Hibe Kredi

Esnaf Kredisi Nedir? Kimlere, Nasıl Verilir?

Esnaf Kredisi Nedir? Kimlere, Nasıl Verilir?

Bankalar tarafından yada ticari işyeri sahiplerince sıklık ile esnaf ve kefalet kredisi ismini duymak tasınız. Banka ve meslek odalarınca hatta görsel ve yazılı basınca sıklık ile dile getirilen esnaf kredisi peki tam olarak nedir? 3 ay ödemesiz olarak çok düşük faiz imkanları ile 200.000 liraya kadar verilen bu kredileri kimlere nasıl verilir? İşte, ülkemizde 2 şekilde verilen esnaf kredisinin ne olduğu ve sağladığı dev avantajlar.!

Esnaf Kredisi Nedir? Sağladığı Dev Avantajlar Nelerdir?

Esnaf kredisi kısaca ticari işletme sahiplerine özel ayrıcalık ile verilen bir çeşit ticari kredidir. Bu kredinin en büyük sağladığı avantajların tablosu ise şu şekilde oluşur.

Tüm kredilerin faiz oranlarından çok daha düşük faizli olması Bir çok krediye göre çok daha uzun vadeli olması
Ödeme taksitlerinin 3 ayda bir olması. Kredi üst limitinin oldukça yüksek olmasıdır

Esnaf kredisi ticari işletme sahiplerine 2 şekilde verilmektedir. Bu  2 şekil ise tam olarak şu şekildedir.

Bağlı oldukları Ticaret yada Meslek Odaları üzerinden Özel veya Devlete ait bankalar tarafından verilmektedir.

Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

Esnaf kredisinin kimlere verileceğini oda toplantısında belirlenmektedir

Esnaf kredisinin kimlere verileceğini oda toplantısında belirlenmektedir

Esnaf kredisi vergi levhasına sahip tüm esnafa verilir. Ancak! biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi 2 şekilde verilen bu kredilerin başvuru şartları da 2’ye ayrılmaktadır. Şayet bu şartları sağlamıyor iseniz her iki şekilde de sizlere sunulan bu olanaklardan yararlanamazsınız.! 2 ayrı şekilde sunulan esnaf kredisinin kuşkusuz ki en büyük avantaj sağlayanı tüccarın kendi meslek odaları üzerinden olan krediye giden yol haritasını takip etmesidir. Bunun en büyük nedeni ise normal yollardan bankalar ‘dan kullanılacak krediye göre çok ama çok daha düşük faiz imkanları ile finansman imkanı sağlamasıdır. Şimdi gelin isterseniz, hem bank hem de meslek odaları tarafından sağlanan bu kredilerin hem avantajlarını, hem de başvuru için izlenmesi gerekilen yola bir bakalım.

Esnaf yada Ticaret Odaları Tarafından Verilen Kredi İmkanları

Şayet çok düşük faiz ve geri ödeme koşulları tarafından en avantajlı esnaf kredisi kullanmak istiyorsanız sizlere kesinlik ile tavsiyemiz kendi meslek odanız tarafından kullanılacak olan kredidir. Daha önce bu krediler ile ilgili bir çok hesaplama işlemlerini sizler için Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu üzerinden yaptığımız için yeniden bir hesaplama yapmayacağız. Ancak, yine bir tablo üzerinden sizlere sağlamış olduğu imkanlardan bahsedeceğiz.

Aylık %0.5 den başlayan faiz imkanları sağlamaktadır. 200.000 liraya kadar üst limitli kredi kullana bilirsiniz.
3 ayda bir ödeme imkanlarından yararlana bilirsiniz. 48 ay vadeli 16 ödeme olanaklarından istifade edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak ise odanız sizin ihtiyaçlarınızı gözeten kredi olanakları da ayrıca sağlamaktadır. Pekala tüm bu imkanlardan istifade edebilmeniz için sizden talep edilecek olan oda şartları nedir? Gerçi bunların neler olduğunu da sizlere daha önce  7 Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir? ‘de açıklamıştık ama bir kez daha burada ele alalım.

 1. Kesinlik ile en az 3 ay boyunca kendi odanıza kayıtlı olmanız gerekmektedir.!
 2. Bir tane memur en az 2 tanede esnaf odasına kayıtlı kefil beyan etmeniz gerekir.
 3. Devlete ait herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması gerekmektedir.
 4. İpotek sahibi olmanız, yada rehin gösterecek eşinize dostuna ait bir mala sahip olmanız gerekir.
 5. KOSGEB’den yararlanmamış olmanız gerekmektedir.!
 6. Halen süren esnaf kredinizin olmaması gerekir.!

