KOSGEB Kredi

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)


KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)

2021 yılında KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları 2 sınıfa ayrılmıştır. Devletten iş yeri kurarak hibe alacakların iş fikrinin mutlaka bu iki alandan birinde yer alması gerekmektedir. Dolayısı ile KOSGEB nelere hibe veriyor sorusunun net cevabı bu kodlar içerisinde yer alır. Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programlarına ait en son güncel NACE tipi kodları listemizde PDF formatında yer alır. Bunun yanı sıra, kurumun hangi işleri desteklediğini bulamadı iseniz bunu bizlere ücretsiz olarak sorgulama yaptıra bilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları

2009 yılına kadar sadece sanayi imalatını destekleyen KOSGEB, 2021 yılı itibarı ile sonra bir çok sektörü desteklemeye başlamıştır. Özellik ile Geleneksel Girişimcilik NACE kodları ile desteklediği sektörleri ise bir hayli fazladır. 60.000 TL kadar ”Geleneksel Girişimci Desteği” programından yararlanmak isteyenlerin  kurumun İnternet sitesindeki NACE kodları içerisine iş fikrinin yer alması gerekir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere ait güncel NACE Kodu Burada Yer Almaktadır. Desteklenen sektörler içerisinde iş yeri bulunan KOBİ statüsündeki işletmeler ile yeni girişimciler kendilerine özel olarak oluşturulmuş olan tüm KOSGEB destek programlarından faydalanabilmektedirler.

HERHANGİ BİR NEDEN DEN DOLAYI DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİNE ERİŞİM SAĞLAYAMAYANLAR BURAYI TIKLAYABİLİR.

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler

İleri Girişimcilik Destek Programın da yeni bir düzenleyeme gidilmiştir. Böylece yurt dışı makine alımları içinde hibe desteği sağlanmaktadır. Ancak, sağlanan hibe miktarı yurt için üretime verilen oranla aynı değildir. Buna göre yurt içinde üretilen makine alımları için verilecek oran %90 çıkarılmıştır. Yurt dışında üretilen makine alımları için verilecek olan hibe oranı ise %75 olarak düzenlenmiştir. 300.000 TL kadar hem yurt içi hem ise yurt dışı üretilen makine alımları için sizlere sağlanacak olan hibe miktarlarının hesaplama tablosunu ise aşağıda teknoloji düzeylerine göre bulabilirsiniz.

Yurt Dışı Makine Alımlarına Sağlanan Destek Miktarları
Teknoloji Düzeyi Yapılan Harcama Alınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 75.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 150.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 225.000 TL

 

Yurt İçi Makine Alımlarına Sağlanan Hibe Destek Ödeme Miktarları
Teknoloji Düzeyi Yapılan Harcama Alınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 90.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 180.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 270.000 TL

İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanacaklar için oluşturulan DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİ BURADA yine sizler için ilgili bağlantıda sınıflara göre yer almaktadır.

Üst NACE Kodu Nasıl Bulunur?

Girişimciler ve KOBİ’ler KOSGEB’den destek alabilmeleri için kendi alanındaki NACE üst ve alt kodlarını bilmek zorundadırlar. Şayet kurum tarafından yasaklanan bir sektör içinde (kumar salonları, pavyon, Disco vb. eğlence mekanları gibi) faaliyet göstermiyorsanız mutlaka size ait bir NACE üst ve altı kodu vardır. Alt NACE kodunuzu bulmadan önce mutlak suret ile üst kodunuzu bulmanız gerekir. NACE üst kodunuzu bulmak aslına bakılır ise oldukça basittir. Bunun için ilk yapmanız gereken KOSGEB desteklenen sektörler listesine giriş yapmanız ve bu listede oluşturulan B den S kadar olan ana başlıklar altındaki sektörlerden size en uygun olanı seçmenizdir.

