Hibe Kredi

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’den Hibe! (Bayilik Alanlar Dahil)

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’den Hibe! (Bayilik Alanlar Dahil)

En büyük krizde bile marketlerde sıra olduğunu hep görmüşüzdür. Ben bundan şu anlamı çıkarıyorum. Marketçilik de para var! İster süper olsun ister hipermarket hiç fark etmez. Doğru konuma açacağınız marketten para kazanırsınız. Hele bir de arkanıza KOSGEB desteğini alırsanız. En az 2 sene rekabet gücünüz artar, böylelikle çok daha fazla kazanırsınız. Peki, devralmak yerine sıfırdan bayilik alarak veya almadan bir market açmanız halinde ne kadar bu desteklerden istifade edersiniz? Teşvik alabilmek için de nasıl adımları takip etmeniz gerekir? Başvuru için ihtiyacınız olacak olan NACE kodu ile iş planıyla birlikte KOSGEB’den market desteği alacak girişimciler için bu soruları yanıtladık.

KOSGEB Market Sektörünü Destekliyor Mu? NACE Kodu Nedir?

Devletten hibe almak isteyenlerin en sık sorduğu soru şudur. Acaba KOSGEB market sektörünü destekliyor mu? Bence sormakta da son derece haklısınız. Çünkü, neden hibe alarak bir iş yeri açmak varken, desteklenmeyen sektöre yönelesiniz ki! Hele ki bir de market gibi ciddi bir yatırım gerektiren iş kolu olunca dimi? Hadi, market açacaklar için KOSGEB destekliyor mu? Hemen daha fazla merak ettirmeden bu sorunun yanıtını vereyim. Çok değerli girişimciler, kurum süper yada hipermarket açacakları aşağıdaki NACE kodlarıyla desteklemektedir.

 • 47.11.01 Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret)

 

 • 47.11.02 Süpermarket ve hipermarketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret)

KOSGEB sizlerin de görmüş olduğu perakende gıda, içecek ve tütün ağırlıklı ticareti iki farklı NACE kodu ile destek vermektedir. (Üstelik ister bayilik alın, isterseniz de almayın.) Bu kodlardan 1. olanı (47.11.01) çok daha az m2 sahip alanlarda açılan bakkaliye tarzı işletmelerdir. 2. olanı (47.11.02) ise günümüzde A-101 yada MİGROS konseptine olan süper market açacaklara hitap etmektedir.

blank

Gördüğünüz gibi gıda perakende ticareti için büyük yada küçük işletmelerin NACE kodları farklı. Fakat şunu söylemem gerekir ki her ikisi için uygulanan destek programı aynı. Bu da şu anlamada gelir ki, ister bakkal, isterseniz de market açın KOSGEB’den aynı hibe desteğini alırsınız.

Çünkü her iki sektöre de uygulanan destek programın adı ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” olmaktadır. (Market sektörüne ne kadar hibe alacağını görmek için lütfen destek programın üzerini tıklayınız.)

24 ay sürecek olan 2 dönem halinde uygulanan bağlantımızdaki yer alan hibe başvurularını peki nasıl yapmanız gerekir?

1- Marketinizi Açmadan Mutlaka Bu Belgeyi Alın!

Şayet marketinizi açtı iseniz ve Geleneksel Girişimcilik Belgesi almadıysanız, geçmiş ola. Çünkü, KOSGEB’den hibe desteği almanın 1. şartı, vergi levhası çıkmadan GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI alınmasıdır. Bu yüzden KOSGEB hibe alacaklar ilk önce NACE koduna göre girişimcilik eğitimi alması gerekir. Market açacakların NACE koduna göre alması gereken eğitim türü ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi olmaktadır. Bu eğitimi nasıl alacağınız diyorsanız.

 1. İlk önce e-Devlet girişinizi yapınız. Daha sonra sağ menüden ”İletişim Seçenekleri” bölümüne giriniz. Burada ”Elektronik Posta” bölümüne aktif olarak kullandığınız e-posta adresinizi giriniz. Sonrasında ”Güncelle” deyiniz. blank
 2. Doğrudan eğitimlerin İnternet üzerinden verilen sayfasına bağlantı dan giriş yapalım. Sayfanın sağ üst tarafından yer alan ”GİRİŞ YAP” bağlantısına tıklatalım. blank
 3. e-Devlet ile Giriş Yap diyelim. Otomatik olarak yine aynı sayfaya yönlendirme olacaktır. blank
 4. Şimdi sayfanın en altına inelim. Orada ”Öne Çıkan Eğitimler” de ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Eğitime Başla” diyelim. blank
 5. Karşımıza çıkan 7 videoyu izleyip sonrasında oluşan testleri çözelim.

Artık, girişimcilik eğitimi tamamlayıp girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış olacaksınız. Bu konu hakkında bir de sizler için video çektiğimi bilmenizi isterim.

Eğitimleri başarılı bir şekilde bitirmeniz durumunda isterseniz sertifikanızın çıktısını yine Online olarak alabilirsiniz. Bunun içinde https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates bu sayfayı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Market açmadan en önemli adım olan girişimcilik belgemizi aldık. Daha sonra peki ne yapmalıyız.

