Hibe Kredi

25.000 100 Bin HALKBANK Esnaf Kredisi Geri Ödeme Planı (SON DAKİKA)

Halkbank esnaf kredisi son dakika gelişmelerini sıcağı sıcağına bizden takip edebilirsiniz. Çünkü, bizler de sizin gibi bir esnafız. İşimiz gereğince de Türkiye Halk Bankası resmi İnternet sitesinde dahi yer almayan kredi desteklerini bizzat banka şubesine giderek öğreniyoruz. Bunlardan bir tanesi de 500.000 TL kadar limiti çıkan işletme kredisi tir. Meslek odanız üzerinden başvuru yapılacak bu işletme kredisinin faiz oranı ise yıllık %7.5 aylık ise %0.62 olmaktadır. Bir diğeri ise 10.10.2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan 100.000 TL kredi olmaktadır. Bu yeni uygulamaya geçen kredinin faiz oranı ise yıllık yine %7.5 aylık ise %0.62 olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra ESKKK kefaleti olmaksızın başvuran esnafa da aylık %0.81 faiz uygulanmaktadır.

25.000 100 Bin HALKBANK Esnaf Kredisi Geri Ödeme Planı (SON DAKİKA)

Bu geri ödeme planı imkanlarıyla verilen her 3 ticari kredinin başvurusu peki nasıl yapılır? Şartları neler ve kimler başvuru hakkına sahip diyorsanız, detaylar ⇓ da.

Halkbank Esnaf Kredisi Üst Limitleri Ne Kadar? Faiz Oranları Kaç?

Halkbank esnaflara işletme kredisini 3 farklı faiz oranı ile sağlar. Kredinin faiz oranının kaç olduğu, üst limitinin de ne kadar olacağına buna göre değişir. Sağlamış olduğu bu 3 farklı ticari kredi isterseniz ilk olarak neler? Bir buna bankalım. Daha sonrasında ise faiz oranları ile birlikte geri ödeme tablolarına geçiş yapalım.

 1. Sağladığı kredi ESKKK olmadan verdiği tir. Üst limiti 500.000 TL kadar çıkmaktadır.
 2. ESKKK kefaletiyle vermiş olduğu kredi imkanlarıdır. Meslek odası kefaleti olarak verilen esnaf kredisinin faiz oranı bir hayli düşüktür. Bunun sebebi ise faiz oranının nerede ise %50 miktarını Devletimizin hazine desteğinin tedarik ediyor olmasıdır. Üst limiti ise 500.000 TL olmaktadır.
 3. En son 10.10.2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan 100.000 TL üst limitli kredi tir.

Esnafa Halkbank tarafından uygulanan bu 3 farklı ticari kredinin aylık ve senelik faiz oranları ise şu şekildedir.

KREDİ TÜRÜ ÜST KULLANIM LİTİMİ SENELİK FAİZ ORANI AYLIK FAİZ ORANI
Esnaf Kefalet Üzerinden Kullandırılan İşletme Kredisi 500.000 TL 7.5 %0.62
ESKK Kefaleti Olmaksızın Kullandırılan Ticari Kredi 500.000 TL %9.75 %0.81
Cumhurbaşkanı Tarafından Esnafa Destek Kredisi 100.000 TL %7.5 %0.62

Türkiye Halk Bankasının esnaf kredisinin faiz oranları bu ay için bu şekildedir. Tabloda yer alan bu faiz oranlarını her ay başı güncellediğimizi bilmenizi isterim. Buna keza, ay içinde oluşabilecek faiz değişikliklerini en geç sonraki ay başının ilk gününde tabloya yansıta bilmekteyiz. Halkbank esnaflara verdiği işletme kredisinin faiz oranları kaç? Ay başı verilerine göre yer verdik.

Halkbank doğrudan başvurularda dahi gerçekten nerede ise tüm bankalara göre çok düşük faizli esnaflara işletme kredisi verdiğini sizde gördünüz. Peki, dolaylı dahil olmak üzere bu ticari kredilerin başvurularını kimler yapabilir? Kefil, ipotek gibi şartları var mı?

