Hibe Kredi

Okuyan Çocuğu Verilen Devlet Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Okuyan Çocuğu Verilen Devlet Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

2021 Öğretim yılının başlaması ile devlet zor durumda olup okuyan çocuğa yardım elini uzatmaya devam ediyor. Maddi zorluklar içinde çocuğunu okutmakta zorlanan ailelere verilen devlet desteği başvuruları SED adı altında Aile ve Sosyal İşler Bakanlığımız tarafından yürütülmek de olup memur maaşı katsayısına göre de belirlenmektedir. İlk okul başta olmak üzere orta öğretim ve Üniversitede okuyan çocuğunuz için bu yardım parasını almak isteyen aileler, başvuruların nasıl yapılacağı bu haberimiz sizler için.. Bugün yani 8 nisan tarihinde işsiz olan aile yada günlük yevmiye ile çalışanlar için Cumhurbaşkanımız gıda ve para yardımı yapılacağını bildirdi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan bu yardım paketine nasıl başvuru yapacağınızı sizlere bir video ile anlattım.

Okuyan Çocuğa Verilen Devlet Desteği Arttı!

Başvuruların nasıl yapılacağını değinmeden önce siz çocuğunu okutmakta zorlanan ailelere bir müjdeli haberimiz var. 2021 – 2022 öğretim dönemi için ilk ve orta okul ile Üniversite de okuyan çocuklarınız için verilen destek oranları memurlara gelen zam ile artış sağlandı. Memura verilen zam sonrası ise ailelere verilen destek oranları son hali ile şu şekilde oldu.

 • Okul öncesi eğitim için verilen destek miktarı 1.025 TL
 • Çocuğu ilk okula giden ve devam eden zor durumdaki ailelere verilen yardım parası 1.281 TL
 • Evladı orta okula giden ve okutmakta zorluk çeken ailelere verilen destek oranı 1.366 TL
 • Son olarak ise çocuğunu Üniversitede okutan bir aileye verilen devlet desteği ise 1.618 TL
 • Yetişkinlerin Kuruluş Bakımından ayrılması sonrası verilen destek miktarı 6.83 TL

olmuştur. Bakanlık tarafından alınan bu karar ile zor durumda olup çocuklarını yurtlara verilmesinin önlemesi amaçlanmaktadır.

Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki belirtilen devlet desteklerinden yararlana bilmeniz için işsiz olmanız ve gerçekten yardım almaya ihtiyacınızın olduğunu yetkili mercilere kanıtlamanız gerekmektedir. Bu hallere ise şunlar olabilir.

 1. Çocuğunuz hakkında bakım tedbiri verilmesi durumu
 2. Korumaya muhtaç durumda olan çocuklar
 3. Bakım tedbiri alınmış ama yaşları geldiği için bakım evlerinden ayrılıp koruyu aileleri yanında da ayrılıp iş bulamayan gençlere
 4. Doğa olayları geçirmiş yada hastalık veya kaza sonrası çocuklarını okutamayan ailelere verilmektedir.

SED yani Sosyal ve Ekonomik Desteği adı altında verilen bu yardım paraları çocuğunuzun okul hayatına devam ettiği süre zarfında sağlanmaktadır. Ama bir kere almaya hak kazandım ne de olsa deyip Aile ekonomik gücünü toparlar ise bu yardım paralarının ödenmesi kesilmektedir. Bunun içinde düzenli olarak Bakanlık oluşturmuş olduğu departman ile yardım parası alan aileleri 6 ayda bir süre içinde herhangi gün gözetmeksizin ziyaret etmekte ve maddi güçlerini teftiş etmektedir.

Başvuru işlemleri her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya bağlı bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerine şahsen olarak bir dilekçe ile yapılmaktadır. Şayet şahsen başvuru yapacak sağlık durumuna sahip değil iseniz o zaman başvurunuzu BİMER yada posta üzerinden de yapabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde ki müdürlük adreslerini bilmiyor iseniz lütfen http://www.aile.gov.tr/iletisim/il-mudurlukleri-web-site-adresleri bu adrese giriş yaparak bulunduğunuz ile ait İnternet sitesini ziyaret edip iletişim bilgilerini alınız. Yada bakanlık tarafından oluşturulan  Alo 184 veya 144 numaralı telefonları arayınız.

SED Başvurularında İstenilen Belgeler Nedir?

Yukarıda belirtilen şartlara uygun iseniz Aile ve Sosyal İşler İl Müdürlüklerine yapacağınız başvurular için aşağıdaki belgeleri de yanlarınız da getirmeniz gerekmektedir.

 1. T.C. kimlik numarası beyanı için kimlik yada varsa sürücü belgeniz.
 2. Öğrencinin okuduğuna dair belge
 3. Gerekli hallerde sağlık raporu
 4. İŞ-KUR veya meslek kuruluşlarına başvuruda bulunduğuna dair belge

istenilmektedir. Kurum ayrıca gerek duyması durumda başka belgeleri de durumunuzun tespiti için talep edebilir.

Günlük yevmiye yada işsiz olan vatandaşlarımıza verilecek olan gıda ve para yardım başvuruların nasıl yapılacağını anlatan videomuz aşağıdadır.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 104 YORUM
 1. Deryaaydin dedi ki:

  Yardım istiyorum sizden çocuk okuyor bana para yardımi etterseniz severim

 2. Hafize negince dedi ki:

  Eşim işten çıkarıldı çocuk larımı okuyamıyorum evim kira 5 çocuğum var kiramızı veremiyoruz fatura mızıödemiyoruz yardım istiyoruz

 3. Orhan dedi ki:

  Çocuk okula gidiyor sosyal destek icimereye gidiyim

 4. Seher dedi ki:

  eşimden boşandım beş çocuğum var biri kalp hastası

1 11 12 13