Hibe Kredi

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI DESTEK SAYFASI)

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI DESTEK SAYFASI)

Daha çok yeni esnaflık hayatına dahil olmuş girişimcilerimiz nakit ihtiyaçlarını karşılamak için başvuru yapmayı düşündükleri tek kredi doğal olarak Esnaf Kefalet Kredisi tir. Ancak, her kredide olduğu gibi bu krediye erişim için bazı evraklar, şartlar vs. hem oda hem de finansman kuruluş olan Türkiye Halk Bankası tarafından istenilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıllık finansman sektöründeki deneyimlerimiz neticesinde Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında merak edilen bir çok soruyu sizler için cevap verdik. Ayrıca, bir araya getirmiş olduğumuz bu soruların içinde merak ettiğiniz soruların cevabını da bulamaz iseniz, sizlere yorumlarda gün içinde dönüş sağlamak için güçlü bir de ekip oluşturduk.

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar?

En çok merak edilen ve sizler tarafından sıklık ile sorulan ilk soruya yanıt vermek ile başlamak istedim. Bu soru ”Esnaf Kefalet kredisi Kaç Günde Çıkar?” Bu sürecin ortalama süresi en az 20 en fazla ise 30 iş günü diye biliriz. Sürecin bu denli uzun sürmesinin nedeni ise izlenilen yol haritasındaki kurumların istihbarat toplantılar ve buna istinaden yaşanan başvuru yoğunluğu oluşturmaktadır. Prosedür gereği başvuru için kurumlara belli bir süre tanınmıştır bu süre zarfı ise;

 1. Ticaret yada Meslek Odasının yapacağı toplantı öncesi istihbarat araştırması için 15 gün
 2. Türkiye Halk Bankası ise başvuru sahibin istihbarat ve başvurusu olumlu olması halinde ise gerekli evrakların tanzim edilip onaylatılması ise en az 5 iş gününü rahat bulmaktadır.

Ancak şunu da belirtmem gerekir ki devlet hazine tarafından odanıza ayırdığı bütçede bu süreci ciddi şekilde uzatabilir.!

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf kefalet kredisi alamayanların bir çoğunun yakındığı nokta ise başvuruların durdurulmasıdır. Peki, neden başvurular durdurulur?

Esnaf Kefalet Kredileri Neden Durduruldu?

Esnaf Kefalet Kredilerinin durdurulmasının tek nedeni devlet tarafından ayrılan bütçedir. Her yıl devlet esnafa, çiftçiye ve girişimciye desteklemek adına belli bir bütçe ayırır. Ayrılan bu bütçe kapsamında ise;

 1. Hibe (geri ödemesiz kredi limitleri)
 2. Faiz destekleme miktarları
 3. Diğer yatırımlara verilecek destekler.

belirlenmektedir. Esnaf kredilerinde ise devletimiz faiz desteği sağlamaktadır. Dolayı ile bütçe kapsamında sağlanan bu faiz desteği miktarı bittiği zaman esnaf kredisi başvuruları durdurulur. Bu genelde yılık ilk 3 ayı (bütçe belirlenmesi) ile son 3 aylarına (bütçesinin tükenmesi) tekabül etmektedir!

Esnaf Kefalet Kredisinin Kefil Şartları Nedir?

Daha önce sizlere bu sorunun yanıtını detaylı olarak aslına bakılır ise 7 Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir? içerimizde yer vermiştik. Ama bir kerede burada kısa ve net olarak cevap vermek istiyorum. Esnaf kefalet kredisinin kefil şartları genelde 3 kişiden oluşmaktadır.

 1. Devlet kurumlarından çalışan yada emekli herhangi bir maaşa mensup memur.
 2. Esnaf odasına kayıtlı tüccar.
 3. Yine Esnaf odasına kayıtlı olan tüccar.

Ancak, başvuru yapılan kredi miktarına göre bazen sadece 1 çalışan yada emekli bir memur yeterli olmaktadır. Hatta bazen kefilsiz dahil verilmektedir. Ama, genelde sizden bu 3 kefil şartını dayatabilirler! Bu tamamen odanıza kalmış bir istisnadır! Ayrıca, göstermiş olduğunuz teminata da bağlıdır!

Esnaf Kefalet Kredilerinde İpotek İstenilir Mi?

Kesinlik ile istenilmektedir. Bu döner sermaye giderleri için başvurular dahil olmak üzere işyeri açma kredisi dahil bütün 7 başlık altında oluşan esnaf kefalet kredisi için geçerlidir.! Talep edilen ipotekler ise genellik ile şunlardır.

