KOSGEB Kredi

Kadın Girişimcilere 50 ila 65 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi


Kadın Girişimcilere 50 ila 65 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Artık günümüzde kadın girişimciler Devlet tarafından çok daha fazla bir şekilde ayrıcalıklar ile desteklenmektedir. Başta KOSGEB üzerinden 50 Bin TL hibe olmak üzere bir çok kurum tarafından açacakları işletmelere teşvikler 2021 yılında da sağlanmaya devam etmektedir. Tüm bunları yanı sıra yine ev hanımlarını iş hayatının bir parçası olması için de yine Devletimiz anlaşma sağladığı bir çok özel/kamu bankalar ile düşük, hatta faizsiz kredi olanakları sağlamaktadır. Bu arada daha önce 50.000 TL olan hibe teşvikleri artık 65.000 TL kadar çıktı.! Üstelik ileri girişimci olmanız durumunda bu hibe miktarı tam 370.000 TL kadar çıkmaktadır.!

KOSGEB’den Kadın Girişimcilere 10 Bin TL Avantajlı Hibe!

Daha önceleri sizlere komşularınız ile birlikte bir araya gelerek evinizde yapacağınız başlangıç aşaması işler için nasıl mikro kredi alabileceğinizden bahsetmiştik. Şimdi ise KOSGEB tarafından verilen avantajlı işletme kurma desteğinden bahsedeceğim. Kadın girişimciler KOSGEB üzerinden kuracakları yeni iş yerleri için diğer girişimcilere göre 10.000 TL daha avantajlı olarak yararlanmaktadır. 2009 yılının başında yapılan düzenleme ile yeni açacağınız iş yeri için 50.000 TL değil, şayet bu içeriği sonuna kadar dikkatli bir şekilde okur iseniz 60.000 TL hatta 370.000 TL kadar hibe alabilirsiniz. Bu dev avantajın detaylarına girmeden önce lütfen aklınıza takılan bütün soruları bizlere çekinmeden sora bileceğinizi unutmayınız!

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği 2021 de KOSGEB’den

KOSGEB bütün yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için bir destek programı oluşturdu. Bu destek programının adı daha önceleri ” Girişimcilik Destek Programı ” olarak da bilinmektedir. Şu an için bu programın adı ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” olarak yer almaktadır. Program genel olarak yeni işletme kuracaklara hibe vermek adına kurulmuştur. Program kendi için de 2 destek programına ayrılmaktadır. Doğal olarak yeni iş yeri kuracaklar için vereceği hibe miktarı da yine 2 şekilde verilmektedir. Bu alt programın isimleri ise şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimci Desteği => 65.000 TL kadar hibe
 2. İleri Girişimci Desteği => 225.000 TL hibe

Kadın girişimciler bu her iki programdan diğer girişimcilere göre en az 10.000 TL daha avantajlı bir şekilde yararlanarak iş yeri kurabilmektedirler. Şimdi gelin isterseniz bu her iki programın sizlere sağlamış olduğu avantajlı imkanlarından herkesin anlaşabileceği şekilde anlatımına geçelim.

1- Geleneksel Girişimci Desteği

İlk olarak 10.000 TL daha fazla bir şekilde hibe alabileceğiniz destek programı olan ”Geleneksel Girişimci Desteği” programından sizlere bahsedeceğim. Bu program daha önceleri iş yeri kuracaklara almış oldukları yeri makine ve işletme giderleri ( kira, işçi ) için hibe veriyordur. Önceleri bu programın en kötü yanı almış olduğunuz makineleri en az 2 yıl kullanmak zorundaydınız. Şimdi ise bu şart kalktı. Artık sadece açılış giderleriniz ve çalıştırmış olduğunuz işlerin prim ödemlerine göre hibe alabilmekte siniz. Programdan yararlanmak için iş fikrinizin ilk olarak KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde yer alması ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız yeterli olacaktır. Gelin şimdi ilk olarak sizler için verilen bu destek programın bir tablosuna göz atalım. Sonrasın da ise sizlere en anlaşılır şekilde bunun anlatımını yapayım.

Destek tablomuzda görüldüğü gibi bir kuruluş desteğinden bir de performans desteğinden bahsedilmiştir.

Kuruluş Desteği: Burada kuracağınız işletme şayet ”Gerçek Kişi Statüsü” içerisinde yer alıyor ise bir defaya mahsus 5.000 TL kuruluş desteği alırsınız. Eğer ki iş yeriniz limitet gibi sermaye şirketi üzerine kurulacak ise o zaman herkes gibi sizde 10.000 TL hibe kuruluş desteği olarak bir defaya mahsus alırsınız. Tehlikeli iş gurubuna 5 bin TL daha verilir.

