KOSGEB Kredi

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)


Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)

Turizm cenneti olarak dünya genelinde bilen ülkemizde otelcilik ülke ekonomisine oldukça katkı sağlayan bir sektördür. Özellik ile Akdeniz bölgesinde tatil köyleri oldukça fazla bir şekilde faaliyet göstermektedir. Otel yada daha küçük işletmeler olan motel veya apart, pansiyon işletmeciliği gittikçe rağbet gören bir meslek dalıdır. Kırsal turizmde ise Türkiye genelinde bir çok alanda çeşitli konaklama faaliyetleri için dağ ve ova evleri kurulmuştur. Tüm bu sektörleri başta KOSGEB olmak üzere 60.000 TL kadar hibe teşvik kredileri ile desteklenmektedir. Ayrıca kırsal turizm yatırımları ise TKDK tarafından %70 varan hibe desteği devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu iki kurumdan konakla alanına işletme kuracak olan girişimciler Turizm Bankalığı tarafından ilave olarak sağlanan desteklere nasıl başvuru yapacaklarını videolu bir şekilde açıklık getirdik.

Otel Yapmak İçin Devlet Teşviki 2021

Sıfırdan bir otel yapacak iseniz sizlere devlet teşviki veren tek kurum TKDK olmaktadır. Yapacağınız yatırım giderlerin %70 varan oranını hibe olarak bu kurumdan geri alabilirsiniz. Ayrıca, bunun yanı sıra kurmuş olduğunuz otelin işletme giderlerini de yine başvuru yapmanız durumunda KOSGEB üzerinden hibe olarak alabilmekte siniz. 2021 yılında da devam eden konaklama alanında kurulacak olan otel, pansiyon yada apart tarzı işletmeler için bu her iki kurumdan nasıl hibe alacağını sizlere şartları ile anlattık. Kurumlar tarafından aranan şartlar kapsamında şayet siz turizmciler de gerekli yatırım adımlarını atarsanız projeniz kapsamında bu desteklerden kolaylık ile yararlana bilirsiniz. Otel yapmak için devlet desteği veren TKDK şartları şunlardır.

 1. Mutlaka kuracağınız otel, motel yada apart veya herhangi bir konaklama evi TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde yer almalıdır.
 2. TKDK hibe desteğini alabilmeniz için başvuru çağrı ilanlarını takip etmeniz gerekir.
 3. Çağrı ilanları sonrası ile hazırlayacağınız proje ile kendi TKDK İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız.

302 Tedbir kodu olan ”Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” altında yer alan ”Kırsal Turizm ve  Reaksiyon Faaliyetleri olarak TKDK yeni inşa edilecek olan konaklama yerlerine proje kapsamında hibe sağlamaktadır. Bu tedbir kodundan yararlanmak isteyen girişimcilerin hibeleri için yol haritası bu bağlantı da olduğu gibi olması gerekir. 14 adımdan oluşan başvuru yol haritası sonrasında sizde diğer turizm yatırımcıları gibi TKDK hibe imkanlarından yararlana bilirsiniz. Ayrıca ilgili bağlantıda ihtiyacınız olan şu bilgileri de bulabilirsiniz.

 1. Bilgilendirme Notları
 2. Başvuru Paketi
 3. İhtiyacınız olan yardımcı dokümanlar

Turizm Bakanlığı Tarafından Verilen Hibe Teşvikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm sektörü için bir çok alanda hibe teşvikleri sağlamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen bu destekler 2634 sayılı kanun kapsamında verilmektedir. Resmi Gazete yayımlanan Turizm Teşvik Kanunu kapsamında destek almak isteyenlerin Turizm Yatırım Belgesi veya Turizm İşletme Belgesi alınması zorunludur. Kanun kapsamında turizm işletmecilerine/yatırımcılarına verilen destek başlıkları ise şunlardır.

