Hibe Kredi

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları

Ziraat bankası tarla alacak olan çiftçilerimize sübvansiyonlu kredi vermektedir. Hisseli olarak parça halindeki tarlaları bir araya getirmek için verilen kredi böylece faizine hazine desteği uygulanır. Ziraat bankası senelik cari faiz oranından da bu faiz desteği düşülür. Ziraat bankası sübvansiyonlu tarla kredisinin faiz oranının 2022 yılında kaç olduğunu ise aşağıdaki tabloda geri ödeme tablosuyla birlikte görebilirsiniz.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları

Tarımsal alanda desteklerini arazi alım yönünde de sürdüren Ziraat bankası hisseli yani sübvansiyonlu yada tek parsel arazi alımları için de kredi vermektedir. Çiftçilerimize özel olarak TARLA vasfına sahip arazilerin (bağ, bahçe dahil) alımları için 60 ay (5 sene) vadeli olarak verilecek olan kredilerin faiz oranları da oldukça caziptir. GERÇEK ve TÜZEL kişilerin yapacağı arazi satın alımları için başvuruları için Ziraat bazı evrakları da başvuru sahiplerinden 2 ayrı şekilde istemektedir.

Tarımsal Arazi Alımlarında Çiftçilerimizden İstenilen Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çiftçilerimin tarımsal arazi alımları için Ziraat uygun faiz imkanları ile 60 aya kadar varan kredi imkanları sağlamaktadır. Tek parsel yada hisseli şekilde yer alan arazilerin tapuları olması halinde bu kredi imkanları dahilinde kredi kullanarak satın alabilirsiniz. Banka tarla alacak olan çiftçilerimize başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için bazı evrakları GERÇEK ve TÜZEL kişiler olmak kaydı ile 2 ayrı şekilde istemektedir. Buna göre arazi alımları için istenilen gerekli evraklar/belgeler şunlardır.

Gerçek Kişilerden İstenilen Evraklar

 • Nüfus hürriyet belgesinin fotokopisi
 • Kullanılacak olan krediye gösterilecek ipotek (başvuru kredi miktarı çok fazla değilse alınacak olan tarlaya ipotek konulması yeterlidir.)
 • Son 3 aylık mali bilanço raporu
 • Alınacak olan tarlaya ait tapu belgesi
 • Veri borcu yoktur yazısı
 • ÇKS belgesi

yeterli olacaktır.

Tüzel Kişilerden İstenilen Gerekli Belgeler Nedir?

 • Tüzel kişilik sözleşme metni
 • Vergi levhası ve oda kayıt belgesi
 • Tüzel kişiyi temsil eden kişiye ait noter yetkilendirme belgesi
 • Kullanılacak olan arazi alımına karşın ipotek gösterilecek taşınmaz. (Yine aynı şekilde alınacak olan tarla ipotek edile bilmektedir.)
 • Alınacak olan araziye ait tapu belgesi
 • Devlete ait herhangi bir vergi borcu olmadığını gösteren yazı

Arazi Alımlarında Aranan Şartlar Nedir?

Tarımsal ve Hayvansal kredilerin hepsinde başvuru sahibinden aranan en büyük şartların başında KKB Kredi notu değeri gelmektedir. Arazi alım için müracaatta bulunan çiftçimizin ilk olarak gerek duyulan evrakların talebi yapılmadan önce bu not sorgusu sistem üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama sonrasında çiftçimizin not değeri 1500 puandan yüksel olması gerekmektedir. Her türlü kredi başvurularından talep edilen kredi notu nedir ? normalde kaç olmalıdır açıklamasını daha önce yapmıştık. İşlemlerin başlatılabilmesi için bu çok önemli etkene sahip olanların daha sonra talep edilen arazi alımları için geri ödeme imkanları göz önüne alınır. Yani çiftçimizin kullanılacak olan kredi için geri ödeyeceği taksit tutarına mali gücü olup olmadığı değerlendirilmektedir. Bunda da yine en öncelikli olarak dikkate alının mevcut kredi ödemeleriniz değerlendirilir. Şayet daha önce varsayalım Ziraat bankası traktör kredisi kullandıysanız ve ödemelerin halen devam ediyorsa yine arazi alım için yapmış olduğunuz kredi başvuruları onaylanmaya bilir. Ancak mali bilançoya sahip bir çiftçimiz iseniz ve gelirinizin %70 bu 2 krediyi de geri ödeme potansiyeline sahip ise daha önce almış olduğunuz ve halen devam eden kredileriniz çok fazla tiye alınmayacaktır.

