Hibe Kredi

Banka Kredisi Yada Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? (Kefil Dahil)

Banka Kredisi Yada Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? (Kefil Dahil)

2021 yılında kullanılan Devlet destekli temel ihtiyaç destek kredisi veya kredi kartı ödenmezse kefile dahil ne olur? sorusu önceleri çok fazla sorulmazdı. Çünkü, ülke genelinde gelir seviyemiz oldukça tatminkar ediciydi. Herkes kesesine göre yaşar, cebindeki parasına göre hayatlarını idam ettirdi. Parası yok ise de zaruri ihtiyaçlarını erteler, temel ihtiyaçları dışında harcama yapmazdı. Fakat şimdi artık tüm bu şartlar değişti. Bunda en büyük rol sahibi ise küresel salgın hastalık (pandemi) korona oldu. Bu yüzden de insanlar bırak zaruri ihtiyaçlarını temel gıdalarını dahi artan işsizlik yüzünden alamaz oldu. Bu nedenle kredi kartı hatta banka ihtiyaç kredilerinde belki de tarihinin zirvesinde bir başvuru oluştu. Bu başvuru sonrasın da alınan kredi veya temel ihtiyaç destek kredileri ise salgının bir türlü bitmemesi yüzünden gecikmelere düşmesine sebep oldu. Bu nedenle daha önce çok fazla sorulmayan temel ihtiyaç destek kredisi veya kredi kartı borçları ödenmezse ne olur sorusu şimdilerde sıklıkla sorulmaktadır. Ne olacağını ise sizlere tüm bankalar için cevapladım.

Kredi Borcu Kaç Ay Ödenmezse Eve Haciz, İcra Gelir?

Kendi adıma konuşmam gerekirse, önceleri hiç kredim yoktu. Şimdi durumunuz ne derseniz tam 4 tane ödemesi süren kredim var. Bunlardan bir tanesi konut, diğer geri kalan 3 tanesi ise bireysel ihtiyaç kredisi. Sağlık problemlerinden dolayı 4 senedir çalışamıyorum. Daha önce edindiğim kira ve tazminat ve buradan kazandığım 3, 5 kuruşla geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Yalnız, herkes gibi ekonomik sıkıntılar beni de vurmadı desem yalan olur. Bakıyorum da şöyle, daha önce hiç kredim yokken şimdi her yer kredi ödemesi dolu. Bunların haricinde kredi kartı ödemelerini hiç saymıyorum bile. Ne yalan söyleyeyim her geçen gün ödenmesi de bir hayli zorlaşıyor. Peki oldu da sizler de benim gibi bu borçları ödemekle zorlandınız. Kafanız attı, en sonunda benim de diyebileceğim gibi ödemiyorum dediniz. Bu durumda ne olur? En çok korkulan senaryolardan biri olan kredi borcu ödenmezse eve icra gelir mi? Gelir ise ne zaman gelir? Cevap:

 • Kredi borcu 3 ay ödenmediği zaman artık iş bankaların kontrolünden çıkar. Bankanın anlaşmış olduğu avukata dosyanın geçer. 91. günden sonra ise asli süreç devreye girer.

Tabi 91 gün asli sürece girdiniz diye size direk evinize icra gelecek diye bir kanun yok. Öyle bir bir prosedür de yok. Evinize icra gelene kadar bankanın avukatı size borcunuzu ödemeniz için bir çok teklif sunar. Bunlardan bir tanesi ve bize göre en önemlisi ise borcunuzun yapılandırılmasıdır. 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Yapan En İyi 3 Bankalar dan şayet var olan borçlarınızı yapılandırma yaparsanız, süreç uzamadan kapanır.

Yok siz bu teklifi de hayır dediniz o zaman ne olur? Banka bu kez icra size icra davası açar. Açılan dava sonucu ise çok büyük olasılıkla çalışan biri iseniz maaşınızın 4/1 oranın banka tarafından kesintiye uğraması ile sonuçlanır.  İcra İşleri Dairesi başkanlığına alınan bu karar sonrasında tüm borçlarınız bitene kadar tam aylık alamazsınız.

Şimdi neden bankalar memurlara daha düşük faizli kredi verdiğini umarım daha iyi iştirak etmişsinizdir.

Şayet herhangi bir maaşınız yok ise o zaman ne olur? Bu kez ise olacak şey diğer icra yolu ile bankanın alınacağın tahsis edilmesine gidilmesidir. Gelin isterseniz bu sürecin detaylarını bir alt başlıkta anlatalım.

Banka Kredi & Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur? Hapis Cezası Var Mı?