 1. Taşınmaz Malların Turizm Amaçlı Kullanım Amacı İle Yapılan Tesisler (Hazine ve Orman arazilerini 49 yıla kadar tesis yapımı için verilen hibe desteğidir)
 2. Orman Fonuna Katkının Taksitlendirilmesi
 3. Elektrik, Su ve Hava Gazı Ücretler Desteği
 4. Haberleşme Kolaylıkları
 5. Yabancı Personel ve Sanatkar Çalıştırılması
 6. Deniz Turizm Sağlanan Destekler
 7. Yurt Dışı Turizm Fuarına Katılım Desteği

yer almaktadır. Turizm Bakanlığı kapsamında sağlanan bu desteklerin detaylarını ilgili bağlantıdan bulabilirsiniz.

KOSGEB Turizm Teşvikleri Nedir?

Konaklama yapımından ziyada işletmeciliğine soyunan yen girişimciler için KOSGEB turizm teşvikleri 2021 yılında da devam etmektedir. Geleneksel Girişimcilik Desteği kapsamında kurul ve çalıştırmış olduğunuz kişi pirim ödemesine göre 60.000 TL kadar hibe alabilirsiniz. Otel, pansiyon, apart yada motel hiç fark etmeksizin bütün konaklama faaliyetleri içerisine girecek olan girişimciler bu hibe olanaklarını şartları sağlaması durumunda alabilirler. KOSGEB tarafından konaklama sektörüne ait NACE kodları tablomuzda olduğu gibidir.

Bu NACE kodları kapsamında kurumun turizm teşvik amacı ile sağlamış olduğu ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” destek tablosu şu şekilde yer almaktadır.

Yeni açacağınız bir konaklama sektörünün açılış giderleri için kurumdan 5.000 TL kuruluş desteği alırsınız. Bu destek şayet engeli, Gazi, 1. derece şehit yakını veya 30 yaşından aşığı genç girişimci ve kadın girişimciler için 10.000 TL çıkmaktadır.

 1. Performans desteği olarak ise işletmenin 1. ile 12. ay arasında çalışanların prim ödeme günü 1080 puan yada üzeri olur ise 20.000 TL hibe alırsınız.
 2. İkinci performans desteği olarak ise 1440 prim gün sayısının üzerine çıkmanız halinde 20.000 TL daha hibe alırsınız.

Nihayetinde kurumdan toplamda 60.000 TL hibe almış olursunuz. Peki, nasıl başvuru yapabilirsiniz.?

 1. İlk olarak KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekir. Bu eğitimin nasıl alınacağı videomuz da yer almaktadır.
 2. Daha sonra KOSGEB’e kayıt olmanız gerekir.
 3. KOBİ Beyannamesi doldurunuz.
 4. Yine e-Devlet üzerinden buraya giriş yaparak, ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” altında yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulunun.

Tüm bu adımlar sonrası çıktısını almış olduğunu evrakları bağlı olduğunuz İl Müdürlüğüne elden teslim ediniz. Teslim etmiş olduğunuz evraklar eksiksiz ise kurul size bir gün verecek. Size verilen o tarihte hazırladığınız iş planı projesini sunum yaparak onaylatır iseniz desteklerden yararlanmaya hak sahibi olmuş olursunuz.

"Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)" - 108 YORUM
 1. blank Birdane Acar dedi ki:

  Antalya Düden Şelale sinde ticari konut imarlı yerimiz var, binicilik ve butik otel düşüncemiz var nasıl teşvikler mevcuttur?

 2. blank Suna mübeccel ışın dedi ki:

  Kendime ait 4 donum arazim var Toroslarda, oraya etkinlik ve organik tarim ile birlikte gruplari agirliyabikecegim bir yer kurmak istiyorum. Nasil bir kredi alabilirim, insaat,malzeme olarak

 3. blank Aslı efe dedi ki:

  Mevcut hazır halde 10 odalı bir motelin işletmesini almak istiyorum ,52 yaşında ve emekliyim ne yapmam gerekir bilgi alabilirmiyim .motel ayvacık sivricededir.

