KOSGEB Kredi

Kentsel Dönüşüm Kredisi 5 Adımda Devlet Desteği Nasıl Alınır?


Kentsel Dönüşüm Kredisi 5 Adımda Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Depreme dayanıksız binalarınızı 2021 senesinde de kentsel dönüşüm kredisi imkanları ile sıfırdan yaptıra bilirsiniz. Konut ve iş yerlerinizi kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar aracılığı ile %0.33 den başlayan faiz olanakları ile yeniden inşaat ettire bilmeniz için binanın bazı şartlara uygun olması gerekir. Devlet desteği ile kentsel dönüşüm kredisine nasıl başvuru yapacağınızı bilmiyorsanız çok doğru yerde olduğunuzu sizlere söyleyebilirim. Zira, resmi kurumlara başvuru yapmak için ihtiyaç duyacağınız dilekçe örneklerinden tutunda gerekli bütün evrakları burada en güncel şekilde bulabileceksiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bir nevi devlet destekli konut kredisi olan kentsel dönüşüm kredi desteği ve kira yardımı alabilmeniz için ya ömrünü tamamlamış bir binanız olmalı yada o nitelikteki binanın içinde yer alan dairede kiracı olmanız gerekmektedir. Ömrünü tamamlamış (depreme dayanaklığını yitirmiş, ekonomik anlamda özelliğini kaybetmiş, yıkılma tehlikesi olan vb.) bina sahibi ve kiracısı devletten faiz desteği ve geri ödemesiz kira yardımı alabilmesi için izlemesi gereken yolun başında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan başta Belediyeler, Üniversiteler, Meslek Odaları ve özel yüklenici bakanlık tarafından lisanslı firmalara başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan başvurular sonrasında binanın kentsel dönüşüm alabilmesi ”Riskli Yapı” veya ”Riskli Alan” tüzüğüne uygundur raporu hazırlanır ve hazırlanan risk raporu T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onay alınması için sunulur. Sunulan risk raporu neticesinde onaylanan rapor sonrasında riskli yapıda yer alan kiracı ve ev sahibi arzu etmesi durumda devletten geri ödemesiz olarak kira yardımı ve eşya taşıma giderleri için hibe alabilirler.

Gönderilmesi gereken dilekçeye EK gerekli evraklar

 • Binanın tabu belgesi fotokopisi ve güncel tabu takyidat belgesi
 • Yapı için ARAAD.net alınacak inceleme raporu
 • Emlak vergisi bina bildirimi
 • Bakanlık teknik eğitimine katılım belgesi sureti
 • Jeoloji – Jeofizik mühendislerinin oda kaydı ve 5 yıllık tecrübelerini gösteren belge (Bu belge zemin etüt yani deprem dayanaklığı raporu hazırlanabilmesi için gereklidir.)

Riskli yapıdır raporu hazırlanabilmesi için ilgili firma veya kurum tarafından yapılar ile ilgili istenilen tüm belge ve evraklar ==> http://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-lisans-basvurularinda-istenilen-belgeler-28.11.2017-duyuru-177093

İLERLEME YOLU SLAYT ÇİZİMİ

===== > http://webdosya.csb.gov.tr/csb/dokumanlar/altyapi0003.pdf <====

Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Kira Yardımı Nasıl Hesaplanır?

Bilmeniz gerekir ki vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında kira yardımı alabilmesi için ”Riskli Yapı” raporu alınmış olan binada en az 1 yıl boyunca kiracı veya ev sahibi olarak ikametgah etmiş olması gerekmektedir. Şartlara uygun olan kiracı veya ev sahibi yukarıda yer alan dilekçe ile başvuru yapması durumda devletten 1,5 yıl (18 ay) boyunca 680 TL olarak kira yardımı alabilirler. Burada konut sahiplerinin bilmesi gereken binanız da kaç adet daireniz olursa olsun sadece oturduğunuz daire için devletten kira yardımı alabilirsiniz. Devletin kentsel dönüşüme desteği sadece kira yardımı ve kredi faiz desteği ile sınırlı kalmayıp eşya taşınması durumda yine geri ödemesiz kredi olarak 1,360 TL hibe verilmektedir.

