Hibe Kredi

25.000 100 Bin HALKBANK Esnaf Kredisi Geri Ödeme Planı (SON DAKİKA)

Halkbank esnaf kredisi Nisan 2022 son dakika gelişmelerini sıcağı sıcağına bizden takip edebilirsiniz. Çünkü, bizler de sizin gibi bir esnafız. İşimiz gereğince de Türkiye Halk Bankası resmi İnternet sitesinde dahi yer almayan kredi desteklerini bizzat banka şubesine giderek öğreniyoruz. Bunlardan bir tanesi de 275.000 TL kadar limiti çıkan işletme kredisi tir. En az 25.000 TL den başlayıp çoğunlukla 50.000 ile 100.000 TL olarak esnaflarımız tarafından kullanılmak için tercih edilmektedir. Meslek odası üzerinden kefalet sağlanarak başvurularda da 275.000 TL kadar üst limit uygulanır. Geri ödeme planı ise 3 ile 6 ayda 1 ödemeli olarak oluşturulur. Taksit hesaplama tercihinde ise esnaflarımızın %86 gibi büyük oranı 3 aylık ödeme planını tercih eder. Faiz oranları da yine başvuru yapacağınız kanala göre değişir.

25.000 100 Bin HALKBANK Esnaf Kredisi Geri Ödeme Planı (SON DAKİKA)

2022 Nisan ayında buna göre, ESKKK kefaleti olmaksızın başvuran esnafa aylık %1.21 faiz uygulanır. Meslek odası kefaletiyle başvuru yapan esnaflarımız için ise bu faiz oranı senelik %9.5 aylık ise %0.79 olmaktadır. Bu geri ödeme planı imkanlarıyla verilen her iki ticari kredinin başvurusu nasıl yapılır? Şartları neler ve kimler başvuru hakkına sahip diyorsanız, detaylar ⇓ da.

Halkbank Esnaf Kredisi Üst Limitleri Ne Kadar? Faiz Oranları Kaç?

Halkbank esnaflara işletme kredisini 2 faiz oranı ile sağlar. Kredinin faiz oranının kaç olduğu, üst limitinin de ne kadar olacağına buna göre değişir. 1. sağladığı kredi ESKKK olmadan verdiği tir. 2. olanı ise ESKKK kefaletiyle vermiş olduğu kredi imkanlarıdır. Meslek odası kefaleti olarak verilen esnaf kredisinin faiz oranı bir hayli düşüktür. Bunun sebebi ise faiz oranının nerede ise %50 miktarını Devletimizin hazine desteğinin tedarik ediyor olmasıdır. Kefaletsiz olarak esnaflara verilen işletme kredisinin faiz oranını ise senelik cari faiz oranı belirler. Bu kredide hiç bir Devlet desteği yer almaz. Buna göre Türkiye Halk Bankası tarafından verilen her iki işletme kredisinin faiz oranları ve üst limitleri güncel olarak tablodaki gibidir.

Türkiye Halk Bankası Esnaf Kredisi (İşletme) Faiz Oranları
Doğrudan Başvuru Meslek Odası Üzerinden
Senelik Aylık Senelik Aylık
%14.50 %1.21 %9.5 %0.79

Türkiye Halk Bankasının esnaf kredisinin faiz oranları bu ay için bu şekildedir. Tabloda yer alan bu faiz oranlarını her ay başı güncellediğimizi bilmenizi isterim. Buna keza, ay içinde oluşabilecek faiz değişikliklerini en geç sonraki ay başının ilk gününde tabloya yansıta bilmekteyiz. Halkbank esnaflara verdiği işletme kredisinin faiz oranları kaç? Ay başı verilerine göre yer verdik. Peki, bu faiz oranlarıyla siz esnaflara bankamız en fazla kaç lira işletme kredisi vermektedir. Bunu da yine bu iki ticari kredi türüne göre tablo şeklinde yer veriyorum.

Halkbank İşletme Kredilerinin Üst Limitleri Kaç?
Doğrudan Başvuru Yapanlara Meslek Odası Üzerinden Başvuru Yapana
275.000 TL

Halkbank doğrudan başvurularda dahi gerçekten nerede ise tüm bankalara göre çok düşük faizli esnaflara işletme kredisi verdiğini sizde gördünüz. Peki, dolaylı dahil olmak üzere bu ticari kredilerin başvurularını kimler yapabilir? Kefil, ipotek gibi şartları var mı?

Halkbank Esnaf Kredisinden Kimler Yararlana Bilir? Kefil İstiyor Mu? Şartlar Ne?

Halkbank üzerinden işletme kullanmayı planlatan esnaflar faiz oranları harici 2 şeyi merak eder. 1. merak konusu olan kimler esnaf kredisi başvurusunda bulunabilir. 2. ise başvuru yapacak olan esnaflardan kefil + ipotek gibi şarlar isteniyor mu? Bir esnaf olarak bizimde en çok merak ettiğimiz bu iki soruyu bu nedenle Halkbank esnaf kredisi hesaplama işlemine geçmeden yanıtlamak istedik. Kimler hangi şartlar kapsamında yararlana bileceğini de ESKKK kefaleti ile yada doğrudan başvurular için 2 tablo olarak sizlerle paylaştık.

