KOSGEB Kredi

Girişimcilik Destek Programı


Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Programını 2021 yılında da iki şekilde vermektedir. Yeni iş yeri açacaklara hibe desteği sağlamış olduğu bu iki farklı programın isimleri şunlardır. 1 daha çok perakende satışı yapacaklar için oluşturulan Geleneksel Girişimcilik Destek Programı. 2 Üretime dayalı işyeri açacaklara sağlanan İleri Girişimcilik Destek Programı tır. Bu programlardan hangilerinden yararlana bileceğinizi ise iş fikrinize ait NACE kodu belirler. Destek alabilmek için alacağınızın eğitimi de yine bu kod belirlemektedir. Her iki program tarafından sağlanan hibe destek oranları farklıdır. Buna göre Geleneksel Girişimcilik için en fazla 65 bin TL alabilirsiniz. İleri Girişimcilik için ise maksimum 270.000 TL makine alımı 65 bin TL de açılış ile sigorta pirim ödeme desteği alabilmektesiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Nelerdir?

KOSGEB yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere hibe ve eğitim alanında destek sağlamaktadır. Sağladığı bu programın süresi ise 2 senedir. 24 ay olarak süren programdan yararlandıktan sonra yine bir çok KOSGEB desteklerinden yararlanmaya da devam edebilirsiniz. Açılış döneminde kurum tarafından yeni girişimcilere sağlanan aktif olarak 4 tane program bulunmaktadır. Tabloya ait resimde sizlerin de görmüş olduğunuz bu programlar şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı
 3. İş Planı Ödülü Destek Programı
 4. Girişimcilik Eğitimi

Girişimcilik Eğitimi desteği için ayrı bir sayfa oluşturdum. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi de bu desteğin nasıl alınacağını öğrene bilirsiniz. Diğer 3 destek programların içerik detaylarını ise aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB desteklenen sektörler NACE kodlarından iş fikri Geleneksel Girişimcilik sınıfında olanlar için uygulanır. Daha çok bu sınıfta yer alan girişimciler ‘PERAKENDE SATIŞI‘ yapacaklardan oluşmaktadır. Gerçek kişi yani şahıs ve sermaye şirketi olarak yeni kurulacak işletmeler bu programdan yararlana bilir. Program toplamda 65 bin TL kadar hibe desteği sağlamaktadır. Destek programı kapsamında verilen hibe imkanlarının açıklaması ise tablonun altında yer almaktadır.

İşletmenin 1 ile 12 ay arasında alabileceği hibe miktarları

 • İş yerinin ilk kuruluş desteği olarak sorgusuz sualsiz size 5.000 TL hibe verilir. 30 yaşından genç iseniz yada engelli, kadın, gazi ve şehit yakını iseniz açılış için + 5.000 TL daha ilaveten hibe alırsınız. İşetme sermaye şirketi ise bu kez doğrudan 10.000 TL alabilirsiniz. Açılış olarak böylece toplamda en fazla 10.000 TL hibe alabilirsiniz.
 • 1 ile 12 ay sonuna kadar çalıştırmış olduğunuz işçilerin SGK prim ödemelerine göre en fazla 20.000 TL kadar hibe verilmektedir. Buna göre;
  • 180 ile 539 gün pirim ödemesi için 5.000 TL
  • 540 ile 1079 gün pirim demelerine 10.000 TL
  • 1080 gün üzerine 20.000 TL hibe sağlanmaktadır.

Bu prim gün sayısının hesabını sizler de rahatlık ile yapabilirsiniz.

Senede 365 gün ama iş günü olarak ortalama olarak 249 gün olduğuna göre 1 yılda 1 kişi çalıştırmanız durumunda yıl sonunda 5.000 TL daha hibe alırsınız. 3 kişi dönemler halinde çalıştırmanız durumunda 10.000 TL alırsınız. 4 kişi dönemler halinde çalıştırır iseniz de 20.000 lira hibe yıl sonunda alırsınız.

 • İş fikriniz tehlikeli işler sınıfında ise 5.000 TL daha hibe alırsınız.

toplamda işletmenin ilk senesinde en fazla 35.000 TL hibe alabilirsiniz.

İşletmenin 12 ile 24 ay arasında alabileceği hibe miktarları

1. ve 12. aylarda uygulanan destek ödemelerin aynısı işletmenin 12. ile 24. ayları içinde uygulanmaktadır. Sadece işletmenin 12 ile 24. aylarında tehlikeli işler sınıfı hibesi dahil değildir. Böylece işletmenin 2. yılında da en fazla 30.000 TL hibe alabilirsiniz. Toplamda 2 yıllık destek programı kapsamında 65.000 TL hibe almış olursunuz.

KOSGEB İleri Girişimci Desteği Programı

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı daha çok imalat sektöründe yeni işletme kuracaklara hitap etmektedir. Bunun en büyük nedeni ise kurumun üretime dayalı işletmeleri çok daha fazla destek sağlamak istemesidir. Böylece program kapsamından yararlanacaklara makine alımları için hibe imkanı tanınır.  KOSGEB Desteklenen Sektörler sayfamız da NACE kodu ‘İLERİ’ içerisinde yer alan iş fikirlerine verilen programın detayı ise şu şekildedir.

