Hibe Kredi

Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Faiz Oranları Kaç? (2023 KOSGEB Destekli)

T.C. Ziraat Bankası esnaf kredisi faiz oranlanın kaç olduğunu burası hariç hiç bir internet sayfasında bulamazsınız. Bunun sebebi ise Ziraat Bankası ticari kredi faiz oranlarını resmi internet sitesi dahil olmak üzere topluluğa açık hiç bir yerde paylaşmamaktadır. Bu nedenle siz işletme sahiplerimiz için her ay Ziraat Bankası KOBİ departmanlarını ziyaret ederek güncel ticari kredi faiz oranlarının kaç olduğunu öğrenerek sayfamızda paylaşmaktayız. Buna ilaveten Ziraat Bankası’nın bu ay uyguladığı esnaf kredisinin faiz oranına göre bir de hesaplama tablosu oluşturmaktayız. Tabi sadece esnaflarımıza Ziraat tarafından verilen ticari kredinin hesaplamasını yaparak geri ödemesini oluşturmakla da kalmadık. Buna ilaveten bir de..

Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Faiz Oranları Kaç? (2023 KOSGEB Destekli)

T.C. Ziraat Bankası ile KOSGEB tarafından yapılan iş birliği ile verilen faizsiz yada hazine destekli düşük faizli KOBİ kredilerin neler olduğuna yer verdik. Bunun için de; İhracat finansman, işletme sermayesi, istihdam, acil nakdi ve makine teçhizat kredi desteği gibi verilen bu kredilerin de faiz oranlarının ne kadar olduğunu da sizler için paylaştık. Hatta son olarak da nasıl başvuru yapabileceğinizi , şartları ve gerekli evraklarıyla birlikte değindik.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Şartları Nedir? Avantajları Neler?

Ziraat Bankası bir çok finansman kuruluşu gibi işletme sahiplerine ticari kredi kullandırmaktadır. Kullandırmış olduğu bu kredinin bireysel kredilere nazaran en büyük ise iki tane avantajı vardır. Bu avantajlar ise şunlardır. 1- Faiz oranları çok daha düşük tür. 2- Geri ödeme vade süresi daha uzundur. Faiz oranlarının ve geri ödeme vade süresinin ne kadar olduğunu diğer alt başlıklarda bulabilirsiniz. Bu iki büyük avantajdan yararlanmak için talep edilen şartların neler olduğu ise hemen ⇓ da yer almaktadır.

 1. Findeks KKB skor istihbarat sorgulamanızın olumlu sonuçlanması.
 2. Bankaya beyan edilen gelirlerinizin belgelenebilir olması.
 3. Şirket ortağınız varsa krediye onay vermesi yada başvuru sahibinin noter tasdikli başvuru yetkisine sahip olması gerekir.
 4. Şirketin herhangi bir haciz işlemine maruz kalmaması.
 5. Gerek duyulması durumunda taşınmaz mal varlıkları ipotek konulacak ise eş rızasının olduğunu gösteren belge olması.
 6. Talep görülmesi halinde 2 tane gelir belgesine sahip kefil istenilmektedir.
 7. Ticari sicil kaydının olması yani esnaf olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası esnaf kredisi (ticari işletme kredisi) başvuru şartları bunlardır. Bu şartlara uygun olanlardan istenilen evraklar peki nedir?

Ziraat Bankasının Esnaf Kredisi Evrakları Nelerdir?

Ziraat Bankası ticari işletme kredisinin kullanacak olan esnaflar başvuru yapmadan önce bazı evrakları hazır etmesi gerekir. Ziraat Bankası esnaf kredisi başvurusu için yukardaki şartlara haiz olan esnaflarımızın tanzim etmesi gerektiği bu evrakalar ise şunlardır.

 1. Varsa ortakların nüfus cüzdanı fotokopisi yoksa tek sizinki yeterlidir.
 2. Oda kayıt belgesi ile imza sirküleri
 3. Kuruluş ve son gazete (ticari sicil gazetesi)
 4. Vergi levhamız.
 5. Son olarak ise 2 yıla ait mali bilanço gelir tablosu istenilir.

