Hibe Kredi

Network Marketing Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Yapılır?

Çevrenizde yada farklı sosyal mecralar da Network Marketing ismini muhakkak duymuşsunuzdur. Hayatınızın aslına bakılırsa her alanında yer alan bu duyduğunuz Network Marketing nedir? Sizler için yıllardır Network Marketing sektöründe yer alan biri olarak sistemleri ile birlikte öncelikli olarak buna yer vereceğim. Daha sonra Network Marketing ne iş yapar? Sizler bu sektörde nasıl yer alabilirsiniz bunu anlatacağım.

Network Marketing Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Yapılır?

Dünyada ilk olarak 1886 yılında Türkiye’de ise 1994 senesinde hayata geçen Network Marketing sektörünü doğru bir şekilde tanıdığınızda ben eminim ki bir çoğunuzun hayatı değişecek. Değişen bu hayat sadece maddi olarak da olmayacak üstelik. Sosyal olarak da köklü bir değişikliğe Network Marketing ile dahil olacaksınız. Bu nedenle özellikle yaşantınız da köklü bir değişikle gitmek istiyorsanız mutlaka Network Marketing nedir? Ne işe yarar? Ne satar gibi soruların cevabı olan bu içeriğimizi dikkatli bir şekilde okuyun.

Network Marketing Nedir?

Network Marketing nedir? Bunu sizlere en anlaşılır şekilde açıklayacağım. Yeni nesil ticaret olarak da bilinen bu terimi açıklamadan bir üzüntümü paylaşmak istiyorum. Bu ise; Ne yazık ki her ilgi duyulan iyi şeyde olduğu gibi Network Marketing sektörü de bazı kötü amaçlı insanlar tarafından baltalanmıştır. Halbuki Network Marketing sektörü doğru bir şekilde kullanılmış olsaydı şuan bir çok insanımızın hayatı hem ekonomik hem de sosyal bakımdan çok daha iyi durumdaydı.

Unutmayın! Sadece hayatta mutlu olmak için paranızın olması yetmez! Bununla birlikte kazandığınız o parayı harcayacak bir sağlık ve zaman da gerekir. Biz buna Zaman, Sağlık ve Varlık diyoruz!

İşte bu nedenden dolayı bende senelerdir Network Marketing sektöründe yer alan biri olarak sizlere doğru bir şekilde bu sektörü tanıtmak istedim. İlk olarak ise Network Marketing nedir? Bunu açıklama yapmak istedim. Değerli arkadaşlar Network Marketing; Sizin tavsiyelerinizle kurulmuş bir ağ pazarlaması sistemidir. Aslına bakıldığında ise daha önce dediğim gibi Network Marketing hayatımızın her yerinde var. Size şu şekilde buna örnek vermem gerekirse;

 • Her gün yada en kötü iki günde bir herhangi bir yerden alış veriş yapıyoruz dimi? Yaptığımız bu alış verişlerde de memnun kalırsak yakınlarımıza bunu tavsiye ediyoruz. Peki soru şu? Diyelim ki memnun kaldığınız bir ürünü yada hizmeti, tanıdığınız 100 kişiye tavsiye ettiniz. Bu 100 kişiden de 70 kişi o ürünü yada hizmeti dediğiniz yerden satın aldı. Size de bu ürün yada hizmeti alan 70 kişi arayarak tavsiyeniz için teşekkür etti. Ertesi gün o ürünü yada hizmeti satan işletmeye gitseniz, deseniz ki bak sayemde 70 kişiye tavsiye ettiğim ürünü/hizmeti sattınız ver bakalım benim komisyonumu deseniz, işletme sahibi size ne derdi? Bence hadi lan oradan derdi! Ama bunu bir kayıt altında gerçekleştirmiş olsaydınız işte o zaman hak talep edebilir ve tavsiyeden doğan kâr marjınızı alabilirdiniz. İşte Network Marketing sistemi de tamda burada devreye girmektedir.

