KOSGEB Kredi

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Konuları Kredisi Faiz Oranları Açıklandı


Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Konuları Kredisi Faiz Oranları Açıklandı

Ziraat bankası uygun ödeme koşulları ve faiz oranları ile üreticilerimize bitkisel alanda da yapacağı yatırımları desteklemektedir. 50.000 TL kadar geleneksel yaygın bitkisel üretimi için ÇKS belgesi bütün çiftçilere faizsiz olarak kredi olanağı bu yıl sağlanmaya başlanmıştır. Onun haricinde ise fidan, fide, süs bitkisi ve seracılık ile sebze ve meyvecilik alanlarında 50 milyon TL kadar düşük faizlerle kredi imkanı sağlanır. Bitkisel alanda sağlanan alanlar sadece bu ismini saymış olduğumuz örtü altı ve üstü ile sınırlı değildir. Özellikle son yılların gözdesi olan mantar üreticiliği ve lavanta yetiştiriciliği de destek kapsamında yer almaktadır. Peki, bu yıl için tüm bu tarımsal üretim konularına Ziraat’in sağladığı kredi faiz oranları ne kadar? Başvurular nasıl yapılır ve şartları nedir?

Ziraat Bankasının Bitkisel Alandaki Sağladığı Destekler Nelerdir?

Ziraat bankası çeşitli alanlarda örtü altı ve üstü bitkisel yatırımlara kredi imkanı sağlamaktadır. Banka tarafından sağlanan bu nakit akışı ile çiftçilerimiz ihtiyaç duydukları;

 • Endüstri bitkilerin alımların
 • Yem bitkilerinin üretimi
 • Yumruklu ve aromatik bitki ihtiyaçlarını
 • Baklagiller ve tahıllar
 • Sera veya tarlada sebze yetiştiriciliği
 • Açık ve kapalı alanda süs bitkisi üreticiliği
 • Mantar üretimi konularında Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek! de konu hakkında çok daha detayları bulabilirsiniz.

nakit para ihtiyaçlarını FAİZSİZ veya senelik %2 den başlayan faiz oranları ile kredi ile karşılaya bilmektedirler. Peki, hayvancılık konularında yer aldığı RESMİ GAZETE de yer alan faiz destekleri ile Ziraat bankasının belirlemiş olduğu BİTKİSEL ÜRETİM KONULARI için kredi faiz oranları ne kadardır?

Bitkisel Üretim Konularına Verilen Faiz Destek Oranları Hakkında

Yayımlanan resmi gazete ile  Ziraat bankası hayvancılık kredisi yanı sıra BİTKİSEL ÜRETİM KONULARI da yer almaktadır. Hayvan kredisi gibi bitkisel üretim olarak yer altı ve üstü konularına da devletimiz bir çok alanda yer vermiştir. Bitkisel üretim konularına göre ise faiz desteği ve kredi üst limiti belirlemiştir. Bu yıl Ziraat bankasının senelik %10 cari faiz oranına istinaden resmi gazete de yer alan ÇKS belgeliler için bitkisel konulara göre uygulanan faiz destek miktarları ise şu şekildedir.

 • Kontrollü Örtü Altı Tarımı: Kredi üst limiti olarak 25.000.000 TL verilmektedir. Her iki dönemdeki üreticiler için %50 faiz desteği uygulanır. Böylece mevcut faiz oranı yıllık %8.50 aylık ise %0.70 oranına düşer.
 • Yem Bitkisi Üretimi: 5.000.000 TL kadar kredi kullana bilirsiniz. Faiz destek oranı yalın olarak %75 olmaktadır. Böylece faiz oranı yıllık %4.25 aylık ise %0.35 oranına düşer. Nitelik tablosuna göre yatırım için en fazla %95 işletme döneminde iseniz de %100 faiz desteği alabilirsiniz.
 • Yurt İçi Sertifikalı Tohum, Fidan ve Fide Üretimi: 20.000.000 TL kadar her iki dönem için ÇKS belgeniz olması durumunda ayrıca herhangi bir nitelik gerektirmeksizin faizsiz kredi kullana bilirsiniz.
 • Süs Bitkisi Üretimi: 10 milyon TL kadar her iki dönem için en fazla %50 faiz desteği alırsınız. Kredi faiz oranı böylece yıllık %8.50 aylık da ise yine %0.70 kadar düşer.
 • Stratejik Bitkisel Üretim: 10.000.000 TL kadar 75 faiz desteği ile yıllık %4.25 aylık ise %0.35 faiz oranlarından yararlana bilirsiniz. Tabloda yer alan 3 niteliğe sahip olmanız halinde faizsiz olarak bu kredi olanağından yararlana bilirsiniz.
 • Meyve Yetiştiriciliği ve Bağcılık: 10 milyon TL kadar %75 faiz indirim desteği ile senelik %4.25 aylık %0.35 faizli olarak kredi kullana bilirsiniz. Nitelik tablosunda yer alan 3 özelliğe sahip olmanız durumda ise faizsiz olarak bu kredi olanaklarından yararlana bilirsiniz.
 • Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim: 50.000 TL kadar her iki dönem için faizsiz olarak kredi kullana bilirsiniz. Üstü rakamlar için ise 2.500.000 TL kadar %50 yıllık faiz indirimlerinden yararlana bilirsiniz.

