Hibe Kredi

500.000 TL Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi (Ziraat Bankası Devlet Hibe Desteği)

Damızlık yada yumurta tavukçuluğuna 2023 yılında Ziraat Bankası 2 şekilde kredi vermektedir. Bunlar; 1- 500.000 TL kadar genç ve kadın çiftçilere verilen faizsiz 2 yıl ödemesiz 7 sene geri ödemeli kredi tir. 2- Sübvansiyonlu olarak 7.500.000 TL üst limitli düşük faizli 1 yıl ödemesiz 7 sene geri ödemeli kredidir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi (TKK) aracılığı verile bu her iki kredinin başvuru şartları nedir? Gerekli evraklar hazırlanıp nasıl başvuru yapılır? Geri ödeme taksitlerinin güncel faiz oranlarına göre kaç TL olabileceğiniz buradaki hesaplama tabloları ile görebilirsiniz.

500.000 TL Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi (Ziraat Bankası Devlet Hibe Desteği)

Tavuk çiftliği kuracaklara, Ziraat Bankası kredileri haricinde bir de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe destekleri bulunmaktadır. TKDK – IPARD ile KKYDP (Kırsal Kalkınma) gibi programlarla yatırımlarına %50 den başlayan hibe destekleri sağlanır. Çiftliğini kurup işi ticarete sokanlar için bir de KOSGEB destekleri bulunmaktadır. Bu desteklerle de kuruluş desteği olarak 65.000 TL varan hibe verilir. Ziraat Bankası ve devletimizin vermiş olduğu bu desteklerin detaylarını da nereden başlamalıyım diyen değerli çiftçilerimiz için yer verdik.

1- Ziraat Bankası Genç ve Kadın Çiftçilere Verilen 500.000 TL Tavukçuluk Kredisi

Ziraat Bankası harika bir kampanya başlattı. Başlatmış olduğu bu kampanya ile tam 500.000 TL kadar faizsiz tavukçuluk yapacaklara kredi vermektedir. Sizde şayet 40 yaş altı erkek yada 18 yaşından büyük herhangi bir üst yaş sınırı aranmaksızın kadın girişimciyseniz, bu krediden istifade edebilirsiniz. Peki faizsiz olarak verilen bu kredinin başvuru şartları nedir? Kimler nasıl başvuru yapabilir? İşte adım adım nereden başlamalıyım diyenler için başvuru yol haritası.

İlk Olarak Bu Şartlara Sahip Olmanız Gerekiyor:

 1. Sigortalı olarak hiç bir yerde çalışıyor olmamalısınız. (Memurlar başvuru yapamaz.)
 2. Faizsiz tavukçuluk kredinizin ödemeler devam ettiği sürece çiftliğiniz faal olmalı.
 3. 40 yaş altı erkek girişimciler askerlik görevlerini yapmış olmalı.
 4. Rehin olarak taşınmaz tarla, ev, arsa gösterebiliyor olmalısınız.
 5. En az 2 tane kefil olması gerekiyor. Kefillerin ÇKS belgesi yada maaş bordosu bulunması gerekmektedir.

Daha Sonra Bu Evrakları Hazırlamanız Gerekmektedir:

 1. Rehin edilecek olan taşınmaza ait tapu belgesi.
 2. ÇKS belgenizin olması gerekiyor. (Herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Bugün çıkartıp yarın hemen başvuru yapabilirsiniz.
 3. İşetme belgesi.
 4. İşletmenize ait tapu yada kiralıksa mülkiyet sahibi ile yapacağınız kira kontrat belgesi.
 5. Sizin ve kefil olacakların kimlik belgelerinin fotokopisi.
 6. Hayvan yetiştiricilik belgesi.
 7. Mezun olduğunuz okul diploması.
 8. Askerlikle terhis belgesi.

