KOSGEB Kredi

Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Borçlar İçin Ne Yapmalıyım

Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Borçlar İçin Ne Yapmalıyım

Bankalara kredi yada kart borcu olmayan sanırım içimizde pek yok. Hele ki şu günümüz de eminim ki her hanenin en az bir tane kredisi var. Kredi kartı ise en az 2 tane olduğundan da hiç şüphem yok. Bankalar tarafından tahsis edilen bu ürünlerin ödemeleri de günün de yapıldığı sürece gerçekten hayatımızı kolaylaştırır. Günün de ödenmediği taktirde ise uykularımızı kaçırır. Hele bir de günü yani vadesi geçtiği için varlık şirketleri borçlarımız aktarıldıysa geceleri uykular haram olur. Gündüzleri ise çalan telefonlardan ötürü zehir olur. Peki böyle bir durumdaysak ne yapmalıyız? Türkiye’de ye alan toplam 20 varlık şirketiyle anlaşma yaparak bu durumdan kurtulmak isteyenler. Sizi için icradan kurtaracak olan lehinize tüm tüyoları burada verdim. Lütfen, bu nedenle varlık şirketlerine ödeme yapmak için mutabakata varmadan dikkatlice okuyunuz. (Varlık yönetim şirketleri biraz bu duruma bozulacak ama, takipçilerimizin menfaatlerini bende düşünmek zorundayım)

Varlık Yönetim Şirketleri Nedir? Ne İşe Yararlar?

Varlık yönetim şirketi nedir? Ne işe yarar? İçin ilk olarak 1. sorumuzunum yanıtıyla başlayalım. Varlık yönetim şirketleri 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu gereği BDDK onayıyla kurulan yasal şirketlerdir. Nedir olduğunu açıkladık. Ne işe yararlar konusuna da açıklık getirdiğimiz zaman bence varlık yönetim şirketlerini daha iyi tanımış olacağız. Bu nedenle şimdi ne işe yaradıklarını kısa bir kaç cümle ile anlatmak istiyorum. BDDK tarafından denetim ve gözetleme altında faaliyet gösteren varlık şirketleri, bankaların tahsil günü geçmiş olan alacaklarını satın alıp yeniden yapılandırarak tahsilatını sağlamaktadır.

Varlık yönetim şirketlerine borçlarınızı banka sizin onayınız olmadan devredebileceğini  de bilmenizi isterim. Borçlar kanununun alacağın temlikini düzenleyen 183’cü maddesi gereğince de bu devir yasal olmaktadır. Dolayısıyla banka hiç bir rızanızı almaksızın kendisine ait tüm bu borçları bu varlık şirketlerine aktara bilmektedir.  Varlık yönetim şirketleri nedir? ne işe yaralar açıklık getirdik. Peki, varlık yönetim şirketlerine bankalar borçlarını ne zaman ve neden devretmektedirler?

Banka Borcunu Ne Zaman ve  Neden Varlık Şirketlerine Devreder?

Banka borcunu ne zaman, neden varlık şirketine devreder için süreç şu şekilde ilerlemektedir. Bankalardan kredi çekenlere bir geri ödeme takvimi oluşturulur. Oluşturulan bu geri ödeme planı çoğunlukla aylık düzenli olarak planlanır. Kredi ödeme planının 30 gün sonra ödenmemesi durumunda ise ortalama 5 iş günü içinde banka tarafından bir arama yapılır. Borç ek bakiyeden ödenip eksiye düşmesi halinde ise yine 20 ila 25 gün için de banka müşteri hizmetleri sizi arayarak gecikmeye düştüğünüzü bildirir. Bu aramada ise gecikmeden çıkmanız için en asgari ödeme tutarını size beyan eder. 30 takvim günü sonrasında zamanı gelen kredi borcu ödenmediği vakit ise size banka belli bir faizle 2 taksitinizle borcunuzu ödeme olanağı sağlar. 60 gün sonra gelen 2. kredi borcu da ödenmezse banka Allah’ın hakkı 3 diyerek size son bir şans daha verir. Burada ise 90 gün sonra ödemeniz için çoğunluk yeniden bir ödeme planı düzenler. 90 gün yani 3 ay geçtiği zaman hâlen borcunuzu ödememekle ısrarcı olmanız halinde bu kez banka müşterileri devreden çıkar. Devreye ise bankanın avukatları girer. Bankanın avukatı da ilk olarak sizinle alacağın tahsili için uzlaşıya girmek ister. Bunun içinde sizi arar. Banka avukatıyla da uzlaşı sağlanmazsa o zamana ilerleyen sürek şu şekilde olur.

