KOSGEB Kredi

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’den Hibe!


Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’den Hibe!

Günümüzde bakkalların yerlerini büyük ve küçük marketler devir almıştır. Market sektörü o kadar çok gelişmiştir ki bayilik ağları bile oluşturulmuştur. Girişimciler tarafından yoğun ilgi gören sektöre KOSGEB’de NACE kodlarıyla desteklemektedir. Dolayısıyla süper yada hipermarket açmak isteyen yeni girişimcilere kurum Devlet hazine desteklerini şartların sağlanması halinde iletmektedir. Peki, bu şartlar nedir? Ayrıca, KOSGEB market açma desteği nasıl alınır?

KOSGEB Market Sektörü NACE Kodu Nedir?

İlk olarak süper yada hipermarket sektörünün kurum tarafından destekleniyor mu bir ona bakmalısınız? Aksi taktirde hibe almak için atacağınız bütün adımlar boşa gidecektir. Destek alıp almadığını anlamak için ise yapmanız gereken tek şey sektöre ait NACE kodlarının KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde yer alıp almadığına bakılması gerekir. Tabi biz konumuz gereği sizler için market sektörüne ait bütün NACE kodlarını araştırarak bir araya getirdik. İşte market sektörüne ait bütün üst ve alt 6’lı NACE kodları.

 • 47.11.01 Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret)
 • 47.11.02 Süpermarket ve hipermarketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret)

Evet, yukarıda tabloda sizlerin de görmüş olduğu gibi market sektörü 2 farklı NACE kodu ile desteklenmektedir. Bunlardan ilki bakkal yada ufak mahalle marketi kurulumları için olanıdır. Bir diğeri ise süper yada daha büyük tarza market açmak isteyen girişimciler için oluşturulmuştur. Kurum her ne kadarda sektör içini iki farklı NACE kodu oluşturmuş olsa da sağladığı destek miktarının yalnız aynı olduğunu bilmenizi isterim. Sektöre sağlamış olduğu destek programı ise ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ ile sınırlı olmaktadır.

Şimdi market sektörünün KOSGEB tarafından destek aldığına eminiz. Peki, Geleneksel Girişimcilik Destek Programı üzerinden sağlamış olduğu bu hibe desteklerini nasıl alabiliriz.

1- İlk Olarak Girişimcilik Eğitimi Almalısınız!

Market sektörü için verilecek olan destekten yararlana bilmeniz için ilk olarak girişimcilik eğitimi almanız gerekir. 18 yaşından büyük ve herhangi bir yasa dışı suç örgütü mensubu değilseniz eğitimi almaya hakkına sahipsinizdir.  Size sağlanan bu haktan yararlana bilemeniz için kurum eğitimleri artık İnternet üzerinden verilmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verilen bu eğitimlere e-Devlet üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise şunlardır.

 1. Doğrudan eğitimlerin İnternet üzerinden verilen sayfasına giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üst tarafından yer alan ”GİRİŞ YAP” bağlantısına tıklatalım.
 3. e-Devlet şifremizi girelim. Otomatik olarak yine aynı sayfaya yönlendirme olacaktır.
 4. Şimdi sayfanın en altına inelim. Orada ”Öne Çıkan Eğitimler” de ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Eğitime Başla” diyelim.
 5. Karşımıza çıkan 7 videoyu izleyip sonrasında oluşan testleri çözelim.

Artık, girişimcilik eğitimi tamamlayıp girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış olacaksınız. Bu konu hakkında bir de sizler için video çektiğimi bilmenizi isterim.

Eğitimleri aldıktan sonra peki artık ne yapmanız gerekiyor? Hadi ikinci adıma geçelim.

2-Market Açma Maliyet Hesaplama Yapma

Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra şimdi sıra geldi market açmaya. Bu işlemi ister herhangi bir firmanın bayiliğini alarak isterseniz de kendi adınıza özgün bir şekilde sağlaya bilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Maliyet hesaplamasını da yine siz belirleye bilir bütçenize göre süper yada hiper tarzı bir market açabilirsiniz. Ancak, bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise açacağınız işletmenin Türk Ticaret Kanunu kapsamında yasalara uygun bir şekilde açılması gerekmektedir. Yeni bu da demek oluyor ki,

 • Vergi mükellefi
 • Belediye ruhsat izni alınmış
 • Meslek odasına kayıtlı
 • SGK pirim ödemesi için başvuruda bulunmuş

bir işletme olmalısınız. Zaten normal şartlarda da bu işlemleri sağlamanız gerekmektedir. Bu neden bu süreçte herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyor. Maliyet hesaplama işlemi de tamamen sizin tercihinize göre belirlenir. Ama, kaba taslak bir hesaplama yaparsak.

