KOSGEB Kredi

Koronavirüs Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı (3 6 Ay Ödemesiz)


Koronavirüs Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı (3 6 Ay Ödemesiz)

Ne yazık ki bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ülkemize de mart ayı itibarı ile kendini gösterdi. Salgının yayılmaması için Sağlık bakanlığı tarafından alınan bu tedbirler nedeni ile bir çok esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. İşletmelerini coronavirüs nedeni ile kapatmak zorunda kalan esnaf maddi olarak ciddi kayıplar vermeye şimdiden başladı. Esnafın işletmelerinin kira, elektrik ve su ile vergi gibi aylık düzenli ödemeleri iş yerleri açıkta olsa kapalıda olsa ilerlediği için bu sürece ne kadar dayanabilecekleri kestirilemiyor. Bu neden ile bir çok meslek odası başkanı şimdiden devletten 3 yada 6 ay hiç ödemesiz olarak faizsiz kredi başta olmak üzere vergi muafiyeti gibi teklifler sunmaktadır. Her ne kadarda ilk zamanlar hibe talepleri KOBİ’ler içinde dile gelmese de şayet COVID-19 diye adlandırılan bir diğer adı da Çin virüsü olan salgın hastalık bu şekilde hızlı bir şekilde ilerler ise gündeme gelecek gibi gözükmektedir. Yeni tip korona virüs hastalığı için olası ki devlet yardımları büyük ve küçük esnafımız için neler olabilir? Başvurular nereye ve nasıl yapılacaktır?

Not: 3 yıl ödemesiz 30 ile 70 bin TL faizsiz kredi başvuruları hakkında her şey https://www.kosgebkrediler.com/kosgeb-destekli-esnafa-faizsiz-kredi/ bu bağlantımızda yer almaktadır.

Esnafa Koranavirüs Nedeniyle Faizsiz Kredi (3 6 9 Ay Ödemesiz)

Sosyal devlet ilkesinden hiç bir zaman yönünü şaşırmayan Türkiye Cumhuriyeti her zaman milletinin yanında olmuştur. Doğal afetlerde ve yaşanan ekonomik krizlerde bunun bir çok örneğini defalarca görmüşüzdür. Özellik ile Ak Parti hükumeti zamanında esnafın küresel kriz veya doğal afetlerde yaşadığı zararlar en hızlı şekilde faizsiz krediler ile sarıldığını bir çoğumuz yakın tarihten biliyoruz. 50.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu (Kayıt Sayfası) sayfasında bir çoğumuzun hatırlayacağı gibi meslek dallarına göre esnafımıza faizsiz krediler verilmişti. Şimdi yine aynı şekilde dünyayı etkisi altına alan koronavirüs den ötürü esnafımız zor günler geçirmektedir. Bu zor günlerin ne zamana kadar süreceği her ne kadar şimdilik net olarak bilinmese de uzmanlar en az 2020 TEMMUZ ayına kadar süreği konusunda hem fikirler. Hastalığın fazla ve hızlı bir şekilde ilerlemesinin önlenmesi amacı ile kapatılan bir çok ticari alanlar bu süreç içinde ciddi maddi kayıplar yaşayacağı ise aşikardır. Bu nedenden ötürü devletimiz sosyal devlet ilkesine dayanarak esnafa en az 3 en fazla ise 1 sene ödemesiz faizsiz olarak kredi vereceği düşüncesi içerisindeyiz. Peki esnafa kronavirüs den ötürü olası verilmesi düşünülen faizsiz kredi kimlere ve ne kadar verilecek?

Koranavirüs Faizsiz Esnaf Kredisi Kimlere Verilecek?

Çin’de başlayıp tüm dünyayı saran Coronavirüs den ötürü ülke genelinde esnafın bir çoğu kepenk indirmek zorunda kaldı. Halkın toplu olarak bir araya geldiği eğlence mekanları, kahvehaneler, spor salonları, kafe ve lokanta gibi umumi açık işletmeler İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan tebligat ile faaliyetleri ilk durdurulan işletmeler oldu. Bu tür işletme yerleri bizce koronavirüs den ötürü maddi zararlarının bir an önce kapatılması için faizsiz kredi verilecek kesimi oluşturmaktadır. Genelge kapsamında geçici olarak kapatılan işetmeler ise ola ki devlet tarafından faizsiz esnaf kredisi kimlere verilecek sorunun en net cevabını da ayrıca oluşturmaktadır. Peki, genelgede yer alan geçici olarak kapatılan bu işetme türleri başka hangileridir?