Vermiş olduğum örnekle birlikte umarım Network Marketing nedir? Çok iyi bir şekilde anlamışsınızdır. Bu arada burada 70 kişinin tavsiye ettiklerinden bahsetmiyorum bile 😀

 • Arkadaşlar, bu sektör sizi para kazandırmaz zengin eder! Tabi doğru Network Marketing işini bulursanız. Ben bu işi buldum! Sizde eğer ki bir arayış içindeyseniz Zengin Olmak İstiyorum! 300 USD İle Nasıl Olunur? Ne Yapmalıyım? içeriğimi mutlaka okuyun. O sayfada konuyu okuduktan sonra aklınıza takılanlar için WhatsApp yardım sayfası dahi oluşturdum.

Network Marketing nedir? anlaşıl bir şekilde anlattıktan sonra bu sistemi oluşturan özelliklerin neler olduğu ile devam edebiliriz.

Network Marketing Sistemleri Nelerdir?

Network Marketing sektörünün sizin tavsiyelerinizle oluşan ağdan kazanılan bir gelir kapısı olduğunu yukarda bahsettik. Tavsiye oluşan bir sistemi kazanca dönüştürecek ise bir sistem vardır. Olması da zaten gerekmektedir. Öyle ya! İnsanlar neye göre yapmış oldukları tavsiyelerden para kazanacak? İşte bu nedenle şimdide sizlere Network Marketing sektöründe var olan bu kazanç sistemlerinin neler olduğunu ilk olarak maddeleyeceğim. Sonrasında ise bu listede yer alan terimleri sizin için açıklayacağım.

 1. Unilevel
 2. Binary
 3. Referans
 4. Matching

Şuan günümüzde yeni nesil ticaret olarak da bilinen bir çok Network Marketing bu kazanç sistemlerini uygulamaktadır. Çoğunda 4 birden yer alırken, bazılarında ise sadece 3 tanesi de yer alabilir. Bu çalışmış olduğunuz yada çalışmayı düşündüğünüz Network Marketing şirketine göre değişebilmektedir. Bunu da şimdiden söyleyeyim de vah efendim burada var dediniz benim Network Marketing işimde şu gelir neden yok demeyin. 😉

Network Marketin sistemlerinde yer alan kazanç kapıların isimlerini de gördükten sonra bunların sizlere ne gibi gelirleri hangi şartlarda sağladığına artık geçebiliriz.

1- Unilevel Kazanç Planı Nasıl Olmaktadır?

blank

Unilevel kazanç planı Network Marketing sisteminin de ilk uygulanan gelir kapısıdır. Unilevel sisteminde herkes istediği kadar altına kayıt alabilir. Kazanç planı ise derinliklere göre belirlenebilir. Örnek vermem gerekir ise; sizin ilk aldığınız kayıttakiler 1. derinliğiniz olur. Bu derinliklerdekilerden çevrilen cironun en fazla olan miktarını alırsınız. Derinlik aşağı doğru indikçe bu gelir miktarı yüzdeli olarak azalır. Örnek vermem gerekir ise,

 • 1. %10
 • 2. %8
 • 3. %6
 • 4.%4
 • 5%2
 • 6%1

gibi oluşabilmektedir. Bu orana göre de örnek vermem gerekirse; diyelim ki birinci derinliğinizde 15 kişi var. Bu 15 kişinin de toplam çevirdiği ciro 10.000 TL  olmaktadır. Bu 10.000 TL’nin %10 olan 1.000 TL’yi sistem size ödeme yapar. Network Marketin şirketlerine göre bu oranlar değişebilir. Ama Unilevel mantığı değişmez.

2- Binary Kazanç Sistemi Nedir?

blank

 

Benim en sevdiğim Network Marketing Sistemidir. Kesinlik ile elini hızlı tutan bu sistemden kazanç elde edebilir. Herhangi bir Network tecrübenizin olmasına hiç gerek yoktur. Tabi olur ise ayrıca gelir elde edersiniz. Binary sistemi yukarıdan aşağıya doğru eşleşmelerde elde edilen prim kazanç sisteminden oluşmaktadır. Bir çok Network Pazarlama sisteminde Binary sistemi yer almaktadır. Sisteme ait var olan ekran görüntüsü ise yukarda olduğu gibidir.

