Hibe Kredi

Karaciğeri Temizleyen 6 Tane Besinler Bitkiler 1 Kür

Karaciğeri temizlemek için ne yapmalıyım diyorsanız size müthiş tam 6 tane besin öğesinden bahsedeceğiz. Karaciğeri temizleyen bu 6 bitkiye ilaveten bir de yine süper kür yapımını anlatacağız. Böylece çok hızlı bir şekilde karaciğeri çalışmasını yoran toksinlerden arınacaksınız. Arınmaya birlikte ise en başta yağlanma, hepatit (iltihap) ve kistlerden hem korunacaksınız hem de çok kısa sürede kurtulacaksınız.

Karaciğeri Temizleyen 6 Tane Besinler Bitkiler 1 Kür

Vücudunuz da çürükler, kronik yorgunluklar, hızlı kilo kaybı yaşayanlar. Dışkıda kan, koyu renkte idrar sorunu yaşayanlar. Tüm bu karaciğere bağlı hastalıklardan korunmak ve ameliyatsız kurtulmak istiyorsanız lütfen sadece 5 dakikanızı bu içeriğe ayırın. Böylece mide bulantılarına bile neden olabilen tüm karaciğer rahatsızlıklarından kurtulun.

Karaciğeri Temizlemek İçin Ne Yapmalı? Ne Onarır?

Karaciğerden kaynaklı olarak bir çok hastalıklar vardır. Bu hastalıkların en başında ise karaciğer iltihabı olarak da bilinen hepatitin A, B, C, D ve E gelmektedir. Bunun haricinde ise alkole bağlı olan ve olmayan karaciğer yağlanması gelmektedir. En çok karaciğerde meydana gelen bu iki hastalığın haricinde çeşitli bir çok vücudun dengesini bozan rahatsızlıklarda görünmektedir. Karaciğer temizlemek için ne yapmalı? Neler karaciğeri onarır buna geçmeden gelin önce sizde aşağıdaki diğer rahatsızlıklarda bulunuyor mu? Bir görelim.

 • Karın şişkinliği ve buna bağlı ağrılar
 • Sarılık
 • Kaşıntı
 • Bacaklarda ve ayakta ödem
 • Soluk renkte dışkı, koyu renkte idrar
 • Hazımsızlık
 • İshal
 • Dışkınızda kan
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yorgunluk
 • Ateşlenme
 • Kilo kaybı, iştahsızlık
 • Uyku bozukluğu
 • Morarmalar ve çürükler

Tüm buraya kadar saydığım rahatsızlıklardan biri yada birden fazlasını yaşıyorsanız çok büyük olasılıkla karaciğerinizden yaşanan sorunlardan dolayıdır. (Kaynak) Peki karaciğer kaynaklı olarak yaşanan bu sorunlardan kurtulmak isteyenler ne yapmalı?

 1. Öncelikli iyi bir hekime gözükmekledirler
 2. Karaciğer faydalı besinler tüketmelidirler
 3. Karaciğeri yoran gıdalardan uzak durmalıdırlar
 4. Karaciğere iyi gelen kür yada bitkisel çaylar tüketebilirler

Karaciğere faydalı olan bitkiler, kür ve çaylar hangileri diyorsanız da işte sizlere özellikleriyle birlikte şifa kaynağı olacaklar.

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler Sebzeler Neler?

Karaciğeri temizleyen bitkiler, sebzeler neler? Size en faydalı olanlarından tam 6 tanesini tanıtacağız. Karaciğer dostu olarak bilinen bu bitkileri ve sebzeleri sofranızdan eksiltmediğiniz zaman da bir çok karaciğere bağlı rahatsızlıklara şifa bulacaksınız. İleride doğa bilecek olan farklı karaciğer hastalıklarına da bir kalkan görevi gören bu bitkiler ve sebzeler ise şunlardır.

