Hibe Kredi

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir? Şartlar Nelerdir? (Yeni Fırsatlar)

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir? Şartlar Nelerdir? (Yeni Fırsatlar)

Bankaların bir den fazla kredi uygulaması bulunur. Bunlardan bir tanesi de KOBİ kredisi olmaktadır. Diğer kredilere göre oldukça avantajlıdır. Bunun sebebi ise tüm esnaflara hitap ediyor olmasıdır. Tabi her kredi de olduğu gibi KOBİ kredisinin de kullanılmasın şartları vardır. Bu şartların neler olduğuna geçeceğiz. Ancak, önce KOBİ kredisi kimlere verilir? önce tam olarak bunu anlaya bilmemiz gerekir. Bunun için de önce konumuza KOBİ kredi nedir? bunun yanıtı ile başlıyoruz.

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi nedir? diye sorar iseniz size kısa bir şekilde şu yanıtı verebilirim. KOBİ kredisi işletme vasfının KOBİ statüsünde olan her türlü ticari faaliyet gösteren yerlere verilen bir çeşit kredi paketidir. Bu kredi paketini bankalar daha çok işletme sahiplerine ”İşletme Kredisi” yada ”Ticari Kredi” adı altında sağlamaktadır. Öte yandan KOBİ kredilerine bir de devletimiz faiz desteği ile dahil olarak verdiği olanaklar yer alır. Bunlar ise yine KOBİ’ işletmelere farklı isimler ile verilir.

 • Can suyu
 • Nefes
 • Değer

Gibi isimler ekseri olarak kullanılmaktadır. KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?) daha önce belirtmiştik. Şayet bu kriterlere uygun iseniz sizler de hem bankalardan hem ise devletin sağlamış olduğu faiz desteği ile özellik ile 3 kamu bankası olan;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye Halk Bankası

ve son zamanlarda ismini sıklık ile duyuran Denizbank aracılığı ile verilen düşük faizli kredi olanaklarından yararlana bilirsiniz.

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli KOBİ kredisi alabilmeniz için ilk olarak işletmenizin KOBİ statüsünde yer alması gerekir. Bu sınıfta da yer alabilmeniz için çalışan sayınızın 250 kişiden az olması gerekir. Bunun yanı sıra devletin sağladığı faiz destekli krediler de senelik mali bilanço çok önemlidir. Yıllara göre bu senelik mali bilanço miktarı değişiklik göstermiş olsa da ekseri desteklerden ”Küçük İşletme” sahipleri yararlanmaktadır. Buda;

 • Çalışan sayısı 50 kişiden az senelik mali bilançosu 8 milyon TL altında yer alan işletmelerdir.

Bu niteliklere sahip olan işletme sahipleri için çoğunluk ile her yıl devlet desteklemek amacı ile yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi çeşitli isimler ile kredi paketi sağlar. 4. ETAP TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı (Denizbank) tarafından en son olduğu gibi bu olanaklar 16 ile 20 ay vadeler ile işletme sahiplerine sunulur. Başvuruları işletme sahipleri ise oda kayıt belgeleri ile desteklemede anlaşma yapılan bankaya müracaat ederek yararlanır.

Ayrıca bunun yanında da KOSGEB üzerinden de ”KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI” kapsamında tam 300.000 liraya kadar kullanacakları kedinin faizlerini karşılanıp anlaşmalı bankalarca 48 ay vadeli olarak kredi imkanı sağlanır. KOSGEB üzerinden sağlanan 300.000 liraya kadar olan kredinin tamamı faizsiz olarak KOBİ’lere verilmektedir. Bu her iki imkandan uygun faizli olarak kredi almak isteyen KOBİ kuruma göre istenilen şartları yerine getirmesi gerekir.

Türkiye Halk Bankası Ticari Kredi Şartları Nedir?

Türkiye Halk Bankası şartlara uygun tüm KOBİ’lere özel ayrıcalıklar sağlayarak uzun vadeli (48 ay) ve çok düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Tüm şartlara uygun olanlara sağlanan bu kredinin faiz oranları;

 • 1 ile 60 vadelerde senelik %9.5 aylık ise yalnızca %0.79 orandadır.

Bu imkanlar ile sağlanan imkanlardan kredi kullanacak olandan aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Mutlaka esnafın kendi meslek odasına kayıtlı olması gerekir. (Kayıt ücreti yaklaşık 720 lira civarındadır.)
 2. Devlete herhangi bir vergi yada ödenmemiş SGK pirim borcunun olmaması gerekir.
 3. Finansman banka olduğu için başvuru sahibi esnafın KKB kredi notu değeri sorgulanır, sorgulama sonrasında risk içermeyen gurupta olması aranır.