Direk Halkbank İşletme Kredisinden Kimler Yararlana Bilir? Şartlar Nedir?
En az 3 aylık esnaf olanlar.
GİB kayıtları mevcut Türk Ticaret Kanuna göre işletme sahibi olanlar.
ESKKK ortağı olmayan.
18 yaşından büyük, medeni haklar ehliyetine sahip olan gerçek kişiler.
Findeks KKB kredi notu istihbarat sorgulaması olumlu sonuçlananlar.
Gelir belgesi beyanı sunabilenler.
Kredi kullanım limitine takılmayanlar
Meslek Odası Üzerinden Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu Kimler Yapabilir? Şartlar Ne?
Meslek odasına en az 3 aylık kayıtlı olanlar.
KOSGEB Geleneksel yada İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında işletmesini açmamış, açsa bile üzerinden 3 yıl geçmiş olanlar.
İş yada oturdukları ikametgah adresleri kooperatifin sınırları içinde bulunanlar.
En az 2 tane kefile sahip olanlar (Gelir beyan edebilecek!)
Çekecekleri kredinin en az %150 miktarı kadar ipotek rehini göstere bilenler.(Kendilerinin olması şart değildir)
Oda + Halkbank tarafından yapılan istihbarat sorgusu olumlu geçenler.
İflas & konkordato bildirimde bulunmayanlar.
Vergi + SGK gibi Devlete borcu bulunmayanlar

Bu her iki tablodaki esnaf guruplarını kimler oluşturuyor diyorsanız.

 1. Bakkallar/Bakkaliyeler
 2. Büfeciler
 3. Kahvehane işletmeleri
 4. Erkek & Kadın kuaförler
 5. Lokantalar
 6. Terziler
 7. Çanta, cüzdan satanlar
 8. Hediyelik eşyacılar
 9. Butikçiler
 10. Mobilyacılar
 11. Manavlar
 12. Kırtasiyeler
 13. Taksi &  Otobüs gibi servis çekenler
 14. Kamyoncular

Halkbank ESKKK kefaleti olsun yada olmasın işletme kredisine kimler başvur tablo halinde yer verdim. Tabloda sizin de görmüş olduğunuz gibi kefil şartı sadece meslek odası üzerinden yapılan müracaatlar da geçerlidir. Doğrudan yapılan ticari kredi başvurularında kefil şartı yüksek tutarda ticari kredi başvurularında müracaatta bulunan esnafın Findeks KKB notuna göre ancak istenilebilmektedir.

Halkbank esnaf kredisi kullanım kriterlerine haiz iseniz, verilen her iki kredinin hesaplama (geri ödeme planı) işlemini de yine yapmadan aşağıda geçmedik.

Halkbank Esnaf Kredisi Hesaplama (2022 Nisan Ayı Geri Ödeme Planı)

Esnaflarımızın 2022 yılında da işletme kredisinde 1. durakları kesinlikle Türkiye Halk Bankası tır. Bunun sebebi malum, Halkbank esnaf kredisi geri ödeme planı faiz oranlarından dolayı oldukça cezbedici olmasıdır. Özellikle ESKKK ile verilen ticari işletme kredisinin geri ödeme planını hiç bir özel + kamu bankası sağlamaz. Bunun nedeni daha önceleri de bahsetmiş olduğum gibi hazine faiz destekli veriliyor olmasıdır. Doğrudan başvurularda bulunacak esnaflar için sağlanan ticari kredinin faiz oranı yine bir çok bankaya nazaran daha avantajlı olmaktadır. Bu iddiamızın ne denli doğru olduğunu yukarı da yer verdiğimiz faiz oranları tablosuna baktığınız da sizler de göreceksiniz. Güncel faiz oranlarına göre Halkbank esnaf kredisi ödeme planını da 3 ayda 1 ödemeli olarak aşağıda yer alır.

ESKKK Olmaksızın Verilen İşletme Kredisi:

Açıklama: Hammadde ver döner sermaye ihtiyaçlarınız için 60 ay vadeli olarak verilir. Geri ödeme planı ise 3 yada 6 ayda 1 olarak hesaplanabilir. İşletmenizin mali verileri ve mevcut durumu göz önünde bulundurarak 275.000 TL üst limitli olarak verilmektedir. 3 ile 6 ayda bir ödemeli olarak 275 bin TL ortalamalı geri ödeme planı ise şu tablomuzda olduğu gibidir.

3 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
Miktar Vade Taksit Miktarı Toplam Maliyeti
275.000 TL 60 Ay 20.691 TL 413.838,68 TL

 

6 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
Miktar Vade Taksit Miktarı Toplam Maliyeti
275.000 TL 60 Ay 41.382 TL 426.785,43 TL

Not: İlk taksit ödemeniz tablomuzla ile farklılık göstere bilir.