1- SARIMSAK KARACİĞERE FAYDASI

blank

Karaciğer için faydalı besinlerin en başında sarımsak gelmektedir. Bunun nedeni ise sarımsakta karaciğerin temizliği için en çok faydalı olan selenyum bol miktarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sarımsağın içinde bulunan B6 vitamini de iltihap giderici özelliğe sahiptir. Tüm bu özelliklerine ilaveten sarımsaktaki faydalı aminoasitlerden biri olan Arginin damarları rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Böylece de karaciğer de kan basıncından dolayı oluşan zorlanmayı hafifletir.

Sarımsak seçiminde neye dikkat edilmeli?
Taşköprü sarımsağı olması gerekiyor. Boyutları aynı olmayan sarımsak türünün geneli yerli olmaktadır

2- KURU ÜZÜM KÜRÜ İLE KARACİĞER TEMİZLEME

blank

Karaciğere faydalı olan bitkilerden bir tanesi de üzüm dür. Özellikle güneş ışığında kurutulmuş olan üzüm karaciğerin toksinlerden arınmasına yarar sağlar. Ayrıca içeriği sayesinde karaciğerin en yüksek performansta çalışmasını sağlamaktadır. Hele bir de kuru üzüm suyu ile hazırladığınız kürü 4 gün uygulamanız durumunda size yaşattığı etkilerine inanamayacaksınız. Kuru üzüm sadece karaciğerinize iyi gelmekle de kalmayacaktır. Ayrıca kap sağlığınızı koruyacak ve kötü kolesterolden de kurtulmanıza fayda sağlayacaktır. Peki, kuru üzüm suyunu nasıl yapmanız ve uygulamanız gerekmektesiniz.

Malzemeler:

 • 2 bardak su
 • 150 gram kuru üzüm

Yapılışı:

Kuru üzümleri yıkayın. 2 bardak suyu kaynatın, kaynadıktan sonrada kuru üzümleri suya ekleyin. Kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatın.

Tüketilişi:

Sabah aç karnına ılık olarak tüketilmesi tavsiye edilir. (Kahvaltıdan 30 dakika önce)

Kuru üzüm seçiminde neye dikkat edilmeli?
Koyu renkte olanlar tercih edilmeli. Açık sarı olanlardan uzak durulmalı

3- YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

blank

Yeşil yapraklı bitkiler çevreden almış olduğumuz böcek ilaçları, metaller gibi toksinlerin atılması için oldukça etkilidir. Bu bitkiler içinde ise en önde gelenleri roka, ıspanak ve kara hindiba gelmektedir. Bu yüzden karaciğerinizde biriken toksinleri atmak istiyorsanız bu bitkilere daha çok yer vermelisiniz. Toksin atmakla kalmayan bu bitkiler ayrıca yanına pancar eklendiği zaman kanın temizlenmesine de yararlıdır. Karaciğerimize faydalı bu 4 yeşil yapraklı bitkiye ilaveten Bürüksel lahanası, karnabahar ve brokoli de tüketmeniz önerilir.

Yeşil yapraklı bitki seçiminde neye dikkat edilmeli?
Yapraklarının parlak ve canlı olmasına özen göstermelisiniz.

4- AVOKADO KARACİĞERE YARARI NEDİR?

blank

Avokado karaciğere en faydalı meyveler arasından gelmektedir. Avokadonun faydalarını öğrenince artık bu meyveyi sofranızdan eksik etmeme kültürüne sahip olacaksınız. Avokado meyvesinin içerisinde bir çok meyve bir araya gelse dahi sahip olamayacağız vitaminler vardır. Bunlar ise; Glutatyon, C ve E vitaminleridir. Bu 3 vitamin bir araya gelince de karaciğeriniz de biriken zararlı maddeleri etkisiz hale getirmektedir. Bunla birlikte karaciğer hasarlarını da tedavi etmektedir.