Bu şartlara uygun olması durumunda buradaki yol haritasını takip ederek kredi başvurusunda bulunması istenilmektedir.

Yol haritası sonrasında banka esnafın gelir beyanına göre kredi limitini belirler ve gerek duyulması durumunda kefil yada ipotek talep eder. Bunun haricinde ise işlemlerin tamamlana bilmesi içinde buradaki belgeleri talep ederler.

KOSGEB KOBİ’lere Sağladığı Faizsiz Kredi İmkanları

KOSGEB bir çok program ile KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Bu programların içinde ” KOBİ finansman destekleri ” başlığında ”Kredi Faiz Desteği” programı yer almaktadır. Bu program şartlara uygun olup başvuruda bulunan KOBİ’lere 300.000 liraya kadar kullanacakları kredilerinin faizlerini karşılamaktadır. Dolayısı ile başvuru yapan KOBİ’mize sıfır faizli kredi vermektedir.

Kurumun sağlamış olduğu bu imkanlardan yararlanmak için şu yol haritasını takip etmenizi tavsiye ederim.

 1. İlk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olunuz. İşlemleri BURADAKİ adresinden sağlaya bilirsiniz.
 2. Buradaki sayfasına giriş yaparak KOBİ beyannamesini doldurunuz.
 3. Daha sonra https://kds.kosgeb.gov.tr/ui/kobilogin.aspx giriş yaparak ”KOBİ FİNANSMAN DESTEKLERİ” programına başvuru yapınız.

Şayet devlete herhangi bir vergi borcunuz bulunuyor ve daha önce bu programdan istifade etmediyseniz kurum tarafından talep edilen diğer evrakları da teslim etmeniz halinde bu programdan yararlana bilirsiniz.

 Bu Ay Bankaların KOBİ Kredisi Kampanyaları Nelerdir?

Özel bankalarda KOBİ’lere yönelik bir çok kredi paketi oluşturmaktadır. Bu kredilerin vadeleri en fazla 60 ay olup kredi faiz oranları ise bankalara göre değişiklik göstermektedir. Ancak KOBİ kredisi veren bankaların bir çoğu bu vadeyi 36 ay ile sınırlı bir şekilde tutmaktadır. Aylık taksit ödemeleri ise bireysel kredilere göre çok daha avantajlıdır. 3 ayda bir hatta 6 ayda bir geri ödemeli olarak bir çok bankadan ticari kredi alabilirsiniz. Bu ay için sizlere hem en fazla 36 ay hem de 60 ay vadeli olarak en uygun faizler ile ticari kredi veren bankayı taktim etmek istiyoruz.

Haziran ayı için 60 aya kadar tüm vadelere en düşük faizli KOBİ kredisi veren banka Vakıfbank olmaktadır. Uyguladığı faiz oranı ise senelik %9.75 aylık ise %0.81 olmaktadır. 60 ay için geri ödeme örnek taksit tablosu şu şekilde yer almaktadır.

TİCARİ KREDİ FAİZ ORANLARI
Miktar 60 AY
20.000 TL 446,41 TL
40.000 TL 892,81 TL
60.000 TL 1.339,22 TL
80.000 TL 1.785,63 TL
100.000 TL 2.232,03 TL

Özellik ile kredi notu düşük olanlar için Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar (EN HIZLI 5 BANKA) hangisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız lütfen ilgili içeriğimize bir göz atın.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalama: 3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. Kdr dedi ki:

  Oto tamircisiyim dükkanımı bir makina almak istiyorum KOSGEB’den nasıl kredi kullanabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOBİ destekleri için başvuruda bulunmanızı öneririm.

 2. Gökhan karayel dedi ki:

  Merhaba konfeksiyon fason dikim atölyem var şirketim 4 aylık bankalara baş vursam kredi alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   en az 6 aylık ticari geçmiş ararlar

 3. özgür dedi ki:

  Merhaba

  Yeni berber dükkanı açıcam kobi kredisi kullanmak istiyorum kredi çıkar mı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yeni iseniz zor, en az 3 ay mali geçmiş istiyorlar.

 4. Gökhan dedi ki:

  Merhaba ben hayvancılık yapmak istiyorum ama onu yapacak param yok nasıl yapabilirim bana nasıl bir yardım da buluna bilirsiniz a aba

 5. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar ben hayvancılık kurmak istiyorum ama onu yapacak hiç bütçem yok