 1. Bankanın avukatı icra kanuna göre alacağını tahsis etme yoluna gider.
 2. Banka avukatı 2 yada en faza 3 yıl boyunca alacağını yasalar kapsamında tedarik etmezse banka alacağı borcunu bu sefer varlık yönetim şirketlerine devir eder. Son yapılan yönetmelik düzenlemesine göre bu süreç daha öncede oluşa bilir.

Bankaların ne zaman alacaklarını varlık yönetim şirketlerine devir edeceğini günü gününe süreciyle birlikte açıkladık. Peki neden bu borçları devir ediyor? En büyük sebebi operasyonel yüklerinden kurtularak kredi kaynak oluşturmaya kaynak sağlarlar.

Peki, aktarılan borç için varlık şirketlerin bankalardan farklı olarak ilerlediği süreç nedir? Öyle ya bankanın alamadığı kredi tutarını varlık şirketleri almak için nasıl bir yol çizerler.

Varlık Yönetim Şirketlerinin Bankalardan Farkı Nedir? Avantajları Neler?

Varlık yönetim şirketlerin bankalardan farkı nedir? Burada doğan en büyük fark bankalara nazaran borcun geri ödene bilmesi için çok daha avantajları sizlere sağlaması olmaktadır. Sağlanan bu avantajlar sayesinde borçlarınız böylelikle çok daha rahat ödenebilmektedir. Rahat ödemenin yanı sıra özellikle peşin ödeme de toplam borcunuzun iyi bir pazarlık yapılması durumunda %50 kadar indirim yapa  bilirsiniz. Evet, çok doğru duydunuz. Belki varlık şirketleri bana kızacak ama banka tarafından devredilen borcunuz için pazarlık yapa bilirsiniz. Pazarlık için bu kozu size sağlayan ise aslına bakılırsa yine borçlu olduğunuz bankadır. Bunun için ise iki tane size neden sağlar.

 1. Kendi avukatlarıyla alamadıkları borçları devir edilmesi.
 2. Daha da önemlisi mevcut borcunuzu çok komik rakamlarla varlık yönetim şirketlerine devir edilmesi.

Tüm bunları bir araya getirsek. Varlık yönetim şirketlerin bankalardan en büyük farkı da avantajlarıyla birlikte maddeler halinde şunlar olur.

 1. Kredi yada kredi kartı borcunuzu çok daha uykun geri ödeme taksitleriyle ödeye bilirsiniz.
 2. Peşin ödeyerek borç kapatmanız halinde bankaya göre çok daha fazla avantajla borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

İcra ve daha da önemlisi Findeks KKB skorunuzun bir an önce iyileşmesi için bana kalırsa varlık şirketleriyle uzlaşma yoluna gidiniz. Peki, varlık şirketlerine devredilen borçlar nasıl öğrenilir? Hangisine devir edildi?

Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Borç Nasıl Öğrenilir? Hangisine Devredildi Sorgulama

Türkiye’de BDDK gözetimi altında tam 20 tane varlık yönetim şirketi vardır. Finansal Kurumlar Birliği üyeleri olarak da faaliyet göstermektedir. Tamamen yasal olarak faaliyetlerini sürdüren varlık yönetim şirketlerine devredilen borç nasıl öğrenilir ise hep merak konusu olmuştur. Öyle ya, 20 tane varlık yönetim şirketinin hangisine bankanız borçlarınızı devir etti! Bunun öğrenmekte bizce de en büyük hakkınız. Bu nedenle bankalara borcu olanların HANGİ varlık yönetim şirketlerinin borçlarının devir edildiğini öğrenebilmeleri için bu başlığı oluşturduk. Devir edilen borçla birlikte hangi varlık şirketinin olduğunu öğreneceğiniz bu kanalar ise şunlardır.

