Hibe Kredi

KOSGEB Geleneksel İleri Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır? (E-DEVLET Üzerinden)

Daha önce örgün (derslik) eğitim üzerinden alınan Girişimcilik Belgeleri kullanım miadı dolmuştur. Bu nedenle 2022 öncesi örgün olarak Girişimcilik Sertifikası alanlar ile yeni alacak olanlar muhakkak bu belgeyi e-Devlet şifresi ile İnternet üzerinden alması gerekilir. Bunun yanı sıra iş fikrinizin NACE kodu göre sadece Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız da yeterli değildir. Bu yüzden iş fikri İleri Girişimcilik Destek Programları içinde olanlar harici olarak bir de İleri Girişimcilik Eğitimi alması gerekir.

KOSGEB Geleneksel İleri Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır? (E-DEVLET Üzerinden)

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Programları üzerinden hibe alacaklar ise bu sertifikaları mutlaka iş yerlerini açmadan önce almaları gerekmektedir. İşletmenizin GİB kaydını oluşturduğunuz tarih sonrası alınan hiç bir sertifika size KOSGEB Girişimcilik Destekleri üzerinden hibe almanıza vesile olmayacaktır. Peki, KOSGEB Geleneksel ve İleri Girişimcilik Eğitimleri nasıl alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB Girişimcilik Destekleri hibelerinden yararlanmak istiyorsanız, işletmenizi kurmadan önce Girişimcilik Sertifikası almanız gerekir. Girişimcilik sertifikası almak için başvuru yapmadan önce de dikkat etmeniz gerekilen bir husus var. Bu ise; ilk olarak açacağınız iş KOSGEB tarafından destekleniyor mu? Buna bakmanız gerekmektesiniz. KOSGEB tarafından da destekleniyor ise de daha sonrada iş fikrinize ait NACE kodunun hangi destek programı içinde yer aldığına bakmalısınız. Böylelikle hangi Girişimcilik Sertifikasını almanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Bunu peki biz nasıl öğreneceğiz diyorsanız da KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? sayfamızı ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu sayfamızda iş fikrinizin KOSGEB tarafından destek alıyor mu? Bunu görmüş böylece olacaksınız. Şayet destek alıyorsa da İleri Girişimcilik içinde de yer alıp almadığını da öğrenmiş olacaksınız.

İlgili sayfamızdan şayet kendiniz iş fikrinizin destek alıp almadığını yada İleri Girişimcilik Eğitimi de almanız gerekip gerekmediğini bulamazsanız, bize o sayfadan bunu ücretsiz danışabilirsiniz. Peki, iş fikrimizin KOSGEB tarafından destek aldığını öğrendik, daha sonra ise hangi eğitimleri almadığımızı da gördük, peki bu girişimcilik eğitimlerine nasıl başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB geleneksel girişimcilik eğitimi başvurusu artık sadece İnternet üzerinden yapılmaktadır. Başvurunuzu 7/24 istediğiniz vakit yapabilirsiniz. Eğitimi almak için de iş fikrinizin KOSGEB tarafından desteklenmesi yeterlidir. İş fikrinizin desteklenmesi halinde nasıl geleneksel girişimcilik eğitimi alacağınızı bilmiyorsanız da lütfen sırasıyla aşağıdaki adımları yerine getirin. Böylelikle toplamda 10 video izlemenizin neticesinde anında geleneksel girişimcilik sertifikası almış olursunuz.

