KOSGEB Kredi

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları


Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları

Tarımsal alanda desteklerini arazi alım yönünde de sürdüren Ziraat bankası hisseli yani sübvansiyonlu yada tek parsel arazi alımları için de kredi vermektedir. Çiftçilerimize özel olarak TARLA vasfına sahip arazilerin (bağ, bahçe dahil) alımları için 60 ay (5 sene) vadeli olarak verilecek olan kredilerin faiz oranları da oldukça caziptir. GERÇEK ve TÜZEL kişilerin yapacağı arazi satın alımları için başvuruları için Ziraat bazı evrakları da başvuru sahiplerinden 2 ayrı şekilde istemektedir.

Tarımsal Arazi Alımlarında Çiftçilerimizden İstenilen Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çiftçilerimin tarımsal arazi alımları için Ziraat uygun faiz imkanları ile 60 aya kadar varan kredi imkanları sağlamaktadır. Tek parsel yada hisseli şekilde yer alan arazilerin tapuları olması halinde bu kredi imkanları dahilinde kredi kullanarak satın alabilirsiniz. Banka tarla alacak olan çiftçilerimize başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için bazı evrakları GERÇEK ve TÜZEL kişiler olmak kaydı ile 2 ayrı şekilde istemektedir. Buna göre arazi alımları için istenilen gerekli evraklar/belgeler şunlardır.

Gerçek Kişilerden İstenilen Evraklar

 • Nüfus hürriyet belgesinin fotokopisi
 • Kullanılacak olan krediye gösterilecek ipotek (başvuru kredi miktarı çok fazla değilse alınacak olan tarlaya ipotek konulması yeterlidir.)
 • Son 3 aylık mali bilanço raporu
 • Alınacak olan tarlaya ait tapu belgesi
 • Veri borcu yoktur yazısı
 • ÇKS belgesi

yeterli olacaktır.

Tüzel Kişilerden İstenilen Gerekli Belgeler Nedir?

 • Tüzel kişilik sözleşme metni
 • Vergi levhası ve oda kayıt belgesi
 • Tüzel kişiyi temsil eden kişiye ait noter yetkilendirme belgesi
 • Kullanılacak olan arazi alımına karşın ipotek gösterilecek taşınmaz. (Yine aynı şekilde alınacak olan tarla ipotek edile bilmektedir.)
 • Alınacak olan araziye ait tapu belgesi
 • Devlete ait herhangi bir vergi borcu olmadığını gösteren yazı

Arazi Alımlarında Aranan Şartlar Nedir?

Tarımsal ve Hayvansal kredilerin hepsinde başvuru sahibinden aranan en büyük şartların başında KKB Kredi notu değeri gelmektedir. Arazi alım için müracaatta bulunan çiftçimizin ilk olarak gerek duyulan evrakların talebi yapılmadan önce bu not sorgusu sistem üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama sonrasında çiftçimizin not değeri 1500 puandan yüksel olması gerekmektedir. Her türlü kredi başvurularından talep edilen kredi notu nedir ? normalde kaç olmalıdır açıklamasını daha önce yapmıştık. İşlemlerin başlatılabilmesi için bu çok önemli etkene sahip olanların daha sonra talep edilen arazi alımları için geri ödeme imkanları göz önüne alınır. Yani çiftçimizin kullanılacak olan kredi için geri ödeyeceği taksit tutarına mali gücü olup olmadığı değerlendirilmektedir. Bunda da yine en öncelikli olarak dikkate alının mevcut kredi ödemeleriniz değerlendirilir. Şayet daha önce varsayalım Ziraat bankası traktör kredisi kullandıysanız ve ödemelerin halen devam ediyorsa yine arazi alım için yapmış olduğunuz kredi başvuruları onaylanmaya bilir. Ancak mali bilançoya sahip bir çiftçimiz iseniz ve gelirinizin %70 bu 2 krediyi de geri ödeme potansiyeline sahip ise daha önce almış olduğunuz ve halen devam eden kredileriniz çok fazla tiye alınmayacaktır.