Bankalar kredi ve kredi kartı taksitlerin ödenmemesi durumunda sizlere borcun ödene bilmesi için bazı kolaylıklar sağlar. Sağladığı kolaylıklar ise kredi ve kredi kartına göre değişiklik gösterebilir. Kredi yada kredi kartının borcunun ödenmemesi durumunda ise netice olarak aynı yaptırımları uygular. Gelin şimdi ilk olarak banka kredi ve kredi kartı borcu ödenmemesi halinde bankaların sizlere sağladığı kolaylıkları ve yaptırımları ayrı bir şekilde önde görelim. Sonra ortak noktaya gelindiği vakit hapis cezası var mı? sorusunun da yanıt verdiğim filmin sonu nasıl tamamlanacağını birlikte görelim.

Bireysel İhtiyaç Kredisi:

 • İhtiyaç kredisini taksitini 30 gün içinde ödemeniz gerekir.
 • 30 gün ödenmediği zaman banka ilk olarak sizi arar ve taksit borcunuzun hatırlatır
 • Buna rağmen ödemezseniz şayet 60 güne kadar ek bir faiz olan temerrüt faizi uygular
 • 60 gün içinde ödenmediği zaman ise size ihtar çeker ve iş 90 güne sarkar
 • 90 gün içinde de ödenmedi zaman banka kredi taksitlerinizi yapılandırma imkanı sağlar
 • 91  gün buna da kabul etmezseniz iş bankanın avukatına intikal eder ve adli süreç başlatılır.

Kredi Kartları:

 • Kredi kartının borcunun 30 gün içinde tamamını yada asgari tutarını ödemeniz gerekir.
 • 60 gün içinde hiç ödemezseniz banka sizin ile irtibata geçer ve taksitlendirme yani yeniden yapılandırma fırsatları sunar.
 • Bu fırsatı değerlendirmezseniz 90 gün boyunca asgari tutar dahi hiç bir ödeme yapmazsanız ilk olarak kredi kartınız kullanıma kapatılır. Yeninden açtırmanız için bütün borçlarının tamamını ödemeniz gerekilir. Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır? da bu başvuru şartlarını öğrene bilirsiniz.
 • 91 gün yasal takip işlemleri başlatılır.
 • Bu süreç sonrasında maaşınızın 4/1 oranına haciz getirilir.

Hem kredi hem ise kredi kartlarında maaşınız yok ise bu kez icra takibi başlatılabilir. Size icra dairesi tarafından borcunuzun ödenmesi için 10 gün bir süre tanınır. Bu süre içinde borçlarınızı ödemez yada yeniden taksitlendirme yapmazsanız bu kez iş icraya gider. İcra olarak ise banka eviniz de belli başlı mallara el koyabilir. Yaşamınızı devam ettirecek hiç bir eşyanıza dokunamaz.

 • Örnek: 2 tane TV var ise birini alabilir. Yada 2 tane bilgisayara sahipseniz sadece bir tanesine el koyar.

Bu süreçte banka hesaplarınız da bloke konulabilmektedir.

Ailemler Yaşıyorum, Banka Borcumu Ödeyemedim, Haciz Aileme Gelir Mi?
Hayır, kesinlikle beraber yaşadığınız aile bu durumdan etkilenmez.

Bu süreçte bankaların bir çoğu alacaklı borçlarını varlık yönetim şirketlerine devir edebilir. Bu durum söz konusu olduğu zaman borçlu varlık şirketleri ile anlaşmaya gitmek zorunda kalabilmektedir. Kesinlikle ne varlık şirketleri nede banka sizi borcunuzu ödemediniz diye hapis cezasına mahkum ettiremez. Bunu ben değil anayasa söylüyor.

Varlık Yönetim Şirketleri Borçlarını Nasıl Tahsis Eder?
Varlık yönetim şirketleri borçları alabilmek için sizleri sürekli taciz ederler. Sadece sizi değil aile bireylerinizi de sıkıştırarak tacizde bulunurlar. Bu süreçte çok dikkatli olunmalıdır. Kesinlikle taahhütname imzalanmaması gerekilir.

Borçlu olan için süreç bu şekilde ilerlemektedir. Peki ya borçluya kefil olanlar da süreç nasıl işler?

