KOSGEB Kredi

KOSGEB İş Planı Örneği 2021 (Hazırlama, Doldurma BURADA)


KOSGEB İş Planı Örneği 2021 (Hazırlama, Doldurma BURADA)

KOSGEB iş planı örneği 2021 sayfamızda siz girişimciliklerimiz için nasıl proje hazırlanır, sizlere videolu olarak anlattık. Bununla birlikte, projenizi oluştura bilmeniz içinde boş PDF ile Word formatında indirme imkanı sağladık. Böylelikle, kolaylıkla iş planı aşamalarını oluştura bileceksiniz. Kendi projesini doldurma ile vakit harcamak istemeyen girişimcileri de unutmadığımı söylemek isterim. Onlar için de en güvenilir KOSGEB iş planı projesi hazırlayan firmalara yer verdik.

KOSGEB İş Planı Projesinin Önemi Nedir?

Sadece yeni girişimciler için önem arz etmeyen iş planı projesi aynı zamanda KOBİ’ler içinde çok önemlidir. Her ne kadarda KOSGEB tarafından talep edilen şartları sağlasanız da iyi bir iş planı projesi sahibi olmanız şarttır. Aksi taktirde başvuru yapmış olduğunuz hiç bir destek programından kesinlikle istifade edemezsiniz. Bu nedenle kuracağınız işe gerçekten hakim olduğunuzu gösteren bir iş planı projesi hazırlamanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde, konuya hakim olmadan hazırlanan bir proje için heyette yapacağınız sunum için biraz terleye bilirsiniz. 😉 Bu sebeple de özellikle yeni iş kurarak KOSGEB’den hibe almak isteyen girişimciler.

KOSGEB-İş-Planı-Projesinin-Önemi-Nedir

Lütfen, açacağınız iş yeri için hazırlayacağınız iş planı projenizi kendiniz hazırlayın. Nasıl hazırlarız diyorsanız da tüm adımlar da sizlerle beraber olduğumuzu bilmenizi isterim.

KOSGEB İş Planı Projesi Aşamaları Nasıl Doldurulur (Hazırlama)

KOSGEB iş planı projenizi kendiniz de rahatlıkla hazırlaya bilirsiniz. Belki projenizde yer alan alanları doldurma yani hazırlama işlemi biraz vakit alabilir. Fakat bana kalırsa danışmalık firmalarına en az 1.000 TL vermekten çok daha iyidir. Hele bir de tüm aşamaları sizlere biz adımlar halinde anlatıyorsak. Bize kalırsa daha sonrada sunum yapmak için ezber yapmanız gereken iş planı projenizi kendiniz hazırlamalısınız. Peki, kendiniz evinizde çok kısa bir süre zarfı içinde KOSGEB iş planı projenizi nasıl hazırlaya bilirsiniz? Bunu ben sizlere ana hatlarıyla 10 bölümden oluşan boş projeniz üzerinden adımlar halinde anlattım.

KOSGEB-İş-Planı-Projesi-Aşamaları-Nasıl-Doldurulur

KOSGEB iş planı projenizi kendiniz hazırlaya bilmeniz için elinizde bir boş iş planı olması gerekir. Bunu herhangi bir KOSGEB biriminden temin edebilirsiniz. Yada bizim üzerimizden aşağıdaki bağlantılar üzerinden indire bilirisiniz.