 1. Bankadan borcunuzu devir alan varlık yönetim şirketi size zaten sizi günde 3 defa arama haklarıyla telefon ile ulaşır. Yada en çok 1 SMS atarak bildire bilirler. Devredilen borcu aranmanız durumunda öğrene bilirsiniz.
 2. yonetim@varlikyonetim.org.tr adresine mail atarak isim, T.C. bilgilerinizi vererek yine borç ve hangi varlık şirketiyle çalışacağınızı öğrene bilirsiniz.
 3. İcra dosyanıza bakarsanız hangi varlık yönetim şirketinin dosyayı temlik aldığını göre bilirsiniz. Aynı dosyada ne kadar bedelle temlik aldığını ayrıca görebilirsiniz.
 4. Borçlu olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak devredilen borçla birlikte hangi varlık şirketinde çalıştığını sorabilirsiniz.

Toplamda bu 3 yöntemle varlık borcunu devredilen tutarı öğrene bilirininiz. Ayrıca da hangi varlık şirketiyle çalışacağınızı yine bu şekilde öğrenmiş olursunuz. Burada çoğunlukla borçları varlık yönetim şirketlerine aktarılanların akıllarına şu geliyor. Beni arayan gerçekten de borcumun aktarıldığı doğru varlık yönetim şirketi mi? İşte burada yapmanız gereken ise sizi arayan varlık yönetim şirketini arayarak bu bilgiyi teyit etmeye gelir. Bu nedenle Türkiye’de faaliyet gösteren 20 varlık yönetim şirketinin isim ile birlikte iletişim numaralarını sizler için paylaştık.

Varlık Yönetim Şirketi İsmi Telefon Numarası
Adil 0-850-455-23-45
Armada 0-212-215-23-44
Arsan 0-212-284-26-26
Birikim 0-212-355-19-40
Birleşim 0-212-347-07-77
Boğaziçi 0-212-344-07-00
Denge 0-212-988-13-88
Diriker 0-212-877-19-14
Doğru 0-216-693-11-33
Dünya 0-850-711-00-11
Efes 0-216-538-41-00
Emir 0-212-438-35-35
Gelecek 0-212-381-61-00 – 444-44-89
Hedef 0-212-805-08-18
İstanbul 0-212-367-36-45
Mega 0-216-318-74-74
Met-ay 0-312-442-36-80
Ortak 0-212-273-10-00
Sümer 0-212- 217-69-00
Yunus 0-212-268-34-00

Evet, arkadaşlar bu numaralardan herhangi biri sizi sabah 00:90 ila 20:00 arası aradı. x bankasına olan borcunuzun da kendilerine aktarıldığı beyan etti. Peki, siz bu durumda ne yapmalısınız. En menfaatinize olacak adımları da aşağıda sizlere anlattım.

Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borç İçin Ne Yapmalıyım?

Varlık yönetim şirketlerine devredilen borçlar için ne yapmalıyım diyenlere bir kaç uyarım olacak. Dikkate almanız durumunda ise varlık yönetim şirketleriyle anlaşma varmak istiyorsanız eliniz bir hali güçlü olacaktır. Bu uyarılarımın en başında ise az öncede bahsetmiş olduğum gibi anlaşmaya varmak gelir. Sakın, aklınıza bankanın alamadığı bu şirketlere mi vereyim gelmesin. Evet, belki vermeye bilirsiniz. Ama, bu durumu düzeltmemeniz halinde önünüze ömür boyunca düşük bir Findeks KKB notu engeli çıkacaktır. Önünüze çıkan bu not sorunundan dolayı da şu konularda ciddi sorunlar yaşaya bilirsiniz.

 1. Hiç bir bankadan kredi alamazsınız. İhtiyaç, konut yada araç hiç fark etmeksizin hiç bir kredi ürün paketinden istifade edemezsiniz.
 2. Sicil affı yasasından yararlanamazsınız.
 3. Hiç bir kredi kartını alamazsınız. (Blokeli Kredi Kartı Kara Listede Olanlara Kesin Çözüm! den sadece yararlanabilirsiniz.)
 4. Banka üzerinden verilen Devlet teşvikli kredi imkanlarından yararlanamazsınız. Örnek: Esnaf Kefalet Kredileri, Halkbank Girişimcilik Kredileri gibi.
 5. Üzerinize ev, araba yada herhangi bir taşınır, taşınmaz noter imzalı alamazsınız.
 6. Ticari faaliyette bulunmanız durumunda bazı hallerde karşınıza bu sorun çıkabilir.
 7. Senetle araba yada beyaz eşya alamaya bilirsiniz.