 • Göstere merkezleri
 • Sinemalar
 • Tiyatrolar
 • Konser salonları
 • Çalgılı eğlence merkezleri (disko, barlar)
 • Kafe
 • Gazinolar
 • Lokantalar
 • Kıraathane/Kahvehane
 • Birahane
 • Nargile salonları
 • Çocuk ve yetişkin her türlü oyun eğlence salonları (playstation, İnternet cafe vb)
 • Dernekler
 • Yüzme havuzları
 • Hamamlar
 • Masaj salonları

Bu tür mekan sahibi esnafımız bizim tecrübelerimize göre ola ki en az 3 ile 6 ay ödemesiz kredi verilmesi durumunda ilk yararlanacak kesim olacaktır. Bir an önce bu fırsattan yararlanmak için şayet halen esnaf odanıza kayıtlı değilseniz kayıt olmanızı tavsiye ederim. Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır?

Koronavirüs Esnafa Devlet Yardımları Nelerdir?

Türkiye’de etkisi altına alan ve bir çok esnafı ciddi bir şekilde maddi olarak derinden yaralayan Çin hastalığı koronavirüs yeni yardım paketlerini devreye sokabilir. Esnafın Sağlık ve İç işleri Bakanlığı tarafından mecburi olarak geçici kepenk kapattıran bu üzücü ve istenilmeyen hadise başta SGK ve BAĞKUR gibi pirim ödemelerin ertelenmesini gündeme taşıyacak gibi gözükmektedir. Devletin esnafa bu yardımının yapılması halinde ise vergi borçlarının silinmesi de ilerleyen diğer süreçte gündeme gelmesi bir hayli mümkün olarak gözükmektedir. Bizim tahminlerimize göre ise vergi affı gibi yardımlardan sonra esnafa yapılacak en büyük diğer ikinci bir yardım paketi ise kira yardımı olacaktır. Kira kontratı ile devlete ait bankalar olan;

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Türkiye İş Bankası

Başvuru yapılması durumunda esnafın kirası bizim tahminimize göre en az yarısı devlet tarafından ödenecektir. Esnafa devlet tarafından kira ve vergi yardımında sonra bir an önce cari açıklarının kapatılması için son olarak yardım ise faizsiz kredi verilerek olacaktır. Esnafa korona virüs nedeniyle verilecek olan bu faizsiz krediler ise bizim tahminimize göre en az 3 yada 6 ay ödemesi olarak verilecektir.

Koronavirüs Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şimdilik 15 gün olarak gözüken zorunlu işletmelerin kapatılması ilerleyen zamanlarda daha da uzayabilir. Bakanlık tarafından yayımlana tebligatta yer alan işletmeler haricinde diğer bir çok esnaf da halkın dışarı çıkamamasından ötürü ciddi olarak maddi kayıplar yaşamaktadır. Eczaneler ile market ve bakkalların bu durumdan sadece etkilenmediği kronavirüs salgınından esnafa verilecek ola ki faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılacağı tecrübelerimize dayanılarak şu şekilde olacaktır.

 • Esnaf çok büyük ihtimal ile İnternet üzerinden bu başvurularını virüs nedeni ile sağlamak zorunda kalacaktır.
 • Başvuru işlemleri için bir İnternet sitesi oluşturulacaktır. (TC İle Kredi Başvurusu Sorgulama işlemleri gibi)
 • Başvurular vergi levha numaranız ve TC kimlik numaranız ile yapılabilir.

Başvuruları kabul edilen esnafın ödemleri ise sisteme girdikleri mevduat hesaplarına muhtemelen yapılacaktır. Geri ödemeler ise en erken 3 ay sonra başlayacaktır. Ne kadar ödeneceği ise esnafın senelik mali bilanço göz önünde bulundurularak gerçekleştirileceğini düşünmekteyim. Ama, ödeme planı ise 3 ay ödemesi diğer aylar sabit olarak aşağıda olduğu gibi sabit bir şekilde en fazla 60 ay olarak ödenir.

