Hibe Kredi

Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Faiz Oranları Kaç? (Aralık 2022)

Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Faiz Oranları Kaç? (Aralık 2022)

Ziraat bankasının ne resmi sitesinde ne de herhangi bir markalaşmış kredi sitelerinde ne yazık ki bankanın esnaf kredisinin faiz oranlarını göremezsiniz. Sanki devlet sırrı gibi bankaya ait ticari kredi faiz oranları gizlenmektedir. Ancak siz değerli esnaflarımız için bankanın ticari kredi faiz oranlarını aylık ve senelik olarak banka şubesine giderek öğrendik ve sizler içinde bir güncel 2022 yılı içinde bulunduğumuz aya ait bir de hesaplama tablosu oluşturduk. İşte 36 ay vadeli olarak Ziraat bankasının vermiş olduğu esnaf kredisinin faiz oranları ve talep ettiği şartları!

Ziraat Bankasının Esnaf Kredisindeki Hesaplama Tablosu

Her ne kadarda banka devlete ait bir bankamız olsa da üzülerek belirtmek gerekir ki esnafa sağlamış olduğu kredi faiz oranları Halkbank 50.000 TL ihtiyaç kredisi 5 paket halinde veriyor uygulaması kadar avantajlı değildir.! Ancak, yine de banka esnaflara sağlamış olduğu kredi faiz oranları bir çok bankanın bireysel kredilerinin faiz oranlarına nazaran çok daha avantajlıdır. Ticari kredi kullanacak olan esnaflardan talep edilen şartlar ise bütün bankalarca istenilen şartlara ile aynı şekilde örtüşmektedir. Buna göre Ziraat bankasının esnaflara sağlamış olduğu ticari kredi faiz oranları 36 vadeli olarak şu şekildedir.

 • Ziraat bankası Aralık ticari kredi faiz oranı aylık %0.81 civarlarında olmaktadır. Senelik ise bu oran %9.75 tekabül eder.
36 Ay Aylık Eşit Taksitli Ziraat Ticari Kredi Geri Ödemeli Plan
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
25.000 TL 832,15 TL 29.957,45 TL
50.000 TL 1.664,30 TL 59.914,76 TL
75.000 TL 2.496,45 TL 89.872,24 TL
100.000 TL 3.328,60 TL 119.829,58 TL
150.000 TL 4.992,90 TL 179.744,32 TL

Esnaf veya Ticaret oda üzerinden Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu da verilen kredi ile mukayese edildiği zaman ciddi fark olduğunu sizler de göreceksiniz! Ziraat bankasının esnaf kredisinin üst limiti 200.000 TL olmaktadır. Bundan dolayı şayet meslek odası kaydınız var ise bağlantısını verdiğimiz işletme kredisinin de bir geri ödemelerine bakın derim.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Şartları Nedir?

Ziraat bankasının da esnaf kredilerinde talep etmiş olduğu şartlar diğer bankalar ile bire bir aynıdır. Bu şartların en başında ise düzgün bir sicil kaydı yanı kredi notu gelmektedir.! Bu şartı sağlamanız durumunda ise banka tarafından aranan diğer şartlar ise şunlardır!

 • Bankaya beyan edilen gelirleriniz belgelenebilir olması gerekir.
 • Şirket ortağınız varsa krediye onay vermesi yada başvuru sahibinin noter tasdikli başvuru yetkisine sahip olması gerekir.
 • Şirketin herhangi bir haciz işlemine maruz kalmaması gerekmektedir.
 • Gerek duyulması durumunda taşınmaz mal varlıkları ipotek konulacak ise eş rızasının olduğunu gösteren belge olması
 • Talep görülmesi halinde 2 tane gelir belgesine sahip kefil istenilmektedir.
 • Ticari sicil kaydının olması yani esnaf olması gerekmektedir.

Şartlara uygun olanlardan istenilen evraklar peki nedir?

Ziraat Bankasının Esnaf Kredisi Evrakları Nelerdir?

Bireysel kredi başvurularına göre ticari kredilerde talep edilen evraklar çok daha fazladır. Hatta Akbank 20 Bin TL 48 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi dahi alabilir iken ticari kredi başvuruları için tüm bankalar aşağıdaki evrakları mutlaka talep ederler.

 • Varsa ortakların nüfus cüzdanı fotokopisi yoksa tek sizinki yeterlidir.
 • Oda kayıt belgesi ile imza sirküleri
 • Kuruluş ve son gazete (ticari sicil gazetesi)
 • Vergi levhamız
 • Son olarak ise 2 yıla ait mali bilanço gelir tablosu istenilir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Var Mı? Nasıl Alınır? Ne Kadar Veriyor?