Sizin de ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi yukarıdakiler mecburen alt kollarına kayıt almaktadır. Sağlı ve sollu eşleşmeden tüm ekip prim elde etmektedir. Bu kollar ikili yada yine Network Marketing firmasının yapısına göre dörtlü olarak da olabilmektedir. Ödenecek pirim uygulaması da yine firmaya göre değişebilir. Çoğunlukla ise uygulanan bu sistem ise kısa kolda biriken cironun yüzdesine göre belirlenir. Yine örnek vermem gerekirse;

 • Sol kolunuzda 20.000 TL birikti, sağ kolunuzda ise 30.000 TL birikti diyelim. Şirket burada kısa koldaki ciroya göre yüzdelik olarak size ödeme yapar.

Yine kola göre yapılacak olan ödeme miktarı Network Marketing firmasına göre değişebilir.

3- Referans (Kayıt) Geliri Nedir?

blank

Referans geliri tüm Network Marketing firmalarında vardır. En çok kazanç sağlanan sistemin ismidir diyebilirim. Sınırsız olarak referans geliri elde edebilirsiniz. Referans gelirinizle birlikte diğer gelir türlerinizde artar. Adında da anlaşılacağı gibi referans geliri her kayıt ettiğiniz kişiden alınan pirim ödemesidir. Kötü yanı ise sadece referans geliri olarak bir kere gelir elde ederseniz. Daha sonra ise devreye Binary, Unilevel ve aşağıdaki bahsetmiş olduğumu Matching gelirleri girer.

Referasn geliri elde etmek için ise mutlaka üyenin sizin referans kodu ile sisteme dahil olması gerekir. Yani işi ben anlattım, gidip size gönderilen referans kodu ile kayıt oluşturursanız bu geliri alamazsınız. Bu nedenle mutlaka referasn geliri almak için buna dikkat ediniz.

4- Matching (Koçluk) Geliri Nedir?

blank

Matcing geliri aslında Binary geri yapısına benzemektedir. Farkı ise elde edilen kola göre ciro yerine toplam Network gelirinden gelir sağlanmasıdır. Matching yani koçluk prim geliri her Network firmalarından bulunmayabilir. Oldukça fazla bir gelir sağladığı için bu prim ödemesinin var olmasına bana kalırsa özen göstermelisiniz. Şahsen ben çalışacağım Network Marketing firmasından Matching gelirin olmasını aramaktayım.

Network Marketin nedir? Yapısını oluşturmuş olduğu sistemleri neler olduğuyla birlikte sizler için yanıtladık. Şimdi de sıra geldi sektör hakkında merak edilen diğer sorulara yanıt vermeye. Merak edilen tüm bu soruların haricinde farklı sormak istedikleriniz varsa da bize yorumlarda iletebileceğinizi bilmenizi isterim.

Network Marketing İşeri Yasal Mı?

En çok merak edilen soruların başında Türkiye’de Network Marketing sistemleri yasal mı? Bunun cevabı eğer iş yapan firma gerçekten işini doğru bir şekilde yapıyor ise YASAL yani EVET tir. Günümüzde senelerdir faaliyet gösteren Network Marketing firmaları vardır. Şuana kadar hiç bir sorun yaşamadan gelmişlerdir. Yasalara uygun olarak senelerdir faaliyet gösteren bir şirketlerin bazılarına örnek vermem gerekir ise de.