Şartlara Sahip Gerekli Belgeleri Hazırlayanlar Nasıl Başvuru Yapacak:

 1. Bağlı olduğunuz Ziraat Bankası şubesine şahsen gideceksiniz.
 2. Bankanın ”Tarımsal Krediler” departmanına sıra alacaksınız.
 3. Sırasınız geldiği vakit 500.000 TL faizsiz tavukçuluk kredisi başvurusunda bulunmak istediğinizi sözlü olarak beyan edeceksiniz.
 4. Yukarda belitmiş olduğumuz gerekli belgeleri ilgili memura teslim edeceksiniz.
 5. Memur size bir sıra verecek. (Sıranız gelmesi yoğunluğa göre 5 ila 10 iş gününü bulabilir.)
 6. Sıranız geldiği zaman banka sizi arayacak.
 7. Ne kadar faizsiz tavuk kredisi kullanacağınızı bir defa sözlü olarak size soracak. Daha sonra çiftçiliğiniz ve satın alacağınız tavuk sayısını soracak.
 8. Satın alınacak tavuk sayısı ile çiftliğiniz uygun ise başvurunuz ana merkeze iletilir.
 9. Ana merkez yaptığınız tavukçuluk kredisini 3 şeye göre değerlendirecek. Bunlar;
  1. Findeks KKB notu
  2. İpotek değeri
  3. Kefillerin gelir durumu.

Buraya kadar banka tarafından herhangi bir olumsuzluk görülmediği taktirde yapacağınız faizsiz tavuk kredinizin başvuru onay alır. Ola ki yeterli görülmezse dahi 500 bin TL olmasa dahi 200, 300 gibi rakamlarda yine tavukçuluk kredinizin onay alabilmektedir.

2 sene ödemesiz 7 yıl vadeli tavukçuluk krediniz onay aldıktan sonra da sizi şöyle bir süreç bekler.

 1. Rehin gösterilen taşınmaz bilir kişi tarafından ekspertiz edilir. (Çıkan kredinin %50 fazla değer de olması gerekir. Örnek: 300.000 TL çıktıysa 450.000 TL olması gerekir.
 2. Kefil olacakların imzaları alınır.
 3. Onaylan faizsiz tavuk kredisinin %10 ana bakiye sizden mevduat hesabınıza yatırılması istenilir. 300.000 TL için en az 30.000 TL
 4. Tavukların TARSİM sigortaları yapılır. (2023 TARSİM Hayvan Sigortası Fiyatları Ne Kadar? (Hesaplama Makinası)
 5. Faizsiz tavukçuluk kredinizdeki blok kalkar, çekerek yarka alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Genç ve kadın çiftçilere 2023/2024 sezonlarında başlatılan kampanya ile verilecek olan faizsiz tavuk çiftliği kredisi bu şekildedir. Bunun haricinde bir de yazımızın başında bahsetmiş olduğumuz sübvansiyonlu tavukçuluk kredisini Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ile T.C. Ziraat Bankası vermektedir. Bu kredinin detayları ise ⇓ da yer almaktadır.

2- Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Tavukçuluk Kredisi Vermektedir

Ziraat Bankası Cumhurbaşkanı kararı ile sübvansiyonlu olarak tarım ve hayvancılık alanında hazine destekli kredi vermektedir. Vermiş olduğu bu kredilerinden bir tanesi de kanatlı sektörüne yöneliktir. Kanatlı sektöründe tavukçuluk için ise 2 farklı sübvansiyonlu kredi sağlamaktadır. Bunlar; 1- Damızlık tavuk yetiştiriciliği. 2- Yumurta üretimi yöneliktir. Bu her iki tavukçuluk için sübvansiyonlu kredinin faiz destek oranları farklıdır. Bunun yanı sıra uygulanan kredi üst miktarı da farklı olmaktadır. Tabi sadece canlı yarka alımları için sübvansiyonlu kredi verilmekle de kalınmamaktadır. Bunun yanı sıra tavukçuluk yapacak olan çiftçilerimizin ihtiyaç duyacağı bir çok makine/alet alımları da sübvansiyonlu kredi kapsamına girmektedir. Gelin şimdi bu kredinin faiz oranların kaç olduğuna girip geri ödeme planını hesaplamadan, nelere sübvansiyonlu kredi veriliyor? Şartlar neler bunları birlikte görelim.

KANATLI SEKTÖRÜ (ETLİK PİLİÇ YUMURTA ÜRETİMİ)

Hangi Makine/Alet Alımlarına Sübvansiyonlu Kredi Veriliyor?