 • İşletme kirası 1.000 ile 10.000 TL (yerine göre)
 • Yasal işlemler için gidecek olan masraf (Ortalama 4.000 TL)
 • İşleme dış kompozisyon 5.000 ile 13.000 TL (Dış cephenin büyüklüğüne göre)
 • İş raf, soğutma dolapları (20.000 TL ile 40.000 TL market içinin m2 göre)
 • Market içinin ürünler ile doldurulması (70.000 TL ile 300.000 TL)

Kısaca en ufak bir süper market açmak için cebinizde sermaye olarak 130.000 TL ile 300.000 TL olması gerekir. Peki marketimizi de açtık. Şimdi destek almak için ne yapmamız gerekiyor?

3-Destek Başvurusunda Bulunma Süreci

Belgenizi alıp işletmenizi kurduktan sonra size kurum ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında hibe vererek destekleyecektir. Program içerinde yer alan bütün hibe oranları ilgili bağlantıda mevcuttur. Tabloda yer alan desteklere hak sahibi olabilmeniz için ise şimdi bir kaç adımı daha yerine getirmeniz icap etmektedir. Bu adımlar ise şunlardır.

 1. KOSGEB kaydınızı e-Devlet üzerinden oluşturun.
 2. Destek başvursun da bulunmak için veri tabanına kayıt olun. (KOBİ Beyannamesi doldurma)
 3. Gerekli belgelerin çıktılarını alınız. Kuruma teslim edin.
 4. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı başvurusunda bulunun.

Tüm belgeler ile başvuru işleminizi bağlı olduğunuz il müdürlüklerinden gerçekleştirin. Şayet evraklarınız eksiksiz ve tam ise hazırladığınız market açmak iş planı projenizi kurulun sizlere belirtmiş olduğu tarih de sunum yapmanız gerekecektir. Sunum yaptığınız iş planınız onay alır ise sizin için oluşturulan destek programından istifade edebilir siniz.

KOSGEB Market, Şarküteri İş Planı Örneği

Market açmak için devletten hibe almanın en önemli ayağı iyi bir iş planı projesi hazırlanmasıdır. Ufak yada büyük bir market için hazırlanması gereken bu iş planı projesini ister kendiniz örneğini vermiş olduğumuzun üzerinden değişiklik yaparak hazırlaya bilirsiniz. İsterseniz de bu amaç için kurulmuş bir çok danışmanlık firmasından profesyonel destek alarak hazırlatabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Gıda sektöründe daha önce onay almış bir iş planı projesini biz sizler için paylaştık. Bu proje örneğinde ilgili değişikleri yaparak kendi marketiniz için yeniden düzenleye bilirsiniz.

Umarım sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir iş planı örneğidir. Şayet ihtiyaçlarınızı karşılamayacağını düşünüyorsanız o zaman lütfen profesyonel olarak size destek verecek bir danışmanlık firması ile görüşünüz.

"Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’den Hibe!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’den Hibe!" - 31 YORUM
 1. blank süleyman karabulut dedi ki:

  yeni bir orta ölçekli market açmak istiyorum yaşım 19 genç girişimci imkanlarından nelerden faydalanabilirim kosgeb ten nelerden destek alabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Destek alabiliyorsunuz, teşvik verilen program ise geleneksel girişimcilik tir.

 2. blank Tugba dedi ki:

  Ekomini ye destek veriyormusunuz

 3. blank Muhittin dedi ki:

  Market devralmak istiyorum fakat param yetmiyor kosgeb ne kadar destek sağlayabilşr3

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir alam işlemleri için destek ve kredi verilmemektedir.

   1. blank Derman dedi ki:

    İyi Günler,

    Yutdışında yaşayan biri olarak Türkiye’de market açmak üzere size başvuru yaptığımız takdirde Kosgeb’ten hibe desteği alabilir miyiz ve başvuru ne kadar sürmektedir. Ayrıca başvuru için yardım alma imkânı da söz konusu mu. Teşekkür ederim.

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Türk vatandaşı iseniz evet destek alabilirsiniz.

 4. blank Onurcan Barikan dedi ki:

  Merhaba 40 bin TL birikimim mevcut market açmak istiyorum KOSGEB genç girişimcilik belgem var ama nasil bir yol izleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Girişimcilik belgeniz var ise iş yerinizi açabilir, destek başvurusunda buluna bilirsiniz.

 5. blank Hacer dedi ki:

  32 yaşındayım seç marketten bayilik alsam kosgep destek verir mi il Balikesir

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Market sektörü destek kapsamındadır. Bayilik alıp almamanız fark etmemektedir.

KOSGEBKrediler.Com