KOSGEB Kredi

Mantar, kekik, çıra, çam fıstığı toplamak için belge şartı geldi

Mantar, kekik, çıra, çam fıstığı toplamak için belge şartı geldi

Geçimini orman ürünleri ile sağlayan çiftçilerimize üzücü bir haber vermek zorundayız. 13 Şubat 2019 genelge ile artık ormandan başta mantar olmak üzere çırak, kekik çam fıstığı, ada çayı, defne ve reçine toplamak için Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorundasınız.! Şayet bu belgeye sahip değilseniz ceza yemeniz içten bile değil.

Genelgeye siyasi partilerden sert tepki geldi!

Yapılan yeni düzenleme ile geçimini orman ürünleri ile sağlayan çiftçilerimize ”Mesleki Yeterlilik Belgesi” alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu düzenlemeye en sert tepsi CHP Tekirdağ Millet Vekili İlhami Özcan AYGUN gösterdi. AYGUN: ” Geçimini aylık 1.000 TL dahi bulmayan köylülerimizden yaşam kaynakları ellerinden alınmaktadır. Bu yapılan bir vicdansızlıktır, 60, 70 yaşındaki köylüler bu belgeyi nasıl alsınlar. Bu düzenleme bir an önce iptal edilmelidir dedi”. Ayrıca AYUN; konu ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir BAKDEMİRLİ ‘ye bir de soru önergesi verdi.

Belgesiz mantar toplayan köylüye 500 lira para cezası

Belgesiz mantar toplayan köylüye 500 lira para cezası

20 bin den fazla geçimini bu şekilde sağlayan orman köylüsünün olduğunu vurgulayan İlhami Özcan AYGUN, yapılan düzenlemeye tepkisi şu şekilde sürdürdü. ” Yapılan bu düzenleme ile eski köye yeni adet getiriliyor. Türkiye’de 20721 orman köyünde geçimini orman ürünleri ile sağlayan vatandaşlarımıza belge alınması zorunluğu getiriliyor. Buradaki köylülerimin çoğu okuma ve yazma dahi bilmemektedirler. Türkiye’nin en fakir bölgelerinde olan bu köylülerimiz bu belgeleri nasıl alsınlar. ? Buradaki vatandaşlarımızın çoğu 65 75 85 yaş üstü ihtiyarlardan oluşmaktadır. Bu insanların bu belgeyi alabilmeleri için sınava sokulmaları nasıl bir mantık.? Yapılan bu uygulama ile bu insanlarımızın adeta geçim kaynakları ellerinden alınmaktadır. Şayet bu belgeyi almazlar ise mantar yada ada çayı toplamaları halinde 500 lira idari para cezası ödeyecekler ” dedi.

Belgesiz orman ürünü toplamanın cezası 500 lira!

Şayet 10 KASIM 2019 tarihine kadar Tarım İl Müdürlüklerinden ” Mesleki Yeterlilik Belgesi ” almazsanız ormandan çöp dahi toplamayacaksınız. 🙁 Bu üzücü haber sadece geçimini Orman ürünleri ile sağlayan köylülerimiz için geçerli olmak ile kalmayıp, kırsal alanda ikametgah eden vatandaşlarımızı da ne yazık ki kapsamaktadır. Bir çoğumuzun boş yada hafta sonları ormanda gezip hem de orman ürünlerini toplamamız artık hayal olacak gibi. Çünkü şayet ”Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaz iseniz hafta sonunun burnunuz dan gelebilir 500 lira idari para cezası ödeye bilirsiniz.!

Belgesiz adaçayı, çam fıstığı dahil toplanmayacak

Belgesiz adaçayı, çam fıstığı dahil toplanmayacak

Orman ürünleri toplama belgesi bedeli ne kadar?

Orman ürünlerin toplanması için alınacak olan belge için belli bir miktarda harç parası yatırılması gerekmektedir. Harç paraları toplanacak orman ürüne göre değişiklik gösterilmektedir. Buna göre;

 • Orman üretim işçiliği belgesi için 1120 TL
 • Odun dışı ürünlerin yerden toplanması (Mantar) 670 TL
 • Odun dışı ürünlerin (Ada çayı, çam fıstığı gibi) yüksekten toplanması 885 TL

Harç bedeli yatırılması gerilmektedir. Ayrıca bu paranın yatırılması ile belge hemen alınmamaktadır. Harç bedeli yatırıldıktan sonra belirlenen eğitim tarihlerinde başarı sağlanması gerekmektedir. Bu başarı oranı ise %60 olması gerekiyor. Belgelerin denetimi kırsal alanda çok büyük ihtimal ile Jandarma tarafından sağlanacaktır. Lütfen bu içeriği okudunuz ise çevremizdeki arkadaşlarımız ile paylaşalım. Belgesi ellerin poşet ile merada dolaşır iken iki kere düşünmelerine vesile olalım.!

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. 61.... dedi ki:

  mantar için istenmiyor.doğru okuyun genelgeyi.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Mantar ‘da orman ürünü ama!

 2. Yıldız ergen dedi ki:

  Merhaba, benim eşim çam kozalağı toplamak için izin balgesi almak İstiyor, ama nasıl ve nerden almamız gerekiyor bilmiyoruz,

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tarım İl Müdürlüklerinden alabilir.

 3. Cuma polat dedi ki:

  Meraba ben orman yada orman vasfini yitirmiş alanlarda odundisi orman urunleri toplamak istiyorum ama orman koylusu değilim nereye basvurmam gerekiyor

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Orman Müdürlükleri her il ve ilçede yer almaktadır oralara başvuruda buluna bilirsiniz.