Hibe Kredi

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? (Yüzde100 Destekleme 0 Oran)

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? (Yüzde100 Destekleme 0 Oran)

Ziraat bankasından %0 yani tamamen faizsiz olarak hayvan kredisi nasıl alınır? Öğrenmek istiyorsanız bu içeriğin hiç bir ayrıntısını atlamadan okuyun derim. Böylece, 7 yıl vadeler de en az 1 en çok ise 2 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi sahibi olursunuz. Köye dönüş yapmak isteyen 40 yaş altı genç çiftçilerle, 18 yaşından büyük kadın girişimciler. Krediyle alacağınız tavuk, inek (dana ve düve) koyun yada keçi için sizler çok daha şanslısınız. Çünkü devletimiz hazine desteklerini sizlere %10 daha fazla vermektedir. Bunun için de sadece 1 belge ve 3 şartı sağlamanız da yeterlidir.

Faizsiz Hayvan Kredisi Hangi Banka Vermektedir?

Anaç koyun dan damızlık düveye kadar çiftçilere faizsiz kredi hangi banka veriyor, biliyor musunuz? Bir çoğumuzun da tahmin edeceği gibi sadece Ziraat bankası vermektedir. Ziraat haricinde hiç bir banka da faizsiz olarak hayvan kredisi vermemektedir. Bunun nedeni ise çok net ve basittir. Çünkü devletimiz sadece Ziraat bankası üzerinden hayvan alacaklara faiz desteği sağlamaktadır. Bunu da zaten resmi gazete yayımlayarak tebliğ etmektedir. Devletimiz ayrıca Ziraat bankası üzerinden hayvan alacaklara faiz desteği sağlamamaktadır. Hazır yeri gelmişken belirtmek isterim ki! ayrıca şu alanlara da kredi faiz desteği sağlar.

 1. Tarla alacaklara sübvansiyonlu olarak kredi. Detaylar ise; Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları bulabilirsiniz.
 2. Traktör alımlarına yine hazine faiz desteği uygulanır. Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları Hesaplama da sağlanan fırsatları göre bilirsiniz.
 3. Ziraat Bankası Seracılık Kredisi 7 Yıl Vadeli 2 Yıl Ödemesiz de yer alan çiftçilik örtü altı ve üstü tarım kredilerinden yararlana bilirsiniz.

Sadece çiftçilerimize faizsiz olarak kredi sağlayan Ziraat bankası, bu olanları sunarken bazı şartlar arar. Her kredi türüne göre şartlar az da olsa değişiklik göstere bilir. Bu nedenle bizler de bunu göz önünde bulundurarak sağladığı her fırsat için ayrı bir sayfa oluşturduk. Bu sayfamızda da doğal olarak sadece hayvan kredisi şartlarına ve sağlanan fırsatları bulabilirsiniz. Bunun için şimdi konumuza Ziraat bankasının kimlere (nelere) faizsiz kredi verdiğine bahsederek ilerlemek istiyorum.

Ziraat Bankası Kimlere (Nelere) Faizsiz Kredi Veriyor?

Ziraat bankasından faizsiz hayvan kredisi alma şartlarına değineceğim elbet. Ama bundan önce bilmeniz gereken çok daha mühim bir konu var. O ise, Ziraat bankasın nelere ve kimlere faizsiz olarak hayvan kredisi verdiğidir. Şayet, bu kategoride yer alan bir hayvan almayacaksanız. Yada istenilen niteliklere haiz bir çiftçi değilseniz. Aranan şartları sağlamanız neye yarar dimi? Bu nedenle değerli çiftçilerimiz. İlk olarak Ziraat bankası nelere ve kimlere faizsiz kredi veriyor. O nu konuya bir önce hakim olalım.

