Hibe Kredi

Müşteri Neden Şikayet Eder İşyerini Niye Terk Eder?

Müşteri Neden Şikayet Eder İşyerini Niye Terk Eder?

Yapılan araştırmalar neticesinde esnafların müşteriyi neden tutamama nedenlerinde çok ilginç sonuçlar elde edilmiştir. Hiç tahmin edemeyeceğiniz sebeplerden ötürü müşteriler dükkanınızı terk edebilir ve sizi eşlerine, dostlarına şikayet edebilirler.

Müşteri Memnuniyeti Çok Önemli!

Ben hep söylerim en iyi reklam müşteri memnuniyetinden doğan tavsiye niteliğindeki reklamdır diye. Bir müşterinden memnun olması gerekir ki sizleri ikinci kişilere tavsiye etsinler. Bir müşteri şayet herhangi bir işletmeye geliyor ve oradan mutsuz bir şekilde ayrılıyorsa kesinlik ile giden sadece bir müşteri olmayacaktır. Oraya gelmeyi düşünen ikinci hatta üçüncü kesimdeki müşterilerde kayıp edilecek olacaktır. Peki bir müşteri en çok neden şikayet eder ? İşletmenizi neden dolayı terk ederler, işte yapılan araştırma neticesindeki cevabı..

Müşteri Bir İşletmeyi En Çok Neden Dolayı Terk Eder?

Esnafların bir çoğunun en büyük müşteri kaybetmeden dolayı yanılgısı yüksek fiyat etiketleri olmaktadır. Halbuki bu aslında o şekilde değildir. Çünkü sizden alış veriş yapacak olanlar dükkanınızın elitliğine ve ürününüzün kalitesine göre az çok fiyatlarının bilinci içerisinde sizi ziyaret ederler. Bu nedenden dolayı müşterin en çok istediği kaliteli bir hizmet yani ilgidir! Bu yapılan bir araştırma sonucunda da tasdik edilmiştir. Şimdi sizlere sırası ile bu araştırmanın sonucu paylaşıyorum

 1. %25 oranın da bir müşterinin işletmeyi terk etme yada bir daha gelme nedeni çalışanların davranışları olmaktadır.
 2. %17 gibi büyük bir oransa gelen müşterinin kendini değersiz olarak hissetmesidir.
 3. %15 oranındaysa işletme sahibi esnafın müşterisine karşı dürüst olmasıdır.
 4. %14′ herhangi bir ürünün geri dönüşünde yaşanan aksaklıklardır.
 5. %9 ürünü sunan elamanın işini iyi yapmamasıdır. Bu da kötü sunum ve kötü hizmet demektir.
 6. %8 iş yeri sahibine herhangi bir nedenlerden dolayı ulaşılamıyor olmasıdır.
 7. %6 gösterilen tutarsızlık
 8. %6 ürünlerin etiket fiyatları

oranlarında müşterinin iş yerini terk etme nedenleri olarak belirlenmiştir. Şaşırdınız dimi? Bence şaşırmayın ve kendinizi bir müşteri olarak koyun ve bu kriterleri birde siz sıralayın bence..

En Önemli Etken Kuşkusuz Kalifiye Eleman

Yapılan istatistiklere bakıldığı zaman benim gözüme müşterilerin neden şikayet ettiğini ve iş yerini terk ettiği konusunda genel olarak bir neden gözüme çarpmaktadır. Bu da elamanların kalifiyesi tir. Gerçi bunun ile ilgili bir çok ticaret de zengin olmuş kişilerin önemli sözleri mevcuttur. Bunlar dan en çok hoşuma gideni ise para kazanmak için çalışanının mutlu olmasıdır. Çalışanın da mutluluğu elbette aldıkları sadece yüksek ücretten geçmez bunun yanında şu kriterlerinde dikkat edilmesi gerekir.

 1. Çalışma ortamının temizliği
 2. Çalışana sunulan yemek, yol imkanların kalitesi
 3. Sigortasının ve maaşının zamanında ödenmesi
 4. İstirahat saatlerinin verilmesi
 5. Sosyal aktiviteler
 6. Özel günlerde verilen aile yardımları.
 7. Toplu iş yemekleri ve gezileri
 8. İkramiye
 9. Ödüllendirilme

gibi seçenekleri de şayet çalışanlarınıza sağlarsanız emin olun ki bu size ciddi anlamda maddi ve manevi kazanç olarak dönecektir.

İşletme Seçerken Çok Dikkatli Olunmalıdır

Müşterinin uzun sürede işletmenizde bulunması için işletmenizde bası kriterleri de çok dikkat etmenizde fayda olacaktır. Şayet bunlara dikkat ederseniz işletmeniz de ciddi ciro artışlarını sizde hissedeceksiniz.

 • Özellik ile aileye hitap eden yiyecek sektöründeki işletmelerde mutlaka çocuk oyun parkları ufakta olsa bulunmalıdır.
 • Hangi işletme olursa olsun iş yerinin ısı değeri en az 22 en fazla 25 aralıklarında tutulmalıdır.
 • Yiyecek sektöründe hijyene çok dikkat edilmeli, göz önündeki personelin kılık kıyafet ve saç sakallarına özen gösterilmelidir. ( Tek tip kıyafet giyilmesi önerilir )
 • Müşteriye servis edilen ürün dahil tüm ekipmanlar temiz ve hijyenik olmalıdır.
 • İş yerinin çevre düzenlemesine dikkat edilmeli. Tarifi kolay oto parkı olan ve kötü koku olmayacak yerlerden iş yeri seçilmelidir.
 • Fazla rahatsız edici koku, ses ve renklerden işletme uzak tutulmalıdır.
 • Her müşteriye aynı şekilde yakınlık gösterilmelidir.

bir de benim bunlardan sonra en çok dikkat ettiğim, diyelim ki hesap 92 TL geldi ama kasada işletme sahibi benden 2 TL aramamasıdır. 🙂

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.