KOSGEB Kredi

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)


Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)

Turizm cenneti olarak dünya genelinde bilen ülkemizde otelcilik ülke ekonomisine oldukça katkı sağlayan bir sektördür. Özellik ile Akdeniz bölgesinde tatil köyleri oldukça fazla bir şekilde faaliyet göstermektedir. Otel yada daha küçük işletmeler olan motel veya apart, pansiyon işletmeciliği gittikçe rağbet gören bir meslek dalıdır. Kırsal turizmde ise Türkiye genelinde bir çok alanda çeşitli konaklama faaliyetleri için dağ ve ova evleri kurulmuştur. Tüm bu sektörleri başta KOSGEB olmak üzere 60.000 TL kadar hibe teşvik kredileri ile desteklenmektedir. Ayrıca kırsal turizm yatırımları ise TKDK tarafından %70 varan hibe desteği devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu iki kurumdan konakla alanına işletme kuracak olan girişimciler Turizm Bankalığı tarafından ilave olarak sağlanan desteklere nasıl başvuru yapacaklarını videolu bir şekilde açıklık getirdik.

Otel Yapmak İçin Devlet Teşviki 2021

Sıfırdan bir otel yapacak iseniz sizlere devlet teşviki veren tek kurum TKDK olmaktadır. Yapacağınız yatırım giderlerin %70 varan oranını hibe olarak bu kurumdan geri alabilirsiniz. Ayrıca, bunun yanı sıra kurmuş olduğunuz otelin işletme giderlerini de yine başvuru yapmanız durumunda KOSGEB üzerinden hibe olarak alabilmekte siniz. 2021 yılında da devam eden konaklama alanında kurulacak olan otel, pansiyon yada apart tarzı işletmeler için bu her iki kurumdan nasıl hibe alacağını sizlere şartları ile anlattık. Kurumlar tarafından aranan şartlar kapsamında şayet siz turizmciler de gerekli yatırım adımlarını atarsanız projeniz kapsamında bu desteklerden kolaylık ile yararlana bilirsiniz. Otel yapmak için devlet desteği veren TKDK şartları şunlardır.

 1. Mutlaka kuracağınız otel, motel yada apart veya herhangi bir konaklama evi TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde yer almalıdır.
 2. TKDK hibe desteğini alabilmeniz için başvuru çağrı ilanlarını takip etmeniz gerekir.
 3. Çağrı ilanları sonrası ile hazırlayacağınız proje ile kendi TKDK İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız.

302 Tedbir kodu olan ”Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” altında yer alan ”Kırsal Turizm ve  Reaksiyon Faaliyetleri olarak TKDK yeni inşa edilecek olan konaklama yerlerine proje kapsamında hibe sağlamaktadır. Bu tedbir kodundan yararlanmak isteyen girişimcilerin hibeleri için yol haritası bu bağlantı da olduğu gibi olması gerekir. 14 adımdan oluşan başvuru yol haritası sonrasında sizde diğer turizm yatırımcıları gibi TKDK hibe imkanlarından yararlana bilirsiniz. Ayrıca ilgili bağlantıda ihtiyacınız olan şu bilgileri de bulabilirsiniz.

 1. Bilgilendirme Notları
 2. Başvuru Paketi
 3. İhtiyacınız olan yardımcı dokümanlar

Turizm Bakanlığı Tarafından Verilen Hibe Teşvikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm sektörü için bir çok alanda hibe teşvikleri sağlamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen bu destekler 2634 sayılı kanun kapsamında verilmektedir. Resmi Gazete yayımlanan Turizm Teşvik Kanunu kapsamında destek almak isteyenlerin Turizm Yatırım Belgesi veya Turizm İşletme Belgesi alınması zorunludur. Kanun kapsamında turizm işletmecilerine/yatırımcılarına verilen destek başlıkları ise şunlardır.