Halkbank Esnaf Kredisinden Kimler Yararlana Bilir? Kefil İstiyor Mu? Şartlar Ne?

Halkbank üzerinden işletme kredisi kullanmayı planlayan esnaflar faiz oranları harici 2 şeyi merak eder. 1. merak konusu olan kimler başvurusunda bulunabilir. 2. ise başvuru yapacak olan esnaflardan kefil + ipotek gibi şarlar isteniyor mu? Bir esnaf olarak bizimde en çok merak ettiğimiz bu iki soruyu bu nedenle Halkbank esnaf kredisi hesaplama işlemine geçmeden yanıtlamak istedik. Kimler hangi şartlar kapsamında yararlana bileceğini de ESKKK kefaleti ile yada doğrudan başvurular için 2 tablo olarak sizlerle paylaştık.

Direk Halkbank İşletme Kredisinden Kimler Yararlana Bilir? Şartlar Nedir?
En az 3 aylık esnaf olanlar.
GİB kayıtları mevcut Türk Ticaret Kanuna göre işletme sahibi olanlar.
ESKKK ortağı olmayan.
18 yaşından büyük, medeni haklar ehliyetine sahip olan gerçek kişiler.
Findeks KKB kredi notu istihbarat sorgulaması olumlu sonuçlananlar.
Gelir belgesi beyanı sunabilenler.
Kredi kullanım limitine takılmayanlar.
İpotek teminatı.
Meslek Odası Üzerinden Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu Kimler Yapabilir? Şartlar Ne?
Meslek odasına en az 3 aylık kayıtlı olanlar.
KOSGEB Geleneksel yada İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında işletmesini açmamış, açsa bile üzerinden 3 yıl geçmiş olanlar.
İş yada oturdukları ikametgah adresleri kooperatifin sınırları içinde bulunanlar.
En az 2 tane kefile sahip olanlar. (Esnaf yada memur.)
Çekecekleri kredinin en az %150 miktarı kadar ipotek rehini göstere bilenler.(Kendilerinin olması şart değildir.)
Oda + Halkbank tarafından yapılan istihbarat sorgusu olumlu geçenler.
İflas & konkordato bildirimde bulunmayanlar.
Vergi + SGK gibi Devlete borcu bulunmayanlar

Bu her iki tablodaki esnaf guruplarını kimler oluşturuyor diyorsanız.

 1. Bakkallar/Bakkaliyeler
 2. Büfeciler
 3. Kahvehane işletmeleri
 4. Erkek & Kadın kuaförler
 5. Lokantalar
 6. Terziler
 7. Çanta, cüzdan satanlar
 8. Hediyelik eşyacılar
 9. Butikçiler
 10. Mobilyacılar
 11. Manavlar
 12. Kırtasiyeler
 13. Taksi &  Otobüs gibi servis çekenler
 14. Kamyoncular

Halkbank ESKKK kefaleti olsun yada olmasın işletme kredisine kimler başvur tablo halinde yer verdim. Tabloda sizin de görmüş olduğunuz gibi kefil şartı sadece meslek odası üzerinden yapılan müracaatlar da geçerlidir. Doğrudan yapılan ticari kredi başvurularında kefil şartı yüksek tutarda ticari kredi başvurularında müracaatta bulunan esnafın Findeks KKB notuna göre ancak istenilebilmektedir.

Halkbank esnaf kredisi kullanım kriterlerine haiz iseniz, verilen her iki kredinin hesaplama (geri ödeme planı) işlemini de yine yapmadan aşağıda geçmedik.

