Hibe Kredi

KOSGEB İş Planı Örneği (NASIL DOLDURULUR?)

30’dan fazla KOSGEB’den onay almış iş planı proje örneklerini burada bulabilirsiniz. Kurum tarafından kabul edilmiş bu proje örnekleri PDF ve WORD formatında yer almaktadır. Bununla birlikte kendi iş planınızı hazırlamak istiyorsanız boş iş planını da ayrıca yer verdik. Tabi, bunun nasıl doldurmanız gerektiğini de 2023 yıl prosedürlerine göre de yardım ettik. Böylece hiç bir danışmanlık firmasına ücret ödemeden kesin onaylı proje doldura bileceksiniz.

KOSGEB İş Planı Örneği (NASIL DOLDURULUR?)

KOSGEB iş planı projenizi doldururken takıldığınız bölümler için de yorumlarda yine bedava danışmanlık sağlıyoruz. Projenizi oluşturmak için soracağınız soruları da 24 saat içinde çoğunlukla yanıtlıyoruz.

KOSGEB İş Planı Projesinin Önemi Nedir?

Sadece yeni girişimciler için önem arz etmeyen iş planı projesi aynı zamanda KOBİ’ler içinde çok önemlidir. Her ne kadarda KOSGEB tarafından talep edilen şartları sağlasanız da iyi bir iş planı projesi sahibi olmanız şarttır. Aksi taktirde başvuru yapmış olduğunuz hiç bir destek programından kesinlikle istifade edemezsiniz. Bu nedenle kuracağınız işe gerçekten hakim olduğunuzu gösteren bir iş planı projesi hazırlamanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde, konuya hakim olmadan hazırlanan bir proje için heyette yapacağınız sunum için biraz terleye bilirsiniz. 😉 Bu sebeple de özellikle yeni iş kurarak KOSGEB’den hibe almak isteyen girişimciler.

blank

KOSGEB-İş-Planı-Projesinin-Önemi-Nedir

Lütfen, açacağınız iş yeri için hazırlayacağınız iş planı projenizi kendiniz hazırlayın. Nasıl hazırlarız diyorsanız da tüm adımlar da sizlerle beraber olduğumuzu bilmenizi isterim.

KOSGEB İş Planı Projesi Aşamaları Nasıl Doldurulur (Hazırlama)

KOSGEB iş planı projenizi kendiniz de rahatlıkla hazırlaya bilirsiniz. Belki projenizde yer alan alanları doldurma yani hazırlama işlemi biraz vakit alabilir. Fakat bana kalırsa danışmalık firmalarına en az 1.000 TL vermekten çok daha iyidir. Hele bir de tüm aşamaları sizlere biz adımlar halinde anlatıyorsak. Bize kalırsa daha sonrada sunum yapmak için ezber yapmanız gereken iş planı projenizi kendiniz hazırlamalısınız. Peki, kendiniz evinizde çok kısa bir süre zarfı içinde KOSGEB iş planı projenizi nasıl hazırlaya bilirsiniz? Bunu ben sizlere ana hatlarıyla 10 bölümden oluşan boş projeniz üzerinden adımlar halinde anlattım.

blank

KOSGEB-İş-Planı-Projesi-Aşamaları-Nasıl-Doldurulur

KOSGEB iş planı projenizi kendiniz hazırlaya bilmeniz için elinizde bir boş iş planı olması gerekir. Bunu herhangi bir KOSGEB biriminden temin edebilirsiniz. Yada bizim üzerimizden aşağıdaki bağlantılar üzerinden indire bilirisiniz.