 1. Geleneksel Girişimcilik Eğitimi verilen İnternet sitesine https://lms.kosgeb.gov.tr/ bu adresten giriş yapalım.
 2. Üst sağ köşede yer alan GİRİŞ YAP butonuna tıklayalım. blank
 3. Bizi sistem e-Devlet girişine yönlendirecektir. Giriş Yap e-Devlet ile Giriş butonuna tıklayalım ve e-Devlet şifremizi girelim. blank
 4. Şimdi ekranı aşağıya doğru kaydıralım. En altta Öne Çıkan Eğitimler bölümünü göreceksiniz. Burada sol tarafta ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi yer alacak. Onun altında ise EĞİTİME BAŞLA butonu bulunacak. Bu butona tıklatalım. blank
 5. Eğitime Kayıt Ol demelisiniz. Bunu dediğiniz zaman 3 ay içinde eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Dedikten sonrada 10 tane karşınıza tanıtıcı ve eğitici video çıkacaktır. blank
 6. Sol baştan şimdi videonun üzerine tıklatalım. Sayfanın en altına inelim. Videoyu izlemek için üzerine tıklayalım. Bilgisayarınızın yazılımıza göre iki tane aynı video olacaktır. Açılan hangisi ise izlemeniz yeterli olacaktır. blank
 7. Eğitim videosunu sonuna kadar izledikten sonra ise videonun sonunda size bir onay sorusu yöneltilecek. Bu soruya ONAYLA demelisiniz. blank
 8. Mobil üzerinden video izliyorsanız bu işlemi video izledikten sonra resimde görünen yerdeki simgeyi tıklayarak geçebilirsiniz. blank
 9. Etkinliği tamama demeniz de bir sonraki videoya testinizi de çözdükten sonra geçmiş olacaksınız. blank

Bu yaptığınız işlemi sırasıyla birlikte geri kalan 9 video içinde yapmalısınız. Yaptıktan sonra da Geleneksel Girişimcilik Sertifikanızı almaya hak kazanmış olacaksınız.

Geleneksel Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazandıktan sonra NACE kodu İleri Girişimcilik Destek Programı içinde olanlar İleri Girişimcilik Belgesini peki nasıl alabilirler?

KOSGEB İleri Girişimcilik Belgesini Nasıl Alabilirsiniz?

KOSGEB İleri girişimcilik belgesini nasıl alabilirsiniz? Bunu da sizlere resimli olarak anlatacağım. Fakat bu anlatıma geçmeden bir kaç önemli hatırlatmayı yapmam gerekiyor. Bunlardan birincisi KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimi almak için iş fikrinizin NACE kodunun KOSGEB İleri Girişimcilik Destekleri içinde yer alması gerekir. Eğer ki iş fikriniz bu destek programı içinde yer almıyorsa, boş yere bu belgeyi almanıza lüzum yoktur. İkici hatırlatmam ise mutlaka İleri Girişimcilik Eğitimi almadan önce Geleneksel Girişimcilik Eğitimi tamamladığınıza dair rozet almalısınız. Aksi halede eğitim videoları açılmayacaktır. Bu çok önemli iki uyarıda yaptıktan sonra nasıl KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimi alabilirsiniz, anlatmaya başlaya biliriz.

 1. KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimlerinin düzenlendiği adrese giriş yapınız. İlgili adres https://lms.kosgeb.gov.tr/ burasıdır.
 2. Sağ üst köşeden sisteme giriş için GİRİŞ YAP diyelim. blank
 3. Bizi doğrudan sistem daha önce giriş yapmadıysa e-Devlet şifremizi girmemiz için yönlendirme yapacaktır. e-Devlet ile Giriş Yap diyerek bu sayfaya gidelim ve e-Devlet şifremizi girelim. blank
 4. Yeniden eğitimlerin düzenlendiği sayfaya gelmiş olmamız lazım. Şimdi en aşağıya doğru inelim ve buradan ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER bölümün sağ kısmındaki İleri Girişimcilik Eğitimi altındaki Eğitime Başla Butonuna tıklayalım. blank

Burada da yine daha önce Geleneksel Girişimcilik Eğitimi aldığınız şekilde videoları izleyelim. Onay verelim ve testleri çözerek İleri Girişimcilik Eğitimizi tamamlayalım.

KOSGEB Geleneksel ve İleri Girişimcilik Eğitimleri nasıl alınır sizlere anlattık arkadaşlar. Şimdi sıra geldi bu eğitimler hakkında en çok merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaya.

1- KOSGEB Girişimcilik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önce almış olduğunuz girişimcilik eğitimlerine ait sertifikaların çıktısını yine İnternet üzerinden alabilirsiniz. Nasıl sorgulama yaparak bu çıktıyı alabileceğinizi anlatacağım. Ama ufak bir bilgilendirmeyi sorgulama işlemi için neler yapmaya geçmeden açıklık getirmem gerekiyor. Bu ise; örgün olarak yani dersliklerde almış olduğunuz girişimcilik belgesinin geçerlilik süresi artık dolmuştur. Bu nedenle KOSGEB girişimcilik belgesi sorgulama adresinde aldıysanız bile girişimcilik belgenizin olmadığını göreceksiniz. Şimdi hazırsak almaya hak kazandığımız geleneksel ve ileri girişimcilik belgesinin sorgulaması nasıl yapılır geçebilir.