 1. Amway
 2. Avon
 3. L&R
 4. ESBAĞ
 5. FARMASİ
 6. Herbalife
 7. HOMM
 8. Huncalife
 9. Tiens
 10. KYANI

Gibi bir çok şirket ismini sizlere sıralayabilirim. Eminim en az bir tanesinin de ismini bir yerlerden bir şekilde duymuşsunuzdur. İsmini duymadığınız ve yasallık konusunda endişeniz olan Network firması var ise de bize iletirseniz gerekli araştırmayı yaparak yine sizlere yorumlarda bilgilendirme yaparız.

Network Marketing Mağdurları (Dolandırıcılığı)

Ülkenizde ve dünyada ne yazık ki network marketing mağdurları çok fazla bir şekilde mevcuttur. Ülkemizde bu mağduriyetinin yaşanmasının tek nedeni kesinlik ile denetim eksikliğidir. Düşünsenize bir network marketing firması kuruluyor, bütün yasal izinleri alabiliyor. Bütün denetlemelerden 6 ay boyunca geçiyor. Daha sonra ne oluyor ise oluyor ve firmanın bütün parasına devlet el koyuyor! Bu işte sizce bir yanlışlık yok mu? Bu neticeden şunu net olarak diyebilirim. Buna en büyük örnek ise sanırım ÇİFTLİKBANK ile Detay Maxinet projeleri olacaktır.

Birazda Network Marketing mağduriyetini kendimiz yaşamaya fırsat tanımaktayız. En basit olarak bu mağduriyetin oluşmaması için bize sağlanan paranın kaynağının ne olduğunu sorgulaya biliriz. Haksız mıyım? Ama biz ne yapıyoruz para tatlı geliyor, hiç ipini dibini sorgulamadan direk parayı basıyoruz. Daha sonra ise ben yandım anam diyorum. Lütfen bu mağduriyetleri yaşamamak için çalışacağımız firmayı çok iyi araştıralım.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Tuğba dedi ki:

  Network marketing sistemindeyim ve bana haksız yere dolandırıcı suçunda bulunuyorlar mahkemeye şikayet etme hakkim varmi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sekötörünüz nedir? Pramit bir yapıya sahip iseniz önermem çünkü zaten suçlu konumda olursunuz.

 2. Demir dedi ki:

  Merhaba network marketing firması seçerken her ay ürün alma zorunluluğu olanı mı seçmek daha iyi olur yoksa sadece yılda bir kere alınan mı seçilmeli

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Her ay alanı seçer ve kayıtlarında buna riayet ederse aylık gelir akışı daha iyi olur. Bu arada bende kendi network işimi kurdum. https://www.youtube.com/watch?v=0_sGfdVZekY&t=174s burada işi anlattım video altında da whatsaap gurup bağlantısı bulunuyor. Adım Murat, benim ile görüşeceğinizi söylerseniz gurupta diğer arkadaşlar sizin ile iletişime geçmez. Ama önce videomuzu bir izleyelim lütfen.

   1. Demir dedi ki:

    Yani tavsiyeniz hangi network marketing firması olur her ay ürün alma zorunluluğu olan mı yoksa sadece yılda bir kere olan mı
    “Doğrudan satıcı olarak sisteme dahil olmak isteyenlerden işe başlamaları ya da işe başladıktan sonra sistemde kalabilmeleri için giriş aidatı, başlangıç paketi, yenileme ücreti, aidat ve paket ücreti gibi herhangi bir isim altında bedel alınamaz.”
    Bu yazıyı görünce sormak istedim

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Ürün networkların hepsinde zaten bu ilkeler var, sadece belli bir miktar ürün almanız istenir. Ona göre de kazanç planı oluşturulur.

   2. Demir dedi ki:

    Ben ürün bazlı network marketing şirketleriyle ilgilenmek istiyorum teşekkür ederim

   3. Demir dedi ki:

    Peki sizin tavsiyeniz hangisi her ay ürün alınan mı yoksa sadece yılda bir kere ürün alınması gereken network marketing firması mı

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Dedim ya aylık düzenli gelir kazanmak için aylık olanı diğer türlü üyelere ürün aldırmak çok zor

     1. Demir dedi ki:

      Kusura bakmayın iki kere yazmışım