 1. Ticari iş yeri (dükkan)
 2. Konut
 3. Ticari araç
 4. Ekspertiz değeri olan tarla

Bütün bu ipotek konulacak olan taşınır ve taşınmazların mutlaka tapularının olması gerekmektedir. Ayrıca üzerinde herhangi bir ipotek olmaması gerekir. İstenilen teminat miktarı ise başvuru yapılacak olan esnaf kredisinin miktarına göre belirlenir. Örneğin: 150 bin TL miktarın da bir kredi başvurusunda bulunacak iseniz 250 bin TL değere sahip bir taşınmazı rehin etmeniz gerekir.

Esnaf Kefalet Kredilerinin En Üst Limiti Ne Kadardır?

Hangi kredi başvuru yapacağınıza göre bu oran değişik göstere bilmektedir. İş yeri satın alacaklar için bu limit 1.500.000 TL kadar çıkmaktadır. Ancak döner sermaye giderleri için bu miktar günümüzde tam 500.000 TL olmaktadır. Ayrıca sizler için 500.000 liraya kadar olan bu kredinin bütün kesintileri, faiz oranları ile net elinize vade sonrasında geçecek miktarının hesaplamasını Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu detaylı bir şekilde yaptığımı da belirtmek isterim. Buradan bütün kesinti sonrası elinize geçecek miktarı ayrıca ödeme sonrası iade edilecek olan para miktarına kadar göre bilirsiniz!

Kredi Notu Esnaf Kredisinde Önemli Mi?

Geldik en zor sorunun cevabına verilmesine. Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Ama net olan şey ise kesinlik ile kredi için odanıza başvuru yaptığınız da kayıtlı olduğunuz meslek odası kredinize onay vermek için sizin kredi notu skorunuzu kaideye almaz! Oda sadece başvuru belgelerinize ve oda kayıt sürenize ve kefaletinize bakar. Onun haricinde kredi notunuz ile geliriniz ile odanız ilgilenmez. Kredi notunuz ile ilgilenen kuruluş Türkiye Halk Bankası tır! Paranın finansmanı banka olunca da kredi notu aranan ilk önemli şeydir. Ancak, şöyle istisnalar sonucunda Sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar ‘da olduğu gibi Türkiye Halk Bankası da kredi notu kaideye çok fazla almaz, tabi göstereceğiniz teminata ve kefilin gelirine göre!

 1. Başvuru yapılan kredi miktarı. (Genelde en fazla 50.000 TL)
 2. Gösterilen ipotek değeri ve kefillerin maaş, gelir miktarı

Bu iki istisna sonrasında kredi notuna bakılmaksızın Türkiye Halk Bankasın dan esnaf kefalet kredinizi alabilirsiniz.

Kaç Ay Sonra Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Yapabilirim?

İletmenizi kurduğunuz gibi oda kaydınızı hemen yaptırsanız bile kesinlik ile Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda bulunamazsınız! Başvuru da buluna bilmeniz için vergi levhanızın çıktığı tarihi itibarı ile,

 1. En az 3 aylık bir ticari geçmişinizin olması.  (Daha önce 6 aydır ama artık 3 ay yeterli)
 2. Yine en az 3 aylık bir meslek odası kaydınızın olması gerekmektedir.

Bu sürede toplamda 12 ay yani 1 seneye bulmaktadır. Bu sorunun yanıtı bizzat Bilecik/Bozüyük Türkiye Halk Bankası şubesine giderek KOBİ departmanındaki yetkili ağızdan sizler için öğrendiğimi de belirtmek isterim. Yeri gelmiş iken Türkiye Halk Bankası Şubelerinin Adreslerini buradan bula bilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredilerinin Diğer Soru ve Cevapları

Buradan sizlerin bizlere yorumlardan soracağınız soruların cevaplarını maddeler halinde vereceğiz. Bu sorularından bir kaç tanesi

 • Bankadan bireysel ihtiyaç kredimi var, yine de Esnaf Kefalet Kredisi çekebilir miyim.! (Evet, kullana bilirsiniz. Anacak kredi limitine takılmamanız gerekmektedir.)
 • İllaki ipotek isteniliyor mu ? (Evet, banka tarafından mutlaka ipotek istenilir.)
 • Şuan devam eden esnaf kredim var oda üzerinden ikinci bir kredi başvursun da buluna bilir miyim? (Hayır, borcunuz bitene kadar ikinci bir kredi müracaat yapamazsınız.)
 • KOSGEB destekli iş yeri açtım esnaf kredisi alabilir miyim? Hayır alamazsınız.)
 • İş yerimi kapattım, çekmiş olduğum esnaf kredisi ne olur? (Çektiğiniz kredinin kalan ana parası Türkiye Halk Bankasının o anki mevcut bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranlarıyla yeniden hesaplanır. Ödemelerinizi ondan sonra o oranlara göre yaparsınız.)

Şayet konu hakkında merak edilen bütün sorularınızın yanıtını bu içeriğimiz de bulamadı iseniz yorumlar da diğer merak ettiğiniz sorularınızı beliyoruz.