Performans Desteği: Bu destek tamamen çalıştırmış olacağınız işçi sayısı ile alakalıdır. 1. performans dönemi ile 2. performans dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır. 1. performans dönemi iş yerinin kurulduğu 1 ayı ile 12 ayı arasındaki geçen süredir. 2. performans dönemi ise iş yerinin kurulduğu 12 ay ile 24 ay arasındaki geçen zamandır. Bir yılda ortalama 249 iş günü olduğunu var sayarsak. Şayet bir işçi çalıştırsanız, sizden istenilen 180 ile 539 prim gün sayısını yakalayacağınız için ilk yılın sonunda +5.000 TL daha hibe alırsınız. Şayet 2 ile 3 işçi çalıştırır iseniz o zaman ilk yıl sonunda 10.000 TL ama 4 ile 5 çalışanın primini öder iseniz o zaman 20.000 TL hibe alırsınız.

 • Yılın sonu itibarı her girişimci gibi sizde şayet gerçek kişi iseniz 5.000 TL, şahıs şirketi iseniz 10.000 TL hibe alırsınız. İlk sene 5 çalışanın primini öderseniz 20.000 TL daha hibe alırsınız. Ama, kadın girişimci olduğunuz için ilk 12 ay sonunda + 5.000 TL daha hibe alarak toplamda en fazla 35.000 TL hibe alırsınız.!

Bu performans desteği 12 ile 24 ay sonunda yine aynı şekilde devam ettir iseniz iş yerinin kuruluşunun 24 ayını tamamlaması durumunda 20.000 TL performans desteği alırsınız. Kadın girişimci olduğunuz için ise + 5.000 TL daha hibe alarak 25.000 TL hibe alırsınız. Toplamda 2 yıl içerisinde ilk sene 35.000 TL ikinci sene en fazla 25.000 TL olmak kaydı ile 60.000 TL hibe alırsınız.

Gayet açık ve net bir şekilde bu destek programın içeriğini ve sizlere sağlamış olduğu toplamda +10.000 TL hibe imkanını anlattığımı düşünüyorum. Bu arada hiç bir işçi çalıştırmazsanız bile bu programdan diğer girişimciler 5.000 TL alır iken siz kadın girişimci olduğunuz için 15.000 TL alacağınızı da belirtmek isterim.

2- İleri Girişimci Desteği

Yine bu program yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için kurulmuş olan bir destek programıdır. Bu program daha önceleri yoktu. Şimdi ise içeriğinde 370.000 TL kadar bir hibe ile geldi. Bu harika 😉 Bu program da ”Geleneksel Girişimci Desteği” tablosunda yer aldığının aynı şekilde kadın girişimcilere 60.000 TL hibe sağlar. Anacak ” İleri Girişimci Desteği ” programın farkı ise kurulan işletme için alınacak olan teknolojik makine alımlarında ortaya çıkmaktadır.

Tablo’da sizin de görmüş olduğunuz gibi;

 1. ” Düşük Orta ” Teknoloji Düzeyi iş fikrinde yer alıp yerli üretim bir teknolojik makine alırsanız 100.000 TL ödemesinin 75.000 TL hibe olarak geri alırsınız.
 2. ” Orta Yüksek ” düzeyde bir iş fikrine sahipseniz o zaman 200.000 liralık ödemenizin 150.000 TL hibe olarak geri alırsınız.
 3. ” Yüksek Teknoloji Düzeyi ” bir iş fikri içerisinde iseniz. Bu iş fikri içinde yerli üretim bir makine alımı yaparsanız 300.000 TL için 225.000 TL kadar hibe alırsınız.

İş fikrinizin hangi düzeyde olduğunu öğrenmek için burada yer alan listeyi inceleye bilirsiniz. Ayrıca, bu programdan yararlanacak olan kadın girişimcilerin ilk olarak ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” sonrasında ise ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” alması gerekmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2021 Nelerdir?

KOSGEB tarafından verilen hem ”Geleneksel Girişimcilik Desteği” hem de ”İleri Girişimcilik Desteği ” programından yararlana bilmeniz için şu şartlara sahip olmanız gerekir.

 1. Mutlaka iş fikrinizin KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alması
 2. Girişimcilik sertifikası sahibi olmanız. (Sektöre göre ileri Girişimcilik Sertifikası)
 3. Daha önce KOSGEB üzerinden hibe almamış olmanız.
 4. 18 yaşından büyük olmanız. (üst yaş sınırı yoktur)
 5. PKK, FETÖ gibi herhangi bir yasa örgütü ile bağınızın olmaması
 6. Okur yazar olmanız yeterlidir.

Genel olarak KOSGEB kadın girişimci desteği alacaklar için aradığı şartları bunlardan oluşmaktadır.!

Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır? (Eğitim)

Eğitimlerin alınması artık inanın ki geçmiş senelere nazaran çok daha basit hale geldi. Şimdi hiç sıra beklemeden İnternet üzerinden ” Uzaktan Eğitim ” uygulaması ile alabilirsiniz. Üstelik bu eğitimleri İnternet bağlantısı olan bütün teknolojik aletler üzerinden alabiliyorsunuz. Tabi arzu edenler yine eskisi gibi 30 kişilik sınıflarda ” Örgün Eğitim ” adı altında bu eğitimleri alabilirler. Eski usul daha önce girişimcilik sertifikası sahibi olanlar, ve şuan örgün eğitim alanların girişimcilik belgeleri 01.01.2021 tarihine kadar geçerli olacağınızı lütfen unutmayınız. Hızlı olması ve ömür boyu sertifika geçerliliği için ben sizlere girişimcilik sertifikasının nasıl ” Uzaktan Eğitim ” ile hemen alınacağından bahsedeceğim.

 1. İlk olarak PTT şubelerinden bir e-Devlet şifresi alınız.
 2. Daha sonra https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 3. Sayfaya aşağıya indirdiğinizde ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünden ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” bölümünden ” Eğitime Başla ” deyiniz.
 4. Sizi karşılayan 10 tane videoyu sırası ile izleyin ve video sonrasındaki testleri cevaplayın. (bu arada alacağınız puan hiç önemli değil 😉  )
 5. Video ve testler sonrasında girişimcilik belgesi talep et diyerek e-Devlet üzerinden belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

Eğitimler Sonrası İş Yerinin Kurulması

Şartlara uygun ve ”Geleneksek Girişimcilik Eğitimi” almış olan kadın girişimcilerimiz artık işletmelerini kurabilirler. İşletme kurar iken şayet iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı” içerisinde yer alıyorsa alacağınız makine ve teçhizatları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının YERLİ MALI tebligatına uygun olmasına özen göstermeniz gerekir. Eğer ileri girişimci değilseniz o zaman bu kavrama dikkat etmenize hiç gerek yoktur. Yukarıda yer alan Geleneksel Destek Programı tablosunda sizin de zaten görmüş olduğunuz gibi artık teşvikler daha çok çalıştıracağınız kişi pirim ödemesine göre verilmektedir. Bu çerçevede işletmenizi ister bayilik alarak ister ise kendi olanaklarınız ile kurmanız yeterli olacaktır. Ancak, işletme kuruluşunda bu süreç tabi kesinlik ile Türk Ticaret Kanunu kapsamında olması gerektiğini söylemem sanırım gerek bile yok.! İşletmesini yasalara uygun sağlıklı bir şekilde kuran kadın girişimci destek tablosundan yararlanmak için aşağıdaki adımları sırası ile yerine getirmesi yeterli olacaktır.

 1. İlk önce KOSGEB’e kayıt olmanız gerekir.
 2. Daha sonra KOBİ Beyannamesi Formu doldurmalısınız.
 3. Sonra e-Devlet üzerinden https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine giriş yapınız. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na bir kere tıklayınız. Açılan pencerede ”Geleneksel Girişimci Desteği Başvurusu” bölümüne girerek gerekli işlemleri sağlayınız. (Resimde olduğu gibi)

Tüm bu işlemler sonrası almış olduğunuz  çıktılar ile birlikte İl Müdürlüğünüze başvuruda bulunmanız gerekir. Şayet evraklarınız tam ve eksiksiz ise kurum size iş planı sunumu yapmak için bir gün tayin eder. O gün geldiğinde kurula iş planınızı sunar ve onaylatır iseniz desteklerden yararlanırsınız.

Halk Bankası Kadınlara Özel Avantajlı Kredi Vermektedir

Her yıl olduğu gibi 2021 yılında kadın girişimcilere özel ayrıcalık ile destekleyen banka kuşkusuz yine Türkiye Halk Bankası olmaktadır. Bunun nedeni ise bankanın bir devlet bankası olması ve faiz farklarını yine devletimizin karşılamasıdır. Kadın girişimcileri iş hayatına sokmak adına genelde Halk Bankası her yıl çeşitli isimler ile kadın girişimci kredisi vermektedir. Bu yıl verilecek olan kredi ”İLK ADIM” ismi ile KGF kefaleti ile verilmektedir. 1.000.000 TL kadar üst limit ile verilecek olan kadın girişimci kredilerinde 60 ay vade en fazlada 12 ay ödemesiz olarak geri ödeme yöntemi uygulanmaktadır. Geri ödeme periyotlarını isteyen kadın girişimcimiz aylık yada 3 ayda bir olacak şekilde plan yaptıra bilmektedir.