 4. blank Cihan Baycuman dedi ki:

  Merhaba şu an 18 odalı bı hotel sahibiyim
  Oda sayısını artırmak istiyorum ve bunun icin hotelimin yan binasını satın alıp hotelimi büyütmek niyetindeyim
  Bununla ilgili nasıl bı destek-hibe-kredi yardımı alabilirim?

 5. blank Nurdan Çetin Özkir dedi ki:

  20 dökümlük turizmlik arazide organik tarımla birlikte işletme için mini villalar inşaa etmek istiyorum.Canakkale de nasıl bir destek söz konusu olabilir teşekkürler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   0286) 215 00 36 bu numaradan TKDK desteklerini sora bilirsiniz. Kırsal turizm desteklediği için birimden teşvik alabilirsiniz.

 6. blank Can Serkan Ercan dedi ki:

  Antalya/Kaş’da 22 dönüm arazimiz var buraya bungalov otel yapmak istiyoruz.Nasıl bir yol izleyebiliriz?Nasış teşvik alabiliriz?Turizm yatırım belgesini nasıl alabiliriz?

  teşekkürler

 7. blank Yusuf Karaman dedi ki:

  Merhabalar. Yurtdisinda yasiyorum ancak Turkiye’ye kesin donus yapma arzum var. Turizm isletmesi satin almak istiyorum. Henuz bir sirket kurulusu yapmadim ve tecrubem yok. Alacagim isletme icin bir kisim doviz getirecegim ancak kredi ihtiyacim da olacak.Tesvik kapsaminda, almayi istedigim gayrimenkul icin bir kredi imkan var midir?
  Tesekkurler

  1. blank gökhan dedi ki:

   denizli-acıpayam da antalya karayolu üzerinde dinlenme tesisimiz var devretmek istiyoruz ilgilenirseniz beklerim.05432615808

 8. blank HİKMET ÖZGÜR dedi ki:

  yıllardır çalışan bir otelimiz var..K.MARAŞ da babam kiraya vermişdi.. gecen sene rahmetli oldu..kiracı da; temmuz ayında oteli tahliye ediyor.. biz 4 kardeşiz… bunu biz işletmek istiyoruz…. bunun için ne gibi yardım edersiniz…. kredi gibi yeniden oteli işletmek gibi… cevabınız bekliyorum….

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İçerikte yer vermiş olduğumuz ilgili mercilere irtibata geçmenizi öneririm ama bildiğim kadarı ile devir alınan işletmelere hiç bir devlet kurumu destek vermiyor.

 9. blank Yusuf dedi ki:

  Doğayla ice içe bungola ev tatil köyü yapmak istiyorum hibe alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kırsal turizm kapsamında destek alabilirsiniz ama bu faaliyeti nerede gerçekleştireceksiniz?

 10. blank Fahri SABANCI dedi ki:

  Merhabalar yusuf karaman bey benim 20 yildir turizm de cesitli gorevlerde bulundum ve edindigim tecrubeye gore ve turkiyede sektorde uygulanan sistemin eksikliklerini ve yapilmayanlarini da goz onunde bulundurarak bir konsept ve calisma olusturdum ve gerek satin alimlar ile ilgili neler yapilabilir nerelerde ne nasil olur bunun maliyeti nedir gibi bir arastirma yaptim yalniz turizmde tecrubem ve bilgi birikimim ve arastirmalarim ve tumuyle bana ait projelerim olmasina ragmen hayata gecirmek icin maddi kaynak sikintisi cekmekteyim. Eger dusunurseniz guc birligi yapar isek turkiyede verdigi hizmet ile sektore damga vuracak ve bunyesinde turkiyede esi benzeri olmayan hizmet anlayisi ilede misafirlerlerin ilk tercihi olabilecek yepyeni bir marka olusturabiliriz iletisim olarak mail adresim fahrisabanci@yahoo.com uzerinde irtibata gecebilirsebiz daha detayli bilgi verebilirim en azindan dinlemis olursunuz simdiden tesekkurler

KOSGEBKrediler.Com