KOSGEB Kredi

Ticari Kredi Yapılandırma Nasıl Olur? 60 Ay Taksi Burada

Ticari Kredi Yapılandırma Nasıl Olur? 60 Ay Taksi Burada

İşletmeniz döner sermaye yada ham madde alımları için kullanmış olduğunuz ticari kredileri yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. Böylelikle taksitlendirme sayınızı çoğaltarak aylık ödeme tutarlarını ödenebilir bir seviyeye çeke bilmektesiniz. 60 ay vadeli olarak yeniden borç yapılandırma yapmak isteyen KOBİ ve esnaflara bu imkanları peki hangi bankalardan sağlamaktadır. Ayrıca, taksit yapılandırma imkanı sağlayan bu bankalara başvurular nasıl olur? Kimler ticari kredilerini hatta kart borçlarını taksitlendirme yapabilir? İşte ticari kredi ve kart borçlarını taksitlendirmek isteyen esnaflarımız için tüm bu soruların cevabı.

Ticari Kredi Taksit Yapılandırma Olur Mu?

Devlete ait kamu bankaların yanı sıra tüm BDDK bağlı olarak faaliyet gösteren bankalar esnaflara ticari kredi vermektedir. Esnaflara kullandırılan bu kredilerin geri ödeme vadeleri bankalara göre 60 aya kadar çıkmaktadır. Ödeme planları ise çoğunlukla üç ayda bir olacak şekilde sağlanır. Ama bu süreyi esnaflara altı ayda bir olarak da sağlayan bankalar da vardır.

Oldukça esnek bir şekilde belirlenen bu geri ödeme vadelerine rağmen ellerinde olmayan bazı nedenlerden ötürü ticari kredilerini ödeyemeyen esnaflarımız olmaktadır. Bu gibi üzücü durumları bir an önce atlatmak isteyen esnafları bankalar yine yalnız bırakmamaktadır. Bu sorunun çözümü içinde mevcut durumda yer alan ticari kredilerini yeniden yapılandırma olanağı sağlarlar. Dolayısı ile ticari kredi taksit yapılandırma olur mu? diye soruyorsanız cevap net olarak evettir. Peki, esnafa yeniden taksit yapılandırma olanağı sağlayan bu bankalar hangileridir?

Ticari Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar Hangileridir?

İşletmenizin ihtiyaçları için kullanmış olduğunuz ticari kredinin taksitlerini yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. Taksitlerinizi yeniden yapılandırma imkanı sağlayan bankalar hangileridir? diyorsanız bu sorunun yanıtı olarak tüm BDDK bağlı bankalar diye biliriz. 9 Bankaya Ait İpotekli Ticari Kredi Hesaplama İşlemleri de ismi geçen bankaların imkanlarını görebilirsiniz. Ama, biz yerinizde olsak bu soruyu şu şekilde sormayı tercih ederdik. En iyi imkanlarla ticari işletme kredimi hangi bankalar yeniden taksit yapılandırma yapar? Bizce kesinlikle sorulması gerekilen doğru soru budur. Cevap olarak ise sizlere aşağıdaki bankalar diye biliriz.

 • Akbank A.Ş
 • Denizbank
 • Yapı Kredi
 • Şekerbank

Peki, biz sizlere neden tüm bankalar ticari işletme kredisini yapılandırma yapıyor dedik ama sadece bu 4 bankayı önerdik biliyor musunuz? Buna yanıt olarak şunu diyebiliriz. İsmini saymış olduğumuz bu 4 banka ticari kredileri yeniden taksitlendirmek için 60 ay vade olanağı sağlamasıdır. Evet, ticari kredilerin yeniden taksitlendirilmesi için tavsiye etmiş olduğumuz bankaların hangileri olduğunu gördük. Peki, bu bankalara başvurular nasıl yapılır? Ayrıca, yeniden taksitlendirme olanağı sunun bu 4 bankamızın sizlere sağladığı faiz oranları ne kadardır?

Ticari Kredi Taksitlendirme Yapan Bankaların Faiz Oranları

Ticari kredi ve hatta kartlarınızın yeniden taksitlendirme yapılandırması için önerdiğimiz 4 bankamızın hangileri olduğun sizler için hemen yukarıda yer verdik. Tavsiye etmiş olduğumuz bu bankaların kredi faiz oranlarının ne kadar olduğunu da burada sizler için güncel olarak yer vereceğiz. Bu ay için ticari kredi taksitlendirme olanağını 36 ay vadeli olarak sağlayan AKBANK, Denizbank ve Yapı Kredi ile HALKBANK faiz oranları şu şekildedir.