2-Marketinizin Maliyetlerini Karşılayarak Açın! Resmi Kayıtlarınızı Sağlayın.

Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra şimdi sıra geldi marketi açmaya. Bu işlemi ister herhangi bir firmanın bayiliğini alarak, isterseniz de kendi adınıza özgün bir şekilde sağlaya bilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Maliyet hesaplamasını da yine siz belirleye bilir, bütçenize göre süper yada hipermarket tarzı bir market açabilirsiniz. Bayilik alarak yada almayarak her ne şekilde açacak olursanız olsun, muhakkak işletmenizi Türk Ticaret Kanunu kapsamında yasalara uygun bir şekilde açılması gerekmektedir. Yeni bu da demek oluyor ki,

 • Vergi mükellefi olmanız (GİB kaydınızın olması)
 • Belediye ruhsat izni alınması. (Zabıta müdürlüğü)
 • Meslek odasına kayıtlı ulunması (ESKKK)
 • SGK pirim ödemesi için başvuruda bulunması. (SSK)

Zaten normal şartlarda da bu işlemleri sağlamanız gerekmektedir. Bu nedenle bu süreçte herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyor.

Maliyet hesaplama işlemi de tamamen sizin tercihinize göre belirlenir. Ama, kaba taslak bir hesaplama yaparsak.

 • İşletme kirası 3.000 ile 30.000 TL (yerine göre)
 • Yasal işlemler için gidecek olan masraf (Ortalama 6.000 TL)
 • İşleme dış kompozisyon 8.000 ile 18.000 TL (Dış cephenin büyüklüğüne göre)
 • İş raf, soğutma dolapları (40.000 TL ile 70.000 TL market içinin m2 göre)
 • Market içinin ürünler ile doldurulması (150.000 TL ile 500.000 TL)

Kısaca en ufak bir süper market açmak için cebinizde sermaye olarak 250.000 TL ile 400.000 TL olması gerekir. Peki marketimizi de açtık. Şimdi destek almak için ne yapmamız gerekiyor?

İşte yanıtı.

3-Destek Başvurusunda Bulunma Süreci Nasıl İşliyor?

Marketinizi bahsetmiş olduğumuz şekilde kurdunuz. Artık faaliyette başladınız. Şimdi destek başvurusunda bulunma zamanı. Peki, nereden başlamanız gerekiyor? Tabi ki ilk önce kurumun veri tabanına kayıt olmanızla. Böylelikle, KOSGEB’e benim işletmem var. Bu işletmem sizin istediğiniz standartlara göre kuruldu. Şimdi sıra sizde. Hak ettiğim hibe desteğini verin, diyebileceksiniz. O zaman şimdi hazırsak, vergi levhamızı da yanımıza alalım ve sırasıyla bu adımlara başlayalım.

 1. KOSGEB kaydınızı e-Devlet üzerinden oluşturun.
 2. KOBİ Beyannamesi doldurma işlemini https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler adresine girerek, resimde göstermiş olduğum bağlantıyı tıklatıp sağlayın. blank
 3. Gerekli belgelerin çıktılarını alınız. Kuruma teslim edin.
 4. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı başvurusunda bulunun. (https://bit.ly/3kiGhwb bu bağlantıdan, resimde göstermiş olduğum yerden.) blank

Tüm belgeler ile başvuru işleminizi bağlı olduğunuz il müdürlüklerinden gerçekleştirin. Şayet evraklarınız eksiksiz ve tam ise hazırladığınız market açmak iş planı projenizi kurulun sizlere belirtmiş olduğu tarih de sunum yapmanız gerekecektir. Sunum yaptığınız iş planınız onay alır ise sizin için oluşturulan destek programından istifade edebilir siniz.

KOSGEB Market, Şarküteri İş Planı Örneği

Market açmak için devletten hibe almanın en önemli ayağı iyi bir iş planı projesi hazırlanmasıdır. Ufak yada büyük bir market için hazırlanması gereken bu iş planı projesini ister kendiniz örneğini vermiş olduğumuzun üzerinden değişiklik yaparak hazırlaya bilirsiniz. İsterseniz de bu amaç için kurulmuş bir çok danışmanlık firmasından profesyonel destek alarak hazırlatabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Gıda sektöründe daha önce onay almış bir iş planı projesini biz sizler için paylaştık. Bu proje örneğinde ilgili değişikleri yaparak kendi marketiniz için yeniden düzenleye bilirsiniz.

Umarım sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir iş planı örneğidir. Şayet ihtiyaçlarınızı karşılamayacağını düşünüyorsanız o zaman lütfen profesyonel olarak size destek verecek bir danışmanlık firması ile görüşünüz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. ramin falsafi dedi ki:

  Merba bu destek ve kerdi yabanciler ki oturma izin ve calisma izin ve girisimcilik Belgi var verebilirmisin

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sadece T.C. vatandaşlarına yönelik bir destektir.

 2. tolga ömeroğlu dedi ki:

  mini market için destek veriliyor mu ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Market için deste var. Mini olmuş büyük olmuş hiç fark etmiyor.

 3. Ayşe dedi ki:

  Tekel bayi olurmu genç girişimci olarak