Halk Bankası Kadın Girişimci Kredisi Şartları Şunlardır

Halk bankası tarafından KGF desteği ile 1.000.000 TL üst limitli olarak verilecek olan krediden bazı şartlar aranmaktadır. Aranan bu şartların kuşkusuz size en ağır geleni ” Kredi başvurusunda bulunacak olan kadın girişimcinin işletmesini kurması ” maddesi olacaktır. Banka bunu özellik ile istemesinin nedeni, kadın girişimcinin ne denli ticari hayatta başarılı olduğunu görmek istemesidir. Bu şartı taşıyorsanız senelik ortalama %4 gibi çok düşük faizli kredi imkanlarından istifade etmek için şu şartlara da uygun olmanız yeterlidir.

 1. 55 yaşından küçük olunması.
 2. En az ilk okuldan mezun olunması
 3. Organizasyon ve yürütme yapma yeteneklerine haiz olması
 4. Kayıtlı olduğu vergi dairesinden alınmış belge

yeterli olacaktır.

Kadın Girişimcilere Gelir Belgesiz Kredi Fırsatı!

Kadın girişimcilerin işletme kurarken en sık rastladığı sorun maddi yetersizliktir. Her ne kadar kıyıda köşede biriktirdikleri için hayalindeki işletmeyi kurmaya yeltenseler de mutlaka bir noktada maddi yetersizlik önlerine engel olarak çıkmaktadır. Büyük büyük gibi gözüken aslında hiç de büyük olmayan sorunu aslına bakarsanız bankalar ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Biliyorum, hemen gelir belgem yok! yada kefil veya ipotekten bahsedeceksiniz. 4 işlemle ENPARA ‘dan gelir belgesiz kredi alabilirsiniz evet çok doğru duydunuz ENPARA dan hiç evinizden dahi çıkamadan kolaylık ile gelir belgesiz olarak ev hanımları kredi alabilmektedir. Üstelik bankanın kredi faiz oranları da sizin de tabloda görmüş olduğunuz gibi gerçekten bir harika.! Kadın girişimciler işletmenizin finansal desteğini bu şekilde yakalaya bilirsiniz.

 • ENPARA OCAK Ayı için mevduat hesabı olan müşterilerine aylık %1.29 faiz oranında kredi sağlamaktadır. En fazla 60 ay vadeli olarak verilen kredinin geri ödeme tablosu aşağıda olduğu gibidir.
OCAK Ayı ENPARA 60 Ay Vadeli Geri Ödeme Tablosu
MİKTAR AYLIK ÖDEME TOPLAM ÖDEME
10.000 TL 257,08 TL 15.424,63 TL
15.000 TL 385,62 TL 23.137,04 TL
20.000 TL 514,16 TL 30.849,30 TL
25.000 TL 642,70 TL 38.561,60 TL
30.000 TL 771,23 TL 46.274,31 TL
35.000 TL 899,77 TL 53.986,52 TL
40.000 TL 1.028,31 TL 61.698,81 TL

Önemli Not: Kadın girişimcilerimiz son yıllarda özellikle ev yemekleri, organik köy ürünleri yada geleneksel giyim, çeyiz gibi eşya üretimleri için nasıl hibe alabileceğini Organik Yöresel Doğal Ürün Satışına Devlet Desteği de geniş olarak açıkladığımı belirtmek isterim.

"Kadın Girişimcilere 50 ila 65 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kadın Girişimcilere 50 ila 65 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi" - 753 YORUM
 1. Rabia dedi ki:

  Petshop için hibe veriliyor mu veriliyorsa ne kadarlık bitçe düşük mü orta mı yüksek mi? yada ev hayvanları için kedi evi vb şeyler için destek var mı?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Geleneksel olarak verilmektedir. En çok 60 bin TL. Bayan olduğunuz için 10 bin TL açılışta alırsınız.

 2. Gülşen dedi ki:

  Merhabalar gelinlik ve abiye giyim mağazası açmak istiyorum kosgeb destek kredisi verir mi minimum maksimum ne kadar oluyor

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Açılış için en fazla 10 bin TL hibe alabilirsiniz. Daha sonra çalışan pirim ödemelerine göre hibe alabilirsiniz.

 3. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, adıma bir işletme açıp toptan ürün alıp online alışveriş sitelerinde satmak istiyorum. Bunun için KOSGEB’in hibesinden yararlanabilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sitemde bunun hakkında geniş bilgi verdim. Evet, ama sitemde yer verdiğim şekilde işletme kurarsanız.

 4. Gamze demirel dedi ki:

  Pet shop aciyorum..egitimlerinizi tamamladim..magazamda kendi diktigim.kedi ve kopekli ev aksesuarlarinida satisa sunucam..hibe kredi basvurusunda bulanbilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Eğitimleri tamamlayıp iş yerinizi açarsanız destek alabilirsiniz. İş planını kendi ürettiğiniz ürünleri de dahil etmeniz de çok fayda olacaktır.

 5. duygu dedi ki:

  Organizasyon firması için destek alabiliyormuyum?

KOSGEBKrediler.Com