Miktar 3 Ay Sonra 57 Ay Faizsiz Ödeme
30.000 TL 526 TL
40.000 TL 701 TL
50.000 TL 877 TL
60.000 TL 1.052 TL
70.000 TL 1.228 TL
80.000 TL 1.403 TL
90.000 TL 1.578 TL
100.000 TL 1.754 TL

Koronavirüs nedeni ile olası verilecek olan faizsiz krediler bizim tahminimizce 30 bin TL den başlayıp 100.000 TL kadar çıkacaktır diye düşünmekteyiz. Şayet esnafımız için devletimiz net bir şekilde salgın hastalıktan dolayı adım atar ise sizlere doğru bir şekilde bu içeriği güncelleyerek bilgilendirileceğimizi ayrıca temin ederiz.

Yukarıda yer vermiş olduğumuz içerik tamamen varsayımdan ibarettir. 18.03.2020 tarihinde kaleme alınmıştır. Aşağıdaki bilgiler ise medya ile paylaşılarak uygulamaya alınmıştır.

Koronavirüs Emekliye Esnafa İstikrar Kalkanı Yardım Paketi

Koronavirüs nedeni ile olası esnafa devletimiz tarafından yapılması ön görülen yardım paketini kaleme aldığımız sıralarda Cumhurbaşkanı’mızdan beklenen açıklamada aynı an televizyon kanallarında yapılıyormuş. Her ne kadarda bizim düşüncelerimizde yer alan KOBİ ve esnafa yardım olanakları tam olarak gündeme gelmemiş olsa da gerçekten hastalığın ülkemize gireli 3 gün olmasına rağmen yapılacak olan yardımlar şahane gözüküyor. Çin virüsünden ötürü sadece esnafı düşünmeyen devletimiz emekliyi ve bir çok bankalara borcu olan vatandaşlarımızı da göz önünde bulunduracağını biz bile tahmin etmezdik. Şimdi sizlere sadece şimdilik devlet istikrar kalkanı adı altında yapılacak olan toplamda 100 milyar liralık yardımları videolu olarak listelemek istiyoruz.

Koronavirüs Nedeni İle 1.000 TL Yardım Parası Kimlere Verilecek

Ülkemizde koronavirüs vakaları arttıkça devletten yardımlarında arkası gelmeye devam etmektedir. Bu yardımlardan en son olanı ise 2 milyon haneye verilecek olan 1.000 TL yardım parası olanıdır. Kimler ekonomik istikrar kalkanı kapsamında bin TL yardım parası alacağı ise merak konusu oldu. Ne zaman verileceği ise tam olarak tarih olarak bizler ile paylaşılmamış olsa da ailelere verilecek olan ödemelerin MART ayı sonun ödeneceği söylenmektedir. Kimler hane yardımını almaya hak kazandı yada kimlere verileceği ise halen merak konusu. Ancak, şunu biliyoruz ki başvuru işlemlerinin bizlerin yapmayacağına göre Avrupa’da olduğu gibi bu yardımlar 60 yaş ve üzeri muhtaç aylığı alan yaşlılara yapılacak gibi gözükmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından konu ile ilgili paylaşımlar oldukça sizler için güncel olarak buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

Güzellik Salonları ve Kuaförlerde Bugün İtibarı İle Kapatıldı!

Halkın sağlığını korumak amacı ile alınan tedbirler gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Korona virüs nedeni le ölen sayısı 9 kişiye çıkınca devletimiz tarafından alınan önlemler artmaktadır. Bugün alınan en son önlem ise kuaför ve güzellik salonlarının saat 18:00’dan sonra bir sonraki bildirime kadar kapatılması oldu. Her ne kadarda hastalığa karşı işletme sahipleri dezenfekteye işlemi uygulasa da solunum yolu ile hastalığın yayılmasının önüne geçmek için bu tedbirlerin artacağı düşünülmektedir.