Tarladan Aranan Şartlar:

 • Devlet Destekli: Şayet çiftçi resmi gazetede yer alan faiz indirimi ile tarla almak istiyor ise alınacak olan tarlanın en az 3 parsel olması ve birleşik olması gerekir. Böylece kullandırılan imkan ile çiftçi tarlasını birleştirerek tek parsel haline getire bilmek için düşük faiz imkanlarından yararlana bilir. Zaten bu imkanın adı resmi gazete de Ziraat bankasınca da ”BİRLEŞTİRME KREDİSİ” olarak geçmektedir.(Resimde görmüş olduğunuz gibi)

Normal: Her hangi bir parsel deki tarlayı almak için kullana bileceğiniz kredi için tarlanın tapu belgesi ve üzerinden rehin olmaması yeterlidir. Ayrıca, alınacak olan tarlanın en az 10 dönüme sahip olması gerekir.

Ziraat Bankası Arazi (Tarla) Alım Kredisi Faiz Oranı

Ziraat bankası arazi (tarla) alım kredileri için müşterilerine 2 seçenek ile kredi olanağı sağlamaktadır. Ziraat tarafından sağlanan bu iki seçeneğin faiz oranları da hali ile farklıdır. Banka tarafından sağlanan bu olanakların içerisinde faiz oranı en düşük olanı 2021 ocak ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile uygulanan faiz desteği ile verilen sübvansiyonlu kredi imkanıdır. Böylece çiftçilerimiz banka tarafından belirlenen senin %17 cari faiz oranı için devlet faiz desteğinden yararlanırlar. Tarla alımları için ise bu şekilde kredi faiz oranları senelik %25 faiz desteği ile %12.75 oranına düşer. 60 ay için ise bu oran ise tam olarak 12.75/12=%1.06 oranına denk gelmektedir.

Sübvansiyonlu tarla kredisi neye denir?
Parçalar halinde yer alan bir tarlanın diğer hissesinin alınması denilmektedir!

Sübvansiyonlu krediyi kimler kullana bilir?
Sadece çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olanlar kullana bilmektedir.

Şayet çiftçi kayıt sistemine dahil değilseniz bu kez tarla alımları için ise sadece bireysel ihtiyaç kredisi olanaklarından yaralana bilmektesiniz. Bireysel tüketici kredisi faiz oranı ise bankanın güncel olarak şu şekilde yer almaktadır.

Eylül ayı için 60 aya kadar bütün vadeler için Ziraat bankası tüketici kredilerini aylık %1.58 olarak uygulamaktadır.

Bireysel Kredi İle Alınan Tarlaya İpotek Konulur Mu?
Hayır, herhangi bir ipotek konulmaz. Dolayısı ile istediğiniz zaman da satış yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Aletleri Ekipman Kredisi (Tarımsal Mekanizasyon) kredisinde de daha önce oluşturmuş olduğum hesaplama tablosunu şimdide arazi alacak olan çiftçilerimiz için oluşturuyorum.

Ziraat Bankası Tarla Kredisi Hesaplama

Ziraat bankasının artık iki şekilde de uygulamış olduğu güncel faiz oranlarını biliyoruz. Şimdi kolaylık ile vadelere göre kredi hesaplama tablosunu oluştura biliriz. Oluşturacağım hesaplama tablosunun her ikisi içinde aynı rakamı seçtim. Bunun nedeni ise aralarındaki farkın ne kadar olduğunu sizlerin de görmeniz içindir. Tarla kredisi hesaplama tablomu ilk olarak devletin faiz desteği ile verilen sübvansiyonlu kredi ile başlayacağım. Daha sonra ise çiftçi dahi olmasanız kolaylık ile Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa) hesaplama tablosunu oluşturacağım.