Ziraat Bankası esnaf kredisi başvurusundan bulunacakların hazır etmesi gerektiği evraklarda bunlardır. Peki başvuru şartlarına sahip olan esnaflarımız bu evrakları da hazır etmesi halinde Ziraat’tan ne kadar ticari kredi kullanabilir?

Ziraat Bankası Ne Kadar Esnaf Kredisi Veriyor?

Bireysel kredilerde ne kadar kredi çıkacağı başvuru sahibinin hane gelirine göre belirlenir. Bunun içinde aylık hane gelirinin %50 miktarını geçmeyecek şekilde aylık taksit ödemesi olan ihtiyaç kredisi kullandırılır. Fakat iş ticari işletme kredilerine gelince bunun hesaplaması için Ziraat bankası dahil tüm bankalar belirleyici unsur olarak 2 şeye bakar. Bunlar ise şunlardır.

 1. Son 3 ila 6 aylık mali bilanço raporuna.
 2. Teminat gösterilecek ipoteğin bilir kişi tarafından değerine.

Ziraat bankası ticari kredi kullanacak esnafların ne kadar kredisinin onayı için teminat bedelini başvuru miktarı 200.000 TL ve üzeri rakamlarda çok fazla aramamaktadır. Dolayısıyla acil 50.000, 100.000 yada 150.000 TL gibi ticari kredileriniz için iyi bir 6 aylık mali bilanço raporuna sahip olmanız kâfidir. Sahip olmanız durumunda peki kullanacağınız Ziraat ticari kredinin faiz oranı kaç olacak? İşte en çok merak edilen bu sorunun geri ödeme tablosuyla cevabı.

Ziraat Bankasının Esnaf Kredisi Faiz Oranı Kaç? Hesaplama Tablosu

Ziraat Bankası esnaf kredisi faiz oranları kaç olduğunu resmi internet sitesinde göremezsiniz. Hatta bir çok özel T.V. reklamların gördüğünüz kredi sitelerinde de bulamazsınız. Bunun nedeni ise, Ziraat Bankası kamu bankası olduğu için kredi siteleriyle iş birliği içinde olmamasıdır. Bu nedenle sizler için bizler her ay Ziraat Bankası KOBİ departmanından işletme kredisinin faiz oranının kaç olduğunu şahsen giderek öğrenmekteyiz. Öğrenmiş olduğumuz güncel Ziraat Bankası esnaf kredisinin faiz oranına göre bir de geri ödeme planını en üst vade olan 60 ay için hesaplama yaparak tablo halinde oluşturmaktadır. Tüm bunları ise ⇓ da yer vermekteyiz.

 • Ziraat Bankası Temmuz 2023 ticari kredi faiz oranı aylık %0.77 civarlarında olmaktadır. Senelik ise bu oran %9.25 tekabül etmektedir. Geri ödemesi ise 50.000 TL den başlayıp 200.000 TL kadar şu şekildedir.
60 Ay Aylık Eşit Taksitli Ziraat Ticari Kredi Geri Ödemeli Plan
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 1.100,89 TL 66.053,19 TL
100.000 TL 2.201,77 TL 132.106,41 TL
150.000 TL 3.302,66 TL 198.159,44 TL
200.000 TL 4.403,54 TL 264.212,68 TL

Ziraat Bankası esnaf kredisinin bu faiz oranlarıyla başvurusunu ise 2 şekilde yapabilmektesiniz. Bu başvuru seçenekleri ise şunlardır.