Yeni Girişimciler İçin Boş KOSGEB İş Planı Formu
İŞGEM Üzerinden İşletme Kuracaklar İçin Boş İş Planı
 1. Girişimci/İşletme Bilgilerin Doldurulması:
  1. Kendiniz ve İşe İlişkin Tecrübeleriniz: Doğum tarihiniz, okudunuz okul ve destek başvurusunda bulunacağınız işletmenizin faaliyet alını ile ilgili daha önceki tecrübelerinizi anlatmanız istenilir.
  2. İşletmeniz ve İşletmenizin Yürüttüğü Faaliyetler: işletmenizde ürettiğiniz ürünler veya satılan mal yada hizmetten bahsetmeniz istenilir.
  3. İşin Mevcut Durumu, Sermaye Yapısı ve Sürdürülebilirliği: İşletmenizin piyasada yer aldığı durumu, çalışan sayısı ve pazar payı gibi bilgileri girmeniz istenilir. Bunun haricinde işletmenizin mevcut durumundan bahsetmeniz gerekir. Örneğin: İşletmem 250.000 TL bir sermaye sahip bir işleme gibi sayısal rakamlarla işletmenizin sermaye yapısından bahsetmelisiniz. Son olarak bu bölümde işletmenizin işletmenin devamlılığının nasıl sürdürülebilirliğinden bahsetmeniz gerekmektedir. Buna da örnek vermem gerekir ise; muhasebe kayıtlarımızı dikkatli tutarak, ürünlerimizin kalitesinden ödün vermeyerek ve likidite oranımızla borçlanmamızı dengeleyerek, işletmemizin çok sağlık bir şekilde sürdüreceğiz, gibi.
  4. İş Yerinin Fiziki Özellikleri, Konumu ve Seçim Nedeni Hakkında Bilgi Verilmesi: Bu bölümde iş yerinizin kaç mt2 alana kurulu olduğunu kat sayısı ve adresi gibi bilgilere yer vermeniz gerekir. Kurmuş olduğunuz iş yerini de seçme sebebi olarak ise müşterileri ve tedarikçilerime yakın olduğum için gibi anlatmanız yeterlidir.
 2. Müşteri Gurupları: Ürün yada hizmeti pazarlayacağınız müşteri gurubundan bahsetmeniz gerekir. Bunula birlikte hedef kitlenizin yaş ve cinsiyetini de belirtmeniz gerekir. Bu açılamayı ayır bir şekilde kitlenizin ortalama gelir durumunu da ele alarak açıklamanız son derece önem arz ettiğini bilmenizi isterim.
 3. Değer Önerisi: Bu bölüm en önemli bölümdür. Bu bölümde müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmet ve ürünlerin isimlerini tek tek yazmanız istenilir. Daha sonra ise bunları ‘Müşteri Gurupları Bölümünde’ hangi guruplara sunduğunuz açıklamalı ve sunmuş olduğunuz ürün, hizmet ile bu müşterilerinizin hangi ihtiyaçlarını giderdiğinizi anlatmanız istenilir. Kısacası işletmenizi açarak yaratmış olduğunuz değeri en iyi şekilde anlatın. Son olarak ise bu bölümde rakip analizlerinizden bahsettin. Özellikle rakiplerinizden sizi ayıran farkı anlatın. Mesela: En büyük güzellik salonu sahibimin kullanmış olduğu lazer epilasyon makinesinden benim şuan kullandığım makinem çok daha kalitelidir.
 4. Ulaşım, Dağıtım Kanalları: Bu bölümde sunmuş olduğunu ürünü hangi yollarla müşterinize ulaştıracaksınız sorunu yanıtlamanız beklenir. Yani, ürünü toptan mı yoksa perakende olarak mı satacağınızı açıklamanız istenilir.
 5. Müşteri İlişkileri: Bu bölümde müşteri ile ilk iletişimi nasıl kuracağınızdan bahsetmeniz istenilir. Bununla birlikte nasıl müşteri kazanacağınızın stratejisinden de bahsetmeniz istenilir. Ayrıca bu alanda yeni ürünlerinizi de nasıl tanıtacağınızdan da bahsetmelisiniz.
 6. Kilit (Temel) Faaliyetler: Burada ürün yada hizmetin başlangıcından, müşteriye ulaştırılması ve satış sonrası sağlanan hizmetler dahil olmak üzere tüm aşamaları ayrı bir şekilde belirtmelisiniz. Bunları belirtirken de muhakkak olmazsa olmazlarını en ön planda tutun. Yani, ürün yada hizmetinizi müşteriye ulaştırmakta sizi siz yapan kilit faaliyetinizin ne olduğunu anlatmalısınız. Bu anlatımlardan sonra da işletmenize ait olan,
  1. Sanayi Sicil Belgesi
  2. Sicil Gazetesi
  3. İmza sirküleri
  4. Ruhsat gibi belgeleri bu alanda detaylandırmalısınız.
 7. Kilit Temel Kaynaklar: Bu bölümde kilit temel faaliyetleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz, personel, makine ve sermaye gibi tüm kaynakları yazmanız beklenilir. Bununla da beraber iş yeriniz de çalışacak yada çalışan tüm personelin görev ve yetkilerinden bahsetmeni de beklenilir.
 8. Kilit Temel Ortaklar İş Bilirlikleri: Şayet var ise iş birliği içinde bulunduğunuz kurum ve firmalarla ne tür bir ilişkinizin olduğundan bahsetmeniz istenilir. Tedariklerinizin kimler olduğunu ve ürün ile hizmeti müşteriyi oluştururken var ise kimler ile iş birliği yaptığınıza değinmeniz beklenir. Bunları anlatırken iş ortaklarının isimlerini paylaşmanız çok faydalı olacağını da bilmenizi isterim.
 9. Maliyet Yapısı: Bu bölümde 4 tane alan yer alır. 1. ve 2. alanda bulunan tablodaki başlıkları değiştirmeyin. Doğrudan karşılığındaki alanda yer alan maliyetleri giriniz. Dikkat etmeniz gereken ise, 1. tablodaki giderler, 2. tablodaki alanda karşılanabiliyor olması gerekir. 3. bölümde ise ürün yada hizmeti oluşturmak, dağıtmak ve kazanç sağlamak için yaptığınız, makine alımı, iş yeri kiralanması, ham madde alımı fuarlara katılım yada nakliye gibi en önemli maliyet unsurlarınızdan bahsetmelisiniz. 4 bölümde ise de KOSGEB desteği alana kadar yada almadığınız durumunda finansman ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızdan bahsetmelisiniz.
 10. Gelir Akışı: Gelir modelinizi nasıl kurguladığınızdan bahsetmeniz istenilir. Örnek vermemiz gerekir ise aşağıdakiler den hangilerinden para kazandığınızı anlatmanız istenilir.
  • Komisyon
  • Ürün ve hizmet satışı
  • Reklam alma
  • Üyelik
  • Gelir ortaklığı