Yeni Girişimciler İçin Boş KOSGEB İş Planı Formu
İŞGEM Üzerinden İşletme Kuracaklar İçin Boş İş Planı
 1. Girişimci/İşletme Bilgilerin Doldurulması:
  1. Kendiniz ve İşe İlişkin Tecrübeleriniz: Doğum tarihiniz, okudunuz okul ve destek başvurusunda bulunacağınız işletmenizin faaliyet alını ile ilgili daha önceki tecrübelerinizi anlatmanız istenilir.
  2. İşletmeniz ve İşletmenizin Yürüttüğü Faaliyetler: işletmenizde ürettiğiniz ürünler veya satılan mal yada hizmetten bahsetmeniz istenilir.
  3. İşin Mevcut Durumu, Sermaye Yapısı ve Sürdürülebilirliği: İşletmenizin piyasada yer aldığı durumu, çalışan sayısı ve pazar payı gibi bilgileri girmeniz istenilir. Bunun haricinde işletmenizin mevcut durumundan bahsetmeniz gerekir. Örneğin: İşletmem 250.000 TL bir sermaye sahip bir işleme gibi sayısal rakamlarla işletmenizin sermaye yapısından bahsetmelisiniz. Son olarak bu bölümde işletmenizin işletmenin devamlılığının nasıl sürdürülebilirliğinden bahsetmeniz gerekmektedir. Buna da örnek vermem gerekir ise; muhasebe kayıtlarımızı dikkatli tutarak, ürünlerimizin kalitesinden ödün vermeyerek ve likidite oranımızla borçlanmamızı dengeleyerek, işletmemizin çok sağlık bir şekilde sürdüreceğiz, gibi.
  4. İş Yerinin Fiziki Özellikleri, Konumu ve Seçim Nedeni Hakkında Bilgi Verilmesi: Bu bölümde iş yerinizin kaç mt2 alana kurulu olduğunu kat sayısı ve adresi gibi bilgilere yer vermeniz gerekir. Kurmuş olduğunuz iş yerini de seçme sebebi olarak ise müşterileri ve tedarikçilerime yakın olduğum için gibi anlatmanız yeterlidir.
 2. Müşteri Gurupları: Ürün yada hizmeti pazarlayacağınız müşteri gurubundan bahsetmeniz gerekir. Bunula birlikte hedef kitlenizin yaş ve cinsiyetini de belirtmeniz gerekir. Bu açılamayı ayır bir şekilde kitlenizin ortalama gelir durumunu da ele alarak açıklamanız son derece önem arz ettiğini bilmenizi isterim.
 3. Değer Önerisi: Bu bölüm en önemli bölümdür. Bu bölümde müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmet ve ürünlerin isimlerini tek tek yazmanız istenilir. Daha sonra ise bunları ‘Müşteri Gurupları Bölümünde’ hangi guruplara sunduğunuz açıklamalı ve sunmuş olduğunuz ürün, hizmet ile bu müşterilerinizin hangi ihtiyaçlarını giderdiğinizi anlatmanız istenilir. Kısacası işletmenizi açarak yaratmış olduğunuz değeri en iyi şekilde anlatın. Son olarak ise bu bölümde rakip analizlerinizden bahsettin. Özellikle rakiplerinizden sizi ayıran farkı anlatın. Mesela: En büyük güzellik salonu sahibimin kullanmış olduğu lazer epilasyon makinesinden benim şuan kullandığım makinem çok daha kalitelidir.
 4. Ulaşım, Dağıtım Kanalları: Bu bölümde sunmuş olduğunu ürünü hangi yollarla müşterinize ulaştıracaksınız sorunu yanıtlamanız beklenir. Yani, ürünü toptan mı yoksa perakende olarak mı satacağınızı açıklamanız istenilir.
 5. Müşteri İlişkileri: Bu bölümde müşteri ile ilk iletişimi nasıl kuracağınızdan bahsetmeniz istenilir. Bununla birlikte nasıl müşteri kazanacağınızın stratejisinden de bahsetmeniz istenilir. Ayrıca bu alanda yeni ürünlerinizi de nasıl tanıtacağınızdan da bahsetmelisiniz.
 6. Kilit (Temel) Faaliyetler: Burada ürün yada hizmetin başlangıcından, müşteriye ulaştırılması ve satış sonrası sağlanan hizmetler dahil olmak üzere tüm aşamaları ayrı bir şekilde belirtmelisiniz. Bunları belirtirken de muhakkak olmazsa olmazlarını en ön planda tutun. Yani, ürün yada hizmetinizi müşteriye ulaştırmakta sizi siz yapan kilit faaliyetinizin ne olduğunu anlatmalısınız. Bu anlatımlardan sonra da işletmenize ait olan,
  1. Sanayi Sicil Belgesi
  2. Sicil Gazetesi
  3. İmza sirküleri
  4. Ruhsat gibi belgeleri bu alanda detaylandırmalısınız.
 7. Kilit Temel Kaynaklar: Bu bölümde kilit temel faaliyetleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz, personel, makine ve sermaye gibi tüm kaynakları yazmanız beklenilir. Bununla da beraber iş yeriniz de çalışacak yada çalışan tüm personelin görev ve yetkilerinden bahsetmeni de beklenilir.
 8. Kilit Temel Ortaklar İş Bilirlikleri: Şayet var ise iş birliği içinde bulunduğunuz kurum ve firmalarla ne tür bir ilişkinizin olduğundan bahsetmeniz istenilir. Tedariklerinizin kimler olduğunu ve ürün ile hizmeti müşteriyi oluştururken var ise kimler ile iş birliği yaptığınıza değinmeniz beklenir. Bunları anlatırken iş ortaklarının isimlerini paylaşmanız çok faydalı olacağını da bilmenizi isterim.
 9. Maliyet Yapısı: Bu bölümde 4 tane alan yer alır. 1. ve 2. alanda bulunan tablodaki başlıkları değiştirmeyin. Doğrudan karşılığındaki alanda yer alan maliyetleri giriniz. Dikkat etmeniz gereken ise, 1. tablodaki giderler, 2. tablodaki alanda karşılanabiliyor olması gerekir. 3. bölümde ise ürün yada hizmeti oluşturmak, dağıtmak ve kazanç sağlamak için yaptığınız, makine alımı, iş yeri kiralanması, ham madde alımı fuarlara katılım yada nakliye gibi en önemli maliyet unsurlarınızdan bahsetmelisiniz. 4 bölümde ise de KOSGEB desteği alana kadar yada almadığınız durumunda finansman ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızdan bahsetmelisiniz.
 10. Gelir Akışı: Gelir modelinizi nasıl kurguladığınızdan bahsetmeniz istenilir. Örnek vermemiz gerekir ise aşağıdakiler den hangilerinden para kazandığınızı anlatmanız istenilir.
  • Komisyon
  • Ürün ve hizmet satışı
  • Reklam alma
  • Üyelik
  • Gelir ortaklığı