 • Sütçü Kombine ve Sığır Yetiştiriciliğine: 25 milyon TL kadar faizsiz kredi vermektedir.
  • İşletme belgesi olması durumunda çiftçimize ilk olarak %50 faiz desteği uygulanır. Şayet başvuru sahibi çiftçimiz aşağıda yer alan nitelikler den 5 tanesine sahipse tamamen faizsiz sütçü yada sığır cinsi hayvan alımlarına kredi kullana bilir.
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımlarına 10% 10%
Kendi Yemini Üreten Yada Mera Kullanan Çiftçilerimize 10%
Organik Tarım/İyi Tarım Uygulayanlara 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçilerimize 10% 10%
18 Yaş Üstü Tüm Kadın Çiftçilerimize 10% 10%
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliği: için 10 milyon TL kadar faizsiz kredi verilmektedir.
  • İşletme belgeniz olması durumunda doğrudan cari faiz oranına %75 indirim uygulanır. Tabloda yer alan 3 niteliğe sahip olmanızda yine faizsiz damızlık düve alımlarına kredi kullanma hakkına sahip olursunuz.
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımlarına 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçilerimize 10% 10%
Kadın Çiftçi (18 Yaşından Büyük) 10% 10%
 • Koyun Keçi Alımlarına: 15 milyon TL kadar faizsiz kredi verilmektedir.
  • İşletme belgesi sahibi olmanız halinde doğrudan Ziraat bankası cari faiz oranına %75 faiz indirimi alırsınız. Dolayısıyla aşağıda yer alan sadece 3 şarta uygun olmanız halinde faizsiz koyun/keçi kredisi kullana bilmektesiniz.
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Genç Çiftçi (40 Yaş Altı) 10% 10%
Kadın Girişimci Çiftçi (18 Yaş Üstü) 10% 10%
Atıl İşletme Alımı Yapılması Durumunda 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımlarına 10% 10%
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan 10%
 • Büyükbaş Hayvan Besiciliğine: 10 milyon TL kadar faal olarak hayvancılık yapıyorsanız faizsiz kredi kullanabilirsiniz.
  • İlk defa büyükbaş besicilik yapacaksanız da %90 karda faiz indirimi alabilirsiniz. Her iki döneme ise Devletimiz %50 faiz desteği sağlar. Buna göre ilk defa büyükbaş alacaksanız tabloda yer alan 4 niteliğe sahip olmalısınız. Faaliyette olan bir büyükbaş besihaneniz var ise de faizsiz kredi alabilmek için tabloda yer alan 5 niteliğe sahip olmanız yeterlidir.
MEVCUT DURUM İNDİRİMİ YATIRIM İŞLETME
50% 50%
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımları İçin 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan Çiftçilerimize 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçilerimiz 10% 10%
Kadın Çiftçi 10% 10%
 • Geleneksel Yaygın Hayvansal Üretim: 1.500.000 TL kadar kredi kullana bilirsiniz.
  • Bunun 100 bin TL kadar olan bölümüne ilk defa alım yapanlarla, faaliyette işletmesi olanlar doğrudan faiz siz kredi alabilir.
  • 101 Bin TL üzerinde kredi kullanacaklara işletme belgesi olması durumunda doğrudan %50 faiz desteği sağlanır.
  • Yatırım dönemine en fazla %90 faiz indirimi uygulana bilir. Bundan dolayı tabloda yer alan 4 kriteri sağlaması yeterlidir.
  • İşletme döneminde yer alanlara %100 faiz desteği sağlanır. Bunun için de 5 özelliğe sahip olması kafidir.
MEVCUT DURUM İNDİRİMİ YATIRIM İŞLETME
50% 50%
Sözleşmeli Üretim 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımları İçin 10% 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
Organik Tarım/İyi Tarım 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçilerimize 10% 10%
Kadın Çiftçi 18 Yaşından Büyük Olması Durumunda 10% 10%

Ziraat bankası sadece bu 5 hayvansal konuya faizsiz kredi vermektedir. Bundan dolayı ‘Ziraat Bankası Kimlere (Nelere) Faizsiz Kredi Veriyor’ başlığımdan ötürü sadece bu konulara yer verdim. Diğer hayvansal konulara da her ne kadar da faizsiz kredi vermiyor olsa da, çok düşük faizli kredi verdiğini bilmenizi isterim. Güncel faiz oranlarını hesaplamalarıyla aşağıdaki bağlantılarda bula bilirsiniz.

Şimdi Ziraat bankasının nelere ve kimlere faizsiz hayvan kredisi verdiğini biliyorsunuz. Artık istediği şartlarına geçebiliriz. Sonrasın da ise nasıl başvuru yapılacağına değineceğim.

Faizsiz Hayvan Kredisi Şartları Nelerdir?

Sizin de yukarıda gördüğünü gibi her önüne gelene Ziraat bankası faizsiz hayvan kredisi vermiyor. Aşağıdaki şartlara uygun olsanız bile yukarıdaki tablolarda yer alan en az 4 niteliğe sahip olmanız gerekiyor. Bu en az 4 niteliğe farz edelim ki sahipsiniz. Faizsiz olarak hayvan kredisi alabilmek için peki hangi şartları da sağlamanız gerekiyor? Bunun cevabına da geçemden yine bir hatırlatma yapamam gerekiyor. Bu ise, Ziraat bankası hayvan kredisinde aranan şartlar ikiye ayrılır. İlki başvuru sahibinden, bir diğeri ise; satın alınacak olan hayvanlardan. Bundan dolayı da şartların ne olduğu çok daha iyi anlaşılması için ben bu konuyu bu iki alt başlıkta yer verdim.

