Hibe Kredi

KOSGEB 4 Nitelikli Elemana 2023 İçin Ne Kadar Maaş Desteği Veriyor?

KOSGEB KOBİ işletmelere çalıştırdığı 4 üniversite mezununa maaş desteği veriyor. İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında vermiş olduğu maaş desteği süresi 2 yıldır. Nitelikli Eleman İstihdamı olarak vermiş olduğu bu desteğin oranı ise %60 olmaktadır. İstihdam edilecek elemanın yeni mezun, engelli, kadın yada 1. derece şehit yakını olması durumunda ise bu oran %80’e çıkmaktadır. İşletmeye program sürecinde verilen maaş desteği ise 50.000 TL olmaktadır. Fakat işletme Tekno Parkta yada Ar-ge veya Tasarım Merkezi ise bu miktar 75.000 TL kadar çıkmaktadır.

KOSGEB 4 Nitelikli Elemana 2023 İçin Ne Kadar Maaş Desteği Veriyor?

İşletme Geliştirme Destek programı kapsamın Nitelikli Eleman İstihdamı adı altında verilen maaş desteğine peki nasıl başvuru yapabilirsiniz? Maaş desteği alacağınız elemanların hangi özelliklere sahip olması gerekmektedir? Bu iki sorunun cevabını 2023 için ne kadar maaş verildiğinin hesaplanmasıyla birlikte sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği (Maaş) Nedir? Kimlere Verilir? Şartlar Nedir?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği KOBİ’lere İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen bu desteğin amacı, işletmenizdeki nitelikli eleman iş gücünün arttırılması hedeflenmektedir. Bu amaç kapsamında destek programı süresi içerisinde yeni istihdam edilen nitelikli (üniversite mezunu) elemanlar için verilmektedir. Yeni işe alınacak olan nitelikli elemanlara sağlanan maaş desteğinden yararlana bilmeniz için iş başı veriline elemanda şu kriterlere ancak dikkat etmeniz gerekilir.

 1. İşe giriş tarihi itibariyle son 12 ay içinde istihdam edilmemiş.
 2. Yüksek öğretim kurumundan mezun olmuş.
 3. Tam zamanlı olarak çalışan.

Bu şartlarda yeni istihdam edilecek olan en fazla 4 nitelikli elemana destek sağlanmaktadır. Desteğe başvuru şartların en başında ise işletmenin KOBİ vasfında olması gerekir. KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Ne? Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?) de bu vasfın kimlere haiz olduğunu öğrene bilirsiniz. KOBİ iseniz ve işletmenize alacağınız belirtilmiş nitelikli elemanlar için maaş desteği ne kadar olduğunu da nasıl alınacağını aşağıda bulabilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Maaş Desteği Ne Kadar? Kaç Lira Veriliyor? Nasıl Hesaplanır?

KOSGEB Nitelikli Eleman Maaş Desteği ne kadar? Kaç lira veriliyor? Hesaplaması nasıl yapılıyor? Bu miktarın hesaplanması istihdam edilecek olan çalışanın tahsiline göre değişmektedir. Ayrıca, KOBİ’nin işletmesinin nerede faaliyet gösterdiğine göre verilen destek oranı değişmektedir. İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında Nitelikli Eleman Desteği olarak verilen programa ait destek miktarının ne kadar olduğunu ilk olarak görelim. Daha sonra verilecek olan maaş desteğinin nasıl hesaplanacağına geçelim. Aşağıdaki tabloda KOSGEB tarafından işletmenin durumuna göre verilen destek oranı gözükmektedir.

DESTEK MİKTARI DESTEK ORANI
50.000 TL %60
Teknopark, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi 75.000 TL

Destek oranı engelli, kadın girişimci, faiz yada 1. derece Şehit yakını nitelikli eleman alınması durumunda %20 daha ilave edilir ve %80 oranına çıkmaktadır. İşletmenin TÜRKPATENT den alacağı alınacak belgeler ile destek oranı yine %80 oranına çıkarılmaktadır.

Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Nitelikli eleman maaş hesaplanmasında aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

 1. Asgari ücretin net kaç TL olduğu.
 2. Nitelikli elemanın tahsil durumu. Buna göre;
  1. İki senelik yüksek okul yada ön lisans mezununa 1.25
  2. Lisans mezununa 1.5
  3. Yüksek lisans mezununa 1.75
  4. Doktora mezununa 2
 3. SGK sigorta primine esas çalışma gün sayısına göre bölümü sonrası günlük kazanç elde edilir.
 4. Formül: 1-2 ve 3 maddede yer alan günlük tutardan düşük olanın SGK çalışma gün sayısıyla çarpımıyla çıkan tutar tabloda yer alan oran ile çarpılmasıyla aylık deste verilecek miktar belirlenir.

