Hibe Kredi

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Kursları 2023 Başvuru Formu (e-Devlet)

KOSGEB’den kuruluş ve makine/teçhizat/yazılım desteği almanın temel şartı işletme kurulmadan önce Girişimcilik Sertifikası alınmasıdır. İş fikrinizin NACE koduna göre Geleneksel ve İleri Girişimcilik Eğitimi olarak bu belgeyi de 2 farklı şekilde alabilirsiniz. Başvuru yapıp eğitimlere katıla bilmeniz için ise 2023 de sadece tek bir yol vardır. Bu yol ise, internet üzerinden online olarak e-Devlet şifrenizle kurslara katılım göstermekten geçer.

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Kursları 2023 Başvuru Formu (e-Devlet)

Bu nedenle, artık KOSGEB kursları nerede düzenliyor? Hangi kurum tarafından ne zaman veriliyor? Eğitimlerin başlama tarihleri ne zaman ve başvuru formu nerede gibi sorular tamamen artık tarih olmuştur. Dolayısıyla da istediğiniz tarihte, istediğiniz zaman nasıl Girişimcilik Sertifikası alınır için anlattığım adımlarla kolayca belgenizi alabilmektesiniz.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri Artık Dersliklerde Örgün Olarak Verilememektedir!

KOSGEB girişimcilik eğitimleri önceleri örgün olarak verilirdi. Yani derslikler de görevlendirilen öğretim görevlisi tarafından canlı bir şekilde düzenlenmekteydi. Şimdi ise sadece internet üzerinden online olarak verilmektedir. Örgün eğitimlerde verilen eğitimler neticesinde alınan sertifikalar o zamanlar her ne kadarda ömür boyu geçerli denilmiş olunsa da ne yazık ki 2023 tarihi itibarı ile herhangi bir geçerliliği kalmamıştır. Şayet sizler de daha önceleri aşağıdaki kurumlardan girişimcilik eğitimi aldıysanız,

 1. Yerel Belediyeler.
 2. İŞKUR.
 3. Ticaret Odası.
 4. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı.
 5. Halk Eğitim Merkezleri.
 6. Üniversiteler.
 7. Kalkınma Ajansları.
 8. Engelli Federasyonları.

Muhakkak KOSGEB’den destek almak için yeni den aşağıda anlatmış olduğumuz şekilde yeniden girişimcilik belgesi almanız gerekir. Girişimcilik belgelerinden yaşanan son düzenlemeler ayrıca bununla da sınırlı olmamıştır. Şuan iş fikrinizin NACE koduna göre Geleneksel Girişimcilik Eğitimi sonrasında bir de İleri Girişimcilik Eğitimi de almanız gerekebilir! İleri Girişimcilik Eğitimi alıp almayacağınızı da öğrenmenizin tek yolu iş fikrinizin NACE kodundan geçer. Bu nedenle nasıl Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alacağınıza geçmeden önce, lütfen iş fikrinizin İleri Girişimcilik NACE kodları içinde de yer alıp almadığını kontrol ediniz.

İş fikriniz KOSGEB tarafından desteklenmesi halinde ilk olarak her hâlükârda almanız gerekilen Geleneksel Girişimcilik Belgesini ise şu şekilde alabilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Kurs Başvuruları İnternetten Nasıl Yapılır? (Formu, Şartları)

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Kurs başvurusuna iş fikriniz destek alması durumunda almanız gerekilen ilk eğitim olmaktadır. İş fikrinizin NACE kodu İleri Girişimcilik Destek Programı içinde dahi olsa önce Geleneksel Girişimcilik Eğitimi rozeti almanız şarttır. Başvuru şartları için ise aranan ilk şey, 18 yaşında büyük ve okur yazar olmanız gelmektedir. Daha önce girişimcilik eğiti almamış olmanız, herhangi bir yasa dışı suç örgüt mensubu olmamanız ise diğer aranan şartlar içinde bulunmaktadır. Bu şartlara da sahip olmanız halinde nasıl başvuru yapacağız diyorsanız, aşağıdaki formu erişim göstermeniz öncelikli gerekir.

 1. Geleneksel Girişimcilik Eğitimi başvuru formu sayfası → https://lms.kosgeb.gov.tr/
 2. Daha sonra açılan formun ana sayfasının sağ üstündeki GİRİŞ YAP butonuna basmalısınız. blank
 3. Sistem bizi doğrudan eğer daha önce e-Devlet girişi yapmadıysak giriş yapmamız için yönlendirme yapacaktır. Karşımıza ise Giriş Yap e-Devlet İle Giriş diye bir sayfa açılacaktır. Şimdi buna tıklatalım. blank
 4. e-Devlet şifremizi şimdi girelim. Daha sonra GİRİŞ YAP diyelim. (PTT’ye Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Alınır Mı? 4 Yolla Bedava Nasıl Alınır? da bu şifreniz yoksa alma yolunu anlattım.) Sistem bizi yine doğrudan Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alacağımız sayfaya yönlendirme böylece yapmış olacaktır. Yönlendirme yapılan sayfaya geldiğimiz vakit de en aşağıya doğru sayfamızı sürükleyelim. Burada resimde de görmüş olduğunuz gibi ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER olacak. O başlık altında sol tarafta da Geleneksel Girişimcilik Eğitimi olacak. Onun altındaki EĞİTİME BAŞLA butonuna şimdi tıklatalım. blank
 5. Size şimdi bir soru sorulacak burada EĞİTİME KAYIT OL demeniz gerekiliyor. Bunu dediğiniz an da 3 ay için eğitimi tamamlamanız gerekmektesiniz. Sonra karşınıza çıkan 10 tane videoyu en baştakinden başlayarak izlemeye başlamalısınız. blank
 6. Video tıkladığınız vakit de izlemek için ePUP kullanımı altında gösterdiğimiz yerdeki butona basabilirsiniz. blank
 7. Videoyu sonuna kadar izlemeniz gerekiyor. İzledikten sonra ise size aşağıdaki gibi bir onay sorusu sorulacaktır. Bu soruyu da VİDEOYU İZLEDİM ONAYLA demeniz gerekiyor. blank
 8. Mobil üzerinden eğitim alıyorsanız bu onay işlemini aşağıdaki göstermiş olduğumuz şekilde yapabilirsiniz.blank
 9. Onay sonrası ETKİNLİĞİ TAMAMLA demenizle sornaki videoya geçmeye ve testlere katılmaya hak sahibi olmuş olursunuz. blank