Ziraat bankası esnaf kredisi var mı? Elbette var değerli tüccarlarımız. Faiz oranları ise diğer 2 kamu bankası olan Vakıfbank ve Halkbank ile aynıdır. Nasıl alınır? Ne kadar veriyor? Buna da gelmeden önce sizlere bir bilgilendirme yapmam da boyunum borcu. Değerli esnaflar, Ziraat bankası Esnaf ve Sanatkarlar odasından başvuru yapılarak Devletimizin faiz indirim desteği sizlere ne yazık ki uygulamaktadır. Dolayısıyla Ziraat bankası üzerinden kullanacağınız kredi bir ”Ticari Kredi” olmaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi değildir! Meslek odasına kayıtlı olmadan da yukarda yer verdiğimiz Ziraat bankası ticari kredisinden böylece istifade edebilirsiniz. Peki nasıl başvuru yapabilirsiniz? Size ne kadar kredi veriyor? Şimdide bu önemli yaptığımız açıklama sonrası bu iki soruyu yanıtlayalım.

Ne Kadar Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Alabilirim?

 • Ziraat bankası esnaf kredisinin ne kadar alabileceğiniz, tamamen işletmenizin ticari hacmine bağlıdır. Kabaca bir örnek vermem gerekir ise; Süper bir market sahibi işletme ile mahalle bakkalı olan esnafa aynı miktarda Ziraat bankası esnaf kredisi verilmez. Bundan dolayı hiç kimseye ve hiç kimse size Ziraat bankası üzerinden şu kadar esnaf kredisi alabilirsiniz diyemez. Bu nedenle ne kadar Ziraat bankasından esnaf kredisi alabileceğinizin hesaplamasını sizin son 3 aylık mali verilerinize göre yapmanız gerekiyor. Tabi ne kadar e

Ziraat Bankası Esnaf Kredisine Nasıl Başvuru Yapabilirim?

 • Tüm ticari kredilerde olduğu gibi Ziraat bankası esnaf kredisinin de başvurusu banka şubesinden KOBİ departmanına yapılması gerekilir. Başvuru yaparken de işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerleye bilmesi için yukarda yer verdiğimiz gerekli evraklı mutlaka yanınızda bulundurun.

Ziraat bankası esnaf kredisinin üst limitinin ne kadar olacağını belirleyen bir diğer faktöründe Findeks KKB notunuzun olduğunu bilmenizi isterim.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Faizsiz Mi Veriliyor?

Ziraat bankası ne yazık ki doğrudan esnaf kredisi başvurusunda bulunanalar için faizsiz olarak kredi vermemektedir. Ancak, işletmenin KOSGEB kaydı bulunuyor ise ve kurum tarafından istenilen şartlar sağlanması halinde faizsiz olarak kredi alabilmektedir. KOSGEB kredi veren 13 banka içinde Ziraat bankası da yer aldığı için sizlere de KOSGEB tarafından ”KREDİ FAİZ DESTEĞİ” kapsamından yararlanmanız durumunda kullanacağınız kredinin faiz oranını devlete ödete bilirsiniz. Tam 300.000 liraya kadar Ziraat bankası üzerinden faizsiz olarak kredi kullana bilmeniz için ise şu şartlara mutlak suret ile uygun olmanız gerekir.

 • İster büyük ister ise orta yada küçük KOBİ olmanız gerekmektedir.
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmalısınız.!
 • KOBİ beyannamesi formunu doldurmuş olmanız

Gerekmektedir. Ayrıca, kurum tarafından sağlanan imkanlardan yararlanacaklar ise şu pozisyonda yer alması gerekir.

 1. Girişimci işletme: KOSGEB destekleri ile işletmesini kurmuş olan 2 senesini doldurmuş olan işletmeler. En fazla 50.000 lira
 2. İlave ve Destek Puanı almış işletmeler: Mali büyüme ve istihdam sağlayan esnaflarımız.
 3. İşletme: KOBİ bünyesinde faaliyet gösteren iş yerleri
 4. Proje odaklı işletme kredileri en fazla 200.000 lira
 5. Teknoloji odaklı işletmelere verilecek faizsiz kredi üst limiti 300.000 TL
 6. Stratejik veya öncelikli sektörde yer alan işletmeler ise tam 500.000 lira

36 ay vadeli olarak faizsiz olarak verilmektedir.!

KOSGEB üzerinden Ziraat bankasının sağladığı faizsiz esnaf kredisi çeşitleri ve vade oranları

Ziraat bankası KOSGEB faizsiz kredi çeşitleri

Ziraat bankası KOSGEB faizsiz kredi çeşitleri

 • Destek programının tanıtımı en doğru ve güncel olarak PDF olarak => BURADA
 • Programın uygulama esasları ise doğru ve güncel bir şekilde => BURADA yer almaktadır.!

Videosu

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. mustafa dedi ki:

  nevşehirde 300 ceviz 2019 da ceviz fidanı diktim 2020 dede 2500 ceviz fidanı diktim herhangibir kredi kullanmadım, çks belgemde 260.000m2 arazim mevcut yaklaşık 500.000 tl makina ve işletme kredisi kullanmak istiyorum. konu hakkında destek alabilirmisiniz. slm