İş yerinin faaliyetlerinin durdurulacağını işletme sahipleri müşterilerine sosyal ağlardan ve kısa mesajlar ile bildirmeye başlamıştır.

Koronavirüs Nedeni İle Kredi Ödemeleri Taksitleri Ertelendi

İlk olarak devlete ait bankalar olan Ziraat, Vakıf ve HALKBANK sonrasında bir çok özel bankada bireysel ve ticari müşterilerin kredi taksit ödemelerini erteleme kararı aldı. En az 3 ay boyun kredi borcu ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmesinin yanı sıra bankalar ayrıca vatandaşı koronavirüs nedeni ile yaşadıkları zorlukları en aşağıya indirmek için bazı önlem paketlerini de devreye soktu. İşte, kredi ödemelerini erteleyen tüm bankalar ve almış oldukları diğer tedbirler.

 1. Ziraat Bankası
  • Kredi borçlarını 6 ile 12 aya kadar ödemesiz olarak erteledi
  • 3 Aylık personel maaşları için kredi imkanı sağlıyor
  • İşletmenin ihtiyaç duyması halinde ilave esnek ödemeli kredi olanağı sundu
 2. Vakıfbank
  • Haziran ayı sonuna kadar kredi ödemelerinin hepsini faizsiz olarak erteleme kararı aldı
  • Personel maaşlarını kendi üzerinden ödeyen ticari müşterilerine 3 aylık personel maaşları için kredi imkanı sağladı
  • Toplu taşıma ve turizm sektörüne 12 ay ödemesiz olarak kredi imkanı sağladı
  • SGK gibi devlet kurumlarına olan borçların ödenmesi için 3 ay ödemesiz 12 ay taksitli kredi olanakları devreye girdi.
  • Kredi kart limitleri arttırılarak ödemeleri 3 aya kadar ötelenebilecek
 3. HALBANK
  • Kredi ödemleri bireysel ve ticariler için 3 ay süre ile ana para ve faiz ödemeleri ertelenecek
  • Esnaf ve Sanatkarların talep etmeleri halinde koronavirüs nedeni ile yaşadıkları olumsuzlukları en aza indirmek amacı ile NİSAN, MAYIS ve HAZİRAN ayında vadeleri gelecek olan kredilerini 3 ay süre ile erteleme imkanı sağlandı.
  • Personel maaşları kadar kredi imkanı sağlandı
 4. Türkiye İş Bankası
  • 30 Nisana kadar başvuru yapmaları durumunda haziran ayına kadar kredi taksitleri ertelenecek
  • Hastalık sebebi ile olumsuz etkilen sektörlere ödemesiz dönemli kredi verilecek
  • KOBİ’lere kredi limitleri yükseltilecek. KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?)
  • Maaş müşterisi olmasına bakılmaksızın işletme sahiplerinin çalışan maaşlarında kesintiye gitmemesi durumunda 3 aylık maaş tutarı kadar kredi imkanları sağlanacak
  • 30 Nisana kadar hiç bir banka işlemleri için ücret alınmayacak
  • Kredi kartı harcamaları talep edilmesi halinde 3 ay sonraya ertelenecek
  • İŞİNİ KAYBEDEN VATANDAŞLAR İÇİN KOLAYLIKLAR VE TEDBİRLER ALINACAK
 5. Denizbank
  • 30 Hazirana kadar kredi ödemeleri ertelenecek
  • Tüm işlemler ücretsiz olarak yapılacak (para gönderme, fastPay dahil)
  • Günlük para çekme limiti 5.000 TL çıkarıldı
  • Çalışma saatleri 12/17 iletişim merkezi desteği ise 7/24 olarak güncellendi
 6. Yapı Kredi
  • 3 Ay boyunca müşterilerinin kredi taksit ödemelerinin ertelenmesi
  • 1 Ay boyunca bankacılık işlemlerinden para alınmaması
 7. QNB Finansbank
  • Mevcut kredi ödemelerin 3 ay ertelenmesi
  • 6 ile 12 ay ödemesiz kredi verilmesi
 8. AKBANK
  • 10.000 TL kadar para çekme (Mobil, ATM)
  • 3 Ay taksit ödeme erteleme
  • Ücretsiz bankacılık işlemleri
 9. GARANTİ BBVA
  • Her hangi bir şart koşulmadan 3 ay sonraya kredi ödemelerinin ertelenmesi
  • Ticari kredi ödemelerinin 6 ay sonraya ertelenmesi
  • Kredi kartı ödemlerine destek sağlanması
  • Masraf ve komisyonların kişiye göre destek saplama
  • 5 bin TL kadar günlük ATM üzerinden para çekme
  • Ekonomik destek görme talebinde bulunan işletmelere ödemesiz dönemli kredi verilesi