Tarladan Aranan Şartlar:

 • Devlet Destekli: Şayet çiftçi resmi gazetede yer alan faiz indirimi ile tarla almak istiyor ise alınacak olan tarlanın en az 3 parsel olması ve birleşik olması gerekir. Böylece kullandırılan imkan ile çiftçi tarlasını birleştirerek tek parsel haline getire bilmek için düşük faiz imkanlarından yararlana bilir. Zaten bu imkanın adı resmi gazete de Ziraat bankasınca da ”BİRLEŞTİRME KREDİSİ” olarak geçmektedir.(Resimde görmüş olduğunuz gibi) blank

Normal: Her hangi bir parsel deki tarlayı almak için kullana bileceğiniz kredi için tarlanın tapu belgesi ve üzerinden rehin olmaması yeterlidir. Ayrıca, alınacak olan tarlanın en az 10 dönüme sahip olması gerekir.

Ziraat Bankası Arazi (Tarla) Alım Kredisi Faiz Oranı

Ziraat bankası arazi (tarla) alım kredileri için müşterilerine 2 seçenek ile kredi olanağı sağlamaktadır. Ziraat tarafından sağlanan bu iki seçeneğin faiz oranları da hali ile farklıdır. Banka tarafından sağlanan bu olanakların içerisinde faiz oranı en düşük olanı 2021 ocak ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile uygulanan faiz desteği ile verilen sübvansiyonlu kredi imkanıdır. Böylece çiftçilerimiz banka tarafından belirlenen senin %17 cari faiz oranı için devlet faiz desteğinden yararlanırlar. Tarla alımları için ise bu şekilde kredi faiz oranları senelik %25 faiz desteği ile %12.75 oranına düşer. 60 ay için ise bu oran ise tam olarak 12.75/12=%1.06 oranına denk gelmektedir.

Sübvansiyonlu tarla kredisi neye denir?
Parçalar halinde yer alan bir tarlanın diğer hissesinin alınması denilmektedir!

Sübvansiyonlu krediyi kimler kullana bilir?
Sadece çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olanlar kullana bilmektedir.

Şayet çiftçi kayıt sistemine dahil değilseniz bu kez tarla alımları için ise sadece bireysel ihtiyaç kredisi olanaklarından yaralana bilmektesiniz. Bireysel tüketici kredisi faiz oranı ise bankanın güncel olarak şu şekilde yer almaktadır.

Kasım ayı için 60 aya kadar bütün vadeler için Ziraat bankası tüketici kredilerini aylık %1.58 olarak uygulamaktadır.

Bireysel Kredi İle Alınan Tarlaya İpotek Konulur Mu?
Hayır, herhangi bir ipotek konulmaz. Dolayısı ile istediğiniz zaman da satış yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Aletleri Ekipman Kredisi (Tarımsal Mekanizasyon) kredisinde de daha önce oluşturmuş olduğum hesaplama tablosunu şimdide arazi alacak olan çiftçilerimiz için oluşturuyorum.

Ziraat Bankası Tarla Kredisi Hesaplama

Ziraat bankasının artık iki şekilde de uygulamış olduğu güncel faiz oranlarını biliyoruz. Şimdi kolaylık ile vadelere göre kredi hesaplama tablosunu oluştura biliriz. Oluşturacağım hesaplama tablosunun her ikisi içinde aynı rakamı seçtim. Bunun nedeni ise aralarındaki farkın ne kadar olduğunu sizlerin de görmeniz içindir. Tarla kredisi hesaplama tablomu ilk olarak devletin faiz desteği ile verilen sübvansiyonlu kredi ile başlayacağım. Daha sonra ise çiftçi dahi olmasanız kolaylık ile Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa) hesaplama tablosunu oluşturacağım.

