Hibe Kredi

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI DESTEK SAYFASI)

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI DESTEK SAYFASI)

Daha çok yeni esnaflık hayatına dahil olmuş girişimcilerimiz nakit ihtiyaçlarını karşılamak için başvuru yapmayı düşündükleri tek kredi doğal olarak Esnaf Kefalet Kredisi tir. Ancak, her kredide olduğu gibi bu krediye erişim için bazı evraklar, şartlar vs. hem oda hem de finansman kuruluş olan Türkiye Halk Bankası tarafından istenilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıllık finansman sektöründeki deneyimlerimiz neticesinde Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında merak edilen bir çok soruyu sizler için cevap verdik. Ayrıca, bir araya getirmiş olduğumuz bu soruların içinde merak ettiğiniz soruların cevabını da bulamaz iseniz, sizlere yorumlarda gün içinde dönüş sağlamak için güçlü bir de ekip oluşturduk.

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar?

En çok merak edilen ve sizler tarafından sıklık ile sorulan ilk soruya yanıt vermek ile başlamak istedim. Bu soru ”Esnaf Kefalet kredisi Kaç Günde Çıkar?” Bu sürecin ortalama süresi en az 20 en fazla ise 30 iş günü diye biliriz. Sürecin bu denli uzun sürmesinin nedeni ise izlenilen yol haritasındaki kurumların istihbarat toplantılar ve buna istinaden yaşanan başvuru yoğunluğu oluşturmaktadır. Prosedür gereği başvuru için kurumlara belli bir süre tanınmıştır bu süre zarfı ise;

 1. Ticaret yada Meslek Odasının yapacağı toplantı öncesi istihbarat araştırması için 15 gün
 2. Türkiye Halk Bankası ise başvuru sahibin istihbarat ve başvurusu olumlu olması halinde ise gerekli evrakların tanzim edilip onaylatılması ise en az 5 iş gününü rahat bulmaktadır.

Ancak şunu da belirtmem gerekir ki devlet hazine tarafından odanıza ayırdığı bütçede bu süreci ciddi şekilde uzatabilir.!

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf kefalet kredisi alamayanların bir çoğunun yakındığı nokta ise başvuruların durdurulmasıdır. Peki, neden başvurular durdurulur?

Esnaf Kefalet Kredileri Neden Durduruldu?

Esnaf Kefalet Kredilerinin durdurulmasının tek nedeni devlet tarafından ayrılan bütçedir. Her yıl devlet esnafa, çiftçiye ve girişimciye desteklemek adına belli bir bütçe ayırır. Ayrılan bu bütçe kapsamında ise;

 1. Hibe (geri ödemesiz kredi limitleri)
 2. Faiz destekleme miktarları
 3. Diğer yatırımlara verilecek destekler.

belirlenmektedir. Esnaf kredilerinde ise devletimiz faiz desteği sağlamaktadır. Dolayı ile bütçe kapsamında sağlanan bu faiz desteği miktarı bittiği zaman esnaf kredisi başvuruları durdurulur. Bu genelde yılık ilk 3 ayı (bütçe belirlenmesi) ile son 3 aylarına (bütçesinin tükenmesi) tekabül etmektedir!

Esnaf Kefalet Kredisinin Kefil Şartları Nedir?

Daha önce sizlere bu sorunun yanıtını detaylı olarak aslına bakılır ise 7 Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir? içerimizde yer vermiştik. Ama bir kerede burada kısa ve net olarak cevap vermek istiyorum. Esnaf kefalet kredisinin kefil şartları genelde 3 kişiden oluşmaktadır.

 1. Devlet kurumlarından çalışan yada emekli herhangi bir maaşa mensup memur.
 2. Esnaf odasına kayıtlı tüccar.
 3. Yine Esnaf odasına kayıtlı olan tüccar.

Ancak, başvuru yapılan kredi miktarına göre bazen sadece 1 çalışan yada emekli bir memur yeterli olmaktadır. Hatta bazen kefilsiz dahil verilmektedir. Ama, genelde sizden bu 3 kefil şartını dayatabilirler! Bu tamamen odanıza kalmış bir istisnadır! Ayrıca, göstermiş olduğunuz teminata da bağlıdır!

Esnaf Kefalet Kredilerinde İpotek İstenilir Mi?

Kesinlik ile istenilmektedir. Bu döner sermaye giderleri için başvurular dahil olmak üzere işyeri açma kredisi dahil bütün 7 başlık altında oluşan esnaf kefalet kredisi için geçerlidir.! Talep edilen ipotekler ise genellik ile şunlardır.

