Hibe Kredi

Mikro Kredi Nasıl Alınır? (Ev Hanımlarına 1.500 TL Faizsiz)

Mikro Kredi Nasıl Alınır? (Ev Hanımlarına 1.500 TL Faizsiz)

KOSGEB haricinde kadın girişimcilere üretim yapmaları adına 2022 yılında hibe kredi olanağı sunan bir diğer kurumda vakıflardır. Bu vakıflar ise TGMP yani Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ve yine Türkiye İsrafı Önleme ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tır. Devletten ve çeşitli firmalardan destek alan bu vakıflar Mikro kredi imkanını kadınlara istenilen şartları sağlamaları durumda sunmaktadır. 1.500 TL den başlayıp 12 ay geri eşit taksitlik ödemeli olarak 2.000 TL kadar verilen Mikro Kredi peki nasıl alınır? Vakıfların ev hanımlarından talep ettiği şartlar nelerdir?

Mikro Kredi Nasıl alınır, Şartları Nelerdir?

Öncelik ile şunu belirtmek isteriz ki mikro kredi tamamen kadınları iş hayatına atılmasına başlangıç olması vesilesi ile devlet destekli verilen bir kredi paketidir. Peki mikro kredi nasıl alınır? Mikro kredi alma şartları nelerdir?  diye başlamamız gerekirse şu maddeleri oluştura biliriz.

 1. Mikro krediyi almanız için öncelikle aynı mahallede ikametgah eden en az 5 kadının bir ayara gelmesi gerekmektedir.
 2. Bir araya gelen kadınlardan akrabalık yakınlığı olmaması aranmaktadır.
 3. Her hangi bir yaş faktörü aranmamaktadır.
 4. Bir araya gelen 5 kadın girişimci iş fikirlerini belirledikten sonra mikro kredi başvurusu için TGMP (Türkiye Grameen Mikro Finans Programı) telefon numaralarını aramaları gerekmektedir.

TGMP Türkiye genelinde yer alan il/ilçe adres ve telefon numaraları BURADA yer almaktadır. Ana merkez telefon numarası ise 0-312-436-90-90 olmaktadır. İlgili memur sizlere gün verip belirttiğiniz ev adresine gelip sizi, iş ortağı kadınları ve maddi durumunuzu analiz edeceklerdir. Buna bir nevi kredi başvuru toplantısı gözü ile bakabilirsiniz. Yapacağınız iş için karşılıklı istişareler sonucunda gelen yetkili memurun olumlu notları göz önünde bulundurularak sizlere 3 günlük bir eğitim ve eğitim sonrasında bir hafta içinde ilk mikro kredinizi yapılan tören ile vereceklerdir.

Mikro Kredi Başvurusu İçin Belgeler Nelerdir?

Beş ev hanımı kadın girişimcinin iş fikirlerini devlet destekleri ile hayata geçirmeleri için verilen mikro kredi için herhangi bir belge, kefil, ipotek kesinlik ile istenilmemektedir. Kredi başvurusu yaptığını kurum tarafından gelen memurların iş fikrinizi gerçekten yapmak istediğinizi benimsemesi yeterli olacaktır. Bu krediye ev hanımlarına kefilsiz kredi diye de adlandırabiliriz.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar sayesinde de kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca başlangıçta verilen 1.500 TL faizsiz kredi sizlere 12 ay olarak geri ödenmesi için bir ödeme tablosu oluşturulur. Bu miktar aynı başarıyı gösteren ev hanımlarına 2. yıl için ise 2.000 TL kadar çıkmaktadır.

Mikro Kredi İle Ne Tür İşler Kurulabilir?

Ev hanımları mikro kredi ile bir iş yeri kurabilmeleri için ilk olarak kendilerindeki el becerilerini analiz etmeleri kurulacak olan işletmenin uzun vadeli ayakta durabilmesi için çok sağlıklı olacaktır. Mikro kredi ile yapılan yeni iş fikirleri sizler için aşağıda yer verdik.

 • Terzilik
 • Organik manav
 • Çocuklar için akülü araba, bebek arabası, bisiklet dükkanı
 • Tuhafiye, el işleri ürünler
 • El işi boyama
 • Ev yemekleri
 • Halı dokuma
 • Oyma süs ev eşyaları
 • Tatlı üretim

gibi bir çok yeni iş fikirlerini mikro kredi ile hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca mikro kredi ile üretmiş olduğunuz ürünleri pazarlamak için de sizlere destek sağlanmaktadır. Detaylar, videomuz ‘da

Mikro Kredi Veren Kurumlar Hangileridir?

İş fikrini hayata geçirmek isteyen ev hanımı kadınlar mikro kredi başvurularını yukarıda belirttiğimiz TGMP haricinde farklı kurumlara da başvuru yaparak yararlana bilirler. Vakıflar adı altında kurulmuş olan bu kurumlarda sizlere 1.500 TL den başlayıp 12 ay geri ödemeli 2.000 TL kadar faizsiz kredi vermektedirler. Sizlere evinizde kendi işinizi kurmak için ufakta olsa sermaye olanağı sağlayan bu kurumlar ise şunlardır.

 1. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı
 2. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

Bu kurumlara da yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlar dahilinde başvuru yaparak mikro kredi başvurusunda buluna bilirsiniz.

Mikro Kredi Geri Ödeme Tablosu

Başlangıç olarak iş fikirlerini hayata geçirerek esnaf olmak isteyen kadın girişimcilere bahsi geçen kurumlar 1.000 TL ile 2.000 TL arasında faizsiz kredi imkanı sunmaktadırlar. Size verilen ”Mikro Kredi” kesinlik ile hibe olarak verilmektedir. Yani bir deri ödeme tablosu vardır. Ancak, verilen kredinin kesinlik ile bir faiz yada herhangi bir işlem için faklı isimler altında aidatı yoktur. Talep etmiş olduğunuz krediyi faizsiz olarak doğrudan ana parasını geri ödersiniz. Geri ödeme tablosunu ise aylık yada haftalık olarak oluştura bilirsiniz. Sizler için 1.000 TL ile 2.000 TL miktarlarından kullanacağınız ”Mikro Kredi” için geri ödeme tablosunu aylık olarak yer verdik.

MİKRO KREDİ GERİ ÖDEME TAKSİT TABLOSU
AY 1.500 TL 2.000 TL
12 AY 125 TL 166 TL

Daha sonraları arzu ederseniz Mikro kredi üst limitlerini arttırarak işletmenizi büyütebileceğinizi de bilmenizi isterim.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 13 Ortalama: 2.2]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  İhtiyaç

 2. ilknur ülgül dedi ki:

  marhaba ben kozmetik ürünleri satıyorum ama durumlarım iyi deyil destek almak istiyorum ama nereden bilgi destek alabilir

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne gibi bir destek almak istiyorsunuz?

   1. Şehnaz dedi ki:

    Merhaba bende daha önce çektim ve düzenli ödedim ama ben çektiyim zaman yabanci kimlikle çekmiştim bu sene vatandaş oldum ne ladar çekebilorim benimde 5000 tl ye ihtiyacim var

 3. Derya ceyhan dedi ki:

  Ben daha önce mikro kredi cekmistim hesabımı Ağustos ayında kapattım şimdi tekrar çekebilir miyim belli bir zaman dilimi geçmesi gerekiyor mu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çekebilirsiniz diye biliyorum. Ödemelerinizi daha önce zamanında yaptıysanız tabi.

1 4 5 6