Meslek Odası Kefaletiyle Verilen Esnaf Kredisi:

Açıklama: Meslek odası üzerinden yapılan işletme kredisinin üst limiti 275.000 TL olmaktadır. 5 Sene vadeli olarak 3 dileyene 6 ayda 1 geri ödeme planı ile verilir.

3 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
Miktar Vade Ortalama Taksit Miktarı Net Ele Geçen
200.000 TL 60 12.900 TL 190.400 TL

 

6 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
Miktar Vade Ortalama Taksit Miktarı Net Ele Geçen
200.000 TL 60 25.800 TL 190.400 TL

 

6 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
Miktar Vade Ortalama Taksit Miktarı Net Ele Geçen
275.000 TL 60 7.244,26 TL 261.837 TL

Halkbank meslek odası üzerinden verilen kredi miktarının hesaplamasını en üst limit için 3 yada 6 ayda bir ortalama ödemeli olarak yaptık. Farklı tutarlardaki geri ödeme planı görmek istiyorsanız Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Robotu sayfama gitmeniz yeterli olacaktır.

blank

Halkbank ESKKK Yada Olmaksızın Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Neler?

Halkbank ESKKK yani meslek odası üzerinden esnaf kredisi kabul etmektedir. Bir de bunun yanı sıra doğrudan ticari kredi kullanacak esnafların başvuruları dikkate alır. Her iki kredinin başvuru yolu faklıdır. İstenilen evraklar ise yine başvuru yapılacak krediye göre değişmektedir. Şimdi, ben ilk olarak meslek odası üzerinden veya doğrudan yapılacak Halkbank esnaf kredisi başvurusu için gerekli evraklar neler, buna yer vereceğim. Sonra, başvuru yapmak isteyen esnaflarımızın her iki işletme kredisinde izlemeleri gerekilen yol haritasını çıkaracağım.

Doğrudan Halkbank Esnaf Kredisi Başvuru Evrakları:

 1. Nüfus hürriyet belgeniz.
 2. Oda kayıt ile sicil tasdikname.
 3. Vergi levha fotokopi ile başvurmanız gerekmektedir.
 4. İmza ve gelir belgesi beyannamesi.
 5. İpotek edilecek olan araç için ruhsat ev için tapu belgesi.
 6. İş yeri kira sözleşmesi.
 7. İş yerinin sigorta belgesi.
 8. SGK ve vergi borcu yoktur yazısı.

Meslek Odası Üzerinden Başvuru Gerekli Evrakları:

 1. Vesikalık resim.
 2. Nüfuz hürriyet belgesi fotokopisi
 3. İkametgah belgesi.
 4. Esnaf sicil belgesi
 5. Oda belgesi
 6. İmza sirküleri
 7. Vergi levhası fotokopisi
 8. Geçen 2 yıla ait beyanname

Meslek odası üzerinden başvurularda esnaflar dan istenilen bu evrakların hepsi 3 nüsha olması gerekmektedir. Bilindiği gibi bir de kefiller den bazı evraklar istenilir. Bu evraklar neler diye soruyorsanız sizi Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nedir? sayfama alayım.

blank

ESKKK ile yada onsuz Halkbank esnaf kredisi başvurusu evrakların listesi bu şekilde. Başvurular için yol haritası nasıl oluyor? Her ikisi için izlenmeniz gereken yolu da yine süreçle birlikte aşağıda yer verdim.

Kefaletsiz Doğrudan Başvurular Nasıl Yapılıyor?

 1. Size en yakın Türkiye Halk Bankası şubesine şahsen gerekli evraklarla giderek.
 2. Halkbank Kurumsal İnternet bankacılı şubesine giriş yaparak.

Meslek Odası Kefaletiyle Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

Bunun için tek bir alternatifiniz vardır. Bu da gerekli evraklar ilk olarak bağlı olduğunuz meslek odasını kapısını çalmakla başlar. Talebinizi odanıza hazır bir dilekçeyi doldurmakla iletirsiniz. Odanız bu talebi inceler. İnceleme sonrası talebiniz onay alırsa, Halkbank şubesine evraklarınız iletilir. Bankada özellikle kredi notu istihbaratını sorgular. Tüm bu süreç sonrası esnaf kredisine erişir. 15 gün içinde başvuru yanıtı olumsuz olursa da esnafa bilgilendirme yazısı gönderilir.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalama: 2.5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 61 YORUM
 1. Ayla dedi ki:

  6 ayda bir ödememi yapıyorum iki defa ödedim üçüncüsünün ödemesi ne kadar

 2. Ayla dedi ki:

  2020 yılında devlet destekli 6 ayda bir ödemeli kullandığım 25 bin liranın ödeme planı nasıldı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Faiz oranları değişiyor sürekli. Kaçtan çektiniz?

1 3 4 5