Halkbank Esnaf Kredisi Hesaplama (2023 Haziran Ayı Geri Ödeme Planı)

Esnaflarımızın 2022 yılında da işletme kredisinde 1. durakları kesinlikle Türkiye Halk Bankası tır. Bunun sebebi malum, Halkbank esnaf kredisi geri ödeme planı faiz oranlarından dolayı oldukça cezbedici olmasıdır. Özellikle ESKKK ile verilen ticari işletme kredisinin geri ödeme planını hiç bir özel + kamu bankası sağlamaz. Bunun nedeni daha önceleri de bahsetmiş olduğum gibi hazine faiz destekli veriliyor olmasıdır. Doğrudan başvurularda bulunacak esnaflar için sağlanan ticari kredinin faiz oranı yine bir çok bankaya nazaran daha avantajlı olmaktadır. Bu iddiamızın ne denli doğru olduğunu yukarı da yer verdiğimiz faiz oranları tablosuna baktığınız da sizler de göreceksiniz. Güncel faiz oranlarına göre Halkbank esnaf kredisi ödeme planını da 3 ayda 1 ödemeli olarak aşağıda yer alır.

ESKKK Olmaksızın Verilen İşletme Kredisi:

Açıklama: Hammadde ver döner sermaye ihtiyaçlarınız için 60 ay vadeli olarak verilir. Geri ödeme planı ise 3 yada 6 ayda 1 olarak hesaplanabilir. İşletmenizin mali verileri ve mevcut durumu göz önünde bulundurarak 500.000 TL üst limitli olarak verilmektedir. 3 ile 6 ayda bir ödemeli olarak 500 bin TL ortalamalı geri ödeme planı ise şu tablomuzda olduğu gibidir.

Temmuz Ayı İçin Aylık Ticari Kredi Faiz Oranı %0.81 İle Verilen:

3 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
Miktar Vade Taksit Miktarı Toplam Maliyeti
500.000 TL 60 Ay 33.480 TL 669.609,71 TL
6 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
Miktar Vade Taksit Miktarı Toplam Maliyeti
500.000 TL 60 Ay 66.960 TL 669.609,71 TL

Not: İlk taksit ödemeniz tablomuzla ile farklılık göstere bilir.

Meslek Odası Kefaletiyle Verilen Esnaf Kredisi:

Açıklama: Meslek odası üzerinden yapılan işletme kredisinin üst limiti 500.000 TL olmaktadır. 5 Sene vadeli olarak 3 dileyene 6 ayda 1 geri ödeme planı ile verilir.

3 Ayda 1 Geri Ödeme Planı (Yıllık %7.5 Faizli)
Miktar Vade Ortalama Taksit Miktarı Net Ele Geçen
500.000 TL 60 30.829 476.150,00 TL
6 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
Miktar Vade Ortalama Taksit Miktarı Net Ele Geçen
500.000 TL 60 61.658 TL 476.150,00 TL

Doğrudan Halk Bank Üzerinden Cumhurbaşkanı Kararı İle Verilen:

100.000 TL Esnafa Destek Kredisi Geri Ödemesi (Senelik %7.5 Faizli)
Miktar Vade Aylık Ödeme
100.000 TL 60 2.090,43 TL

Halkbank meslek odası üzerinden verilen kredi miktarının hesaplamasını en üst limit için 3 yada 6 ayda bir ortalama ödemeli olarak yaptık.

 • Oda üzerinden verilen işletme kredisi için farklı tutarlardaki geri ödeme planı görmek istiyorsanız Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Robotu sayfama gitmeniz yeterli olacaktır.

blank

Halkbank ESKKK Yada Olmaksızın Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Neler?

Halkbank ESKKK yani meslek odası üzerinden esnaf kredisi kabul etmektedir. Bir de bunun yanı sıra doğrudan ticari kredi kullanacak esnafların başvuruları dikkate alır. Her iki kredinin başvuru yolu faklıdır. İstenilen evraklar ise yine başvuru yapılacak krediye göre değişmektedir. Şimdi, ben ilk olarak meslek odası üzerinden veya doğrudan yapılacak Halkbank esnaf kredisi başvurusu için gerekli evraklar neler, buna yer vereceğim. Sonra, başvuru yapmak isteyen esnaflarımızın her iki işletme kredisinde izlemeleri gerekilen yol haritasını çıkaracağım.