Tüm bunları Gelir Akışı bölümünü anlatırken ürün veya hizmetlerinizin fiyatlandırmasını nasıl yaptığınızı dan da bahsetmeniz gerekir. Mesela üretim yapılırken yaptığınız maliyet kalemleri anlatın. Sonrasında ise maliyetlerinizin üzerine % kaç kar marjı koyarak satış yapacağınızdan bahsedin. Son olarak ise müşterileriniz ödemelerini nasıl yapıyor sorusuna;

 • Nakit
 • Taksitli
 • Kredi kartı

gibi yöntemlerden hangilerini kullandığını açıklık getirmelisiniz. Bu sorunun ardından da kaşınıza aşıdaki iki tablo son olarak gelir.

blank

KOSGEB-İŞ-Planı-Hazırlama

Bu tabloda işletme gelir ve giderleri yer almaktadır. Bu tabloyu doldururken 1. ay işletmenizin kurduğunuz ay olacak şekilde verileri gireceğiniz bilmenizi isterim. Diğer ayları doldururken de geçmiş aylara göre tahmini verileri kullanın. Bu anlatımları PDF olarak bilgisayarınızı indirim, uygulamasını sizler de yapabilirsiniz. Bunun için de KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur PDF Anlatım bağlantısını bir kere tıklamanız yeterlidir.

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri

KOSGEB tarafından 2023 da onay almış 32 ADET iş planı proje örneklerini aşağıdaki tablomuzda olduğu gibidir. İncelemek istediğiniz KOSGEB iş planı proje örneğinin üzerine tıklayarak dosyaya erişim sağlayabilirsiniz. Daha sonrada isterseniz iş yerinize uygun olacak şekilde değişikler yaparak yeniden oluştura bilirsiniz.

KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEKLERİ TABLOSU
Bilgisayar servisi Giyim Konfeksiyon Tekstil Üretimi Güç Kaynağı Panoları
Cafe Çay Bahçesi Kırtasiye Ticaret Faaliyetleri Elektronik Dükkan
Doğal Gaz Spor Ürünleri Mağazası Deri Ayakkabı Çanta Optik Gözlük
Gıda Üretimi Teknoloji Mağazası Kombi Satışı Güvenlik Sistemleri
Penye, T-Shirt Üretimi Kuruyemiş İşletmesi Çocuk Giyim Araba Kiralama

Son Eklenenler:

Ücretsiz projeler bunlar. Ücretli olarak iş planı projesi hazırlatma ücretlendirmeleri ne kadar?

İş Planı Projesi Hazırlatma Ücretleri Ne Kadar?