Ziraat Sübvansiyonlu Tarla Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
120.000 TL 12 Ay 10.845,95 TL 130.151,45 TL
24 Ay 5.833,46 TL 140.003,07 TL
36 Ay 4.175,37 TL 150.313,33 TL
48 Ay 3.355,77 TL 161.077,00 TL
60 Ay 2.871,45 TL 172.286,92 TL

 

Ziraat Bireysel Kredi İle Tarla Alma Hesaplaması
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
120.000 TL 12 Ay 11.274,80 TL 135.297,61 TL
24 Ay  6.270,03 TL 150.480,73 TL
36 Ay 4.629,67 TL 166.668,11 TL
48 Ay 3.829,89 TL 183.834,77 TL
60 Ay 3.365,78 TL 201.946,92 TL

Ziraat tarla kredisi hesaplaması için farklı miktarları bize yorumlarda iletebilirsiniz. Gün içerisinde sizlere 60 ay yada talep ettiğiniz vade oranına göre hesaplama yaparak geri dönüş sağlanacağından hiç şüpheniz olmasın. Sübvansiyonlu arazi kredileri için başvuruları tapu ile birlikte şahsen olarak size en yakın Ziraat şubesine yapmanız gerekir. Bireysel kredi ön başvurularını ise İnternet üzerinden hafta sonu dahi yapabilirsiniz.


"Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları" - 304 YORUM
 1. blank Ali Aguş dedi ki:

  Merhabalar benim sorum şu olacak
  10 dekar tarla alacağım. Exspertis değer biçti dekarı 40.000 TL 10 dekar 400.000 TL peki tarla sahibine %50si olan 200.000 TL yi yatırıyor tabi sigorta ve masrafları da düşülecek bunun içinden yardımcı olursanız sevinirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tam olarak hangi konuda yardımcı olabileceğimizi anlayamadım efendim.

 2. blank gökhan karaman dedi ki:

  merhaba Sübvansiyonlu kredi üst çekim limiti ne kadardır yani en fazla ne kadar kullanabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Teminatınıza göre 2.500.000 TL kadar çıkmaktadır.

 3. blank mehmet dedi ki:

  300 dönüm arazi satın alacam ne kadar kredim çıkar ve nasıl çıkar hangi şartlarda kredim verilir 7 trilyon ihtiyacim olan krediyi almak için ne yapmam gerekir arazilerimin hepsi sulu ve bitişik araziler

 4. blank mehmet dedi ki:

  tarla tapulu ve 300 dönüm ve sulu arazi tarlayı almak için 7 trilyonluk kredi almak için ne şartlar gerekir

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çok yüksek bir miktar, sanırım 7 milyon diyecektiniz? Ben mi yanlış anladım acaba.

 5. blank Sevgi Yenigün dedi ki:

  Merhaba ben dokuz dönümlük bir arazi alicam bunun için net 130 bin eksiğimiz var cks belgesi ile kredi çektiğimde elimde net 130 bin kalmasi için nekadar krediye başvurmam gerekiyor. Birde yıllık ödemesi nasıl olur 7 yılda nekadar faiz öderim geriye

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sevgi hanım sanırım şurada bir konuyu atladınız. Kredi kullanmak için satın alacağınız tarlanın birleştirilmiş olması gerekiyor. Satın alınacak tarla o şekilde mi?

 6. blank Hacı Ahmet kus dedi ki:

  Almak istediğim tarlayı ipotek edip kredi kullanabilirmiyim.sübvansiyonlu kredi kullanabilirmiyim, teşekkürler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kullana bilirsiniz ama birleştirme olması lazım

 7. blank mehmet dedi ki:

  evet 7 milyon dediğiniz gibi nasıl alabilirim 10 yılda ne kadar faiz gelir alabilirsem

 8. blank Mehmet Fatih dedi ki:

  Merhaba 52 dönüm arazi almak istiyorum 450 bin kredi maksimum ay ve taksit miktarı ne olur

1 12 13 14
KOSGEBKrediler.Com