Doğrudan Halkbank Esnaf Kredisi Başvuru Evrakları:

 1. Nüfus hürriyet belgeniz.
 2. Oda kayıt ile sicil tasdikname.
 3. Vergi levha fotokopi ile başvurmanız gerekmektedir.
 4. İmza ve gelir belgesi beyannamesi.
 5. İpotek edilecek olan araç için ruhsat ev için tapu belgesi.
 6. İş yeri kira sözleşmesi.
 7. İş yerinin sigorta belgesi.
 8. SGK ve vergi borcu yoktur yazısı.

Meslek Odası Üzerinden Başvuru Gerekli Evrakları:

 1. Vesikalık resim.
 2. Nüfuz hürriyet belgesi fotokopisi
 3. İkametgah belgesi.
 4. Esnaf sicil belgesi
 5. Oda belgesi
 6. İmza sirküleri
 7. Vergi levhası fotokopisi
 8. Geçen 2 yıla ait beyanname

Meslek odası üzerinden başvurularda esnaflar dan istenilen bu evrakların hepsi 3 nüsha olması gerekmektedir. Bilindiği gibi bir de kefiller den bazı evraklar istenilir. Bu evraklar neler diye soruyorsanız sizi Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nedir? sayfama alayım.

blank

ESKKK ile yada onsuz Halkbank esnaf kredisi başvurusu evrakların listesi bu şekilde. Başvurular için yol haritası nasıl oluyor? Her ikisi için izlenmeniz gereken yolu da yine süreçle birlikte aşağıda yer verdim.

Kefaletsiz Doğrudan Başvurular Nasıl Yapılıyor?

 1. Size en yakın Türkiye Halk Bankası şubesine şahsen gerekli evraklarla giderek.
 2. Halkbank Kurumsal İnternet bankacılı şubesine giriş yaparak.

Meslek Odası Kefaletiyle Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

Bunun için tek bir alternatifiniz vardır. Bu da gerekli evraklar ilk olarak bağlı olduğunuz meslek odasını kapısını çalmakla başlar. Talebinizi odanıza hazır bir dilekçeyi doldurmakla iletirsiniz. Odanız bu talebi inceler. İnceleme sonrası talebiniz onay alırsa, Halkbank şubesine evraklarınız iletilir. Bankada özellikle kredi notu istihbaratını sorgular. Tüm bu süreç sonrası esnaf kredisine erişir. 15 gün içinde başvuru yanıtı olumsuz olursa da esnafa bilgilendirme yazısı gönderilir.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 14 Ortalama: 3.6]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 61 YORUM
 1. Hilal yıldız dedi ki:

  Bende 5 ay oldu dükkanımı açtım kosgeble birlikte üzerime hiçbir gayrimenkülüm yok ev araba sadaece ben ve dükkanım kredi almak rahatlamak istiyorum ama kosgeb oldugu için alamassınız dediler neden kaydım var herşeyim var neden alamıyorum

 2. Bayram topcuoğlılar dedi ki:

  Kolay gelsin esnaf Kredi kullanmak istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Meslek odanız üzerinden başvuruda buluna bilirsiniz.

 3. Fatih dedi ki:

  200 bin kredi çektiğim de geri ödeme ne oluyor

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   https://www.kosgebkrediler.com/esnaf-kefalet-kredi-hesaplama-tablosu/ bu sayfamda detaylı ödeme planını bula bilirsiniz.

 4. Ayla dedi ki:

  6 ayda bir ödememi yapıyorum iki defa ödedim üçüncüsünün ödemesi ne kadar

 5. Ayla dedi ki:

  2020 yılında devlet destekli 6 ayda bir ödemeli kullandığım 25 bin liranın ödeme planı nasıldı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Faiz oranları değişiyor sürekli. Kaçtan çektiniz?

1 4 5 6