KOSGEB Kredi

Kredi Çekmek Günah Mıdır? Helal Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Kredi Çekmek Günah Mıdır? Helal Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Kredi çekerek ev almak, araç yada eşya almak günah mıdır? İslam’da kredi çekmek haram mıdır? Caiz kredi var mıdır varsa hangi bankalar helal kredi verir ve başvuru şartları nedir? Tüm bu soruların yanıtlarını videoları ile birlikte Prof.Dr. Nihat HATİPOĞLU, Cübbeli Ahmet hocamız  ve son olarak da diyanet işlerinin vermiş olduğu fetvalar ile yanıtlamaya çalışacağız.

Kredi Çekmek Günah Mıdır?

Kutsal kitabımız Kur’an da faizcilik ile bir çok ayet ve hadis yer almaktadır. Tüm bu hadisler de ve ayetlere de faizcilik yasaklanmış ve haram kılınmıştır. İster devlet bankasından çekin ister özel bankalardan kredi çekin kullanılan para haramdır. Kredi çekmek günah mıdır ?sorusunun yanıtını net bir şekilde yandaki ayetler ile verdiğimizi umut ediyoruz. Şimdi gelelim kafaları karıştıran ve halk tarafından helal kredi imkanı sunduğu inanılan ve genel olarak isminin katılım bankası diye adlandırdığımız bankaların tanıtımına. Değerli arkadaşlar ülkemizde bir çok bankacılık sistemi yer almaktadır. Bu bankacılık sisteminde yer alan bir gurup banka da faizsiz kredi sunan katılım bankalarıdır. Bankalar kar payları ile çalışmakta faiz terimi yerine kar payı, kredi terimine de finansman adı vermektedirler. Başta Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU olmak üzere Cübbeli Ahmet hoca dahil bu bankaların İslami usullere uygun olarak para vermelerinde hiç bir sakınca olmadığı kanısındadırlar. Peki İslami şartlara uygun helal kredi nasıl alınır, izlenmesi gereken usul nedir ? gelin inceleyelim…

İslami şartlara uygun helal kredi nasıl alınır? Usuller nasıl olmalıdır?

Hocalarımızın bir çoğuna göre başka bir yerden alınan paranın (kredinin, finansmanın) helal olabilmesi için doğrudan finansman olanağı sunan kişinin o malı alıp size vadeli olarak kar payını koyarak satması gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise; İslami şartlara uygun ev alacaksanız ve bunun için para ihtiyacınızı katılım bankalarından sağlayacaksanız evin alımını banka sorumlusunun yapıp size kar paylarını koyarak vadeli olarak satması gerekmektedir.

Değerli arkadaşlar kredi çekmek günah mıdır konusu şahsım adıma çok hassas bir konu olduğu için sizlere ayetler ve videolar ile yanıt vermeye çalıştım. Karar sizin!

Hala karar veremeyenler için ise diyanet işleri başkanlığının konu ile ilgili fetvası BURADA yer almaktadır.

Katılım bankaları ve finansman başvuru yolları

Katılım bankalarından alacağınız ev yada araç veyahut ta mobilya gibi eşyalar için finansman ihtiyacınızı karşılamak için ön başvurularınızı İnternet üzerinden yapabilirsiniz. Kredi notu skoruna göre yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilir ve şayet finansman kullanmanız da her hangi bir sakınca yok ise size ilgili prosedürlerin tamamlanması için bankaya çağırırlar. Başvuru formaları imzalandıktan sonra sizden bazı gerekli evraklarda talep edilecektir. Bunlar alınacak olan mala ait tapu veya ruhsat yada fatura bunların yanı sıra başvuru yapan kişiye ait ödenmiş fatura son olarak ise kimlik belgesi istenilmektedir. Katılım bankaların sizlere vermiş olduğu para diğer özel yada devlet bankalarına göre hemen hemen aynı geri ödeme vadelerinde ve kar payı oranlarındadır. Katılım bankaların kar payları hepsinde 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Ülkemizde yer alan bu bankalar; Vakıf ve Ziraat katılım, Albaraka ve Kuveyt Türk ve son olarak Türkiye Finans katılım bankalarıdır.

Bahsi geçen bu bankalara ait ev alımı veya diğer alımlar için kar paylarını hesaplamak için lütfen BURAYI tıklayınız!

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.