Hibe Kredi

Kredim Var Tekrar Yeni Bir Kredi Daha Çekmek İstiyorum Çekebilir Miyim?

Bankalara kredi borcu ödemesi olmayan nerede ise çevremizde yok. Çoğunlukla kullanılan kredi ürünü ise bireysel ihtiyaç kredisi (tüketici) olmaktadır. Bu krediyi de genelde temel ihtiyaçlarımızın en erken sürede giderilmesi için kullanırız. Ekonomik sıkıntıları yada bir an önce giderilmesi gereken ihtiyaçların tedariki için kullanılan bu krediyi de bir çok kişi en üst vadeler de çeker. Bu süre zarfında hesapta olmayan nedenlerden dolayı yeniden acil nakit para ihtiyaçları çoğunlukla doğabilir. Hal böyle olunca da bir çoğumuz şuan zaten ödemesi devam eden bir kredim var, acaba yeni bir kredi daha çekebilir miyim? Sorularını en sıklıkla kendilerine sorulan sorular içinde yer alır.

Kredim Var Tekrar Yeni Bir Kredi Daha Çekmek İstiyorum Çekebilir Miyim?

Kredi taksit ödemesi devam ederken kedimize bu soruyu sadece bireysel ihtiyaç kredisi çekerken de sormayız. Ödemesi süren tüketici kredimiz varken ev yada araç kredisi kullanmak istediğimiz de sormaktayız. Bu soru sıklıkla kredi ödemesi olanların kendilerine sorduğu bir soru olduğu için kredim varken araç, bireysel yada konut kredisi tekrardan alabilir miyim bizler de bunları yanıtlama gereği duyduk. Bu soruların cevapların yanı sıra konu ile alakalı olarak bir kaç soruya da ayrıca cevap verdik. Bunlar ise; kredim varken başkasına kefil olabilir miyim? Kredi çektim taksitleri devam ediyor ama işten çıkarıldım yada askere gideceğim? Ne yapmalıyım!

Kredim Varken Başka Bir Yeni Kredi Çekebilir Miyim?

Kredim varken başka bir yeni kredi tekrardan çekebilir miyim? Bunun yanıtı tamamen yeniden kredi başvurusu yapacak kişiye göre değişir. Teknik olarak cevap vermemiz gerekir ise de evet, krediniz varken tekrardan bir başka kredi çekebilir siniz. Bankacılık kanunlarına göre nasıl tekrardan çekebiliriz diyorsanız az önce de bahsetmiş olduğum gibi bu tamamen kredisi varken yeniden kredi çekmek isteyen kişiye bağlıdır. Peki, kredisi sürerken yeniden kredi çekmek isteyen kişiye bu neden bağlıdır? Hemen bunun yanıtını verelim. Bakalım, siz krediniz varken yeni bir kredi çekmeye uygun musunuz görelim. Daha sonra da yine bu sorunun cevaplarını kredisi varken aynı yada farklı bankalardan araç veya konut kredisi çekmek isteyenler için cevaplayalım.

YENİ BİR KREDİ ÇEKMEK İÇİN ŞU 2 ŞART SİZDE VAR MI?

 1. Mevcut ödemesi devam eden krediniz süresince Findeks KKB Kredi Notu değerinizi aynı şekilde korudunuz mu?
 2. Çekeceğiniz ikinci yeni bir kredinin taksit ödemeleri devam eden kredinizin taksit ödemesini de ilave edince maaşınızın %50 oranını geçecek mi?

Krediniz varken, yeniden kredi kullanmak istiyorsanız bu iki sorunun cevapları çok önemlidir. Buna göre de eğer ki, ilk kredinizi çektikten sonra ikinci krediye kadar kredi notu değerinizi koruduysanız ve çekeceğiniz ikinci kredinin taksit ödemelerini ilk kredinizin taksitini de eklendiği halde maaşınızın %50 oranını geçmiyorsa, yeni bir kredi böylelikle çekebilirsiniz.

Kredim Varken Araç Kredisi Çekebilir Miyim?

