KOSGEB Kredi

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor 1 2 Aylık Yeterlimi?

Özellikle 2022 öncesi hiç bir yerde çalışmayanlar. Şayet bankalardan ilk defa tüketici kredisi kullanacaksanız, mevcut sigorta süreniz kaç ay yattığı çok önemli. Bunun nedeni ise hiç SGK sigorta pirimi ödemeniz yapılmadığından dolayı, Findeks KKB notunuzun halen oluşmamış olmasıdır. Bu nedenle kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmanız gerektiğinizi bilseniz iyi olur. 1 2 yada 3 ay sigortalık süresi tüketici kredisi çekmek için yeterli mi peki? Yada şöyle diyelim, bankalardan kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmamız gerekiyor?

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor 1 2 Aylık Yeterlimi?

Bence kesinlikle sorulması gerekilen doğru soru bu. Cevabı ise aşağıda yer almaktadır. Ne kadar kredi çıkacağını da merak ediyorsanız bunu da farklı bir sayfam da hesaplamasını yaptım. Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir? bağlantısında bunun yanıtında bulabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor 2022

Kullanmış olduğunuz kredi ister konut veya araç yada ihtiyaç kredisi olsun bankalar sizden bazı şartları isteyecektir. Bu şartların başında da ise kredi çekmek için sigortalı olmanızdır. Bildiğiniz gibi sigortalı olmak içinde herhangi bir yerde çalışmanız veya çalışıyor olarak gözükmeniz gerekmektedir 🙂 Sigortalı olarak çalışıyorsanız bunun süresi de bankalar tarafından artık kaideye alınmakta ve bir çok banka en az 4 veya 6 ay boyunca eksiksiz olarak sigorta pirim ödenmesi yapılmasını aramaktadır. Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusunun cevabını verdikten sonra artık bankaların diğer sizden talep ettiği şartları inceleyebiliriz.

Bankalardan Kredi Çekmek İçin İstenilen Şartlar Nelerdir?

Sigortalık süreniz 4 veya 6 ayı tamamladıysanız şayet artık bankalardan kredi kullanabilmeniz için ilk şartı atlattınız demektir. Bankalar tüketicilere para vermeden artık çok sık bir araştırma yapmaktadır. Yaptıkları bu araştırmada Findeks kredi notu sorgulaması üzerinden gerçekleştirmektedir. Konuyu açmak gerekirse şayet kredi başvurusu yapmadan önce daha önceki bankalar ile olan ilişkiniz oldukça önemsenmektedir. Şayet kredi kartı, veya kredi yada herhangi bir senet borcunuz bulunuyorsa ve siz bunu ödemedi iseniz kredi notu değeriniz düşük çıkacak ve muhtemelen başvurunuz onaylanmayacaktır. Bu kriteri de atlattık isek artık diğer şartlara gelebiliriz. Bankalar kredi başvurusu yapacak olan müşterilerinden birde maaş yazısı yada aylık bordrolarını istemektedir. Gelirinizin ne kadar olduğu bankalar için önemlidir öyledir ki bankalar almış olduğunuz aylık gelirinizin ancak en fazla %70 oranında kredi imkanı sunmaktadır. Yani aylık geliriniz 1000 TL ise en fazla ama en fazla aylık taksiti 700 TL olacak kadar bir kredi kullanabilirsiniz. Son olarak ise birde işin kefil boyutu var 😉 genelde maaş müşterisi olmadığınız bankalardan alınacak olan krediler için sizden bir veya duruma göre iki adet kefil istenmektedir. Gördüğünüz gibi kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak demek ile iş sadece bitmiyor. Bu şartlara uygunsa iseniz birde alacağınız kredi için bazı gerekli evraklarda bankalarca talep edilmektedir.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yukarıdaki sizden talep edilen şartlara uygun iseniz artık bankalar tarafından talep edilen diğer şartlara da gelebiliriz. Değerli arkadaşlar hemen hemen tüm bankalar kullanmak istediğiniz krediye göre sizden bazı gerekli evrakları talep edecektir. Bu evraklar kullanmak istediğiniz kredinin cinsine göre değişiklik gösterecektir. Konut kredisi kullanacaksanız şayet olamazsa da olmaz evrak evin tabusudur. İskanı alınmış bir evin tabusu elinizde yoksa şayet hiç bir bankadan konut kredisi kullanamazsınız. Araç kredisi alacaklar dan ise istenilen evraklar 0 (sıfır) araç alacaklar için aracın faturası ikinci el araç alacaklardan ise aracın ruhsatı istenilmektedir. Son olarak ise ihtiyaç kredisi için istenilen evraklara gelebiliriz. İhtiyaç kredisi için yukarıdaki evraklardan başka ek bir gerekli belge istenilmektedir 🙂