 1. Taşınmaz Malların Turizm Amaçlı Kullanım Amacı İle Yapılan Tesisler (Hazine ve Orman arazilerini 49 yıla kadar tesis yapımı için verilen hibe desteğidir)
 2. Orman Fonuna Katkının Taksitlendirilmesi
 3. Elektrik, Su ve Hava Gazı Ücretler Desteği
 4. Haberleşme Kolaylıkları
 5. Yabancı Personel ve Sanatkar Çalıştırılması
 6. Deniz Turizm Sağlanan Destekler
 7. Yurt Dışı Turizm Fuarına Katılım Desteği

yer almaktadır. Turizm Bakanlığı kapsamında sağlanan bu desteklerin detaylarını ilgili bağlantıdan bulabilirsiniz.

KOSGEB Turizm Teşvikleri Nedir?

Konaklama yapımından ziyada işletmeciliğine soyunan yen girişimciler için KOSGEB turizm teşvikleri 2021 yılında da devam etmektedir. Geleneksel Girişimcilik Desteği kapsamında kurul ve çalıştırmış olduğunuz kişi pirim ödemesine göre 60.000 TL kadar hibe alabilirsiniz. Otel, pansiyon, apart yada motel hiç fark etmeksizin bütün konaklama faaliyetleri içerisine girecek olan girişimciler bu hibe olanaklarını şartları sağlaması durumunda alabilirler. KOSGEB tarafından konaklama sektörüne ait NACE kodları tablomuzda olduğu gibidir.

Bu NACE kodları kapsamında kurumun turizm teşvik amacı ile sağlamış olduğu ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” destek tablosu şu şekilde yer almaktadır.

Yeni açacağınız bir konaklama sektörünün açılış giderleri için kurumdan 5.000 TL kuruluş desteği alırsınız. Bu destek şayet engeli, Gazi, 1. derece şehit yakını veya 30 yaşından aşığı genç girişimci ve kadın girişimciler için 10.000 TL çıkmaktadır.

 1. Performans desteği olarak ise işletmenin 1. ile 12. ay arasında çalışanların prim ödeme günü 1080 puan yada üzeri olur ise 20.000 TL hibe alırsınız.
 2. İkinci performans desteği olarak ise 1440 prim gün sayısının üzerine çıkmanız halinde 20.000 TL daha hibe alırsınız.

Nihayetinde kurumdan toplamda 60.000 TL hibe almış olursunuz. Peki, nasıl başvuru yapabilirsiniz.?

 1. İlk olarak KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekir. Bu eğitimin nasıl alınacağı videomuz da yer almaktadır.
 2. Daha sonra KOSGEB’e kayıt olmanız gerekir.
 3. KOBİ Beyannamesi doldurunuz.
 4. Yine e-Devlet üzerinden buraya giriş yaparak, ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” altında yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulunun.

Tüm bu adımlar sonrası çıktısını almış olduğunu evrakları bağlı olduğunuz İl Müdürlüğüne elden teslim ediniz. Teslim etmiş olduğunuz evraklar eksiksiz ise kurul size bir gün verecek. Size verilen o tarihte hazırladığınız iş planı projesini sunum yaparak onaylatır iseniz desteklerden yararlanmaya hak sahibi olmuş olursunuz.

"Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)" - 99 YORUM
 1. blank Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben Bolu da aktif olan bir oteli alıp işletmek istiyorum. Bu konuda nasıl teşvik ve hibe den faydalanabilirim.

 2. blank FURKAN SUBAŞI dedi ki:

  Merhaba, Ben 25 yaşında bir gencim. İstanbul aksarayda bulunan %50 ortak olduğumuz hoteli yaklaşık 1 yıldır işletiyorum. 150.000 tl nakit param ile istanbul taksimde araştırdığım devir ücretli apart oteli almak istiyorum. fakat bütçem buna izin vermiyor. Öncelikle Kosgeb Girimcilik belgem bulunmaktadır. Ayrıca İş Yeri Açma Belgemde bulunmaktadır. Size sormak istediğim Soru Şu Turizm teşvik kredisinden nasıl faydalanabilirim. Ne kadar kredi alınabilir. lütfen Yarcımcı olurmusunuz? İyi Çalışmalar dilerim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üzgünüm ama satın alma yada devir alımlara destek alamazsınız.