Çiftçilerden Aranan Şartlar Nedir?

 • İşletme belgesinin olması. Bu belgeyi Tarım İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nasıl alacağınız da ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir? de bulabilirsiniz.
 • Findeks Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan not değerinin 1000 puan altında olmaması gerekir. Kredi notu hakkında konuya hakim değilseniz detayları Kredi Notu Nedir? Normalde Kaç Olmalıdır? da öğrene bilirsiniz.
 • En az iki tane kefil istenilir. Sözleşme formunda kefillerin eşlerinin de imzası olacağını bilmenizi isterim.
 • Çekilecek kredinin %150 miktarı kadar ipotek talep edilir. Bu ipotek ev olabilir. Küpe numaraları Tarım İl Müdürlüklerinde kayıtlı hayvanlarda rehin edilebilir.
 • GİB, SGK gibi resmi kurumlara borcunuzun olmamış olması gerekir.

Satın Alınacak Olan Hayvanlardan Aranan Şartlar Nedir?

 • Damızlık Süt Sığırı Yetiştiriciliği
  • 5 baş manda yada damızlık süt sığırı alınması gerekir.
  • İlk yavrusuna gebe yada ilk defa doğum yapmış
  • Azami 36 aylık olmalı
 • Damızlık Etçi Kombine Sığır
  • 5 baş yada üzeri
  • Angus, Hereford, Şarole, limuzin ırkı ile kombine ırk olan Montbeliard, Brown Swiss ve Simental alımının yapılması
  • Azami 36 aylık
  • İlk yavrusuna gebe veya da bir defa doğum yapmış olması
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliği
  • 50 baş yada üzeri alım yapılması
  • 4 ile 13 aylık arası yaşta olması gerekir
 • Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği
  • 10 baş yada üzerinden hayvan alınması
  • Kültür ırkı yada melezi olarak azami 48 aylık olması
 • Koyun, Keçi Hayvan Yetiştiriciliği
  • Koyun için 50 keçi için ise 25 baş en az alım yapılması
  • 6 ila 24 aylık arası olması gerekir.

Bunlarla birlikte satın alınacak tüm hayvanların HAYBİS de kulak küpe numaraların yer alması gerekir. Hayvanların TARSİM den sigortalı olması da gerekmektedir. Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi de şuan için aranan şartlar bunlar arkadaşlar. Tüm bu şartlara uygun olan çiftçilerimiz başvurularını peki nasıl yapabilirler?

Başvuru Yapmak Kolay, Süreç Biraz Uzun!

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartlara uygun bir çiftçimizseniz ilk olarak arkanıza bir yaslanın derim. Çünkü Ziraat bankasından faizsiz hayvan kredisi almak için artık geri kalanı çok kolay. Anacak, kredinize kavuşmanız için süreç biraz sadece uzun. Başvuru işlemelerini başlatmak için doğrudan Ziraat bankasına sadece kimlik belgenizle bulunabilirsiniz. Başvuruların devamı için de bazı belgeleri de yanınız da götürmeniz gerekir. Bu belgelerin neler olduğunu da Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir? (Kefiller Dahil) de bula bilirsiniz. Tüm bu prosedürü yerine getirdikten sonra süreç şöyle devam eder.

 1. Banka ilk olarak başvuru sahibi çiftçimizin istihbaratını sorgular
 2. Sorgulaması olumlu olması durumunda teslim edilen evrakları banka inceler
 3. Evraklar tam ise başvuru sahibinin rehin göstermiş olduğu ipotek ekspertiz tarafından kontrol edilir.

Tüm bu işlemlerde herhangi bir problem yaşanmazsa iş sözleşmeyi imzalamaya gelir. Sözleşme başvuru sahibi çiftçi ve kefillerin imzalarıyla süreç tamamlanır. Böylelikle çiftçimiz faizsiz hayvan kredisine kavuşmuş olur 🙂

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. İsa dedi ki:

  6 adet simental ırk hayvan alabilir miyiz olursa

 2. İsa dedi ki:

  Mademki çiftçiyi el üstünde tutmak istiyorsunuz desteklerinizi çoğaltın