Hibe Kredi

Kaç Kredi Notu Puanına Ne Kadar Kredi Çıkar?

Kaç Kredi Notu Puanına Ne Kadar Kredi Çıkar?

İhtiyaç dahil olmak üzere tüm kredilerin çıkmasında belirleyici en önemli unsur hiç şüphesiz ki kredi notu değeridir. Ayrıca bunun yanı sıra kredi notunun aktörlüğü çıkacak olan kredinin de miktarını belirleyici bir de rol oynamaktadır. 1500 puana sahip bir kişi ile 1900 puana sahip bir bireysel yada herhangi bir esnafın adına tanımlanacak olan kredi miktarı kesinlik ile aynı olmayacaktır. Peki, kaç kredi puana sahipseniz size kaç lira kredi çıkacaktır, hesaplama nasıl yapılır? Asgari ücretlinin en fazla alacağı kredi miktarını da özel olarak hesapladım.

Kredi Puanının Kredi Başvurularındaki Etkenliği

Kredi puanının herhangi bir kredi başvurusunda en büyük etkenliği kesinlik ile başvuru yapılan kredinin çıkıp çıkmayacağıdır.! Ayrıca bunun yanı sıra puanın yüksek yada alçak olması az da olsa adınıza tanımlanacak olan kredi miktarının limitini de belirleyen bir unsurdur. Adınıza tanımlanacak olan kredi miktarının asıl belirleyici unsur ise kesinlik ile gelir belgeniz tir. Düşünsenize! 40 yaşındasınız, bugüne kadar sürekli olarak bankacılık işlemlerini sağlamış bir vatandaşsınız. Bankacılık işlemlerinde sürekli olarak + puan almış ve şuan kredi notu değeriniz 1900 yani en üst puanda. Ancak yıllardır asgari ücretli bir çalışansınız.! Banka ya ihtiyaç kredisinde başvuru yaptınız ve kredi puanınız yüksek diye sizce banka size aylık ödeme taksiti asgari ücretten yüksek bir ödemeli kredi verir mi? Dolayısı ile bir kredinin kaç lira üst limit ile çıkacağını kredi notundan ziyade kredi başvurusunu yapan kişinin HANE geliri de belirleyici olmaktadır.!

Adınıza kaç lira kredi çıkacağı nasıl net olarak belirlenir?

Adınıza kaç lira kredi çıkacağı HANE gelirine göre belirlenmektedir. Kredi başvurularında dikkatinizi çektiyse sizden gelir belgesi isterler. Bu belgeyi sizden çalışıp çalışmadığınız dan mı istiyorlar zannediyorsunuz? Kesinlik ile hayır çünkü bankalar bir kişinin çalışıp çalışmadığını zaten SGK sorgulama ekranlarından hizmet dökümlerini isteyerek göre bilmektedirler. Bu belgeyi istemelerin tek nedeni adınıza çıkacak olan kredinin miktarının belirlenmesidir. Çünkü yapılan BBDK tarafından son düzenleme ile bir kişinin adına çıkacak olan kredinin aylık ödemesi başvuru yapan kişinin aylık kazancının %70 oranına geçemez.!

Hane geliri kredi miktarını belirleyici en önemli husustur!

Başvuru yapacağınız kredi miktarı 40.000 lira ama aylık ödeme tutarı kazancınız ile eşleştiğinde taksit miktarı maaşınızın %70 fazla olduğu için bu krediyi alamıyorsunuz, bu durumda ne yapabilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz hane gelirinizin daha yüksek göstermekten başka bir yol değildir. Bu yüzden,

 1. Şayet kira geliriniz varsa bunu da ispatlayan bir belge götürünüz.
 2. Eşiniz çalışıyorsa çalıştığını gösteren gelir belgesini bankaya götürün.
 3. Tarlanızı icar ediyor yada her hangi bir yerden aylık yada senelik olarak gelir geliyorsa bunu ispatlayan belgeyi bankanıza götürün.

tüm bu belgeleri bankaya suna bilirseniz, mutlaka adınıza çıkacak kredi miktarı artacaktır.

Banklardan Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Hesapla!

Bu başlığa bir örnek vermek ile konuya girmek istiyorum. Benim mevcut kredi puanım 1700 civarlarında. Aylık HANE gelirim ise 4.000 lira civarlarında iken bana Akbank 20 bin TL 48 ay vadeli gelir belgesiz kredi çok rahat bir şekilde verdi. Hatta 40.000 liraya kadar bu krediyi onayladı. O zaman bu oranı göz önünde bulundurarak bir bireyselin kredi notu 1600 puan üzerinde ise aylık geliri de 3.000 lira civarlarında ise çok rahat bir şekilde 20.000 lira kredisini bankalardan alabilir. Net olarak İYİ seviyesinde kredi notu sahip bir kişinin kaç lira alacağını ise aylık gelirin %70 ödeme miktarına göre hesaplayarak çıkara biliriz. Bunlara da örnek vermem gerekir ise,

 • Asgari ücretli bir kişinin (8.506) lira gelire sahip ise %70 oranında taksit tutarı 5.954 lirayı geçmeyecektir. Bankaların en fazla 36 ay vadeli olarak kredi verdiğini de göz önünde bulundurur ise 36*5.934 % faiz (2.10) oranını da koyduğumuz da = maksimum alabileceği kredi miktarı 60.000 liradır! (Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kedisi Çekebilir? ge güncel olarak bunun hesaplamasını yaptım.)
Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir

 • Hane geliri 3.000 lira olan bir vatandaş aylık taksit ödemesi 2.100 lirayı geçmemesi gerekir. Buna göre ise 36 ay vadeli olarak en fazla kullana bileceği kredi miktarı ise 43.000 lirayı geçmemesi gerekir.
 • 4.000 lira bir gelire sahip bir hanin aylık en fazla ödeye bileceği miktar 2.800 olacaktır. Kullanabilecekleri en fazla ihtiyaç kredisi tutarı ise 60.000 lira civarında olacaktır.

Hesap, kitap ortada 🙂

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Yunus dedi ki:

  Sa 1068 kredi puanım ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum da 17 bin TL SGK li calisanim sigortam yüzde yüz olarak yatıyor maaşım 4000

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi puanınız çok düşük, kredi onayı alamaya bilirsiniz. https://www.kosgebkrediler.com/kredi-notum-0-hic-olusmadi-nasil-olustura-bilirim-kredi-cekebilirim/ bu içeriğimi okurmusunuz.