Bir İki Ay Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Rahmetli babam derdi ki! Oğlum kefil olup kötü olacağına, olma kötü ol! Gerçekten harika bir söz. Hayatımda hiç kimseyi kefil etmedim, kimseye de kefil olmadım. Bu konuda kafam çok rahat. Tabi herkes benim gibi olamayabiliyor. Bundan dolayı da kimseye yargılamıyorum. Belki de bana gerçekten kıramayacağım biri karşıma çıkmadığı için kefil olmadım. Sizde şayet gerçekten kıramadığınız biri için kefil oldu iseniz, ilk zamanlar uykularınız kaçabilir. Daha sonra ise kefilliğinizi unutabilirsiniz. Fakat bir gün banka sizi arayarak kefilliğinizi de hatırlata bilir. Bu hatırlatma geldiğinde bilin ki kefil olduğunuz kişi 1 ay kredi borcunu ödememiştir. 2 ay ödemediği zaman ise kredi tahsilatını sizin yapmanızı talep eder. Sizde bu borcu ödemediğiniz zaman 90 gün sonra hem kredi borcu sahibine hem size aşağıdaki yaptırımlar uygulanır.

 1. Bankanın avukatı sizin ile görüşme sağlar. Sizlere çeşitli kredinizi ödeyebilmeniz için olanaklar suna bilir. Bu olanakları kabul edecekseniz dahi taahhütname vermenizi önerim.
 2. Bu teklife rağmen borcunuzu yine ödemezseniz, avukat icra işlemlerini başlatır. Siz ve kefilinizin maaşlarının 4/1 ne ipotek koydurur.
 3. Sizin yada kefilinizin maaşı yok ise o zaman icra kanallarına başvur.
 4. İcrada yaşamınızı idam ettirecek hiç bir malına haciz ile el konulmaz.
 5. Bu şekilde hiç bir mal varlığınız yok ise de borçlarınız varlık şirketlerine devir edilir.

Yaşanan bu süreçte etkileneceğiniz diğer husus ise banka kredi notunuzun düşmesidir. Kredi Notu Nedir? Normalde Kaç Olmalıdır? bu ciddi konu hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim.

Çiftçi Kredi Borcunu Ödemezse Traktörüne Haciz Gelir Mi?

Çiftçilerimizin bir çoğu Tarım Kredi Kooperatiflerine yada Ziraat Bankasına borçludur. Böylece, Devletimizin sunmuş olduğu bir çok faizsiz kredi imkanlarından yararlanmıştır. 2 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli geri ödemeleri bir çoğumuza cazip gelmektedir. Kullanılan Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları Hesaplama de bahsedilen faiz oranlarından yararlanan çiftçilerimiz borçlarını ödediği sürece hiç bir sıkıntı yaşamaz. Borçlarını zamanında ödemeği zaman ise bir çoğu hemen telaşeye kapılarak acaba traktörüme haciz gelir mi kaygısını yaşar. Size net olarak bu konu hakkında şunu söyleyebilirim ki.

Taahhütname imzalamadığınız sürece bırakın bankayı hiç bir kimse sizin traktör hatta çiftçilik faaliyetlerinizi sürdüğünüz tarımsal makinelere haciz koyamaz.

Bunu 12. hukuk dairesi tarafından emsal edilecek alınan karar ile birlikte Çiftçinin Traktörü Haciz Edilemez Kararnamesi de sizlerde görebilirsiniz.

Bankalara Kredi ve Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalı?

Banka kredi ve kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım diyenlere ücretsiz olarak danışmanlık hizmetimi bu başlık altında vereceğim. Sizlere sunacağımız çözüm önerilerinden biriyle muhakkak borçlarınızdan kurulabileceğinizi düşünmekteyim. Ümit ediyorum ki biraz sonra bahsedeceğim bu yöntemlerden bir tanesi size hitap edecektir. Hazırsak banka kredi borcumu ödeyemiyorum diyenler için bu yöntemleri sıralamak istiyorum.

 1. Kredi yada kredilerinizi yapılandırma yaptıra bilirsiniz. Böylece çok daha uzun vadeli ve düşük meblağlar ile kredinizi ödeme imkanı yakarsınız.
 2. İkinci bir kredi çekerek var olan kredinizi kapatabilir, yeni kredinizi ödemeye devam edebilirsiniz.
 3. Bankalardan kredi çekemiyorsanız 15 Sn de Senetle Para Veren Yerler de bahsetmiş olduğum yöntemlerle nakit para bulabilirsiniz.
 4. Kredi kartınızdan nakit avans çekerek borçlarınızın taksitlerini ödeyebilirsiniz. Taksitli Nakit Avans Nedir? Nasıl Çekilir? de bu işlem hakkında bilgiler edine bilirsiniz.
 5. Vodafone Faturalı Hatlara Nakit 15 Bin TL Kredi imkanlarından yararlana bilirsiniz. (Türk Telekom ve Turkcell dahil)

Bu yöntemlerden hiç biri size uymuyor ise borç para bulmaktan başka bir çarenizin kalmadığını da üzülerek söylemem gerekiyor.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.