Tüm bu işlemlerin sonrasında Geleneksel Girişimcilik Belgesi sahibi olmuş olacaksınız.

Bu şekilde Geleneksel Girişimcilik Eğitimi aldıktan sonra İleri Girişimcilik Eğitimi nasıl alabilirsiniz?

İleri Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır? Kimlerin Alması Gerekir?

KOSGEB desteklene sektörler içinde her ne iş fikrine sahip olursanız olun kesinlikle önce Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız gerekilir. İş fikriniz şayet desteklenen sektörler içinde ise, birde İleri Girişimcilik NACE koduna sahipse, daha sonrasında da ayrıyeten İleri Girişimcilik Eğitimi almanız gerekir.

Hangi girişimcilik eğitimi almalıyım sorusunun tek yanıtı bu şekilde olmaktadır. İş fikriniz peki İleri Girişimcilik Destek Programları içinde yer alıyorsa İleri Girişimcilik Eğitimini nasıl alabilirsiniz?

Dikkatmiş Çekti! Perakende sektörünün tamamı Geleneksel Girişimcilik Destekleri içinde yer alırken, üretime dayılı iş fikirleri İleri Girişimcilik Destek Programı içinde yer almaktadır.

Şimdi de sizlere bu kurslara katılımın yolunu gösterelim.

 1. Bir defa hatırlatmam gerekir ise; İleri Girişimcilik Eğitimi almaya başlamadan önce, yukarıda anlatmış olduğum şekilde İleri Girişimcilik Eğitimini önce almanız gerekilir.
 2. Daha sonra giriş yapmadıysanız https://lms.kosgeb.gov.tr/login/login_page/index.html adresinden e-Devlet girişi yapınız.
 3. Eğitim sayfasının en altına ininiz. Burada ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER BÖLÜMÜ kısmının sağ tarafında yer alan İLERİ GİRİŞİMCİ EĞİTİMİ yerinden EĞİTİME BAŞLA diyelim. blank
 4. Yine önce KAYIT OL diyelim. Daha sonra eğitim videoları izleyelim, ileryeceğiniz videolar 9. bölümden başlayıp 16. olana kadardır. Alacağınız ders konuları ise şunlardan oluşmaktadır.
  1. Networking. (Ağ Kurma)
  2. Girişimcinin Finansal Yapısının Belirlenmesi ve Yönetimi.
  3. Yeni Girişimciler İçin Finansal Kaynaklara Erişim.
  4. Yenilik Yönetimi.
  5. Fikri Mülkiyet Hakları.
  6. Girişimcinin Profesyonel Yönetimi ve KOBİ’lerde Stratejik Yenilik Yöntemi.
  7. Büyüme Sürecinin Yönetimi ve Büyüme Stratejileri.
  8. İş Planı Geliştirme
 5. İzlediğimize onay verip sonlarındaki testleri çözelim.

Bu sürecin sormasında da İLERİ GİRİŞİMCİLİK BELGESİ sahibi böylece olmuş olursunuz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 4 Ortalama: 3.8]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 165 YORUM
 1. Leman Levent dedi ki:

  Girişimci belgesi almak istiyorum nasıl alabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   e-Devlet şifrenizle alabilirsiniz. Nasıl alabileceğinizi de anlattım hem yazılı hem videolu olarak. Takıldığınız nokta neresi.

 2. Bahri atmaca dedi ki:

  Hayvan yetiştiriciliği sertifikası KOSGEB üzerindenmi alınıyor

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır alınmıyor efendim.

 3. Arzu dedi ki:

  kosgeb kurslarına katılmadan mı işletme kurulmalı işletme varken kurs görülebilir mi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tam tersi efendim, kurslara katıldıktan sonra işletme kurulmalı

 4. Zeynep dedi ki:

  2016 da girisimcilik sertefikan var ama gecmiyormus ben yeni bas vuru yapmak istiyorum ysrdımcı olun

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, artık örgün eğitim geçmiyor. Video da anlattığım gibi uzaktan eğitim ile alabilirsiniz. İş fikriniz de önemli ama, ona göre ikinci eğitimleri de almanız icap edebilir.

 5. Simay dedi ki:

  Merhaba, henüz şirket kurmadım. Kadın girişimciyim ve toptancıdan ürün alıp eticaret yapmak istiyorum hangi eğitimi almalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne üzerine ürün alıp işletme kurmayı düşünüyorsunuz bunu bilmemiz lazım.

1 15 16 17