Akbank (36 Ay) Denizbank (60 Ay) HALKBANK (36 Ay) Yapı Kredi (36 Ay)
%2.01 %3.75 %1.21 %3.23

Sizlerin de görmüş olduğunuz gibi ticari krediler için yapılandırma yapan bankaların faiz oranları farklıdır. Ancak, daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi taksit yapılandırma için uyguladıkları geri ödeme vadeleri 36 ile 60 ay olmaktadır. Listemizde yer vermiş olduğumuz bu bankalar içinde özellikle AKBANK kredi yapılandırma konusunda farklı bir çözümde sunmaktadır. O da bireysel ihtiyaç kredisi kullandırarak mevcut ticari kredinizi kapatma imkanıdır. Ayrıca, bunun için yüksek tutarlarda bireysel ihtiyaç kredisi kullanacaksanız şayet yine AKBANK ipotekli ihtiyaç kredisi sizlere sağlamaktadır. Konu hakkında detayları öğrenmek için İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren 3 Süper Banka içeriğime göz atmanızı öneririm. Harici işlemlerle ticari kredinizi yapılandırma yapmak istiyorsanız da bunun nasıl yapılacağını aşağıda bulabilirsiniz.

Ticari İşletme Kredisi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari işletme kredisi yeniden taksitlendirme yapılarak yapılandırma işlemi iki şekilde yapılır. Bunlardan bir tanesi mevcut olan ticari kredinizin vadesi yeniden uzatılarak taksit ödeme tutarlarının düşürülmesi iledir. Bir diğer yol ise farklı bir bankadan ticari kredi kullanarak mevcut borcunuzu kendinizin kapatıp çekmiş olduğunuz yeni kredinin ödemelerini yapmaya başlamaktır. Şayet farklı bir bankadan ticari işletme kredisi kullanarak borcunuzu kapatmayı düşünüyorsanız size bir önerimiz var. O da En İyi İşletme Kredisi Veren 2 Banka Hangisi? de yer vermiş olduğum finansmanlar üzerinden bu işlemleri sağlamanız olacaktır.

Eğer ki bu seçeneği tercih etmiyorsanız o zaman ticari işletme kredisi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? da ilk yer vermiş olduğu seçeneği şu şekilde uygulaya bilirsiniz.

 1. Ticari işletme kredisinin yeniden yapılandırma başvuru banka şubelerinden yapılır. Bunun için ilk olarak yapılandırma yapmak için karar vermiş olduğunuz bankayı belirleyin.
 2. Daha sonra bankanın KOBİ danışmanlık departmanına müracaat ediniz.
 3. Eğer ki! yapılandırma işlemini mevcut bankanız üzerinden yapacaksanız herhangi bir belge götürmenize gerek yoktur. Şayet yeniden taksitlendirme için farklı bir banka tercihinde bulunduysanız mutlaka aşağıdaki belgeleri de yanınızda götürünüz.
  1. Nüfus cüzdanınız
  2. Vergi levhası
  3. Oda kayıt belgesi
  4. Ticaret sicil gazetesi
  5. Noter onaylı imza sirküleri
  6. Faaliyet belgesi
 4. Bu belgelerin haricinde mali bilançonuzu da götürmeniz gerekir.

Tüm bu belgeleri teslim ettikten sonra farklı bankada yer alan ticari krediniz kapatılarak başvuru yaptığınız bankaya borcunuz transfer edilir. Borç kapatma kredisi olarak diğer adıyla sağlanan bu imkanda kesinlikle mevcut kredinizin üzerinde bir kredi kullanamazsınız. Ticari kredi yapılandırma imkanı sağlayan ve bizim de sizlere önermiş olduğumuz Akbank’ın mevcut %2.01 faiz oranlarına göre 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli planlı kredinin hesaplaması ise şu şekildedir.

Miktar Vade 6 Ay Sonra İlk Ödeme Sonraki Taksit Ödemesi
50.000 TL 12 Ay 8.736 TL 4.848,42 TL
24 Ay 7.304 TL 2.768,53 TL
30 Ay 6.933 TL 2.360,94 TL
33 Ay 6.923 TL 2.214,59 TL
36 Ay 6.825 TL 2.093,76 TL

Başvurusunun nasıl yapılacağını biliyorsunuz 🙂

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.