 1. Size en yakın Ziraat Bankası şubeleri.
 2. Ziraat mobil uygulaması.

Ziraat Bankası ticari müşterilerine düşük faizli işletme kredisi kullandırmakla da kalmamaktadır. Bunun haricinde KOSGEB ile yaptığı iş birliğiyle çok daha düşük faizli hatta faizsiz dahi kredi kullandırmaktadır. Bu kredinin detayları ise ⇓ da yer almaktadır.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Faizsiz Mi Veriliyor? (KOSGEB Destekli)

Ziraat Bankası, KOSGEB ile varmış olduğu mutabakatla düşük faizli/faizsiz dahi kredi imkanı sağlamaktadır. Sağlamış olduğu kredinin en üst limiti ise 2023 yılı için kredi türüne göre 50.000 TL den başlayıp, 2.500.000 TL kadar çıkmaktadır. Geri ödeme taksit vade süresi ise 36 ay olmaktadır. Peki, KOSGEB faiz desteğiyle verilen tüm kredi türlerin hangileridir? Başvurusu nasıl yapılır? İşte şartlarıyla birlikte tüm bu merak edilenlerin cevapları.

Başvuru Yapacaklar İlk Olarak:

 • İster büyük ister ise orta yada küçük KOBİ olmanız gerekmektedir.
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmalısınız.
 • KOBİ beyannamesi formunu doldurmuş olmanız yada doldurduysanız güncel olunması gerekilir.

Başvuru Şartları Nedir? Nasıl Yapılır?

 • KOSGEB tarafından yapılan açıklamayla şu şekildedir. ”İlk başvuru Bankalara yapılacak olup İşletmenin kredi başvurusu Bankalar tarafından; KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı ve Protokolü kapsamında, genel bankacılık mevzuatı, bankacılık teamülleri, Banka mevzuatı ve kredi politikaları doğrultusunda değerlendirilir.”

Destek Programlarına Göre Verilen Kredi Üst Miktarı:

 1.  Girişimci İşletme: KOSGEB destekleri ile işletmesini kurmuş, 2 senesini doldurmuş olan işletmelere vergilemektedir. Makine, teçhizat desteği olarak en fazla 50.000 TL.
 2. KOSGEB Girişimcileri: İşletme kredisi olarak 300.000 TL.
 3. Teknolojisini Ticarileştiren İşletmeler: Makine, teçhizat kredisi olarak 2.500.000 TL
 4. Bölgesel ve Sektörel Öncelikli işletmeler:  İşletme kredisi olarak 2.500.000 TL
 5. Acil Destek Kredisi: KOSGEB tarafından Belirlenmektedir.

36 ay vadeli olarak faizsiz olarak verilmektedir.!

KOSGEB üzerinden Ziraat bankasının sağladığı faizsiz esnaf kredisi çeşitleri ve vade oranları

blank

KOBİ Finansman Destek Programı (kaynak) => https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1233/kobi-finansman-destek-programi

T.C. Ziraat Bankası’nın KOSGEB iş birliğiyle vermiş olduğu KOBİ destek kredisinin üst limitleri kredi türüne göre bu şekildedir. Şimdi gelelim faiz oranın kaç olduğuna ve bunun hesaplanmasının nasıl yapıldığına.

KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı faiz oranı hesaplaması için 2 şey göz önünde bulundurur. Bunlar; 1- Ziraat Bankasının senelik cari faiz oranı. 2- Destek konusuna göre yukardaki tabloda yer alan KOSGEB tarafından uygulanan faiz indirim oranının (Destek Puanı) kaç olduğudur. Hesaplama işleminde formül ise şu şekildedir.

Ziraat Bankası Senelik Cari Faiz Oranı – KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı Faiz İndirim Oranı = Sonuç

Buna bir örnek vermemiz gerekir ise;

Ziraat Bankası Cari Faiz Oranı => 9 – KOSGEB Girişimci Kredisi Faiz Desteği 3 = Yıllık 6 Yapar. Aylık ise 6/12= 0.50 Yapmaktadır.

Videosu

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. mustafa dedi ki:

  nevşehirde 300 ceviz 2019 da ceviz fidanı diktim 2020 dede 2500 ceviz fidanı diktim herhangibir kredi kullanmadım, çks belgemde 260.000m2 arazim mevcut yaklaşık 500.000 tl makina ve işletme kredisi kullanmak istiyorum. konu hakkında destek alabilirmisiniz. slm