KOSGEB Kredi

Network Marketing Ne Demek? Sistemleri Nelerdir?


Network Marketing Ne Demek? Sistemleri Nelerdir?

Network Marketing ne demek olduğundan tutunda bugün sizlere Türkiye’de en çok kullanılan sistemlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca Network Marketing sistemlerinden dolayı ülkemizde mağduriyet yaşamış girişimcilerin yorumlarını da yine yer vereceğiz. Yıllardır Network Marketing sistemleri ile çok ama çok ciddi (3.000.000 TL) geliri yaklaşık 1 yıl içinde kazanan kişileri de ayrıca sizlere yakından tanıtacağım. Sermayesiz olarak çok para kazanmak mı istiyorsunuz? İşte sizlere fırsat.!

Network Marketing Nedir?

Network Marketin kelimesi İngilizce bir kelimedir. Türkçe olarak anlamı ise ”ağ pazarlama” ‘tır. Adından da anlaşılacağı gibi tam pazarlama ağı kurulmasına denilen bir satış sistemidir. Bu sistem dünyada kabul gören en iyi satış sistemidir. Bunun en büyük nedeni ise ilk olarak yapılan araştırmalar neticesinde en etkili satış reklamının ”TAVSİYE” olmasıdır. Dolayısı ile bir çok firma bu sistem üzerinden satış gerçekleştirmektedir. Network Marketing sistemlerinin şirketler tarafından seçilmesinin bir diğer nedeni ise yüksek reklam maliyetlerinden kaçınmaktır. Firmalar yüksek reklam maliyetlerini televizyon yada gazete gibi yayın organlarına vermekten ise kendisine iş ortağı olarak çalışan kişilere vermeyi tercih etmektedir. Böylece hangi kitleye gideceği reklam yayınlarından ise doğru kitleye giden girişimciler ile çalışmaktadır.

Network Marketing Sistemleri Nelerdir?

Türkiye’de benim gördüğüm iki çeşit Network Marketing sistemi mevcuttur. Bunların ikisinin de ismi yine İngilizcedir.

  1. Unilevel
  2. Binary

Bu iki sisteminde kendine has özellikleri vardır. İnanınki her iki sistem içerisinde de farklı zamanlar içerisinde yer aldım. Şimdi sizlere bu iki Network sisteminin artıkları ve eksilerinden bahsedeceğim.

Unilevel Network Marketing Sistemi Nasıldır?

İçinde yer aldığım ilk Network Marketing sistemi Unilevel sistemiydi. Bu sistemde çalışan kişi kesinlik ile Binary sistemine göre çok daha fazla kazanmaktadır. Ancak bu sisteminin diğer kötü yanı ise Network pazarlama deneyimine sahip olmayan kişilerin hızlı bir şekilde para kazanmasına pek fazla izin vermemesidir. Sistem sizi kayıt alan kişinin sonsuz olarak kendi altına kayıt alma imkanını sağlıyor ise doğal olarak primi kaptırmak istemeyen Netwokcu bütün kayıtları kendi altına alacaktır.!

Satış ve pazarlama deneyimi olmayan bir girişimci ne yazık ki şayet girmiş olduğu Network Marketing firmasında pasif gelir yok ise hiç bir gelir bu sistemde elde edemez.! Ayrıca benim bu sistemde rastladığım en rahatsız edici konu ise bloklama dediğimiz yöntemdir. Bloklama yani derinlik indikçe sizin kazancınızın azalması için altınıza aldığınız kişinin bir kaç paketini alt alta yapması ve kayıtlarını o derinlikten almasıdır. Bu şekilde işi siz götürseniz bile kazancınıza işi götürdüğünüz kişi tarafından bir blok atılmış olur. Tabi firmalar bu sorunu çözmek için ise kariyer sistemi koymaktadır. Sonsuz derinlikten gelir elde etmek isteyenler mecburen ilk ve ikinci altlarına belli miktarlarda kayıt alması gerekmektedir.

Binary Network Marketing Sistemi Nedir?

Benim en sevdiğim Network Marketing Sistemidir. Kesinlik ile elini hızlı tutan bu sistemden kazanç elde edebilir. Herhangi bir Network tecrübenizin olmasına hiç gerek yoktur. Tabi olur ise ayrıca gelir elde edersiniz. Binary sistemi yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru eşleşmeler ile elde edilen prim kazanç sisteminden oluşmaktadır. Bir çok Network Pazarlama sisteminde Binary sistemi yer almaktadır. Sisteme ait var olan ekran görüntüsü ise şu şekildedir.

Binary Network Marketing Prim Sistemi

Sizin de ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi yukarıdakiler mecburen alt kollarına kayıt almaktadır. Sağlı ve sollu ver eşleşmeden tüm ekip prim elde etmektedir.

Network Marketing Mağdurları, Dolandırıcılığı

Ülkenizde ve dünyada ne yazık ki network marketing mağdurları çok fazla bir şekilde mevcuttur. Ülkemizde bu mağduriyetinin yaşanmasının tek nedeni kesinlik ile denetim eksikliğidir. Düşünsenize bir network marketing firması kuruluyor, bütün yasal izinleri alabiliyor. Bütün denetlemelerden 6 ay boyunca geçiyor. Daha sonra ne oluyor ise oluyor ve firmanın bütün parasına devlet el koyuyor.?! Bu işte sizce bir yanlışlık yok mu ? Bu neticeden şunu net olarak diyebilirim. Türkiye’de network marketing işine girecekseniz kesinlik ile elinizde tutulan bir ürünün satışı ile bu işe girmelisiniz. Şayet yatırım üzerinde bir network yapacak iseniz kesinlik ile ülke dışı ve yeni kurulmuş olan bir firma olması gerekmektedir. Aksi taktirde yine kazanan siz olamaya bilirsiniz.! Bütün dolandırıcılığı ve mağdurları bu şekilde çıkmaktadır.

Network Marketing  Yasal Mı?

En çok merak edilen bir diğer soruda acaba Türkiye’de Network Marketing sistemleri yasal mı ? Bunun cevabı eğer iş yapan firma gerçekten işini doğru bir şekilde yapıyor ise YASAL yani evettir. İşini doğru yapıp yapmamasını nereden anlarız derseniz firmanın yatırım mı yoksa ürün mü networku yapıp yapmadığına baka bilirsiniz. Şayet firma elle tutulmayan bir yatırım networku ise ne kadar yasal izinleri almış olsa da belli bir süre sonra ponzi olarak adlandırılarak kapatılacaktır. Dolayısı ile Network marketing mağdurları doğacaktır. Şayet ürün pazarlaması yapıyor ve bununda ağ pazarlamasını yapıyor ise emin olun devlet ile başınız bir sıkıntıya kolay kolay girmez.

"Network Marketing Ne Demek? Sistemleri Nelerdir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Network Marketing Ne Demek? Sistemleri Nelerdir?" - 6 YORUM
  1. blank Tuğba dedi ki:

    Network marketing sistemindeyim ve bana haksız yere dolandırıcı suçunda bulunuyorlar mahkemeye şikayet etme hakkim varmi?

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      Sekötörünüz nedir? Pramit bir yapıya sahip iseniz önermem çünkü zaten suçlu konumda olursunuz.

KOSGEBKrediler.Com