Bu 3 önemli şartı sağlamanız halinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredileri imkanlarından aşağıdaki şekilde başvuru yapmanız durumunda yararlana bilirsiniz.

 1. İlk olarak bağlı olduğunuz meslek odanıza Esnaf Kredisi kullanmak istediğinizi dilekçe ile beyan etmelisiniz.
 2. Oda her hafta kurulan kurul tarafından başvurunuzu inceleyecektir. Şayet, başvurunuz da herhangi bir sıkıntı yol ise talebinizi Türkiye Halk Bankasına iletecektir.
 3. Başvuru talebinizi Türkiye Halk Bankası ‘da inceleyip, gerekli evrakları sizden talep edip kredinize onay verecektir.

Esnaf kefalet kredisi en üst limiti ne kadar? diye merak ediyorsanız bunu ‘da detaylı olarak bu bağlantımız ‘dan inceleye bilirsiniz.

Bankalardan da Esnaf Kredisi Kullana Bilirsiniz!

Şayet en az 6 aylık olarak oda kaydınız yok ve vergi levhasına sahip iseniz o zaman size son çare bankalar üzerinden esnaf kredisi kullanmak kalmaktadır. Günümüzde bir çok banka esnaf kredisini vergi levhasına sahip tüccarlarımıza vermektedir. Tabi bu krediden de istifade edebilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekir. Ayrıca yine kredi başvurusu için bazı evraklarından tanzim edilmesi icap eder. Bankalar tarafından özel olarak ” KOBİ ” ismindeki departmana başvuru yapmak için lütfen şu şartlara uygun olup olmadığınızı bir kendinizce istişare ediniz.!

 1. Banka kredi notunuz nedir? (KKB findeks kredi notu en önemli olan şarttır. Şayet bu şartı sağlamıyor iseniz üzülerek belirtmem gerekir ki hiç bir bankadan ticari kredi alamazsınız.)
 2. 6 Aylık bir ticari geçmişe sahip misiniz? (Bankalarda ticari geçmişinize bakar. Bunun nedeni ise istenilecek belgeler arasında olan gelir beyanınızı göre bilmektir.)
 3. Kefil veya ipotek sahibi misiniz? (Verilecek olan esnaf kredisinin teminatı için bunlar mutlaka sizden talep edilecektir.)

Bu ana şartları sağladıktan sonra; vergi levhanız ve yıllık mali bilançonuz ile esnaf kredisi veren bankalara başvurunuzu kimlik belgeniz dahilinde sağlaya bilirsiniz.!

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. gökhan dedi ki:

  merhaba,

  ticaret odasına kayıtlıyım 100.000 tl esnaf kredisi çekmek istiyorum banka aracılığıyla ”başkasının adına” hisse tapulu arsa veya hisse tapulu evi ipotek gösterebiliyormuyuz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, gösterir ve o kişide bunu kabul ederse olur.

   1. Sait dedi ki:

    Matrak da zarar gösterdi masebeci 200.000 TL kıredi cekmek istiyorum tapum kayıncomun adına ipotek göztere bilirmiyim

 2. Mehmet Erkan Aygördü dedi ki:

  Merhaba, esnaf odasına katiliyim , 40.000,00 ₺ esnaf kredisi almak istiyorum, kefil kişilerden birisi emekli olabilir mi, hepsi memur olabilir mi ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Olabilir, sıkıntı olacağını hiç zannetmiyorum

 3. mehmet dedi ki:

  daha önce esanaf destek kredini kullandım şimdi bu krediyide kullanabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu meslek odası üzerinden verilen bir kredidir. HALKBANK esnaf destek kredisi ile alakası yoktur. Dolayısı ile kullana bilirsiniz. (tabi halen bir değişiklik olmadı ise)

 4. ahmet dedi ki:

  merhaba,
  Genç girişimciyim . Yaklaşık 30.000 Tl kyk borcum var . Bu borcun 1800 lirası vadesi gelmiş borç gerisi ise vadesi gelmemiş borctur . Kyk borcu esnaf kredisi almamı etkiler mi ? ya da 1800 lirayı ödedigim vakit vadesi gelmiş borcum sıfırlanacak o zaman esnaf kredisi kullanabilirmiyim. Kredi notum gecer ipotek olarak ev gösterebilirim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devlete borcunuz olmadığı sürece hiç bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

 5. buse dedi ki:

  e ticaret işi ile uğraşmaktayım 3 yıldır vergi levham ve oda kaydım var esnaf kredisi kullanabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, kefil ve ipotek şartını da sağlarsanız tabi.