Ziraat Sübvansiyonlu Tarla Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
120.000 TL 12 Ay 10.845,95 TL 130.151,45 TL
24 Ay 5.833,46 TL 140.003,07 TL
36 Ay 4.175,37 TL 150.313,33 TL
48 Ay 3.355,77 TL 161.077,00 TL
60 Ay 2.871,45 TL 172.286,92 TL

 

Ziraat Bireysel Kredi İle Tarla Alma Hesaplaması
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
120.000 TL 12 Ay 11.274,80 TL 135.297,61 TL
24 Ay  6.270,03 TL 150.480,73 TL
36 Ay 4.629,67 TL 166.668,11 TL
48 Ay 3.829,89 TL 183.834,77 TL
60 Ay 3.365,78 TL 201.946,92 TL

Ziraat tarla kredisi hesaplaması için farklı miktarları bize yorumlarda iletebilirsiniz. Gün içerisinde sizlere 60 ay yada talep ettiğiniz vade oranına göre hesaplama yaparak geri dönüş sağlanacağından hiç şüpheniz olmasın. Sübvansiyonlu arazi kredileri için başvuruları tapu ile birlikte şahsen olarak size en yakın Ziraat şubesine yapmanız gerekir. Bireysel kredi ön başvurularını ise İnternet üzerinden hafta sonu dahi yapabilirsiniz.


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 9 Ortalama: 4.4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 333 YORUM
 1. Nevzat Dikel dedi ki:

  Çiftçi değilim arazi alıp çifćilik yapmak istiyorum Çks sistemine kayıt yapıp indirimli kredi ile arazi alabilirmiyim cevaplar iseniz sevinirim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, ama alacağınız arazinin bir parseli sizin olaması gerekir.

 2. Burak dedi ki:

  Merhaba..benim fındık bahçem var.bitisigimdeki bahçeyi birleştirme olarak almam lazım..birleştirme kredisinde %75 destekli 50 bin TL kredi kullanmam durumunda geri ödemem ne kadar..yada birleştirme kredisi yıllık faiz oranı ne?ayrıca taksit ödeme yıllık olunca,faiz oranı yükseliyor mu..sıfır faiz kullanabileceğimiz kredi türü hangisidir.. teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yıllık faiz oranları %0.41 civarlarıda

 3. Necmettin dedi ki:

  Memurum Cks Belgem Var Cks üzerine Kredi çekmek İstiyorum Benim için bir sıkıntı Olurmu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır olmaz ama banka veremez. Nedeni ise işletmenizin, hayvanlarınızın olması gerektiğidir. Ticari bir kredi olacağı için onay alacağını hiç sanmıyorum.

 4. Ceyhun Acar dedi ki:

  Merhaba benim dededen kalma 40donum fındıklık tarlası gar hisseli 7 dönümü benim fakat biz anlaşamadık mahkeme kararı ile satışa çıkarılcak mahkeme heyeti 1750000 fiyat biçti ben bu yerleri kredi ile alabilirmiyim tarla ipotek kanalı ile ödemesi tarla komple fındıklık ve 15 20 ton civarı fındık veriyor yılda nerden baksan 350 450 000 civarı getirisi var

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Alabilmeniz için ihaleye girip kazanmanız lazım, ayrıca kredi kullana bilmeniz için de gelir beyanınızın çok iyi olması gerekiyor. Çünkü belirlenen fiyat çok yüksek.

 5. Sercan dedi ki:

  İyi günler ben 40 yıllık çiftçiyim çks de var. 80 dönüm de yerim var kiralarla birlikte 180 dönüm yer işletiyorum ve hepsi çks de görünüyor. Almak istediğim 32 dönüm bir tarla var bunun için kredi çekmek istiyorum tarlanın sahibi 4 milyon istiyor 2 milyona kredi çekebilir miyim. Faiz oranı ne olur. Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkür ederim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tek parsel olduğu için faiz desteği alamazsınız. Kullanacağınız kredi tüketi kredisi olacağı içinde o kadar meblada bir kredi kullanamazsınız. İşin aslı bence Ziraat üzerinden çekemezsiniz.

 6. Rıfat dedi ki:

  Benim arazimin yanında sınırında iki parsel satılık yer var bunları almak için kredi kullanabilirmiyim 130 bin tl

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sübvansiyonlu olarak kullana bilirsiniz.

 7. Hüseyin dedi ki:

  Kolay gelsin bitisigimizdeki tarla satılık alıcı olmak istiyoruz 4.700 M2 250bin istiyorlar yarisina Kredi kullanmak istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Arazi olduğu için tüketici kredisi kullana bilirsiniz. Ama, size tavsiyem, sitemde arama yaptırın diğer arsa kredisi veren bankaları bir araştırın. Tamamanına bile kredi veren bankalar mevcuttur.