Karşınıza doğrudan mevcut olan Geleneksel ve varsa İleri Girişimcilik Belgeleriniz çıkacaktır. Çıkan bu belgeleri buradan isterseniz bilgisayarınıza indire bilirsiniz.

2- KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerinden Kaç Puan Almak Gerekilir? Kaç Bölümden Oluşur?

KOSGEB girişimcilik eğitimleri sonrasında bildiğiniz gibi bir değerlendirme testi yapılır. Bu testte de sizlere vermiş olduğunuz sorulara göre bir puan verilir. Almış olduğunuz puan peki kaç olması gerekiyor? Ben bu soruyu sizin için 444-15-67 çağrı merkezini arayarak sordum. Biraz beklemem sonrasında KOSGEB danışmanı ile görüşme şansım oldum. KOSGEB girişimcilik eğitimlerinden kaç puan almak gerekiyor sorusuna ise bana danışman bu puanın herhangi bir öneminin olmadığını söyledi. Anlayacağınız ister 100 alın ister 50 bu puanlamanın herhangi bir geçme yada kalmaya etkisi yok arkadaşlar. Bana birimdeki görevli o şekilde cevap verdi. İnanmayanlar kendileri de arayarak öğrene bilirler.

3- KOSGEB Girişimcilik Belgesinin Ne Kadar Süre Geçerli? Son Geçerlilik Tarihi!

KOSGEB girişimcilik belgesinin ne kadar geçerlilik süresi var? Bu soruya iki ayrı cevap vereceğim. Bunlardan birincisi eğer ki girişimcilik belgenizi derslikler üzerinden aldıysanız ne yazık ki artık geçerlilik bir süresi yok. Ama, Geleneksel yada İleri Girişimcilik Belgesini yukarıda bahsetmiş olduğum gibi İnternet üzerinden aldıysanız da herhangi bir geçerlilik süresi yok. Yani e-Devlet üzerinden alınan girişimcilik belgesinin kullanım süresi sonsuzdur. Siz ne zaman işinizi açmak istiyorsanız açabilirsiniz. İleri de ne olur bilmem ama şuan için yine söylemem gerekir ki İnternet üzerinden alınan girişimcilik belgelerini istediğiniz zaman değerlendire bilirsin iz.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerine Kimler Katılabilir?

KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılmanın da bazı şartları elbette vardır. İş fikriniz zadece KOSGEB desteklenen sektörler içinde yer alıyor diye bu eğitimleri alamaya bilirsiniz. Bu nedenle KOSGEB girişimcilik eğitimlerine kimler katılabilir bunları da listelemek istedim.

 1. 18 Yaşını doldurmuş olmasınız.
 2. Daha önce KOSGEB Girişimcilik Kursu almamış olmalısınız.
 3. Terör veya yüz kızartıcı suç işlememiş olmalısınız.

Yukarıdaki şartları taşıyanların yanı sıra Girişimcilik eğitimi kursuna istedikleri taktirde;

 • İsteğe bağlı şekilde sigortalı olanlar.
 • Tarımla ile uğraşanlar.
 • Sosyal yardım alanlar.
 • Her hangi bir özel sektörde SSK’lı çalışanlar.

da eğitimlere katılabilirler. Eğitime ayrıca devlet memurları da katılabilir. Yalnız 657 kanun gereği kendilerine ait iş yerini çalıştıkları süre zarfında kuramazlar. Nihayetin de girişimcilik sertifikası ömür boyu geçerliliğini koruyan bir belgedir! Alın bir kenar da dursun derim.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 4 Ortalama: 2]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 146 YORUM
 1. Umut Tahir dedi ki:

  Geleneksel girişimcilik eğitim videolarına başladım bugün 2 tane izledim. Kaldığım yerden devam edecek yarın girsem diyelim. Sonunda başarılı bir şekilde oldu diye yazı vardı. Birde sorular en son 8 ders videosunun Sonunda mı olacak orayı unutum ben okumuştum aslında içeriği ama unutmuşum

1 11 12 13