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı tablosunun anlatımına geçmeden önce bilmenizi istediğim bir husus var. Bu da bu programdan yararlanacakların Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe miktarlarından da aynı şartlarla yararlana bildiğidir. Bundan dolayı biraz sonra yapacağımı hesaplamalara 65.000 TL Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe miktarları dahil değildir.

İleri Girişimcilik Destek Programı iş fikrine ait NACE koduna göre ayrıca kendi altında 3 kısma ayrılır. Buna göre de verilecek olan hibe üst limitleri belirlenir. Yapılan harcamaya göre verilecek olan hibe miktarını belirleyici bir diğer husus ise alınacak olan makinenin üretim yeridir. Buna bağlı olarak;

 • Yeri üretim makine alımlarına %90
 • Yurt dışı üretim makine alımlarına ise %75 hibe desteği alırsınız.

Programa göre uygulanacak olan hibe üst ve geri alınacak olan miktarı ise sizler için oluşturmuş olduğum tabloda olduğu gibidir.

TEKNOLOJİ DÜZEYİ MİKTAR YURT DIŞI ÜRETİM YERLİ ÜRETİM
DÜŞÜK- ORTA- DÜŞÜK 100.000 TL 75.000 TL 90.000 TL
ORTA-YÜKSEK 200.000 TL 150.000 TL 180.000 TL
YÜKSEK 300.000 TL 225.000 TL 270.000 TL

İşletme kuruluş ve makine alım desteğiyle toplamda 270.000 + 65.000 = 335.000 TL hibe desteği verilir. Bir de buna danışmanlık desteği olan 10.000 TL eklenince bu rakam 345.000 TL kadar çıkmaktadır.

"Girişimcilik Destek Programı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Girişimcilik Destek Programı" - 168 YORUM
 1. blank ??? dedi ki:

  e-ticaret için kaç TL alınabilir?

 2. blank Uğur YATMAZ dedi ki:

  200 işcinin çalıştıran işlemeye devletin destek ve teşvikleri nelerdir?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOBİ destek programları bulunmaktadır. İhtiyacınız olan ne

  2. blank Ebubekir Sıddık CENGİZ dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey;

   200 işçi çalıştırdığınızı belirtmişsiniz. Firmamız SGK teşvik hizmeti vermektedir. SGK teşviklerinden yararlanmıyorsanız ücretsiz analiz yapabiliriz.

 3. blank Zehra Sevinç dedi ki:

  Merhaba ben de bu hibeden yararlanmak istiyorum. 19 yaşında genç girişimci kadınım e ticaret mağazaları dışında parakende satış yaptığım ufak bir mağazam var hepsinden önce kosgebten sertifikamı da aldım nereye başvurmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İşletmeniz vergi dairesi kayıtlı ise artık girişimcilik hibe desteklerinden yararlanamazsınız.

 4. blank Ahmet TUNÇ dedi ki:

  Merhaba. Bir şarküteri açmak gibi niyetim var. Destek alabilme imkanım var mı?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, şarküteriler desteklenmektedir Ahmet bey

 5. blank Gülmira dedi ki:

  Merhaba ben bir pastane açmak istiyorum ama maddi durumum yok bana yardımcı olursanız sevinirim. Ben daha önce başvuruda bulunmadım Girişimcilik Destek Programında hayalim bir pastane açmak.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu yazımızı dikkatli bir şekilde sonuna kadar okurmusunuz https://www.kosgebkrediler.com/kadin-girisimcilere-50-bin-tl-hibe-devlet-destekli-kredi/

 6. blank Melih dedi ki:

  Merhaba
  Ben yazılımcıyım ülkemizde olmayan bir otomasyon üzerinde fikirlerim var ancak yapılması en az 3 4 aylık bir süreçi kapsıyor ekibim de var ancak finanse edecek durumum yok destek veriyor musunuz ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Melih bey, HALKBANK sizlere harika kredi imkanları sağlıyor, bir araştırır mısınız. Sitem dahi bu bilgiler var.

 7. blank can dedi ki:

  e ticaret icin hangi hibe den yararlanabiliriz.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Burada açacağınız iş fikri çok önemlidir, buna göre destek alabilirsiniz.

 8. blank Mehmet dedi ki:

  E posta adresim guncellenmiyor

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   e-Devlet üzerinden güncelleniyor.

 9. blank Zeynep dedi ki:

  İyi günler evde dikis isleri ile uğraşiyorum.Vergiden muaf esnaf olarak bağkurumu ödemeye çalışıyorum İşimi buyutmek icin yeni makinelere ihtiyacım var Kosgeb den destek alabilirmiyim.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor .Yardımcı olursaniz sevinirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Geleneksel ve ileri girişimcilik eğitimlerini kurup işletme açmanız gerekir. Sonra destek başvurusunda buluna bilirsiniz.

 10. blank zülküf durmaz dedi ki:

  Merhaba,
  Anaokulu ve kreş açılması kredi ve destekten faydalanilabilir mi?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üzgünüm ama hayır

1 6 7 8
KOSGEBKrediler.Com