Tüm bu nedenlerden dolayı bana kalırsa varlık şirketleriyle ilk olarak sizi aradıklarında anlaşmaya kendilerine varmak istediklerinizi beyan edin. Anlaşma varmak istediğinizi eğer beyan ederseniz emin olun varlık yönetim şirketleri size geri ödeme konusunda ellerinden geldikçe yardımcı olacaktır. Anlaşmaya varmak istemeyi kabul ederseniz de lütfen şu uyarılarımı kulak ardı etmeyin.

 1. Anlaşmaya vardığınız toplam ödeme tutarını ve taksit sayılarını gösteren, ayrıca borcunuzun tamamını ödedikten sonra icra takibinizin tahsil harcının ödenerek dosyanın tamamen infaz edileceği ibaresinin barındırdığı bir sözleme metni alın. Bunu anlaşmaya vardığınız varlık yönetim şirketinin resmi mail adresi üzerinden de alabilirsiniz.
 2. Kesinlikle herhangi bir borcunuzu ödeyeceğinizi beyan eden bir taahhütname imzalamayın. Eğer imzalar ve ola ki durumda taahhüt verdiğiniz borcun taksitini ödemezseniz hapse dahi girebilirsiniz!
 3. Varlık yönetim şirketleri bankalara olan borcunuzu 4/1 varan indirimlerle devir alabilmektedirler. Bu nedenle peşin ödeme yapmak için kesinlikle pazarlık yapın! Bu pazarlık hakkını sizlere Varlık Yönetim Şirketleri Derneği dahi tanımaktadır. Mutlaka bu haktan istifade ediniz.
 4. Ödeye bileceğiniz kadar taksit sayısı ve miktarı ile anlaşma yapınız.
 5. Taksit ödemelerinizi yaparken icra dosya numaranızı mutlaka EFT/Havale açıklamasına yazın. Varlık yönetim şirketine ait resmi IBAN numarasına atmaya dikkat edin.
 6. Borcunuz bittiği zaman kesinlikle varlık yönetim şirketinin icranın kaldırılması için icra müdürlüğüne başvuru yapmalarını isteyin. Aksi halde icra dosyanız e-Devlet üzerinden ve diğer kurumlar tarafından görünmeye devam edecektir.

Varlık yönetim şirketleri hakkında sıkça sorulan soruları ve cevaplarını aşağıda ve yorumlarda bulabilirsiniz.

Bankalar Hangi Borçlarını Varlık Yönetim Şirketlerine Devir Etmektedir?
Bankalar kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda düzenlenen ihale ile varlık yönetim şirketlerine borçlarını devrederler.
Ne Kadar Süre Zarfı Sonrasında Bankalar Alacaklarını Varlık Yönetim Şirketlerine Devir Eder
90 gün borçlarını alamadıkları zaman bankalar yasal takibini başlatırlar. 2 yada en fazla 3 yıl sonrasında halen borçlarını alamazsalar ise varlık yönetim şirketlerini alacaklarını devir ederler.
Bankalar Borçlarını Ortalamalı Olarak Yüzde Kaç İskontolu Olarak Satarlar
Bu rakam düzenlenen ihaleye göre değişir. Ortalama olarak dörtte birine kadar dahi bu rakamlar düşebilmektedir. Devir edilen borcunuzun net kaç TL olduğunu ise temlik alınan icra dosyasında göre bilirsiniz.
Varlık Yönetim Şirketinin Devir Aldığı Borçlardan Dolayı Kara Listeye Girer misiniz?
Bankalarda olduğunu gibi varlık şirketleri de kredi taksit ödemelerinizi geciktirmelerinizi Findeks KKB bürosuna bildirmektedir.
Varlık Yönetim Şirketine Borcunu Ödeyecek Kişinin Daha Önce Borçlu Olduğu Bankayla Bir İlişkisi Kalıyor Mu?
Hayır, kesinlikle kalmıyor
Varlık Yönetim Şirketini Kim Deneyliyor?
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen günler çerçevesinde denetlenmektedir

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.