40 Yaş Üstüne Özel En İyi Kırışık Giderici Krem Maske Bitkisel Yağlar! ile gençleşebilirsiniz.

AVOKADO meyvesinde tabi sadece bu 3 vitamin yer almamaktadır. Bunların yanı sıra K vitamini de bolca bulunmaktadır. Bu vitaminde karaciğerinizde oluşan iltihabı önlemeye yaramaktadır. Avokado tüm bunlar ile birlikte kolesterol seviyenizde dengede tutmaktadır.

Avokado seçiminde neye dikkat edilmeli?
Yumuşak olmasına özen göstermelisiniz

5- Cevizin Karaciğere Yararları

blank

Arginin aminoasidi yönünden oldukça zengin bir besindir. Arginin yukarda da bahsetmiş olduğumuz gibi karaciğerin amonyaktan arınması için etkisi büyüktür. Ceviz bu özelliğine ilaveten yine içerisinde bulundurduğu Omega 3 Gulutatyon sayesinde karaciğerin arıtılmasına faydalıdır. Antiosidanlar sayesinde toksin maddelerinin de karaciğer atılmasına sağlayan ceviz kabuklu olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Cevizin karaciğere yararları bunlarla da sınırlı değildir. Karaciğer yağlanması çekenler içinde tüketilmesi önerilmektedir.

Ceviz seçiminde neye dikkat edilmeli?
Kabukları ince, büyük ve sarı renkli olmasına

6- ZERDEÇAL KARACİĞERE FAYDALARI

blank

Karaciğere faydalı olarak önereceğimiz son bitki ise zerdeçal tır. Zerdeçal bitkisinin içinde bulunan en önemli bileşen kürkümün tir. Bu bileşen çok etkili bir iltihap giderici ve antioksidan tır. Bu bileşen bunun yanı sıra safra kanalının korunmasına da faydalı olmaktadır. Safra akışını hızlandırdığı için de karaciğerin temiz kalmasını sağlamaktadır. Alkol kullananlar için de Zerdeçal kullanılması tavsiye edilir. Çünkü, Zerdeçal alkolün vermiş olduğu zararları da koruyucu özelliğe sahiptir.

Tüketim açısından yemeğinize, çorbanıza bu bitkiyi dökebilirsiniz. Tadı bakımından da bir hayli güzel olan Zerdeçalı karaciğer sağlığı düşünenlerin sofralarından eksik etmemelerini öneririz.

Zerdeçal nereden alınır?
Aktar ve baharatçılarda bulabilirsiniz.

Karaciğere faydalı olarak tam 6 tane bitkinin neler olduğundan bahsettik. Şimdi sıra geldi karaciğerine yararlı bir tane şifalı kür paylaşımına.

Karaciğeri Temizleyen 1 Numaralı Kür Tarifi (İbrahim SARAÇOĞLU)

Kür tarifi denildiği zaman en başta akla gelen isim kuşkusuz ki Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU gelir. Bu nedenle bizde karaciğeri temizleyen 1 numaralı kür tarifi için sayın SARAÇOĞLU hocamızın tarifine başvurduk. Hocamız karaciğer temizleyen kür tarifini bizlerle paylaşmadan önce bu organın önemimden şu şekilde bahsetti.

Yaşantımız boyunca sudan, havadan ve tükettiğimiz gıdalardan alınan tüm zararlı atıklar karaciğer tarafından temizlenmektedir. Bu nedenle vücudumuzun iç ve dış sağlığı için karaciğer organımız son derece önem arz etmektedir.

Karaciğerin öneminin den bu şekilde bahsettikten sonra ise SARAÇOĞLU tüm bu organa karşın rahatsızlıkların oluşmaması için altı ayda bir kullanmamız gereken bir kür tarifinde bulundu.

Malzemeler:

 • Maydanoz
 • Limon
 • 2 diş sarımsak
 • 1 kahve fincanı zeytin yağ

Yapılışı:

 • Tüm bu ölçünü verdiklerimizi bir araya mikserde getirelim. Yeşil su halene gelene kadar karıştıralım.

