KOSGEB Kredi

İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır?


İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır?

Biliyoruz gerçekten çok hassas bir konuyu ele alıyoruz, bu neden ile İslami şartlara uygun helal kredi nasıl alınır sorusunun yanıtlarını başta Prof.Dr. Nihat HATİPLOĞLU olmak üzere diğer ünlü hocalarımız Prof.Dr. Cevat AKŞİT, Mustafa KARATAŞ ve Cübbeli Ahmet hocamızın videolu olarak konuyu nasıl ele aldıklarını yayınlayacağız. Umarım sıkça sorulan başta katılım bankalarından konut veya ihtiyaç yada araç kredisi çekmek caiz mi sorusunun yanıtını bulursunuz.

Bankalardan Kredi Çekmek Caiz Mi?

Arkadaşlar İslam dininde faizcilik haram kılınmıştır. Sadece bankalardan değil her ne tür bir malı faiz ile alır veya faiz ile satarsanız haram yemiş olursunuz. Ancak günümüzde bunu farklı boyutlar ile ele alan bazı bankalar, ki bu bankalara da genel olarak katılım bankası denilmektedir, İslami şartlara uygun helal kredi verildiği söylenmektedir. İster ihtiyaç kredisi olsun ister ev veya taşıt kredisi alacağınız katılım bankalarından paralar sizlere finansmanlar üzerinden helal bir şekilde verildiği söylenmektedir. Bu konunun patlak vermesi ile hemen hemen bütün hocalarımız fetvalar vermiş az da olsa kafalarda ki bazı sorular yanıt bulmuştur. Ben şahsen bu konuya çok hassas baktığım için hiç bir günaha girmeden sizlere biraz olsun aydınlatmak adına hoca efendilerin ”kredi çekmek caiz mi ”  ” kredi ile ev almak caiz mi ” gibi sorularına nasıl yanıt verdiklerini yayımlayacağım.

Katılım Bankalarından Kredi Çekmek Caiz Midir?

Başlığı bankalardan kredi çekmek caiz mi değil de katılım bankalarından kredi çekmek caiz mi diye değiştirdiğimiz zaman olayın rengi biraz değişmektedir. Tabi bu bazı hocalarımıza göre aynı olarak gözükse de çoğunluk farklı düşüncededir. İlk olarak siz kardeşlerime izlediğim hocalarımızın videolarında katılım bankalarına olan genel yaklaşımı yazılı olarak ele almayı düşünüyorum sonrasında ise ilgili videolara yer vereceğim. Değerli kardeşlerim hocalarımızın çoğunluğu şayet usuller İslami şartlara uygun bir şekilde ilerler ise katılım bankalarından kredi çekmenin caiz olduğu konusunda hem fikirler, peki usul nasıl olmalıdır? Hoca efendilere göre bankadan ihtiyaç veya konut yada araç kredisini helal bir şekilde alabilmeniz için mutlaka ama mutlaka alınacak olan malın banka sahibi veya finansman yetkilisi tarafından alınması ve size o yetkili tarafından karı koyularak vadeli bir şekilde verilmesi gerekmektedir! Örnek vermek gerekir ise diyelim ki bir evi 100 bin TL ile almaya karar verdiniz ve cebinizde de 25 bin TL var geri kalan parayı katılım bankalarından helal bir şekilde tamamlamak istiyorsanız o zaman ilgili katlım bankasına başvurmanız ve banka yetkilisinin evin pazarlığı ve anlaşmasını sizin yerine mal sahibi ile yapması icabında malı satın alması ve size kendi karını koyarak belli bir paraya satması gerekmektedir. Yani banka kar paydasını evin üzerine koyarak size o şekil vade ile satarsa bu işlemlerde haram karışmamış olacaktır, hoca efendilere göre.. Bunu savunan Prof.Dr Nihat HATİPOĞLU hocamızın videosu;

Katılım Bankaları Ülkemizde Hangi Bankalardır?

Yukarıda belirttiğimiz şekilde malı ilk olarak kendisinin alıp sonra size kar payını koyarak satan katılım bankaları hangileridir sorusunun yanıtını da verirsek sanırım makalemizi sonuca bağlamış oluruz. Kardeşlerim ülkemizde yer alan faizsiz kredi olanağı sunan katılım bankaları genel olarak yerli sermayeli ile kurulmuş bankalardır. Bu bankalar ise; Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans katılım bankası, Ziraat katılım ve Vakıf katılım bankasıdır. Bu bankalara para başvuruları aynı diğer bankalarda olduğu gibi İnternet üzerinden veya varsa ilinizde yada ilçenizde banka şubelerinden veyahut ta telefon aracılığı ile yapılmaktadır.

Değerli kardeşlerimiz sizler için ülkemizde bilinen yöntemler ile İslami şartlara uygun helal kredi nasıl alınır konusunu ilgili videoları ile ela aldık, umarım bir nebzede olsa sizleri aydınlatmış olmuşuzdur.

"İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır?" - 2 YORUM
  1. Emine dedi ki:

    Hayırlı günler. Benim emekli olmam için doğum borçlanması yapmam gerekiyor. Bunun için bankalardan kredi çekerek haram yemeyi asla düşünmüyorum. Haram girmeden dediğiniz bankalardan faydalanabilirmiyim.

  2. soner dedi ki:

    kim demiş bir yazssanız da görelim you tube da diyanet dahil katılım bankalarına uygundur diyen alanında uzman bir kişi göremedim

KOSGEBKrediler.Com