KOSGEB Desteği Alarak İş Yeri Açan Esnaf Kredisi Çekebilir Mi?

Bir çok arkadaşım iş yerlerini KOSGEB destek programlarıyla kurmaktadır. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı üzerinden böylece Devletimizden hibe desteği almaktadır. Açılış ve iş fikrine göre ise bu destekler de makine alımları için de hibe imkanları sağlanır. Şayet sizin de bu destekler ilginizi çekiyor ise nasıl alınacağını almadı iseniz sizler için daha önce sitemde yer verdiğimi bilmenizi isterim.

5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da tüm merak ettiklerinizin cevabını emin olun ki bulabilirsiniz.

Peki, bu hibe imkanlarıyla işletme kuran bir esnafımız bağlı olduğu meslek odasına kredi başvurusunda buluna bilir mi? Cevap: HAYIR, çok üzgünüm. Ne zaman başvuru yapabilirler derseniz de. KOSGEB destekleriyle işletme kuranlar ancak başvurularını ‘Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ süresiz olan 2 yıl sonra başvur yapabilir.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 8 Ortalama: 4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 571 YORUM
 1. KOSGEBAdmin dedi ki:

  Merhaba, lütfen bizlere merak etmiş olduğunuz soruları buradan iletmek için çekinmeyiniz. Gün içerisinde mutlaka dönüş yapılmaya çalışılacaktır.

 2. KOSGEBAdmin dedi ki:

  Lütfen merak ettiğiniz başka sorular var ise bizlere buradan iletiniz.

 3. Serkan dedi ki:

  merhaba,
  esnaf kefalet kredisiyle ilgili olarak yaptığımız başvuru neticesinden herşeyi tamamlayıp para yatırılması için onay imzasına çağrılmayı bekliyoruz.
  ancak Halkbank’dan 2 haftadır ses yok. neden bu şekilde bekletiyorlar? süreç nasıl hızlandırılabilir?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hemen cevap vereyim, esnaf kefalet kredilerinin faiz desteklemesini devlet bütçe kapsamında sağlamaktadır. Dolayısı ile devletin bulunduğunuz il yada ilçe için ayırdığı faiz desteği bütçesini beklemeniz gerekmektedir. Bu aralar ciddi bir sıkıntı olduğu için biraz beklemeniz normal.

   1. firdes dedi ki:

    işyerimi devredip evden hom ofis yapsam kredimi aynı şekilde geri ödeyebilirmiyim

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Oda kaydınız devam edecekse sorun olacağını zannetmiyor.

 4. Ertuğrul Bulut dedi ki:

  Mrb mart başlarında ümraniye esnaf kefalete başvuru yaptık ama hala bir çevik alamadık bankaya gönderdik onay bekliyoruz diyorlar bu bizim ikinci kredimiz idi ikincisi bıktı yaklaşık 4 ay oldu halan bir netice yok nasıl bir yol izlememiz lazım evi ipotek ettiler bilgi verir şeniz sevinirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ertuğrul bey, şuan bilmiyorum biliyor musun ama 5 yıl olan vade 4 yıla faizler ile %5 den %8 çıkarıldı. Devletin bütçesinin kısıtlanmasından dolayı bekletiliyorsunuz. Bu durum özellik ile büyük şehirlerde çok daha fazla kendini hissettirmektedir. Odanızın demiş olduğu gibi bankanın onayını beklemeniz lazım. Bu süre hakkında sizlere net tarih veremem ama bir daki başvurularınızı yıl başından hemen sonra yapmanızı öneririm.

   1. Mustafa dedi ki:

    Merhaba! Ödeneklerin açılmasıyla ilgili bir tarih verebiliyomusun veya bu yıl tekrar açılırmı

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Tarih veremeyiz ama bu yıl kesinlik ile yeniden açılacak, ancak şunu belirtmem gerekiyor ki şayet daha önce esnaf kredisi kullandınız ve halen süren bir borcunuz var ise kredi artık kullanamıyorsunuz.

     1. Mustafa dedi ki:

      Hayır şuan süren bi kredim yok 2 yıl önce bitti borcum.bu yıl yeniden başvurmak istedim evraklarımıda verdim ama ödenek gelmedi deniyor

     2. Haydar dedi ki:

      Esnaf kredisi kullandım iş yerimi devretsem toplu ödemek zorunda mıyım yoksa aynı şekilde taksitlimi öderim

     3. KOSGEBAdmin dedi ki:

      Toplu olarak kapata bilirsiniz.

 5. Mustafa dedi ki:

  Esnaf kredisi için başvuru yaptım 1 ayı geçti hala ödenek yok gelmedi deniyor bu yıl ödenek gelicekmi gelirse nezaman gelicek belli bi tarih varmı bilgi verebilirmisiniz

1 2 3 52