Kanatlı sektörüne yönelik yatırım kredileri;

 • Kümes (yumurta tavukçuluğunda yeni ve ilave kümesler ayrık),
 • Kuluçkahane (ticari amaçla civciv çıkaran),
 • Gübre işleme tesisi,
 • Yem deposu/silosu,
 • Yumurta işleme ünitesi/tesisi,
 • Yumurta tasnif ünitesi/tesisi,
 • Yumurta paketleme ünitesi/tesisi yapımı ve tadilatlarını,
 • Biyogüvenlik amacıyla yapılacak harcamaları, ilgili alet-ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsar.

Kanatlı sektörüne yönelik işletme kredileri;

 • Ruhsatlı kanatlı üretim işletmelerinden, yetiştirilmek üzere alınacak ticari civciv ve yarka alımı ile bu hayvanların yem ve diğer işletme giderlerini kapsar.

Resmi Gazete Aranan Şartlar Neler?

 • Etlik piliç yetiştiriciliği için en az 10.000 adet tavuk alımı yapmanız gerekir.
 • Yumurta tavukçuluğu için asgari 7.500 adet
 • Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce ülkemizce geliştirilmiş hatlarda damızlık tavuk yetiştiriciliğe 1000 adet alım yapılması gerekir.
 • Karar kapsamında işletme kredisi kullanacak kuluçkahane işletmelerinin kuluçkahane işletmeleri faaliyet onay belgesine sahip olmaları gerekir.

DAMIZLIKLIK TAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Hangi Makine/Alet Alımlarına Sübvansiyonlu Kredi Veriliyor?

Damızlık kanatlı yetiştiriciliği yatırım kredileri;

 • Damızlık kümes,
 • Kuluçkahane (damızlık amaçla civciv çıkaran),
 • Gübre işleme ünitesi/tesisi,
 • Yem deposu/silosu yapımı ve tadilatlarını,
 • Biyogüvenlik amacıyla yapılacak harcamaları, ilgili alet-ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsar.

Damızlık kanatlı yetiştiriciliği işletme kredileri;

 • Yetiştirilmek üzere alınacak kuluçkalık damızlık yumurta,
 • Damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ile bu hayvanların yem, ilaç ve diğer işletme giderlerini kapsar.

Resmi Gazete Aranan Şartlar Neler?

 • Karar kapsamında işletme kredisi kullanacak damızlık kanatlı işletmelerinin Bakanlıktan alınmış damızlık kanatlı işletmeleri faaliyet onay belgesine, kuluçkahane (damızlık amaçla civciv çıkaran) işletmelerinin kuluçkahane işletmeleri faaliyet onay belgesine sahip olmaları gerekir.
 • Damızlık kanatlı hayvanların ve damızlık yumurtaların, damızlık büyük ebeveyn, damızlık ebeveyn olduklarını gösteren sağlık sertifikası ve/veya fatura istenir.

Ziraat Bankası Tarafından İstenilen Şartlar:

ÇKS ve işletme tescil belgesi de olması halinde, kuracağınız  tavuk çiftliğinin diğer ihtiyaçları olan alımlar içinde Ziraat Bankasından düşük faizli kredi imkanlarından yararlana bilirsiniz.

 1. Devlete herhangi bir vergi borcunuzun olmadığını gösteren yazı. (GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alabilirsiniz)
 2. Köy muhtarından tarımsal işletme izin belgesi
 3. 2 tane kefil (tercihen memur, ÇKS belgeli çiftçi)
 4. Yatım halinde olanlardan ipotek değeri olan mal/mülk
 5. Kredi notunuzun iyi ve üzerinde bir seviyede olması

Kanatlı ve Damızlık Yetiştiriciliği olarak 2 farklı tavukçuluk için resmi gazete ve Ziraat Bankası tarafından aran şartlar bunlar. Bu şartları sağlamanız halinde uygulanacak faiz desteği peki kaç?

Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Tavuk Kredisi Faiz Oranı Kaç? (Hesaplama Tablosu)

T.C. Ziraat Bankası tavukçuluk için iki farklı sübvansiyonlu kredi kullandırmaktadır. Bu her iki kredinin geri ödemeleri 1 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli olmuş olsa da faiz oranları farklı olmaktadır. Damızlık ve etlik piliç ve yumurta üretimi için uygulanan faiz oranının kaç olduğunu ise de iki şey belirler. Bunlar: 1- T.C. Ziraat Bankası’nın senelik cari faiz oranının kaç olduğu. 2- Resmi gazete yer alan sektöre yönelik uygulanan faiz destek oranlarının ne kadar olduğudur. En fazla ne kadar tavukçuluk kredisini dahi hesaplana bilinmesi için gerekli olan bu rakamsallar veriler ise şu şekildedir.

KANATLI SEKTÖRÜ (YUMURTA, ETLİK PİLİK) FAİZ İNDİRİM KONULARI VE ORANALARI

KANATLI SEKTÖR YATIRIM İŞLETME EN YÜKSEK LİMİT
25% 50% 7.500.000 TL
Atıl İşletme Alımı 10% 0%
Sözleşmeli Üretim 0% 10%
Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Girişimci Çiftçi 10% 10%
Uygulanacak En Fazla Faiz İndirimi 55% 80%

DAMIZLIK TAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ FAİZ İNDİRİM ORANLARI

Damızlık Yetiştiriciliği YATIRIM İŞLETME EN YÜKSEK MİKTAR
75% 75% 15.000.000 TL

Yumurta, etlik piliç ve damızlık tavukçuluk için Ziraat Bankası senelik cari faiz oranından düşülecek olan oranlar bu şekildedir. Bankanın cari faiz oranı ve sonrasında size uygulanacak olan faiz oranları ise şu şekildedir.

Ziraat Bankası senelik cari faiz oranı: %8.5

Ziraat Bankası yumurta, etlik piliç ve damızlık tavukçuluk için sübvansiyonlu kredinin hesaplana bilmesi için artık tüm rakamsal verileri biliyoruz. Şimdi sıra geldi bu hesaplamayı nasıl yapabiliriz?

ETLİK PİLİÇ, YUMURTA TAVUKÇULUĞU SÜBVANSİYONLU KREDİ HESAPLAMASI

 • Yatırım Dönemine: Sadece ÇKS belgesi olması durumunda ilk defa tavukçuluk yapacak olan girişimcilere %25 faiz desteği sağlamaktadır. Böylece uygulanacak T.C. Ziraat Bankası senelik cari faiz oranında düşülecek olan oran %25 olur. Bu da senelik %6.38 aylık ise %0.53 faizli sübvansiyonlu kredi kullanacaksınız anlamına gelir.
 • İşletme Dönemine:  İşletmesi var olanlara ise %50 faiz desteği uygulanır. Böylece T.C. Ziraat Bankasının senelik %8.5 faiz oranı senelik %4.25 aylık %0.35 olur.

Genç, kadın çiftçi gibi diğer hiç bir kritere sahip olmasanız bile uygulanacak olan bu faiz oranlarına göre geri ödeme planınız ise şu şekilde olur.

7 Yıl Vadeli ‘Yatırım Dönemi’ %25 Faiz Destekli Aylık %0.53 Oranlı Hesaplama
MİKTAR (TL) AYLIK ÖDEME (TL) SENELİK MALİYET (TL)
50.000 778,07 65.357,41
75.000 1.167,10 98.036,28
100.000 1.556,13 130.715,15
150.000 2.334,20 196.072,56
200.000 3.112,26 261.430,25
250.000 3.890,33 326.787,74
300.000 4.668,39 392.145,36
350.000 5.446,46 457.502,62
400.000 6.224,53 522.860,22
500.000 7.780,66 653.575,17

 

7 Yıl Vadeli ‘İşletme Dönemi’ %50 Faiz İndirimli Aylık %0.35 Oranlı Hesaplama
MİKTAR AYLIK ÖDEME (TL) SENELİK MALİYET (TL)
50.000 712,58 59.857,23
75.000 1.068,88 89.785,57
100.000 1.425,17 119.714,13
150.000 2.137,75 179.571,28
200.000 2.850,34 239.428,18
250.000 3.562,92 299.285,35
300.000 4.275,50 359.142,38
350.000 4.988,09 418.999,36
400.000 5.700,67 478.856,43
500.000 7.125,84 598.570,41