gibi bankalarca tedbirler alınmıştır.

HALKBANK Koronavirüs Nedeni İle 6 Ay Ödemesiz Kredi Verecek

Sonunda koronavirüs nedeni ile mağdur olan esnafı rahatlatacak güzel haberler dediğimiz gibi gelmeye başladı. Son dakika A.A. ajansından aldığımız habere göre Türkiye Halk Bankası esnafa 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli işletme kredisi verecektir. 25 bin TL olarak verilecek işletme kredisi ile yine 25 bin TL kadar limitli paraf esnaf kart başta ”Ulaştırma, perakende ticaret, konaklama ve yiyecek üretimi” dahil olmak üzere bütün esnafa verileceği bildirildi. Yıllık 4.5 aylık ise %0.37 faiz oranı ile verilecek olan 36 ay vadeli kredinin hesaplaması ise şu şekildedir.

İşletme Kredisi 36 Ay 6 Ay Ödemesiz Hesaplama:

 • 25.000 TL 6 ay olarak ödemesi 36 ay vadeli taksit ödemesi 752,96 TL toplam maliyeti 27.106,55 TL olacaktır.

Paraf Kredi Kartı İle Kullanılan Kredi:

 • 25.000 TL 3 ay ödemesiz 12 ay boyunca aylık taksit ödemeli kredinin aylık ödemesi 2.317,78 TL olacaktır. Toplam sizlere maliyeti ise 27.813,35 TL olacaktır. (Paraf Kart için 2020 yılında kredi kartları için belirlenen yıllık %1.40 faiz oranı göz önüne alınarak hesaplama yapılmıştır.)

Başvurular için doğrudan Türkiye Halk Bankasına doğrudan müracaat edebilirsiniz. Başvuru için istenilen gerekli evraklar ise şunlardır.

 1. Esnaf ve Sanatkarlar sicil tasdiknamesi
 2. Esnaf odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
 3. Son mali yılına ait vergi levhasının 1 adet fotokopisi
 4. Nüfus cüzdanı veya ehliyet belgesi
 5. İmza beyannamesi
 6. 2017-2018 Gelir vergisi beyannamesi
 7. 2019/4. döneme ait geçici vergi beyannamesi
 8. Araç ruhsatı yada tapu belgesi ipotek için
 9. İşletmeniz sigorta ve kiralık ise sözleşme fotokopisi
 10. Vergi dairesinden borcu yoktur yazısı

istenilmektedir.

25 Bin TL 6 Ay Ödemesiz Halkbank Esnaf Kredisinin Şartları

Söz vermiş olduğum gibi Hazine ve Maliye Bakanımız Berat ALBAYRAK tarafından yapılan tüm esnafa Türkiye Halk Bankası tarafından verilecek olan 6 ay ödemesiz kredinin şartları belli oldu. Buna göre 25 bin TL 6 ay ödemesiz olarak işletme kredisi kullanacak olan esnaftan istenilen şartlar şunlardır.

 • Halen devam eden Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden çekmiş olduğu kredisi olmayacak
 • Herhangi bir SSK veya BAĞKUR gibi devlete borcu olmayacak
 • En az bir tane kefil isteniliyor. (Kefil çalışan ise e-Devlet üzerinden A4 hizmet dökümü, esnaf ise vergi levhası)
 • Kefil evli ise eşinin muvafakati yani izini
 • İpotek için tapu yada araç ruhsatı istenilme durumu da vardır.
 • KOSGEB hibe desteği aldı ise 2 senelik sürecin tamamlanmış olması.