Kredim varken araç kredisi çekebilir miyim? Teknik olarak evet çekebilir siniz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından buna herhangi bir engel konulmamıştır. Ancak, krediniz varken aynı yada farklı bankalardan araç kredisi çekebilmeniz için sizin iki şarta uygun olmanız gerekir? Gelin şimdi ne kadar krediniz varken araç kredisi çekebilir misiniz cevabını da vermeden, bu iki aranan şartın ne olduğuna bakalım.

 1. Findeks KKB notunuz kaç? Bankaların kredi vermesi için yeterli bir seviyede mi? Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Ne Kadar Olmalı? En Yüksek Kredi Notu Kaç? da bunun cevabını bulabilirsiniz.
 2. Hane geliriniz, var olan kredinizin taksit ödemesizin miktarını da koyduğumuz zaman yeni çekilecek kredinin de taksitti eklenince %50 miktarını karşılayabilecek mi?

Kredim varken araç kredisi çekebilir miyim? Bunun şartlarında ilk aranan Findeks KKB notu kriterleri için bilgili bir bağlantı verdim. Geniş çaplı olarak açıklamasını oradan öğrenebilirsiniz. Krediniz devam ederken taşıt kredisi çekmek için ise ikinci şarttı biraz daha açıklamam gerekir ise, şu şekilde bir örnek verebilirim.

 • 30.000 TL bir ihtiyaç kredisiniz 36 ay vadeli olarak bankadan çektim. Aylık taksit ödemem de 2.000 TL diyelim. Kredim varken kullanacağım taşıt kredisinin miktarı da 50.000 TL olsun. Onun da aylık ödemesi de 2.500 TL olsun. Her ikisinin nakit ödemesinin toplamı 2.500 + 2.000 = 4.500 TL olacaktır. Sizin maaşınız (hane geliriniz) bu durumda 4.500 * 2 = 9.000 TL üzerinde olmadığı taktirde krediniz varken ikinci bir krediyi kullanamazsınız.

Kredim var, araç kredisi çekebilir miyim? Örnek ile cevapladım. Ne kadar çekebilirim diyorsanız da yukarıda verdiğim taksit ödeme üst miktarı kapsamında satın alacağınız taşıtın %70 değerine kadar diyebiliriz. Bu da 200.000 TL kasko yada fatura bedeli için en çok 140.000 TL’ye tekabül etmektedir.

Kredisi varken aynı veya farklı bir bankadan 0 veya 2.el araç kredisi çekebilir misinizin de yanıtını verdik. Peki, bu durum ev satın alacaklar için nasıl işlemektedir?

Kredim Varken Ev (Konut) Kredisi Çekebilir Miyim?

Bireysel yada ödemesi devam eden araç krediniz var. Taksilerinin bitmesine de bir hayli süre var diyelim. Bu süre zarfı içinde konut kredisi de bankalardan çekmek istediniz. Bankalar bu talebinize onay verir mi? Kanunlara göre cevabı EVET tir. Ama diğer tüm kredim var, tekrar bir kredi çekebilir miyim soruların cevabında olduğu gibi bunun net yanıtı sizde saklıdır. Eğer ki siz krediniz varken ev kredisi alma şartına sahipseniz de mümkündür. Peki, kredim varken ev (konut) kredisi çekebilir miyim bu şartları nedir?

 1. Kredi notu değeriniz 1.400 puan üzerinde mi? Bir çok banka yeni bir kredi kullandırmak için bu puan ver üzerinde not ortalaması ister. Düşük ise de KKB Findeks Kredi Notu Puanını Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir? sayfamızda atmanız gerekilen adımlar yer almaktadır.
 2. Kullanılacak kredinin taksit ödemesi var olan kredinizin de taksit eklendiği vakit hane gelirinizin %50 miktarını geçiyor mu?

Teknik olarak krediniz varken konut kredisi çekmeniz için bu iki şarttı taşımanız gerekilir. Bunun yanı sıra çekeceğiniz konut kredisinin onay alabilmenizi içinde bir kaç şey daha bankacılık kanunlarına göre aranır. Bunar;

 1. Talep ettiğiniz kredi miktarı konut değerinin %90 dan fazla olmaması.
 2. Kredi çekilecek evin üzerinden rehin (ipotek) olmaması.
 3. Sıfır ev ise en az %70 tamamlanmış olması istenilir.