DAMIZLIK TAVUKÇULUĞU SÜBVANSİYONLU KREDİ HESAPLAMASI

Yatırım ve işletme için her iki dönemde uygulanan faiz indirimi %75 olmaktadır. Buda Ziraat Bankası senelik cari faiz oranı olan %8.5 oranına %75 faiz indirimi uygulanacağı anlamına gelir. Böylece damızlık tavukçuluk kredisi faiz oranı ise senelik %2.13 aylık ta ise %0.17 olacağı demektir. Bu orana göre geri ödeme hesaplama tablosu ise şu şekilde olur.

7 Yıl Vadeli ‘İşletme Dönemi’ %75 Faiz İndirimli Aylık %0.17 Oranlı Hesaplama
MİKTAR AYLIK ÖDEME (TL) SENELİK MALİYET (TL)
50.000 650,57 54.648,23
75.000 975,86 81.972,39
100.000 1.301,15 109.296,23
150.000 1.951,72 163.944,44
200.000 2.602,29 218.592,75
250.000 3.252,87 273.240,84
300.000 3.903,44 327.889,01
350.000 4.554,01 382.537,20
400.000 5.204,59 437.185,31
500.000 6.505,73 546.481,68

T.C. Ziraat Bankası tarafından verilen, faizsiz 500.000 TL ile sübvansiyonlu olarak verilen tüm tavukçuluk kredilerin detaylarını sizlerle paylaştık. Şimdi sıra tavukçuluk yapan yada yapacak olan girişimcilerimizin bizlere iletmiş olduğu diğer soruları cevaplamaya geçiyoruz.

Tavukçuluk Hibe Nasıl, Nereden Alınır? (Salma, Yumurta, Damızlık)

Salma yada kapalı alanda tavuk çiftlikleri için devlet hibe vermektedir. Tavukçuluk dahil bir çok hayvancılığa yönelik hibe veren bu kurum ise TKDK yani Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumudur. Avrupa Birliği işbirliği ile oluşturula I-PARD programları ile bu hibe desteği sağlar. Bu programla tavukçuluk için uygulanan hibe programları ise iki tanedir. Programların isimleri ve tedbir kodları ise şunlardır.

 1. 101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler
 2. 101-4 Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler.

TKDK tarafından I-PARD programlarıyla sağlanan tavukçuluk hibe desteklerinin başvuruları ise ⇓ da yer almaktadır.

TKDK Tavukçuluk Hibe Başvuru Şartları Nedir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kanatlı hayvancılık sektöründe yatırım yapacak olan çiftçilerimize %70 varan giderleri için hibe imkanı sunmaktadır. IPARD-2 programı dahilinde 2023 – 2024 tarihleri arasında vereceği bu destekleri şu iki program kapsamında saplamaktadır.

Destek hakkında başvuru yol haritası dahil olmak üzere ihtiyacınız olan gerekli belgeleri bağlantılarda rahatlık ile bulabilirsiniz. Kurum tarafından sağlanan bu desteklere başvuru yapabilmeniz için ise şu şartları taşımanız gerekir.

 1. Mutlaka kuracağınız tavuk çiftliği TKDK tarafından desteklenen illerin sınırları içerisinde olması gerekmektedir.
 2. 66 yaşından küçük olmanız ve sektörde 3 yıl boyunca deneyime sahip olmanız.
 3. 3 yıl boyunca bir fiil SGK kaydına sahip olmanız istenilmektedir.

TKDK tavukçuluk hibe desteklerine başvuru yapmak için önce destek kapsamında iller içinde olup olmadığınıza bir bakmanız gerekiyor. TKDK Desteklenen Sektörler ve İller Hangileridir? de bu illeri göre bilirsiniz. Daha sonra IPARD çağrı ilanları takip edilir. Tedbir koduna göre yapılan çağrı ilanları sonrasında hazırlayacağınız proje ile birlikte hibe desteği başvuru da buluna bilirsiniz.