İş planı projesinin önemini hepimiz tarafından bilinmektedir. 2023 yılında sonra desteklenen sektörlerin genişletilmesi ile birlikte iş planı projesini bir türlü onay alamayanlar için bir çok danışmalık firmaları kurulmuştur. Bu danışmanlık firmaları sadece yeni işletme kurmak isteyenler için hizmet vermek ile kalmayıp işletme sahibi KOBİ içinde desteklerden istifade edebilmeleri için projeler hazırlamaktadırlar. %100 onaylı olarak hazırlanan projelerin fiyatları ise destek başvurusu yapılacak olan programa göre değişiklik gösterilmektedir. Buna örnek vermek gerekir ise;

 • İlk defa ticari hayata atılacak olanlar için Girişimcilik Destek Programı için hazırlanan iş planı projeleri 1.500 TL (Bu fiyatlandırma ortalama olup kimi danışmanlık firmaları tarafından garanti onay olmamak ile 1.000 TL den de hazırlana bilmektedir.)
 • Diğer KOBİGEL, Genel Destek Programı gibi desteklerden faydalanarak makine alacaklar için hazırlanacak olan iş planı projesi ise 5.000 lira kadar fiyat verilmektedir.

Peki ödeme nasıl olur? Prensip olarak hemen hemen tüm danışmalık hizmeti veren firmalar belirtilen fiyatın %50 sini proje hazırlanmadan önce geri kalanını ise proje tesliminde almaktadır. Ayrıca danışmalık hizmeti veren firmalar sizlere bir yıl boyunca ihtiyaç duyduğunuz konularda ücretsiz olarak destek imkanını sunmaktadır. Biliyoruz, mutlaka size işletmenizin eksikleri için kredi ihtiyacı duyacaksınız. Bu nedenle Temmuz 2023 tarihi itibarı ile sizlere en uygun şartlar ile kredi veren bankaları tanıtacağız. Bu ayki bankamız % 0.98 faiz oranı ile QNB Finansbank’tır.

QNB Finansbank Kredi Hesaplama Tablosu
Miktar 24 Ay Ödeme Toplam Maliyeti
50.000 TL 2.417,21 TL 58.013,09 TL
60.000 TL 2.900,65 TL 69.615,77 TL
80.000 TL 3.867,54 TL 92.820,97 TL
90.000 TL 4.350,98 TL 104.423,58 TL
100.000 TL 4.834,42 TL 116.026,20 TL

Emin olun ki değerli arkadaşlar bir çok yeni girişimci işletme kurarken sermaye sorunlarını bireysel tüketici kredileri ile çözmektedir. Bir çok defa bu şekilde sermaye sorununu çözerek iş yeri kuran arkadaşa şahit oldum. Sizde bu önerimle bu şekilde sermayenizi tamamlamak istiyorsanız bu formu doldurabilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 23 Ortalama: 3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 346 YORUM
 1. Dimple dedi ki:

  Geleneksel Girişimcilik Destek Başvurusuna Şirket Açılma Tarihinden sonra 1 yıl içinde mi, yoksa Kosgeb Veri Tabanına Kayıt Tarihinden Sonra 1 yıl içinde mi başvurmak gerekiyor?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Veri tabanına kayıt olduktan sonra 1 yıl içinde en geç.

 2. Dimple dedi ki:

  Burada verilen örnekler dahilinde 2021 İş Planı Dosyası hazırlamak mümkün müdür? Örneklerin büyük çoğunluğu geçmiş yıllara ve 2006 yılına ait.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Anlatımda olduğu şekilde düzenlerseniz çok daha sağlıklı olacaktır.

 3. nalan ergin dedi ki:

  ileri girişimcilik başvurusu öncesinde imalat yerimi açmak zorundamıyım

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Başvuru için vergi levhası bilgileri gerektiği için evet.

   1. Mehmet Ali kaynak dedi ki:

    Kaptanlık belgem var 30 yıldır balıkçılık yapıyorum balıkçı teknesi almak istiyorum findex notum iyi kendi adıma bir dairem var Bir buçuk milyonluk balıkçı teknesi alabilirmiyim

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Geliriniz de önemli ama Mehmet bey

 4. Süheyl dedi ki:

  Merhaba, aklımdaki işi yapmam için ciddi fiyatlarda makineye ihtiyacım var. Sadece işyerimi kurup KOSGEB’e başvurmam ve onaylandıktan sonra mı makineyi almam gerekiyor yoksa başvuru yapmadan önce makineyi alıp fatura mı göstermem gerekiyor?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İkinci dediğiniz ne yazık ki.. Tabi iş fikriniz de burada çok önemli. Her iş için makine desteği olmaya biliyor.

 5. SERTAÇ dedi ki:

  Merhabalar.
  Giyim mağazası üzerine yer açmak istiyorum. acaba hibe desteği almam mümkünmüdür.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet mümkün efendim.