Unutmayın! Devlet sadece kentsel dönüşüm kapsamında konut sahiplerine faiz desteklerini sunmak ile kalmayıp aynı hakları riskli yapının içinde yer alan kiracılara da sunmaktadır!

Kapsam çerçevesi için de kira ve eşya taşıma yardım miktarlarını öğrendikten sonra kentsel dönüşüm kredisi faiz oranlarının bankalarca nasıl hesaplandığını da öğrenebiliriz.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oralarını

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet ile işbirliği içerisinde yer alan anlaşmalı bankalar şartları sağlayarak başvuru yapan vatandaşlara en uygun konut kredisi olanaklarını sunmaktadır. A, B sınıfı verimlilik ve Standart faiz desteği sunan bankalar 120 ay vadeli olmak üzere başvuru yapan kiracı veya mülk sahibine %33, %37, %41 oranlarında devlet faiz desteği sağlanmaktadır.

Devlette ile kentsel dönüşüm yasası kapsamında anlaşma sağlayan özel/kamu bankasına ait örnek kredi faiz oranları ve masraf tablosu

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları

Burada yapı sahiplerinin bilmesi gereken en önemli husus ise yıkılan ve yeniden yapılacak olan binada en fazla 5 daire için devletten faiz desteği alabilmesidir. Devlet mülk sahibine daire başına 125 bin TL uygun faizli kredi sunar ve en faz 625 bin TL kadar faiz desteği ile destekler. Buda demek oluyor ki en faz la 5 daireli kentsel dönüşüm kredisi kapsamına almasıdır!

Temmuz ayında VAKIFBANK konut kredisinin faiz oranı aylık %1.37 oranındadır. 0.33 devlet faiz desteği indirimi ile bu oran aylık %1.04 oranına düşmektedir. Böylece geri ödeme şekliniz ise şu şekilde oluşur.

VAKIFBANK Kentsel Düşünüm Kredisi Hesaplama
Miktar 120 Ay Vadeli Ödeme Toplam Maliyet
125.000 TL 2.014,85 TL 241.782,03 TL
625.000 TL 10.074,25 TL 1.208.910,38 TL

kentsel dönüşüm için en çok kredi almak için tercih edilen bankanın imkanlarından bahsettik. Şimdi sizlere bu olanakları sağlayan diğer bankaların hangileri olduğuna değinmek istiyorum.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli yapı olarak kabul edilen binaları iyileştirilmesi adına devlet teşvikli kredi başvurusu yapacak olan vatandaşların aşağıda yer alan anlaşmalı bankalara başvuruları yapmaları rica olunur.

 • Türkiye iş bankası
 • Denizbank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Türkiye Finans bankası
 • Türkiye Vakıflar bankası
 • Yapı kredi,
 • TEB
 • Garanti
 • Şekerbank
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Ziraat Bankası
 • Finans Bank
 • ING Bank

Bakanlık tarafından en güncel olarak belirlenen Kentsel dönüşüm anlaşmalı bankaları buradan da bulabilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kredisi hakkında ilgili YouTUBE video

"Kentsel Dönüşüm Kredisi 5 Adımda Devlet Desteği Nasıl Alınır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kentsel Dönüşüm Kredisi 5 Adımda Devlet Desteği Nasıl Alınır?" - 39 YORUM
 1. blank Recep baytas dedi ki:

  Merhabalar bizim 4 katli binamiz var depremden sonra belediye ekipleri binayi bosaltmamizi istedi kolanlarda catlaklar varmis curuk raporu verdiler ama binamizin iskani yok o yuzden biz devlet destekli kredi cekebilirmiyiz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kentsel dönüşüme girer ise evet, alabilirsiniz.

KOSGEBKrediler.Com