Nitelikli eleman maaş hesaplamasına bir kaç örnek vermek gerekirse:

Asgari ücret 8.506/ Çalışma Günü 30* Tahsil Durumu 1.5 = 212.65 TL

425*30 = 12.759 TL

Destek Oranınıza Göre:

Maaş 12.759 TL * % Destek Oranı (%60) 7.659 TL

Yukarıda ye alan tablodaki destek oranına göre verilecek olan maaş desteği miktarının artacağını hatırlatmak isterim. Hesaplama işlemini 2023 güncel asgari ücrete göre yaptığımı da belirtirim. Şimdi Nitelikli Eleman Maaş Desteği kimlere hangi şartlarla kaç lira olarak verildiğini hesapladık. Şimdi geldi sıra KOBİ işletmeler 4 nitelikli elemana kadar istihdam ettikleri çalışanlar için bu programa nasıl başvuru yapabileceklerine. Ama önce çok program hakkında çok fazla edilen bir soruyu da yanıtlamak istiyorum.

Nitelikli Eleman Desteği Kaç Ay Süre İle Alınır?

Nitelik Eleman Desteği KOSGEB tarafından üst destek programı olan İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında verilmektedir. Program kapsamında yer alan tüm desteklere toplamda 1.310.000 TL kadar hibe desteğinin verildiğini bilmenizi isterim. Buradaki bağlantıya giriş yaparak DESTEK UNSURLARI dediğiniz zaman hangi programa kaç lira hibe sağlandığını göre bilirsiniz. İşletmenin kapasitesinin geliştirilmesi ve ekonomideki paylarının arttırılması amacıyla verilen tüm bu desteklerin süre 24 ay süre ile verilir. Fakat talep edilmesi durumunda destek verilen işletmeye bir defalık daha 24 ay yani 2 yıl daha destek verilebilmektedir. Böylece toplamda Nitelikli Eleman Desteği 4 sene süre ile alınır.

İşletme Geliştirme Destek Programı altında verilen Nitelikli Elman Desteği başvurusunu ise aşağıda anlatmış olduğumuz şekilde yapabilirisiniz.

KOSGEB Maaş Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Nitelikli Eleman (Maaş) Desteği başvurusunda bulunacak KOBİ ilk olarak KOSGEB veri tabında kayıtlı olması gerekir. KOSGEB Giriş (VERİ TABANINA KAYIT OLMA İŞLEMİ) sayfamızda anlatmış olduğumuz şekilde işletmenizin kaydını oluştura bilirsiniz. Veri tabına kayıtlı olan işletme destek program başvurusunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemesi gerekir.

 1. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/ adresine giriş yapınız.
 2. İşletme Geliştirme Destek Programı seçimi yapınız. Açılan yerden İşletme Geliştirme Destek Programı Başvurusu deyiniz. blank
 3. e-Devlet girişinizi T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriniz. blank
 4. Taahhüttü kabul ediniz, Vergi/T.C. kimlik numaranızı giriniz. Sonra GİRİŞ yapınız. blank

Karşınıza çıkan başvuru formunu işletmenize uygun bir şekilde doldurunuz. Başvuru formunuzla birlikte taahhütnameyi de imzalamış olacaksınız. Yapılan başvurunuz birim tarafından uygun bulunmasıyla birlikte program başlamış olacaktır. Destek başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için bize lütfen çekinmeden yazınız. Yada 444 15 67 numaradan destek hattınız arayınız.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hanife Bodur dedi ki:

  Sayın İlgili,

  Nitelikli Eleman Desteği için yeni başvuru alnıyormu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İşletme geliştirme destek programı e-hizmetler de aktif olarak görebiliyorum.

 2. esma çelik dedi ki:

  Sayın İlgili,

  Kosgebi aradığımızda Nitelikli Eleman Desteği için şu an başvuru alınmadığı söyleniyor. Yazılan şekilde başvurumuzu yaptık ve uygundur diye bir dönüş aldık ancak bir sonraki adımda ne yapacağımıza dair herhangi bir bilgi yok. Yardımcı olabilir misiniz?