Bu şartlarının yanı sıra her kredi de olduğu gibi başvuru sahibi esnafın kredi notu değeri de çok öneli olduğunu belirtmek isterim. Şayet kredi not değeriniz bozuk ise Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar hangilerinin olduğunu sizlere daha önce belirmiştim.

HALKBANK Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı! da diğer kredi başvuruları için hesaplama işlemlerini göre bilirsiniz.

5 Bin TL Altı Gelire Sahip Olanlara 6 Ay Ödemesiz 10 Bin TL Kredi!

Esnaflardan sonra 5 bin TL altı gelire sahip olan vatandaşlar içinde ”Bireysel İhtiyaç Desteği” adı altında bir kredi paketi devletimiz tarafından devreye alındı. 10.000 TL üst limitler ile verilecek olan bu kredi desteği 6 ay ödemesiz olarak sağlanacaktır. Toplam 36 vay vadeli olarak vatandaşlarımıza verilecek olan kredi başvuruları için tarih 01 NİSAN da başlamaktadır. Hangi bankalar ve faiz oranları ne kadar diye soruyorsanız. 3 devlete ait bankamız olan Ziraat, Vakıbank ve Türkiye Halk bankası tarafından aylık %0.69 faiz oranı ile bu kredi verilecektir. Hesaplama tablosu ise 3 farklı rakama göre şu şekildedir.

 • 10.000 TL 36 ay vadeli olarak 6 ay ödemesiz diğer 30 ay olarak ödemeli aylık taksit miktarı 376 TL
 • 7.500 Lira yine 3 yıl vadeli olarak 6 ay hiç ödemesiz geri kalan 30 ay olarak ödeme taksit miktarı 282 TL
 • 5 Bin TL için ise 36 ay vadeli 6 ay hiç ödemesiz aylık taksit miktarı 188 TL

olacaktır. KGF yani Kredi Garanti Fonu kefaleti ile verilecek olan bu kredi için çok büyük ihtimal ile başvuru sahibi vatandaşımızın kredi notu çok fazla dikkate alınmayacaktır diye düşünmekteyim.

Koronavirüs Nedeni İle Esnafa Sicil Affı Yasası Çıkacak Mı?

Koronavirüs nedeni ile zor durumlar geçiren esnafımızın sürecin en başından beri yanındayız. Hatta hala silmemiş olduğum için sizin de göreceğiniz gibi ülkemizde virüsün girmesi halinde esnafa sağlanacak olan devlet yardımların neler olabileceğine kadar değindim. Bunların bir çoğunda da süreç içinde haklı çıktım. Şimdi de diyorum ki sicil affı özellik ile esnaf için çıkacak! Çünkü neden çıkacak? gelin bu sorunun yanıtını hep birlikte bulalım.

Her ülkenin ekonomide lokomotifini oynayan kesim ilk olarak büyük ve küçük esnaflar dır. Şayet esnaf çalışmaz ise vergi sistemi duracak ülkeler de ciddi ekonomik sıkıntılar baş görecektir. Buna ufak bir örnek vermem gerekirse;

 • Koronavirüs salgını nedeni ile kapatılan AVM ve kuaförler şuan için açık iken sahilde balık tutmak yasak 🙂

Esnafların faaliyetlerin ilerlemesi için bundan daha iyi bir örnek olduğunu zannetmiyorum. Dolayısı ile esnafa sağlanan başta 25.000 TL kredi dahil olmak üzere bankalardan sicilleri kötü olmalarından ötürü kredi kullanamayan esnafa ben sicil affı çıkacak diyorum. Sicili bozuk esnaflar dahil olmak üzere böylece HALKBANK imkanlarından bütün işletme sahiplerimiz rahatlık ile yararlana bilirler.

"Koronavirüs Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı (3 6 Ay Ödemesiz)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Koronavirüs Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı (3 6 Ay Ödemesiz)" - 124 YORUM
 1. blank feridun türkoğlu dedi ki:

  Dün telefonla Kosgeb’e sorduk esnafa Korona virüs için destek yok, yani bu olağan üstü hal de bile iş yapamayan ortada kalan esnaf kosgebden yardım alamıyor.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, şuan için KOSGEB koronavirüs için herhangi bir destek oluşturmadı. Ben olası verilecek desteklere değindim. Bir çoğu da sizlerinde görmüş olduğu gibi şuan olmaya başladı. Sıra sicil affı ve hibeler de.