Tüm bunları Gelir Akışı bölümünü anlatırken ürün veya hizmetlerinizin fiyatlandırmasını nasıl yaptığınızı dan da bahsetmeniz gerekir. Mesela üretim yapılırken yaptığınız maliyet kalemleri anlatın. Sonrasında ise maliyetlerinizin üzerine % kaç kar marjı koyarak satış yapacağınızdan bahsedin. Son olarak ise müşterileriniz ödemelerini nasıl yapıyor sorusuna;

 • Nakit
 • Taksitli
 • Kredi kartı

gibi yöntemlerden hangilerini kullandığını açıklık getirmelisiniz. Bu sorunun ardından da kaşınıza aşıdaki iki tablo son olarak gelir.

KOSGEB-İŞ-Planı-Hazırlama

Bu tabloda işletme gelir ve giderleri yer almaktadır. Bu tabloyu doldururken 1. ay işletmenizin kurduğunuz ay olacak şekilde verileri gireceğiniz bilmenizi isterim. Diğer ayları doldururken de geçmiş aylara göre tahmini verileri kullanın. Bu anlatımları PDF olarak bilgisayarınızı indirim, uygulamasını sizler de yapabilirsiniz. Bunun için de KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur PDF Anlatım bağlantısını bir kere tıklamanız yeterlidir.

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri

KOSGEB tarafından 2021 da onay almış 32 ADET iş planı proje örneklerini aşağıdaki tablomuzda olduğu gibidir. İncelemek istediğiniz KOSGEB iş planı proje örneğinin üzerine tıklayarak dosyaya erişim sağlayabilirsiniz. Daha sonrada isterseniz iş yerinize uygun olacak şekilde değişikler yaparak yeniden oluştura bilirsiniz.

KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEKLERİ TABLOSU
Bilgisayar servisi Giyim Konfeksiyon Tekstil Üretimi Güç Kaynağı Panoları
Cafe Çay Bahçesi Kırtasiye Ticaret Faaliyetleri Elektronik Dükkan
Doğal Gaz Spor Ürünleri Mağazası Deri Ayakkabı Çanta Optik Gözlük
Gıda Üretimi Teknoloji Mağazası Kombi Satışı Güvenlik Sistemleri
Penye, T-Shirt Üretimi Kuruyemiş İşletmesi Çocuk Giyim Araba Kiralama

Son Eklenenler:

Ücretsiz projeler bunlar. Ücretli olarak iş planı projesi hazırlatma ücretlendirmeleri ne kadar?

İş Planı Projesi Hazırlatma Ücretleri Ne Kadar?

İş planı projesinin önemini hepimiz tarafından bilinmektedir. 2021 yılında sonra desteklenen sektörlerin genişletilmesi ile birlikte iş planı projesini bir türlü onay alamayanlar için bir çok danışmalık firmaları kurulmuştur. Bu danışmanlık firmaları sadece yeni işletme kurmak isteyenler için hizmet vermek ile kalmayıp işletme sahibi KOBİ içinde desteklerden istifade edebilmeleri için projeler hazırlamaktadırlar. %100 onaylı olarak hazırlanan projelerin fiyatları ise destek başvurusu yapılacak olan programa göre değişiklik gösterilmektedir. Buna örnek vermek gerekir ise;

 • İlk defa ticari hayata atılacak olanlar için Girişimcilik Destek Programı için hazırlanan iş planı projeleri 1.500 TL (Bu fiyatlandırma ortalama olup kimi danışmanlık firmaları tarafından garanti onay olmamak ile 1.000 TL den de hazırlana bilmektedir.)
 • Diğer KOBİGEL, Genel Destek Programı gibi desteklerden faydalanarak makine alacaklar için hazırlanacak olan iş planı projesi ise 5.000 lira kadar fiyat verilmektedir.

Peki ödeme nasıl olur? Prensip olarak hemen hemen tüm danışmalık hizmeti veren firmalar belirtilen fiyatın %50 sini proje hazırlanmadan önce geri kalanını ise proje tesliminde almaktadır. Ayrıca danışmalık hizmeti veren firmalar sizlere bir yıl boyunca ihtiyaç duyduğunuz konularda ücretsiz olarak destek imkanını sunmaktadır. Biliyoruz, mutlaka size işletmenizin eksikleri için kredi ihtiyacı duyacaksınız. Bu nedenle eylül 2021 tarihi itibarı ile sizlere en uygun şartlar ile kredi veren bankaları tanıtacağız. Bu ay ki bankamız % 1.39 faiz oranı ile QNB Finansbank’tır.

QNB Finansbank Kredi Hesaplama Tablosu
Miktar 12 Ay Ödeme 24 Ay Ödeme 36 Ay Ödeme
45.000 TL 4.168 TL 2.290 TL 1.672 TL
55.000 TL 5.095 TL 2.799 TL 2.044 TL
60.000 TL 5.558 TL 3.054 TL 2.230 TL
65.000 TL 6.021 TL 3.308 TL 2.416 TL
70.000 TL 6.484 TL 6.484 TL 2.602 TL

Emin olun ki değerli arkadaşlar bir çok yeni girişimci işletme kurarken sermaye sorunlarını bireysel tüketici kredileri ile çözmektedir. Bir çok defa bu şekilde sermaye sorununu çözerek iş yeri kuran arkadaşa şahit oldum. Sizde bu önerimle bu şekilde sermayenizi tamamlamak istiyorsanız bu formu doldurabilirsiniz.

"KOSGEB İş Planı Örneği 2021 (Hazırlama, Doldurma BURADA)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB İş Planı Örneği 2021 (Hazırlama, Doldurma BURADA)" - 325 YORUM
 1. blank Kaan dedi ki:

  Çelik ev prefabrik ev yapıyorum ama dükkanım yok kendime işletme açmak istiyorum makineler 300 bin TL civarı ben bunlar için destek alabilir miyim EKG PREFABRİK olarak bir sitem de mevcuttur

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Öncelikle en önemli soruyor sormak istiyorum. Vergi kaydınız var mı? fatura kesiyor musunuz şuan için. Ona göre sorunuzu yanıtlamak istiyorum.

