüş olduğunuz gibi burs aşamada araştırmalara devam etmelisiniz. Modunuzu düşürmeye hiç gerek yok.😊 Belediye burs başvurunuz onay aldı ise de faydalanabilmek için bazı şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekildedir.

Belediye Burslarının Sartları Nelerdir?

Belediyeler kaç öğrenciye burs imkanı sağlayacaklarını ve ne kadar süreliği olacağını, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirmeleri gerekir. Bunun nedeni ise vermiş oldukları öğrenci burslarını tamamen yasal bir çerçeve içinde gerçekleştirmiş oldukları içindir. Sizler de yasalara dayanan bu belediye burs yardımı başvurularından yararlana bilirsiniz. Tabi Belediye burslarına başvuruda bulanabilmek için de gerekli şartları taşımanız gerekiyor. Öncelik olarak belirlenen şartlardan bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı olmanız tır. Diğer belediye burs başvuru şartları nelerdir? derseniz.

 1. 25 yaşından küçük olmak,
 2. Maddi desteğe ciddi anlamda ihtiyacı olduğunu kanıtlayan belgelerin olması,
 3. Başka kurumlardan burs almıyor olmanız,
 4. Adli sicil kaydınız temiz olması, yüz kızartıcı hiç bir sebepten dolayı suçunuz olmaması,
 5. Karakterinizin güzel olması gerekmektedir,25
 6. Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından bir bağınız olmamalı,
 7. Başvuruda bulunan kişinin üzerine kayıtlı, herhangi bir mal varlığının olmaması,
 8. Mal varlığınıza ve gelir durumunuza bakılmış olduğu durumda gerçekten maddi desteğe ihtiyacınız olması gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra, başvuruda bulunan kişinin ailesinin, gelir düzeni hesaplanarak genel durumlarına da bakılıyor. Ayrıca yüksek öğrenim öğrencilerinin ve üniversite okuyan öğrencilerin burs alabilmeleri için not ortalamasının 2,5 olması da gerekmektedir. Aynı zamanda belediye burslarına başvuruda bulunamayacak öğrencilerde var onlarda şu şekildedir.

Belediye Bursuna Kimler Başvuruda Bulunamaz

Belediyeler sınırlı sayıda öğrencilerimize, burs imkanı sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü her ne yazık ki tüm burs başvurusunda bulunan öğrencilere yardımda bulunamaya bilirler. Başvuru da bulunmaz olarak gördükleri öğrenci kitlesi ise şu şekildedir.

 1. Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 2. Açık öğretim de okuyan öğrenciler,
 3. Özel üniversitede okuyan öğrenciler,
 4. Ücretli bir öğrenci değişim programından faydalananlar,
 5. Türkiye vatandaşı olmayanlar,
 6. Burs şartlarına uymayan tüm öğrenciler,
 7. Türk Eğitim Vakfı bursu gibi öğrenci burslarından yararlananlar
 8. 25 yaşını doldurmuş olan öğrenciler,
 9. Vakıf üniversitesi öğrencileri başvuruda bulunamamaktadır.

Belediyenin burs vermediği kriterler içinde iseniz şayet farklı burslardan buradan yararlanabilme imkanınız oldukça yüksek. Belediyenin burs verdiği kitlede iseniz burs önceliği olarak hak verdiği öğrenci kitlesi ise şunlardır.

Burs İçin Öncelik Hakkı Verilen Öğrenciler

Belediye bursu için başvuruda bulunan, belediyelerin belirlediği bazı özellikleri taşıyan öğrencilere öncelik hakkı verebilirler. Bu öncelikli özellikler şu şekildedir.

 1. Belediyeden belediyeye değişiklik göstermek kaydı ile kız çocuklarına öncelik hakkı tanırlar.
 2. Anne veya babasını kaybetmiş olan öğrencilerimize öncelik tanırlar.
 3. Ailesi olmayıp boşanmış olan öğrencilerimizin durumlarına bakılarak öncelik hakkı tanınır.
 4. Bir ailede aynı anda eğitim gören kardeş sayısının durumuna bakarak öncelik verilir.
 5. Öğrencilerin kendilerine özel yetenek ve kabiliyeti olması durumunda o öğrenciye öncelik hakkı verilir.

Başvurular kabul edildi, araştırmalar bitti. Burs almaya hak kazandınız. Peki belediyelerimizin sizlere aylık olarak verdikleri burs miktarı ne kadardır?

Belediye Bursu Ne Kadar Vermektedir?

Belediyelerin vermiş olduğu burs miktarı için net bir rakam söyleyemeyiz. Buraya net bir rakam yazmamız doğru bir bilgi olmaz. Çünkü belediyeler her yıl kendilerinin vermiş olduğu karara göre sosyal yardım için belirli bir miktar ayırırlar. Bu ayırdıkları miktar doğrultusunda;

 Maddi yardımlar, giyim, gıda, sağlık, eğitim, yakacak gibi yardımlarda bulunmaktadır.

Bu yüzden öğrencilere sağlanacak bursların tutarında değişiklikler olabilir. Ayrıca büyük şehir belediyeleri ve küçük il ve ilçelerin beledilerinin yıllık yardım programları için ayrılmış olan bütçeler arasında farklılıklar olabilir. Bütün bu sebeplerden dolayı net bir rakam vermek doğru değildir.

Belediye-Bursu-Nasil-Alinir-Kimlere-Verilir-Sartlari-Nelerdir

Fakat geçmiş yıllara bakacak olur isek, belediyelerin ihtiyaç sahibi olan öğrencilerimize vermiş olduğu burs miktarı 200 ila 500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak bize gönderebilirsiniz.

Belediye Bursu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Belediyelerden belediyelere burs sorgulama işlemeleri değişiklik göstermektedir. Her belediyenin kendine göre bildirim yapma teknikleri vardır.

 1. Resmi internet sitesi kullanan belediyeler bilgileri oradan vermeyi tercih ederler. Başvuruda bulunan kişiler internet sitelerini düzenli olarak takip etmeleri gerekir.
 2. Bazı belediyeler ise başvuru yapmış olan kişilerin telefon numaralarını alarak (SMS) mesaj yolu ile bilgilendirirler.
 3. Diğer bir farklı yöntem ise başvuru yapmış olduğunuz belediyeye kendiniz şahsen giderek veya telefon ederek bilgi alabilirsiniz. (Ak masa, Hilal masa gibi)

Ayrıca belediye bursunun ne zaman, hangi günlerde verileceğini merak eden kişiler, bu bilgiyi sadece başvuruda bulundukları il veya ilçenin belediyesine giderek öğrenebilirler. Çünkü her belediye bursu ne zaman ne şekilde vereceğine kendisi bağımsız olarak karar verir. Sizleri bu konu hakkında yeterince bilgilendirdiğimi düşünüyorum, aklınıza takılan sorular olur ise yorumlar kısmına yazarak paylaşımda bulunabilirsiniz.😉

"Belediye Bursu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Belediye Bursu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKrediler.Com