Tüketilişi:

 • 15 gün boyunca sabah aç karnına tüketiliyor.

İçeriğe ait video: https://www.youtube.com/watch?v=SNTI57Zmm9c

Karaciğeri Temizleyen Bitki Çayları (En Hızlı)

Karaciğeri temizleyen bitki çayları birden fazladır. En hızlı içlerinden olanı ise her ne kadar çay olmasa da sıvı olduğu için yer vermek istiyorum o ise; su dur arkadaşlar. Hiç bir katkı maddesi bulunmayan günde 1,5 LT su tüketimiyle sadece karaciğerinizi değil, böbreklerinizin de sağlığını koruma altına almış olursunuz. Karaciğeri temizleyen diğer bitkisel çaylar neler derseniz de sizlere şunları önerebiliriz.

 1. Limon çayı
 2. Rezene
 3. Zerdeçal
 4. Elma
 5. Hindiba
 6. Papatya

Karaciğere faydalı olan bu çayları ise doğal olarak sizin yapmanız önerirler. Aktarlardan alacağınız bu bitkileri ılık bir suda bekleterek çay üretimini kolayca yapabilirsiniz.

Karaciğeri Yoran Yiyecekler Nelerdir? En Büyük Düşmanı!

Karaciğeri yoran yiyeceklerin en başında yağlılar gelmektedir. Bununla birlikte ise alkol karaciğerin bir numaralı düşmanı olmaktadır. Bu nedenle karaciğer rahatsızlığı çekenler yağlı yiyeceklerden ve alkol tüketiminden mutlaka uzak durmaları gerekilir. Karaciğeri yoran yağlı ve katkılı yiyeceklere örnek vermemiz de gerekir ise, listemiz şu şekilde oluşmaktadır.

 1. Sucuk
 2. Salam
 3. Sosis
 4. Pastırma
 5. Et suyu
 6. Tahin
 7. Kızartmalar (Patates, patlıcan vb.)
 8. Kakaolu gıdalar
 9. Yağlı soslar

Karaciğeri yoran aynı zamanda zarar veren gıdalar bunlardan oluşmaktadır. Bunların yanı karaciğerin düşmanları içinde ise en başta şeker gelmektedir. Bunun yanı sıra ise şunlarda karaciğer düşmanı olmaktadır.

 • Çin tuzu
 • Yüksek miktarda A vitamini
 • Antidepresanlar

Karaciğere iyi gelen ve düşmanları olan tüm yiyeceklerin neler olduğunu hep birlikte gördük. Artık bu değerli organımızı muhafaza etmek için gerekli besin öğelerini tüketmek sizin elinizde.

Karaciğerin Temizlendiği Nasıl Anlaşılır?

Karaciğerin görevi vücudumuzda biriken zararlı atıkları arındırmasıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı bu atıkları arındıramadığı zaman ise kendisini bazı hastalıklarla belirgin eder. Bu hastalıkların neler olduğunu ise yukarda sizler için sıraladık. Bu rahatsızlıkları çekenler çok büyük olasılıkla karaciğer hastalığından dolayı bunları yaşamaktadırlar. Bu rahatsızlıkların giderilmesiyle birlikte de karaciğeriniz de her şeyin yoluna girdiğini anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra karaciğerin temizlendiğini nasıl anlaşılır diyorsanız? Özellikle cildinizde yaşadığınız sorunlar ortadan kalkacaktır.

Merak edilen bütün sağlık konularımızı https://www.kosgebkrediler.com/saglik-guzellik/ bu adresimizde sizin için yer verdik.

Sağlıklı bir karaciğere sahip olmanızla birlikte de cildinizde bir parlama geleceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Sadece vücudunuzun iç yapısını düşünenler değil, cilt güzelliğine de değer verenler bu nedenle karaciğerlerini mutlaka yukardaki yer alan bitkilerle sağlıklı tutmaları gerekilir.


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.