 2. blank Mustafa gülen dedi ki:

  Her esnafa veriliyormu mu kıredi

 3. blank Bülent şahin dedi ki:

  Esnafım işim yok paralazım işci parasını verecem

 4. blank seymanur dedi ki:

  merhabalar 2 aydır vergı mukellefıyım pazarcıyım pazarcılar odasınada kaydım var pazar acılmadıgı icin cok magduruz gelır yok kredı alabılıyormuyuz

 5. blank Ömer Aydın dedi ki:

  Vergi ve Bağ-Kur borcum var ve hiç bir bankaya borcum yok esnaf odasına kayıtlı değilim bankada hesap açtığım da vergi dairesi borcumdan dolayı hesaba bloke koyuyor ben bu 5 bin TL altında geliri olanlara verilen kredi yardımı alabilir miyim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   5 bin TL altı gelire sahip olanlara verilecek olan kredi şartları vergi ile SGK gibi borçları olanlar için sorun değil. Ancak, kredi notunuz ve gelir beyanınız çok önemli. Şayet bu 2 şarta uygun iseniz yararlana bilirsiniz.

 6. blank satı bütün dedi ki:

  merhaba biz iş yeri işletiyoruz eşimle iş yeri eşimin üzerine corona sebebiyle çok zor durumda kaldık benim kredi sicilim bozuk ama eşimin normal bu nedenle eşim kredi cekebilirmi yada benim burcumu bahane edip vermeyebilirlermi bor edemek için kredi şart kredi çıkmasa çalışarak bu şartlar altında zor ödenir ama kredi bir şekşlde odenir diye düşünüyorum admin biz ebu konuda nasıl yardımcı olablirsiniz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Oda kaydı kimin üstüne ise o çekebilir. Eğer oda kaydınız yok ise eşiniz 6 ay ödemesiz 10 bin TL den yararlana bilir. Tabi kredi notu mevcut ve olumlu ise..

 7. blank Aytaç. Topaloglu dedi ki:

  Ben kiredi çekmek istiyorum esnafim

 8. blank ARZU DOST dedi ki:

  MERHABA BEN SGK ÇALIŞAN KUAFÖR SALONDA 3500 MAAŞLA NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM İNG ALDIĞIM KREDİMİ GERİ VERMEK İSTİYORUM YENİ KREDİ KULLANMIŞTIM PARAM HALA BANKADA TUTUYORUM 60.00 TL ÇEMEŞTİM 1 AY OLDU ONU GERİVERSEM İZDEN KADAR KREDİ ALIP 3 AY ERTELEMEİ OLUYORMU HİÇ BR BANKAYA BORM YOK

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Geri vererek kredinizi kapata bilirsiniz. Bankalara göre erken kapatma indirimi gibi birde cezası olabilir. Bence kapatmadan önce ilk sözleşmenizde ne yazıyor ona bir bakın. Şayet 60 bin TL size onaylandı ise 6 ay ödemesiz kredi de onay alır diye düşünüyorum.

 9. blank Sevgi özer dedi ki:

  Merhaba esnaf sanatkarlara bağlı basit usül güzellik salonum var ve malum durum nedeniyle kapalıyım senet ödemelerim ve borçlarım var..bu faizsiz kredi için nasıl başvuruyorum ve nereye

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kendi bağlı olduğunuz meslek odasında yer alan hazır dilekçe ile başvuruda buluna bilirsiniz.

 10. blank Mustafa dedi ki:

  Sizce ilerliyen zamanda korona sebebi ile faizsiz kredi çıkarmı

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ben varsayımları ilk olarak paylaştım zaten, bence çıkacaktır. Ancak yine şahsi düşüncem bu faizsiz krediden şuan 6 ay ödemesiz olarak kredi alanlar istifade edebilir mi onu bilemiyorum.. (Şahsi düşüncem)

KOSGEBKrediler.Com