 1. Ticari iş yeri (dükkan)
 2. Konut
 3. Ticari araç
 4. Ekspertiz değeri olan tarla

Bütün bu ipotek konulacak olan taşınır ve taşınmazların mutlaka tapularının olması gerekmektedir. Ayrıca üzerinde herhangi bir ipotek olmaması gerekir. İstenilen teminat miktarı ise başvuru yapılacak olan esnaf kredisinin miktarına göre belirlenir. Örneğin: 150 bin TL miktarın da bir kredi başvurusunda bulunacak iseniz 250 bin TL değere sahip bir taşınmazı rehin etmeniz gerekir.

Esnaf Kefalet Kredilerinin En Üst Limiti Ne Kadardır?

Hangi kredi başvuru yapacağınıza göre bu oran değişik göstere bilmektedir. İş yeri satın alacaklar için bu limit 1.500.000 TL kadar çıkmaktadır. Ancak döner sermaye giderleri için bu miktar günümüzde tam 500.000 TL olmaktadır. Ayrıca sizler için 500.000 liraya kadar olan bu kredinin bütün kesintileri, faiz oranları ile net elinize vade sonrasında geçecek miktarının hesaplamasını Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu detaylı bir şekilde yaptığımı da belirtmek isterim. Buradan bütün kesinti sonrası elinize geçecek miktarı ayrıca ödeme sonrası iade edilecek olan para miktarına kadar göre bilirsiniz!

Kredi Notu Esnaf Kredisinde Önemli Mi?

Geldik en zor sorunun cevabına verilmesine. Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Ama net olan şey ise kesinlik ile kredi için odanıza başvuru yaptığınız da kayıtlı olduğunuz meslek odası kredinize onay vermek için sizin kredi notu skorunuzu kaideye almaz! Oda sadece başvuru belgelerinize ve oda kayıt sürenize ve kefaletinize bakar. Onun haricinde kredi notunuz ile geliriniz ile odanız ilgilenmez. Kredi notunuz ile ilgilenen kuruluş Türkiye Halk Bankası tır! Paranın finansmanı banka olunca da kredi notu aranan ilk önemli şeydir. Ancak, şöyle istisnalar sonucunda Sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar ‘da olduğu gibi Türkiye Halk Bankası da kredi notu kaideye çok fazla almaz, tabi göstereceğiniz teminata ve kefilin gelirine göre!

 1. Başvuru yapılan kredi miktarı. (Genelde en fazla 50.000 TL)
 2. Gösterilen ipotek değeri ve kefillerin maaş, gelir miktarı

Bu iki istisna sonrasında kredi notuna bakılmaksızın Türkiye Halk Bankasın dan esnaf kefalet kredinizi alabilirsiniz.

Kaç Ay Sonra Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Yapabilirim?

İletmenizi kurduğunuz gibi oda kaydınızı hemen yaptırsanız bile kesinlik ile Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda bulunamazsınız! Başvuru da buluna bilmeniz için vergi levhanızın çıktığı tarihi itibarı ile,

 1. En az 3 aylık bir ticari geçmişinizin olması.  (Daha önce 6 aydır ama artık 3 ay yeterli)
 2. Yine en az 3 aylık bir meslek odası kaydınızın olması gerekmektedir.

Bu sürede toplamda 12 ay yani 1 seneye bulmaktadır. Bu sorunun yanıtı bizzat Bilecik/Bozüyük Türkiye Halk Bankası şubesine giderek KOBİ departmanındaki yetkili ağızdan sizler için öğrendiğimi de belirtmek isterim. Yeri gelmiş iken Türkiye Halk Bankası Şubelerinin Adreslerini buradan bula bilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredilerinin Diğer Soru ve Cevapları

Buradan sizlerin bizlere yorumlardan soracağınız soruların cevaplarını maddeler halinde vereceğiz. Bu sorularından bir kaç tanesi

 • Bankadan bireysel ihtiyaç kredimi var, yine de Esnaf Kefalet Kredisi çekebilir miyim.! (Evet, kullana bilirsiniz. Anacak kredi limitine takılmamanız gerekmektedir.)
 • İllaki ipotek isteniliyor mu ? (Evet, banka tarafından mutlaka ipotek istenilir.)
 • Şuan devam eden esnaf kredim var oda üzerinden ikinci bir kredi başvursun da buluna bilir miyim? (Hayır, borcunuz bitene kadar ikinci bir kredi müracaat yapamazsınız.)
 • KOSGEB destekli iş yeri açtım esnaf kredisi alabilir miyim? Hayır alamazsınız.)
 • İş yerimi kapattım, çekmiş olduğum esnaf kredisi ne olur? (Çektiğiniz kredinin kalan ana parası Türkiye Halk Bankasının o anki mevcut bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranlarıyla yeniden hesaplanır. Ödemelerinizi ondan sonra o oranlara göre yaparsınız.)