 2. blank sermet dedi ki:

  onaylı örnek ler nerede gözükmüyor

 3. blank Serhat Yardımcı dedi ki:

  2021 iş planı formu bulamıyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen, Word , libre office benzeri ofis programlarını tam olarak kullanmayı bilmiyorum ve sürekli sorun yaşıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Boş iş planı formu mu istiyorsunuz?

 4. blank Faruk dedi ki:

  Video kaydınızda ki iş modeli 2021 yılına ait. Ancak örnek iş planlarınızda ki tablolar çok farklı. Hangisi doğru? İzah edebilirseniz sevinirim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sadece yerleri farklı olabilir Faruk bey, dolduruş şekli aynı.

 5. blank TAMER ERYILMAZ dedi ki:

  Mermercilik bölümü mezunuyum. Eski hükümlüyüm ama işkura işletmedim. Hükümlü avantajı var mı? Her iki girişimcilik belgesini de aldım. Mermer işi yapmak için bir atölye ve mermer ebatlama makinası almam gerekiyor. Daha önce işletmem olmadı. Bu vesileyle başlamak istiyorum.
  Saygılarımla

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üretim konularında bizler KOSGEB önerisinde bulunmaktayız. Perakende işi olsaydı İŞKUR derdim sizin için.

 6. blank şirin dedi ki:

  Merhabalar, sıfırdan bir iş kurmak istiyorum, oyuncak firması, ilk önce kursa katılıp sertifikayı aldıktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim, ilk önce nereye baş vuru yapmam lazım, projeyi hazırlayıp sonra mı firmayı kurmam lazım, bana bilgi veririmsiniz lütfen, şimdiden teşekkürler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İleri girişimcilik belgesi de almanız gerekiyor, belgenizi aldıktan sonra işletmenizi kurup, bahsetmiş olduğum şekilde iş planınızı hazırlayıp, başvuruda buluna bilirsiniz. Nasıl başvuru yapacağınızı da sitemde bula bilirsiniz.

 7. blank MURAT AKTAN dedi ki:

  BU GÖNDERDİKLERİ TABLO DOLDURDUKÇA BOZULUYOR TABLOYU DÜZELTMEYE ÇALIŞIP GÖNDERDİM BU SEFERDE FORTMATLA OYNAMAYIN DİYEREK GERİ GÖNDERİYOLAR NE BELAYA KALDIK ÇILDIRICAM BUNU DOLDURA BİLEN VARMI ACABA

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Boş çıktısını alıp doldurun teslim edin.

 8. blank Şeyma Dağ dedi ki:

  Merhabalar ben 2015 yılında KOSGEB den GİRİŞİMCİLİK belgesi aldım. İşletme açmayı planlıyorum. Yukarıda iki tane iş planı var. Birisi KOSGEB diğeri ise İŞGEM yazıyor. KOSGEB i biliyorum ama İŞGEM i bilmiyorum. Bana bu konuda bilgi verir misiniz? Hibe ve kredi miktarları aynı mı?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şeyma hanım öncelikle örgün eğitimle almış olduğunuz o sertifika artık geçersiz. İş fikrinizin ne olduğunu bizlere söylerseniz size diğer konu hakkında daha detaylı yardımcı olabilirim.

 9. blank Demet dedi ki:

  girişimcilik belgesi aldım. güzellik merkezi açmak istiyorum. 31 yaşındayım. merkezi açmak için bundan sonra ne yapmam gerek? destek ya da hibe kredisi nasıl alırım?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İşletmenizi açarak, girişimcilik destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

 10. blank Hülya dedi ki:

  Merhaba 20 nisan 2020 de Online olarak kosgeb belgemi aldım. Belgenin geçerlilik süresi varmı?Gıda ve kırtasiye ürünler satışı için Eticaret şahıs şirketi açmak istiyorum . Nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Uzaktan alınan eğitimlerde şimdilik belgenin son kullanım tarihi yok. İşletmenizi kurarak destek başvurusunda buluna bilirsiniz.

KOSGEBKrediler.Com