Örneğin: Yemek üretim tesisine yada bir diğer adı ile lokanta sahibi iseniz. ”C: İMALAT/10.85 Hazır Yemek Üretimi” bizim NACE üst kodumuz olacaktır. Bunu bağlantısı vermiş olduğum listeden basit olarak CTRL + F deyip arattırarak da bulabilirsiniz.

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

KOSGEB Desteklenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

Bakın, ben bu bahsetmiş olduğum şekilde çok kolay olarak aradığım iş koluna ait NACE kodunu buldum.

6 Alt NACE kodları sorgulaması nasıl yapılır?

Alt NACE kodu olarak da isimlendirilen 6 NACE kodunu bulmakta yine oldukça kolaydır. Ben bu işlemi sizlere iki basit yol üzerinden anlayacağım. Artık hangisi kolayınıza gelir ise onu uygulayarak siz kendi alt kodunuzu bulabilirsiniz. İlk olarak önereceğim yöntem BURADA yer alan tüm 6 NACE KODLARI listesini bilgisayarınıza giriş yaparak kendinize en uygun olan sektörün ismini arattırarak yapılmaktadır.

Diğer bir ikinci tavsiye edeceğim yöntem ise, bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmeden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ait NACE KODU SORGULAMA SAYFASINA GİRİŞ yaparak öğrenmektir. Bu işlemi ise oldukça basit bir şekilde şöyle yapabilirsiniz.

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

 • Sayfaya girdiğiniz vakit kaşınıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.
 • Bu pencereye daha önce sizlere öğretmiş olduğumuz gibi üst NACE kodunuzu ARASINA NOKTA ( . ) koyarak yazınız.
 • Daha sonra ise ”Ara” butonuna bir kere tıklayınız.
 • İşletmenize ait altılı ( 6’lı ) NACE kodunuz anında ”NACE FAALİYET KODLARI” başlığı altında belirecektir.

Bu işlemlerin nasıl kolaylık ile yapılacağını sizlere çok daha iyi anlatmak için birde vido çekmeye karar verdim. Yine tüm bu detaylı anlatımına rağmen kurum tarafından desteklenen sektörler içinde kendi işletmenizi bulamıyorsanız lütfen yorumlar kısmında bizim ile iletişim kurunuz.

14 Ana Başlıklı Desteklenen Sektörler Hangileridir?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler tam 14 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu ana başlıklara sektör adı verilmektedir. Bunun altında ise ikili ve altılı NACE kodları oluşmaktadır. 14 ana başlık isimleri ise tablomuzda yer aldığı gibidir.

B- Madencilik  ve Taş Ocakları I- Yiyecek Hizmetleri ve Konaklama
C- İmalat J- İletişim ve Bilgi
D- Elektrik, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı K- Sigorta Faaliyetleri ve Finans
E- Su Temini, Atık Yönetimi Kanalizasyon ve İyileştirme M- Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
F- İnşaat N- Destek Hizmetleri Faaliyetleri ve İdari
G- Toptan ve Perakende Ticareti ( Motorlu Kara Taşıtı ve Motosiklet Onarımı R- Eğlence, Kültür, Sanat ve Spor
H- Ulaştırma ve Depolama S- Diğer Hizmet Faaliyetleri

Son Dakika! 05.04.2021 yılında yukarıda yer alan tabloya P- Eğitim sektörü de dahil olmuştur. Yeni ilave edilen NACE kodları ise şu şekildedir.

85.51.03 Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol, dövüş sanatları, jimnastik, binicilik, yüzme, dalgıçlık,
paraşüt, briç, yoga, vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil, temel, orta
ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç) (sadece bu alt başlık dahildir).

Böylece özellikle bayan girişimcilerin en çok talep etmiş oldukları jimnastik ve yoga gibi kurslar artık KOSGEB desteklenen sektörler içerisine Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile dahil olmuştur. Bununla da birlikte R-Eğlence, Kültür Sanat ve Spor kategorisine ayrıca aşağıdaki NACE kodu da ilave edilmiştir.