Şayet konu hakkında merak edilen bütün sorularınızın yanıtını bu içeriğimiz de bulamadı iseniz yorumlar da diğer merak ettiğiniz sorularınızı beliyoruz.

KOSGEB Desteği Alarak İş Yeri Açan Esnaf Kredisi Çekebilir Mi?

Bir çok arkadaşım iş yerlerini KOSGEB destek programlarıyla kurmaktadır. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı üzerinden böylece Devletimizden hibe desteği almaktadır. Açılış ve iş fikrine göre ise bu destekler de makine alımları için de hibe imkanları sağlanır. Şayet sizin de bu destekler ilginizi çekiyor ise nasıl alınacağını almadı iseniz sizler için daha önce sitemde yer verdiğimi bilmenizi isterim.

5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da tüm merak ettiklerinizin cevabını emin olun ki bulabilirsiniz.

Peki, bu hibe imkanlarıyla işletme kuran bir esnafımız bağlı olduğu meslek odasına kredi başvurusunda buluna bilir mi? Cevap: HAYIR, çok üzgünüm. Ne zaman başvuru yapabilirler derseniz de. KOSGEB destekleriyle işletme kuranlar ancak başvurularını ‘Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ süresiz olan 2 yıl sonra başvur yapabilir.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 8 Ortalama: 4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 571 YORUM
 1. Can dedi ki:

  Gerçekten garip bi durum kimisi 20 günde aldım diyor kimisi 2 ay oldu ses seda yok diyor, benim 15 gün oldu banka onayladık sistemden dedi, esnaf kefalet tekrar elden dosya göndereceğiz sizin imzanızı alıp dedi, acaba daha kaç gün sürer

 2. Can dedi ki:

  Bugün esnaf kefaleti aradım, bankanın sistemden onay vermesi kredi onaylandı anlamına mı geliyor dedim, hayır o ön onay dedi ondan sonra işlemler devam ediyor dedi, anlayacağınız moralim baya bozuldu.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Dedim ya ipotek kefiller de sorun yoksa onay alir

   1. Can dedi ki:

    İpotek değeri t plaka ve araç 750 bin civarı, bu kullanacağımız kredi 150 bin, daha önce 70 bin ve 115 bin kullandık. Bu çekeceğimiz 150 bin liranın içinden 70 binlik krediyi kapatacağız öyle söyledik. Yani 150 bin ve 115 binlik toplam 265 bin liralık kredi kalacak açıkta. İpotek yeterli olur mu? Gelir durumuna vs kredi notuna vs banka onay vermiş sayarsak. Kefil zaten istenmedi henüz

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Bana kalırsa yeterli.

     1. Can dedi ki:

      Valla siz böyle söyleyince umutlanıyorum, keşke dediğiniz gibi olsa

 3. Can dedi ki:

  Esnaf kefaleti aradım, banka ön onay vermiş sistemden, şimdi evrakları başkan ve esnaf kefalet komitesi değerlendirip imzalayacak sonra bankaya göndereceğiz dedi, süreç 20 gün oldu? Benim anlamadığım esnaf kefalet onaylamadan banka nasıl ön onay vermiş, puan hangi aşamada bu kredi gerçekten kafam allak bullak ödemelerim var net bişey söyleyen yok.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Meslek odaları haftada bir kredi taleplerini değerlendirir eğer uygun görürlerse Halkbank a gönderir. Bence odanız biraz süreci yavaş işletiyor. (Nedenini bilemem)

   1. Can dedi ki:

    Banka ön onayı verdiğine göre, ödenek geldiği de söylendi dosyayı oda onaylarsa kredi çıktı demektir değil mi? Çok uzun sürmez

 4. Kenan dedi ki:

  Mrb bi sorum olacaktı ben 14.11.2022 de esnaf kooperatif den basvuru yaptım 2 gün önce aradılar e devlet şifremi istediler tapudan mesaj geldi ipotek işlemi için sıra alınmıştır diye bana dediler tapudan mesaj geleck gelince harç parasını yatır diye hafta sonuna denk geldi şimdi benim anlamadığım kredim onaylanmışmidir çünkü benim kredi notum 900 civari acaba harç parasini yatirirsam ipotek için halk bankası kredime onay vermeme durumu varmi harç parası boşuna mi gider acaba teskuredrim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Meslek odası onay almayacağını düşünse o eforu sarf etmez efendim.

 5. Aşkın dedi ki:

  Merahab sıfır araç alımındaki 1.5 mn luk paket kapmasındaki alınan araçlara ipotek konuluyor mu tapuya ipotek koydursak aracı satsak nakit kullansak olabilirmi bu duruma ne dersiniz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet konuluyor efendim.(Direk araca konulur, tapuya sadece işletme kredilerinden konulmaktadır.)