Kurulacak olan işletmenin yanı sıra bir de ticari faaliyet gösterecekler için hibe desteği verilmektedir. Bu desteğin detayları ise ⇓ da yer almaktadır.

Tavuk Çiftliği KOSGEB Destekleri Nedir?

KOSGEB hayvancılık alında yapılan bir çok ticari faaliyeti desteklemektedir. Bu desteklerden bir tanesi de tavukçuluk üzerine kurulan ticarethaneler tir. Yumurta yada damızlık veya canlı olarak ürettiğiniz kümes hayvanlarını dolayısı ile kurum tarafından hibe alarak pazarlayabilirsiniz. ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamına giren bu sektörlere ait NACE destek kodlarını aşağıda sizler için yer verdim. Ayrıca, program kapsamında 65.000 TL kadar giden hibe başvurularında en çok ihtiyacınız olacak iş planı projesine de ayrıca yer verdiğim.

KOSGEB Tavukçuluk Alanındaki NACE Destek Kodları:

NACE KODU SEKTÖR ADI
46.23.02 Canlı kümes hayvanları (tavuk, hindi, vb.) toptan ticareti
46.33.02 Yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti
47.29.11 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yumurta perakende ticareti
47.81.13 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şarküteri ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)

Yukarıda yer alan bütün sektörler için kuracağınız işletmeler için KOSGEB’den aşağıdaki adımları sağlamanız halinde hibe alabilirsiniz.

Başvuru işlemleri yeni girişimciler için şu adımlardan oluşmaktadır.

 1. İlk olarak yeni girişimci ”KOSGEB KURSLARI” katılım sağlar. Bu kurslara artık ”UZAKTAN EĞİTİM” ile İnternet üzerinden kolaylık katılım sağlaya bilir, girişimcilik belgenizi videoda anlattığım gibi alabilirsiniz.
 2. Girişimcilik belgesini aldıktan sonra e-KOBİ kaydı işleminizi yapınız.
 3. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra e-Devlet üzerinden giriş yaparak ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulununuz.
 4. Bu başvuru işlemleri sonrası elde etmiş olduğunuz çıktıları, işletmenize ait resmi belgeleri ve varsa, engelli, Gazi veya 1. derece şehit yakını kartınız ile bağlı olduğunuz kuruma müracaat ediniz.
 5. Başvuru sonrasında evrakların eksiksiz ve tam ise size bir gün verilecek. O gün geldiğinde ise hazırladığınız yada hazırlatmış olduğunuz sektöre ait iş planını sunmanız gerekir. Sunum sonrasında projeniz onay alır ise kurum üzerinden Girişimcilik Destek Programı hibelerinden yararlana bilirsiniz.

Ticarethane yerine üretime dayalı bir işletme kurmayı planlıyor ve krediye ihtiyaç duyursanız sizin için en iyi seçenek Ziraat bankası kredileri olmaktadır. Hazine faiz destekli olarak verilen bu kredilerin faiz oranları ve nasıl alınacağını ise aşağıda bulabilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 15 Ortalama: 2.4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Recep dedi ki:

  Bn sordum bankadan böyle bı kredi yok dediler siz nerden nasıl uydurdunuz milleti kandırmayın da

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tel numaranızı yazın Cumhurbaşkanı resmi gazete kararnamesini yollayayım.

   1. Recep dedi ki:

    Yazdım numaramı niye gindermediniz cumhurbaskanligi kararnamesini

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Whatsap dan gönderildi bilgilendirildi

 2. Recep dedi ki:

  Geri dönüş yaptıginiz ve bilgilendirdiginiz için teşekkürler

 3. Mehmet nayir dedi ki:

  Çok iyi bende baş vurmak istiyorum

 4. TURGAY dedi ki:

  GEZEN TAVUK İŞLETMESİ İÇİN (YUMURTA) SÖZLEŞMELİ ÜRETİM OLABİLİYOR MU? OLABİLİR İSE BİR KAÇ FİRMA SALIK VEREBİLİRMİSİNİZ LÜTFEN. TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN…

1 3 4 5