Bankalardan kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor

Bankalardan kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor

Evet arkadaşlar sizlere kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusunun cevabı yanı sıra ne gibi evrak sahibi olmanız ve sizden aranan diğer şartlara açıklık getirdik. Son olarak ise İnternet üzerinden yapılan başvurularda hiç bir belge istenilmemektedir, benden size hatırlatması..

1 2 Aylık Sigortam Var Kredi Çekebilir Miyim?

Yeni işe başlamış olanların ihtiyaç kredilerine erişmesinde önlerindeki en büyük etken sigorta süreleridir. 1 yada 2 ay doldurmaları durumunda yaptıkları kredi başvurularında bankalar çoğunluk ile ret cevabı vermektedir. Aslına bakılır ise doğru bir şekilde başvuru işlemlerini yapsalar bırakıp 1 – 2 aylık sigortalı çalışma süresine gelir belgesiz dahi 40.000 TL kadar ihtiyaç kredisinin sahibi olabilir. Bunun için sadece her kredi başvurusunda olduğu gibi iyi bir kredi notuna sahip olmaları fazlası ile yeterlidir. Bu işlemin nasıl kolaylık ile yapılacağını sizlere bir video ile anlattım. Hepsi yaşanmış ve ispatlıdır.

3 Aylık Sigortalı Ne Kadar Kredi Çekebilir?

3 yada 5 aylık sigortalının ne kadar kredi çekebilir sorusunun yanıtı tamamen almış oldukları maaş göre doğru orantılıdır. Bankalar Birliği tarafından yayımlanan tebligata göre alınmış olduğunuz maaşın aylık taksit ödemesinin %50 oranını geçmemesi geçemezsiniz. Yani diyelim ki 2.000 lira maaş alıyorsanız aylık taksit ödemeniz en fazla 1.000 lira olmalıdır. (Bu oran bankalara göre en fazla %70 olarak değişiklik göstere bilmektedir.) Yine bir örnek vermem gerekir ise maaşınız asgari ücreti ise daha önce Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir? de belirtmiş olduğum gibi en fazla aylık taksit ödemeniz 1.162 TL olması gerekir. Kaç TL kredi çekebileceğiniz ise güncel faiz oranları ve vadelere göre bu durumda değişiklik gösterir. Aşağıda tabloda yer vermiş olduğumuz bankanın faiz oranlarına göre farklı tutarlarda hesaplamalar yaptım. Bu hesaplamalarda yer alan taksit tutarına göre aylık gelirinizi göz önünde bulundurarak kredi kullana bilirsiniz.

Örnek olarak ele aldığım banka YAPI KREDİ bankasıdır. Banka Ocak ayı 36 ay için %2.69 olarak ile kredi olanağı sağlamaktadır.

YAPI KREDİ Bankası Kredi Hesaplaması
Miktar 18 Ay 24 Ay 36 Ay
20.000 TL 1.416,33 TL 1.141,86 TL 874,20 TL
30.000 TL 2.124,49 TL 1.712,79 TL 1.311,30 TL
40.000 TL 2.832,66 TL 2.283,73 TL 1.748,40 TL
50.000 TL 3.540,82 TL 2.854,66 TL 2.185,50 TL

Başvurunuzu İnternet üzerinden form doldurarak kolaylık ile yapmak için lütfen bu sayfamızı ziyaret ediniz.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 59 YORUM
 1. Fırat dedi ki:

  İşe yeni başladım 3 aylık sigortam var kredi çekebilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi notunuz oluştu ise çekebilirsiniz. Maaş aldığınız banka üzerinden başvuru yapmanızıda tavsiye ederim.

 2. Fırat dedi ki:

  İş hayatın yeni başladım 3 aylık sigortam VAR, uygulamadan kredi başvuru yapıp Red aldım. Bankadan başvuru yapsam farkerder Mİ.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Etmez, çünkü her ikisi de KKB notuna göre yanıt veriyor. Bankada yani T.C numaranızı aynı sisteme sorgulatıyor.