   1. blank Muammer dedi ki:

    Turizim ekonomisi olan bi adada konaklama tesisine uygun arsam var tesis kurmak icin hibe desteği almak istiyorum yapilmasini planladigim tesis icin hibe desteği alabilirmiiyim bu mümkunse ne kadara kadar hibe desteği alabilirim?

 3. blank adem aktaş dedi ki:

  merhaba ben konyanin cihanbeyli ilcesinden yaziyorum cihanbeylide merkeze 8 km uzaklikta 45 dekar tarlamiz var ben oraya 70 metre kare civarinda havuzlu villalar yaptirmak istiyorum yaz döneminde kiralayip tatil beldesi yapmak istiyorum bu konuda bilgi ve kredi alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   TKDK Konya 0332 233 92 93 iletişim numarasından bilgi alabilirsiniz.

 4. blank Osman dedi ki:

  Merhaba. Benim Bursa iznik te ormanın icinde dere kenarında kartpostallık cok guzel bir yerim var bungalov evler kamp evleri yapmak istiyorum fakat bütcem yok destek alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   TKDK destek vermektedir, (0224) 243 85 35 numara size yardımcı olabilir

 5. blank Hasan dedi ki:

  Turizm işletmeciliği yapmak istiyorum 10 milyon TL hibeli teşviklerinden nasıl yararlanirım bilgi verirseniz teşekkür ederim

 6. blank Ela dedi ki:

  sayın Admin ben köyden oğlumun üzerine 1400 mkare bir yer şelale suyun kenarı çok güzel bir yer burayı işletme yapmak için bana hibe desteği lazım bana yardımcı olmanızı istiyorum tarım kredisi de alabilirmiyim

 7. blank önder gönültaş-5358415528 dedi ki:

  2. performans döneminde yine kuruluş desteği alamaz . yanlış yazmışsınız.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Gerekli düzenmele yapılmıştır, teşekkürler.

 8. blank Benil Büşra İZMİRLİGİL dedi ki:

  Merhaba. Muğla ili içinde bungalov tarzı evler yapıp sakin bir konaklama tesisi yapmak istiyorum. 31 yaşında yüksek makina mühendisiyim. Pandemi sebebiyle çalışmıyorum ve kendi işimi yapmak istiyorum,kadın girişimci olarak desteğe ihtiyacım var. Öncelikle devletin 49 yıllık hibeli arsasından yararlanabilir miyim? Ve tesisi kurmak için hangi yardımları alabilirim? Hem tkdk nın masraflarımı %70 hibe vereceği destekten hem de kosgebin işletme giderleri hibesinden yararlanabilir miyim? Teşekkür ederim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sadece bir hibeden yararlana bilirsiniz, hibeli arsalar illere göre verilmektedir. Siz en iyisi Tarım İlçe Müdürlüğüne bir ziyaret ediniz.

 9. blank Harun AKGÜNEŞ dedi ki:

  Merhaba, Muğla ili Ortaca İlçesi sınırları içerisinde tapusu kendi adıma ait olan arazim üzerine otel, motel, pansiyon, apart tarzında turizm tesisi inşa etmek istiyorum. Bu kapsamda; “Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? öğrenmek istiyorum.
  Teşekkür ederim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Aydın sınırları için TKDK destek vermektedir.

 10. blank Ateş dedi ki:

  Merhaba benim Ağrı ilinde 4 dönüm arsam var arsa üzerine apart yapmak istiyorum. Ne gibi bir destek alırım? Yararlanacağım hibe varmı?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   0472 215 33 55 bu numaradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

KOSGEBKrediler.Com