Bu faiz uygulamalarına kredi maliyet oranlarının dahil olmadığını hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

Bitkisel Üretim Konularında İhtiyaç Duyulan Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ziraat bankası bitkisel üretim konularına ait kredi faiz oranları

Ziraat bankası bitkisel üretim konularına ait kredi faiz oranları

Her nakit alımları için gerekli belgelerin yanı sıra olmaz ise olmaz olan KKB kredi notu değeri BİTKİSEL ÜRETİM KONULARI KREDİLERİ içinde aranmaktadır. Dolayısı ile bu düşük faiz imkanlarından yararlana bilmeniz için kredi notu değerinizin 1499 ile 1900 arasında olması şarttır. Bu not ortalamasına sahip olmayan çiftçilerimizin kredisini sistem otomatik olarak RET edecektir. Not ortalaması belirtilen seviye içinde olan çiftçilerimizden istenilen gerekli evraklar GERÇEK ve TÜZEL kişi olarak iki şekilde istenilir.

Gerçek Kişilerden İstenilen Evraklar

 1. Çiftçimize ait nüfus cüzdanı örneği
 2. Çiftçi kayıt sistemi belgesi
 3. Tarımsal işletmesine ait tapu yada kira kontratı
 4. Teminat belgesi (ipotek)
 5. Vergi borcu yoktur yazısı
 6. Bilanço esasına göre faaliyet gösteren çiftçimize ait son 3 aylık gelir belgesi

istenilir.

Tüzel Kişilerden Talep Edilen Gerekli Belgeler

 1. ÇKS belgesi (ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir?)
 2. Tüzel kişilik sözleşmesi.
 3. Oda kayıt ile vergi levhasının fotokopisi
 4. Tüzel kişiye yetkilendirmiş noter onaylı belge
 5. En az 3 aylık mali bilanço
 6. Tarım işlemesine ait tapu yada kiralık ise kira kontrat namesi
 7. İpotek gösterilecek olan taşınmaza ait belgeler

istenilir. İster TÜZEL isterse GERÇEK kişi olun başvuru işlemleri doğrudan Ziraat bankası tarımsal destekler departmanlarına şahsen olarak yapılmaktadır.

"Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Konuları Kredisi Faiz Oranları Açıklandı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Konuları Kredisi Faiz Oranları Açıklandı" - 10 YORUM
 1. blank kemal kaya dedi ki:

  Yem bitkisi üretimine 2.500.000 lira %0 faiz oranları ile verilir. Belirtiğiniz bu krediyi kaç yıl EN FAZLA NE KADAR KULLANABİLİRİZ

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu yıl bu kredinin üst limiti 5.000.000 TL çıkarıldı vade en az 5 yıl olarak sağlanmaktadır. Kredi faiz oranı ise caride senelik %10 olmaktadır. ÇKS belgeli olmanız halinde direk %75 faiz desteği ile yıllık %2.5 aylık ise %0.20 faizli olarak krediden istifade edebilirsiniz.

   1. blank Erkan dedi ki:

    Bugün ziraat bankasından bitkisel kredi kullandık 55 bin TL faiz yok diye söylediler dogrumudur

 2. blank Volkan dedi ki:

  12 dönüm bahçemiz var 350 adet kiraz ağacı ve 40 adet ceviz ağacı var derin su çıkarma,sulama sistemi,depo yapıp solucan gübresi yetistirmek istiyorum ve işletme kredisi cekmek için ne yapmam gerekir. Bu bahçeme hibe destek nasıl alabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İşletme kredisi kullanmak için bahçenizi ipotek ettirerek yüksek miktarlarda kredi kullana bilirsiniz. Ama, ÇKS belgenizin olması şarttır.

 3. blank Hacı mehmet özlen dedi ki:

  6 dönüm arazide dut yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Arazi alımı, fidan gibi hangi kredilerden faydalanabilirim. Öğretmenim daha önceden tarım kooperatifi gibi yerlerde kaydım yok.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   657 tabi olduğunuz için herhangi bir işletme kredisi kullanamazsınız hocam.

 4. blank Zeynep Yücetürk dedi ki:

  Öğretmenim.ceviz bahçesi yapmak istiyorum.ziraatbankasinin verdiği krediden faydalanmak istiyorum.657 ye tabi olanlara yatırım kredisi verilmiyor mu?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, 657 tabi olanlara çiftçi kredisi verilmez, ticari faaliyet yapılması da yasaktır.

   1. blank Basri SAYMAZ dedi ki:

    Bu konuda yanlışınız var. Devlet memurları çiftçilik yapabilir ÇKS kaydı yaptırabilir ve çiftçi kredisi kullanabilir.

KOSGEBKrediler.Com