Krediniz varken aranan diğer bu 3 şartta tamam ise krediniz varken ev kredisi bankalardan çekebilir siniz.

Kredim Var İşten Çıkarıldım, Askere Gideceğim Ne Olacak?

Kredim var işten çıkarıldım, şimdi ne olacak? Yada kredi kullandım borçları devam ediyor ama ben vatani görev yapmak için askerlik yapacağım kredime ne olur? Bu iki sorunun da yanıtı vermeden kredim varken başka bir kredi çekebilir miyim konusunu sonlandırmak istemedik. İlk olarak kredisinin taksit ödemeleri devam ederken işsiz kalanlar için maddeli olarak  cevaplıyoruz.

 • Bankayı arayarak kredinizin taksitlerini banka da kabul ederse dondurabilirsiniz.
 • Banka ile irtibata geçerek yeniden taksitlendirme yapabilirsiniz. İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Olur Mu? da sağlanan olanakları görebilirsiniz.
 • Kredinizi çekerken işsizlik sigortası yaptırdıysanız, iş bulana kadar taksitlerinizi sigorta firmasına ödete bilirsiniz.

Kredi var işten çıkarıldım ne yapacağım diyenler için bu üç alternatif yoldan başka bir çözüm yolu ne yazık ki yoktur. Bu yollardan herhangi birini uygulamazsanız Banka Kredisi Yada Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? da yer alan hadiseler ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Kredim var işten çıkarıldım ne yapmalıyım diyenler için yapmaları gerekeneler bu şekilde. Peki, bireysel ihtiyaç kredinizin taksit ödemeleri devam ederken işsiz kalırsanız ne olacak? Ne yapmalısınız. Yine bunda da iki tane seçeneğiniz olduğunu söyleye bilirim.

 1. Kredinizi dondura bilirsiniz.
 2. Yeniden yapılandırma yapabilirsiniz.

Tabi bunları banka kabul etmesi gerekir. Eder mi? Bence etmez. Bu nedenle kredi borcunuzu ödemeden askere gitmeyin derim.

Kredim Var Başkasına Kefil Olabilir Miyim?

Kredim var başkasına kefil olabilir miyim? Gayet te olabilirsiniz. Kefil olabilmeniz için kredinizin var olması engel değildir. Ama şöylede bir durum vardır. Kefil olacak kişinin de banka bazı şartlara uygun olmasını arayabilir. Bunlar neler derseniz. 1- Findeks KKB notunun iyi durumda olması en başta gelir. 2- Gelir belgesine kesinlik sahip olması aranır. 3- Çekilecek kredinin taksit ödemlerinin karşılayabilecek bir maaşa sahip olup olmadığına bakılabilir. Kefil eğer ki bu şartlara sahipse ister konut isterse bireysel isterse araç kredisi olsun banka tarafından kabul edilebilir bir durumdur. Hazır söz kefillikten açılmışken sizler için kefillikle alakalı bilmeniz gerekilen bir kaç önemli husustan da bahsetmek istiyorum.

 • Kefil olduğum kişi borçlarını ödemezse banka beni icraya verir mi?

Asıl kredi çeken borcunu ödemezse banka doğrudan kefilin kapısının zilini çalar. Bu nedenle haklı olarak bir çoğumuz kefil olmaktan korkar hale geldik. Bundan dolayı da en basitinden yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi kredi borcum var kefilliğim kabul edilemez gibi mazeretler ürettik. Aslına bakılırsa haklılarda. Fakat bu durumun yaşanmasının bir nedeni de bankalardır. Çünkü, banka kefil kabul ederken adi kefalet alması gerekirken kendisini sağlama almak için ortaklaşa kefalet alıyorlar. Peki, bu iki kefaletin arasındaki şart nedir?

Adi Kefalet: Banka gerçek borçluya başvurmadan alacağını ondan almak için her yolu denemeden kefilin kapısını çalamaz.

Ortak Kefalet: Banka acil borçlu ile kefile ortaklaşa işlem başlata bilir.

Bu nedenle burada muhtemelen arkadaşınıza kefil olmamak için bu bahanenin tutarlığını aramak için geldiniz, kefil olacaksanız bile adi kefaletin bankanın uyguladığından emin olun.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.