 93.13.01 Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri dahildir

93.11.01 Spor tesislerinin işletilmesi (futbol, hokey, paten, golf vb. sahaları, yarış pistleri, stadyumlar,
yüzme havuzları, tenis kortları, bovling alanları, boks arenaları, vb. tesisler) dahildir.

93.19.90 Diğer spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri (paraşüt hizmetleri, delta-kanat hizmetleri,
dalgıçlık hizmetleri ve bys. diğer spor ve eğlence hizmetleri) dahildir.

Şimdiden yeni destek kodlarımız tüm girişimcilerimize hayırlı olsun.

Çok Önemli

Sektörünüze ait NACE kodu sorgularken bize ‘mermerci kodunu öğrene bilir miyiz’ diye yazmayın lütfen. Yada ‘Giyim mağazası açacağım kodu nedir?‘ diye de yazmayın. Mermer ile ne yapacaksınız? Mezar taşımı? tabak çanak mı? Yada ne üzerine giyim mağazası açacaksınız? Çocuk, bay yada bayan iç giyim mi? lütfen iş fikrinizi bizlere tam olarak belirtesiniz.

Örneğin: Bayan kuaför NACE kodu nedir? KOSGEB destekliyor mu? diye sora bilirsiniz.! Ayrıca sizler için ufak bir çalışma yaptık. Yapmış olduğumuz bu çalışmada tarafımıza en sık sorulan sektörlere ait NACE kodlarını açılır menü ile sizlere sunduk. Zaman kaybı yaşamamız için yapmış olduğumuz bu çalışmayı soruların oranlarına göre genişleteceğimizi de bilmenizi isterim.

En Çok Merak Edilen NACE Kodları

Bebek, Çocuk Giyim Eşyası NACE Kodu Nedir?
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bebek ve çocuk giyim eşyası perakende ticareti (bebek iç giyim eşyaları dahil) Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içerisinde yer aldığını belirtmek isterim.
Bay ve Bayan Giyim Mağazası NACE Kodu Nedir?
47.71.04 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer dış giyim perakende satışı (palto, kaban, anorak, takım elbise, ceket, pantolon, şort (tekstil kumaşından veya örgü ve tığ işi)) Yine aynı şekilde bu sektörde Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında yer almaktadır.
Hayvancılık NACE Kodu?
Üzgünüm ama kurum canlı hayvan yetiştiriciliği için destek vermediği için destek kodu yer almamaktadır!
Alkollü Mekanlara Destek Veriliyor Mu?
56.30.04 NACE koduyla daha önce destek veriliyordu. Ama artık alkollü birahane, meyhane veya pavyon gibi mekanlara destek verilmemektedir.
Meyve Sebze Manav Sektörüne Destek Var Mı?
47.21.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil) koduyla sektöre destek verilmektedir.
Şahıs Şirketlerine Deste Veriliyor Mu?
İş fikri desteklenen kodlar içinde ise evet

Önemli: Değerli arkadaşlar İnternet sitemiz KOSGEB resmi sayfası değildir. Hiç bir danışmanlık firmasına da ayrıca çalışmamaktayız. Sormuş olduğunuz NACE kodları ise KOSGEB tarafından bizlerle paylaşılmış olan liste üzerinden aranarak sizlere iletilmektedir. Kesinlikle paylaşmış olduğumuz kodlar %100 doğrudur diye iddiada bulunamayız. Bununla birlikte destek vermiyor mu? sorularınıza verdiğimiz cevaplar kesin değildir. Bu nedenle kesinlikle sayfamıza yapılacak herhangi bir suçlama KABUL EDİLEMEZ.

"KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)" - 3375 YORUM
 1. blank Nilay dedi ki:

  Eczane açmak istiyorum
  Hibe alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   47.73.01
   Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda insan sağlığına yönelik eczacılık ürünlerinin
   perakende ticareti bu kod ile alabilirsiniz.

 2. blank Savaş dedi ki:

  Merhaba,
  Üniversite mezunuyum ve 38 yaşındayım, sıfırdan üretim için devlet bankalarından kredi desteği ve KOSGEB onayı alabilir miyim?
  Ortalama alacağım kredi miktarı ve hibe tutarı ne olur?
  İş: Beton karo üretimi
  Şehir: Diyarbakır
  Cevaplarsanız çok sevinirim
  Teşekkürler iyi çalışmalar..

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOSGEB den hibe desteği alabilirsiniz. Kredi için ise Halkbank girişimcilik kredilerini bir şubeye giderek sormanızı tavsiye ederim.

 3. blank ufuk dedi ki:

  Merhaba, Kendi tasarımlarımı tekstil ürünlerine baskı yaparak online satış yapacağım ufak bir imalathane açmak istiyorum, tshirt – sweatshirt – kapşonlu – hırka vs. bunun için şahıs şirketi açarak ürünlerin baskısını evimin bir odasında yada dükkan kiralayarak yapmayı planlıyorum. hangi kategoriye girdiği konusunda fikrim yok. Kosgeb desteği alabilir miyim ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   13.30.03 Kumaş ve tekstil ürünlerine baskı yapılması hizmetleri
   (giyim eşyası dâhil)
   ileri girişimciliğe girmektedir. Her iki eğitim programını da almanız gerekir.

 4. blank Ali dedi ki:

  Delikli sac imalatı yapan firmaların kosgeb nace kodu nedir? Levha sac işleme.. Metal sac işleme.. Ve kosgeb ileri girişimcilik desteği varımdır bu sektöre(düşük, orta ve yüksek derecede)

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   25.62.02 – Metallerin makinede işlenmesi (torna tesfiye işleri, metal parçaları delme, tornalama, frezeleme, rendeleme, parlatma, oluk açma, perdahlama, birleştirme, kaynak yapma vb. faaliyetler) (metallerin lazerle kesilmesi hariç)

 5. blank nida dedi ki:

  ihracat ,dış ticaret için biri şletme kurmak istiyorum bunun için bir destek nace kodu varmıdır?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ticaretini yapacağınız ürün ne? Bu oldukça önemli.

 6. blank Ayten dedi ki:

  Merhabalar emlakçı açmak istiyorum KOSGEB desteği alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Destek kodunu aktif olarak göremedim ben hanım efendi.

 7. blank Gamze dedi ki:

  Merhaba, gıda sektöründe dükkan açıp satış yapmak istiyorum bu kosgeb desteklerine dahil mi? Dahilse nace kodu nedir?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şarküteri tarzı bir yer mi? Eğer öyle ise yorumlarda kodunu bulabilirsiniz.

 8. blank Tolga dedi ki:

  Merhaba, yiyecek – içecek hizmetleri veren bir firmanın franchise hakkını alıp, dükkan açmak istiyorum. Üretim olmayacak sadece gelen gıdaların tüketiciye sunumu olucak, destek alabilir miyim ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne firma ama? Çiğköfte mi? Hamburgerci mi? Pizzacı mı? Pilavcı mı?

 9. blank Özlem dedi ki:

  Mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Sanırım destek varmış ancak bir şeyi merak ediyorum ben halk eğitim merkezinden kurs alacağım KOSGEB buna da destek verir mi?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ticaretini yaparsanız destek var Özlem hanım. Sitemde detayları https://www.kosgebkrediler.com/mantar-yetistiriciligine-devletten-tam-destek/ burada yer verdim bir inceleyin, sorularınız olursa ilgili sayfamızda bize iletin dönüş yapalım oradan.

 10. blank Nursel dedi ki:

  Merhaba ben kadın girişimci desteği ile ilgili bilgi almak istiyorum, Ankara’dayım, cafe açmak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kafe açacaksınız, yaş gözetilmeksizin kadın girişimciler açılık desteği olarak 5 bin TL yerine 10 bin TL alır. Diğer 2 yıllık destekler ise çalışanların pirim ödeme gün sayılarına göre verilir.

KOSGEBKrediler.Com